Как живеете с минимална заплата?

  • 49 033
  • 1 194
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 963
Преосмисляне на разходите. Не можеш да си позволиш нито като цена, нито като брой стоки. Един от проблемите на бедните е, че опитват да докарат от бройки евтина, некачествена стока - обувки, дрехи, посуда и пр. Каква ти е файдата от чифт евтини маратонки за 20 лв от битака, като ги късаш след месец и пак даваш 20 лв? Дай 60-80-100 и ги носи 3 години. Отне ми доста време да го проумея.
Всъщност - минималната заплата е ок. 400 лв чисто. Колко са ти разходите? Колко дава приятелят ти? Щото така на общи приказки мога да ти кажа да седиш гладна и пак хем ще съм права, хем не.

Не знаех че е 400 лв. чисто?? Май стискането и по моите мерки няма да мине. Иначе това, което обяснявате се нарича да купуваш стойност. Малко, но качествено. Сещам се и зарибявките от промоцийки, пробутване на излишъци, покупки на дрънкулки за дома (статуетки, прахосъбирачки, свещички, меченца). Винаги си мисли колкото и банално да е "Баба ми как е преживяла и е оцеляла без това" гледайки някакво поведение (отиване на екскурзия, кафенца ..) или лъскава стока на комшия. Ако пък баба ти го е притежавала, мисли и по - назад, когато дори и не е съществувало. Сигурно се е оцелявало и без това. Живеем в консуматорско общество, и основата на икономиката е силно зависима от потреблението. В което няма нищо лошо, но е лошо когато ти ставаш зависим а нямаш възможност (без кредит). Все пак основите на маркетинга са: открий проблем, реши го с продукт (услуга), печели от продажбата. Ако няма проблем - създай го и после 2 и 3. Или има проблем, но пък много продукти го решават - изпъкни като създадеш култ (Айфон, Кока кола, Гучи Simple Smile ) и т. 3. Е може ли да имаме всичко на минимална... ТЦ.

# 16
  • София
  • Мнения: 38 431
По мое скромно мнение, въобще не си струва да се работи за 470 лв. Това са 15 лв на ден. Само билетите и храната са ти толкова. И се получава - ходиш на работа, за да ходиш на работа. Говоря за 8 часа работен ден, плюс обедна и пътуването стават 10-11.

# 17
  • Варна
  • Мнения: 5 098
Струва си, ако наистина си сам на тоя свят и няма кой да ти подаде ръка. Хората, които работят на МРЗ, ходят на работа пеша и или си носят в кутия от вкъщи, или просто не ядат на работа. Най-много да гризнат една вафла за 30 стотинки и солети Хрус Хрус за 25 ст. колкото да не им падне кръвното.

# 18
  • София
  • Мнения: 38 431
Е то така ще се самоунищожиш.

# 19
  • Мнения: 963
По мое скромно мнение, въобще не си струва да се работи за 470 лв. Това са 15 лв на ден. Само билетите и храната са ти толкова. И се получава - ходиш на работа, за да ходиш на работа. Говоря за 8 часа работен ден, плюс обедна и пътуването стават 10-11.

Абе д... знае 2 и 200. Ходил съм и по 6-7 км пеша до работа в едната посока. Е, верно че на 2 месеца съсипвах обувки по 70-80 лв., но по - евтино излизаше от карта. И не ям на обяд. Всъщност, кой казва че точно на обяд трябва да се яде? Някой диетолог, ресторантьор, пицар? Ако закуси добре човек, може да изкара и целия ден. Вечерта по още едно ядене и толкова. Учудвам се как точно в 12 часа на обяд офисния планктон чинно напълва закусвалните и кафенцата, все едно това е жизнено важно за оцеляването. Гледаш и ръфаш мазната баничка щото всички така правят ...

# 20
  • Мнения: X
Първосигнално е така, но иначе става - не ходиш на работа и друг ти дава 15те лв. Тоест паразитираш, защото иначе си щял да ходиш на работа, за да ходиш на работа.
Аз съм против лишения от всичко. Да, баба ми не е имала нещо си, но дори питеците са рисували по пещерите, защото само с ядене не става. Да, може да спестиш от всекидневно кафе за 40ст от машина, но да спестиш 3 излизания на кафе по 2 лв за цял месец вече е мизерия. Да, може да си износваш старите дрехи, понеже са здрави, но когато започнеш да ги кърпиш на видими места, е мизерия.

Диди, 470 за сам човек. Но тя не е сама. Освен това, масово тия на МРЗ са пушачи и ядат от обедно меню - такива с ми наблюденията сред бивши колежки. Има кой да ги храни.

Единия чалъм, който открих, за да пестя, е да си готвя. От обяда, до гризините и курабиите за работа. Неделя ми е ден за фурна и котлон.
Вторият чалъм е да готвя прости манджи - 3-5 съставки без подправките.
Третият е да ям малко. Над 300г порция например за мен е нещо огромно, при положение, че отива накрая в двете нули.

Сейко, аз след обилно наплюскване като свиня искам да спя, което не е целта на храненето. И да, това Е вредно (освен че го из*ираш след 3 часа почти без усвояване и пак си гладен). Тъй че да, трябва да се обядва - човешко хранене с мярка, а не като свиня, а ако се насвиниш и с евтини боклуци - файда нула от тази спестовност.

Ако ще си говорим за максимална мизерия... Там е ясно. Една филия леб дневно и дрехи от баба и си пушка. Аз поне останах с впечатление, че се търси как да се избегне точно този вариант.

Последна редакция: пт, 29 май 2020, 20:00 от Анонимен

# 21
  • Варна
  • Мнения: 5 098
Е то така ще се самоунищожиш.

Темата е такава - с минимална заплата не се живее, а се същетвува.

# 22
  • Мнения: 18 879
По мое скромно мнение, въобще не си струва да се работи за 470 лв. Това са 15 лв на ден. Само билетите и храната са ти толкова. И се получава - ходиш на работа, за да ходиш на работа. Говоря за 8 часа работен ден, плюс обедна и пътуването стават 10-11.
Ами то няма как, ако ще работиш на минимална заплата, и това ти е единственият доход, а нямаш партньор, който да те съпортва, да плащаш и за транспорт, че и храна да си купуваш навън. Търсиш работа на пешеходно разстояние или с фирмен транспорт, и си носиш храна от вкъщи, или не ядеш. Да харчиш по 15 лева дневно, за да ходиш на работа, 300+ лева месечно, има смисъл, ако работиш поне за 1500. В противен случай просто се разнообразяваш, ходейки на работа.

# 23
  • Мнения: 963
Мизерията за мен лично не е как изглеждам в очите на другите, а как аз ще се чувствам, ако съм зависим от заеми, кредити и неспокоен сън че дължа на някой нещо, защото не съм си направил сметката добре.

"- Ще умрете самотен, в мизерия и ще страдате жестоко.
-Извинете, не Ви чух?!?
-Казвам, че кредитът Ви е одобрен!"

Последна редакция: пт, 29 май 2020, 15:54 от Seiko7075

# 24
  • Мнения: X
Не разбрах защо задължително или мизерстваш на МРЗ с кредити, или ходиш с втъкнати в чорапите дънки, но щом те влече...

# 25
  • Мнения: 963
Ами защото иначе сметките не излизат. 400 лв. са ми само комуналните услуги за семейството ми. Само данъците за недвижими имоти ми бяха четирицифрена сума тази година. Значи отнякъде трябва да дойде тая разлика. Ако не се ограничи човек, без кредит няма да мине. Не мога да си го представя. Така че втъкваш крачолите в чорапите и никой не те закача.

# 26
  • Мнения: X
Аха, то не било баш както го чуруликш.
С МРЗ можеш да се свиеш на по-негълтащо данъци пространство, да дадеш под наем, да продадеш.
400 лв комунални? На родителите ми топлото на газ за целия сезон от октомври до април излезе 900 лв. Плюс по 50 лв ток и 25 вода на месец. Малко не ти излизат сметките с тази МРЗ, пък съветите съвсем не са релевантни.

Последна редакция: пт, 29 май 2020, 19:50 от Анонимен

# 27
  • София
  • Мнения: 38 431
Имам някакви смътни спомени, че сметките на свекър ми бяха към 120 лв. Собствен апартамент, без интернет, 2016-17. Ей сега ще проверя.

# 28
  • Мнения: 963
Simple Smile Както казах д... знае 2 и 200. Живял съм и така и така. Бях с крачоли в чорапите, докато си стъпя на краката. Не е лошо човек да види от всичко в живота. После му е по - сладко някак . Иначе, да 400 лв. комуналки, щото плащам за няколко имота.  Но съм падал и под 100 лв. зимно време с дете всичко.

# 29
  • Мнения: 12 725
Преосмисляне на разходите. Не можеш да си позволиш нито като цена, нито като брой стоки. Един от проблемите на бедните е, че опитват да докарат от бройки евтина, некачествена стока - обувки, дрехи, посуда и пр. Каква ти е файдата от чифт евтини маратонки за 20 лв от битака, като ги късаш след месец и пак даваш 20 лв? Дай 60-80-100 и ги носи 3 години. Отне ми доста време да го проумея.
Всъщност - минималната заплата е ок. 400 лв чисто. Колко са ти разходите? Колко дава приятелят ти? Щото така на общи приказки мога да ти кажа да седиш гладна и пак хем ще съм права, хем не.

Не знаех че е 400 лв. чисто?? Май стискането и по моите мерки няма да мине. Иначе това, което обяснявате се нарича да купуваш стойност. Малко, но качествено. Сещам се и зарибявките от промоцийки, пробутване на излишъци, покупки на дрънкулки за дома (статуетки, прахосъбирачки, свещички, меченца). Винаги си мисли колкото и банално да е "Баба ми как е преживяла и е оцеляла без това" гледайки някакво поведение (отиване на екскурзия, кафенца ..) или лъскава стока на комшия. Ако пък баба ти го е притежавала, мисли и по - назад, когато дори и не е съществувало. Сигурно се е оцелявало и без това. Живеем в консуматорско общество, и основата на икономиката е силно зависима от потреблението. В което няма нищо лошо, но е лошо когато ти ставаш зависим а нямаш възможност (без кредит). Все пак основите на маркетинга са: открий проблем, реши го с продукт (услуга), печели от продажбата. Ако няма проблем - създай го и после 2 и 3. Или има проблем, но пък много продукти го решават - изпъкни като създадеш култ (Айфон, Кока кола, Гучи Simple Smile ) и т. 3. Е може ли да имаме всичко на минимална... ТЦ.
Чисто е 481 лв.
Ами ние сме живели с една 1 мижава инженерска заплата 4 души. Това беше, когато родих второ дете и останах в неплатена отпуска. Водех домакински тефтер за всяка стотинка. Така открих, че зеленчуците са най на далавера, ядяхме зеленчуци, готвех със свинска мас за калории, сама си я правех от тлъсто свинско, така ставаха и пръжки. Майка ми понякога минаваше с пълна торба продукти и така зареждахме хладилника. По-рядко и свеки даваше храна. Всичко се купуваше (дрехи за децата) от пазара за по-евтино, също купувах евтини платове и шиех. Екскурзия -- в Южния парк или на Витоша с автобуса. Не ми е минавало през ум изобщо за каквито и да е покупки, камо ли кредити. Някой нещо ако подари, и толкоз. Обаче научих третия си чужд език (с учител мъжа ми) и писах докторска работа.
Когато човек е млад, всяко време е хубаво.

Общи условия

Активация на акаунт