Приготвяне на храна за цялата седмица?

  • 5 188
  • 32
  •   1
Отговори
  • Мнения: 83
Здравейте, поради здравословни проблеми ми се налага да мина на диета, която включва определени ястия, а през делничните дни не ми остава никакво време за подготовката на храната /имам предвид за пазаруване, рязане, овкусяване на продуктите и др./ имам идея всичко да е приготвено от почивните дни и впоследствие само да се обработва на фурна. Например да се сварят картофи и пилешко месо до полуготово състояние, после да се овкусят и да стоят така готови за печене. Въпросът е обаче колко време трябва да ги варя и как да ги съхранявам. Мислех за вакуум машина, с която да ги вакуумирам, да изртаят в хладилник до  5-6 дни. Замразяването предполагам, че не си заслужвава, заради краткия срок. Имате ли някакви идеи ? Например за пилешко с картофи или друго месо с картофи.

# 1
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 239
Можеш да сготвиш някакви манджички и да ги стерилизираш в буркани. Това ми идва като идея.

# 2
  • Мнения: 975
Виж в ютюб или директно в гугъл си напиши 7 day meal prep. Там има много идеи. Обикновено ползват или такива торби или кутии. Това с подготовката на храна е много популярно от известно време и има адски много идеи, не давам конкретни канали и т.н, защото все пак не знам какво точно искаш да се съдържа в диетата.

# 3
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Точно и аз щях да препоръчам meal prep видеа да погледнеш в youtube. Аз съм го играла тоя филм и за седмица специално не е никак трудно да се подготвиш, но отнема време. Иначе замразяването винаги е опция, дори да става въпрос за няколко дни. За мен приготвяне на заготовки беше много полезно, също така слоу кукъра много помагаше, отложения старт на фурната и той понякога. Аз си правех план какво ще готвя през седмицата, след това пазарувах, а после гледах какво мога да приготвя предварително - режех си зеленчуците за всяка манджа (без картофи и домати) и ги затварях заедно с кухненска хартия в пликчета с цип или бурканчета, после в хладилника или камерата. Да, даже лука и морковите за супата така приготвях. Плодовете и зеленчуците за салата измивах предваеително, сварявах си яйца, нарязвах си шунката и кашкавала за сандвичи, които понякога хапвахме за закуска. Месото си го нарязвах и овкусявах предварително, каймата също, после замразявах сурово или пък сварявах и замразявах с бульона. Като дойдеше време за готвене ми беше много бързо и лесно така. Вярно - все дребни неща, които уж не отнемат време на момента, ама като ги събереш на куп да ги правиш и отиват 2 часа, пък после като ти е готово всичко си по-склонен да сготвиш нещо.

# 4
  • Мнения: 1 106
А идеята една седмица да си натоварена, а една по-спокойна. Например да готвиш двойни количества и в буркани, сварени в хладилник за следващата седмица? Картофи във фризер не може, ориз ако мислиш за някое ястие по-добре първо другите неща и във фризера, а ориза става за 15 мин после да го добавяш. Месо всякакво във фризер , варено, печено, пържено, може.
Кисело зеле изпържено в мас и с месо с цялата тенджера във фризер също може.
Фасул замразен-може.
Пълнени чушки, сърми, също може после да се сварят пак за 15-20 мин.
Зелен фасул, грах замразени също може, но и самото ом приготвяне с цялото варене е около 30 мин.та няма голям смисъл да се замразяват, като поне толкова ти трябва за размразяване...

# 5
  • Мнения: X
Аз от доста време пека в голямата тава към печката върху хартия. Картофи в 1/4, месо (месото отделно е увито в хартия), зелен фасул в друга 1/4, чушки, броколи и т.н. Яйца чукнати в силиконови формички за кексчета. Сготвям и разсипвам в кутии, изчаквам да изстинат, слагам в хладилника и сутрин взимам по една за работа.
Можеш да сготвиш на 2 пъти през уикенда различни неща. После само претопляш. Салатите и сандвичите ги правиш на момента.

# 6
  • Мнения: 12 725
Специално примерът с картофи не ми се вижда добър. Да седят цяла седмица просто ей така в хладилника не е добре, а при замразяване според мен ще почернеят.
По-скоро бих си приготвяла всеки път в събота по тройна порция (но без картофи) и двете порции отиват в замразяването, после в неделя пак трийна порция, и така ще се получи разнообразно, без да е толкова трудоемко. А картофите бих ги пекла на фурна през седмицата, или варени с масло и пр., или една-две порции от почивните дни за понеделник и вторник, но не и съхранение на готвени картофи в хладилника до петък. А другите неща в замразяването..

# 7
  • Мнения: 131
Аз имам един въпрос.. гледам ги приготвят всякакви неща , ми аз ако дам на мъжа и децата спагети на 1 седмица разкиснати ще ме изгонят от къщата на биг брадър... според мен трабвя да е много спецефична храна, за да не стане гадна

# 8
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Не всяко нещо може да се приготви и да седи една седмица, но виж, сос за спагети може, а после само спагетите вариш, затопляш соса и готово, това ако е например сос тип болонезе. Сметанов сос едва ли ще е готин.

# 9
  • Мнения: X
Е тя ако вари 10 мин едни спагети, на другия котлон може да направи пак какъвто си ще сос. Няма смисъл от предварително приготвяне.
Ако намерите хубави спагети и изобщо паста, могат да престоят до 3 дни без проблем. Аз от Миско и спагетите на Лидл съм доволна в това отношение - с малко олио/зехтин се запазват, но не трябва да се преварява самта паста и след като се снеме от котлона - трябва да се разбърка още 2-3 пъти, докато изстине. Забелязала съм, че моите познати и роднини преваряват пастата и то няма как да не получат каша.

# 10
  • Мнения: 1 495
Аз също съм на режим, който е доста разнообразен, но правя простички неща. Ще ти кажа аз какво правя, а ти ще си избереш кое ти допада. Например, аз си взех еър фрайер на Тефал и слагам всичко вътре, става бързо и прясно, т.е. не се налага да правиш през уикенда много неща. Освен това готви с малко мазнина и е подходящо за диети, но трябва инвестиция, за да се купи.
Купувам домати, краставици, зелена салата, плодове, млека. През седмицата понякога на работа си правя салата риба тон, която е в синхрон с диетата ми. Понякога правя мляко с горски плодове, отгоре ядки и някоя друга овесена бисквитка. Това го ям като закуско-обяд понякога ако нямам сготвено. Засища идеално. Сварявам ориз на кукъра за ориз. Така имам за няколко дни да прибавям към разни неща, храня се по зоната и парче риба/месо с 1 топка ориз и съм готова. Имам и грил тиган, става бързо на него , за да изпека месо през седмицата. Уикенда не обичам много да го прекарвам в готвене, но винаги правя 1 ядене събота и 1 неделя. Хем да става за зоната, хем и за домашните.

# 11
  • Бургас
  • Мнения: 1 984
Едно лято ми се наложи да пътувам всеки петък до едно село, където беше мъжът ми и да се прибирам в неделята. И затова през седмицата като готвех, сипвах в бурканчета /400 мл/ гореща храна, завивах капачката и обръщах с дъното нагоре, докато изстине. Тези бурканчета му оставях, докато занеса новите. Беше удачен вариант.

# 12
  • Мнения: 2 039
Всички варива боб,леща,жито стават в слоу кукъра и могат да се оставят през деня или нощем без твоето присъствие.В пръстен гювеч може да се готви месо със зеленчуци съко на бавен огън.
Сос за спагети може да се приготви голямо количество и да се сипе в бурканчета.
Отделно аламинути,като паниран кашкавал,яйца по панагюрски,омлети.Готвенето не е толкова трудоемко,просто трябва навик и организация.Аз не бих яла храна отреди една седмица.

# 13
  • Мнения: 2 111
Ето такава тема ми трябваше. Ще премина през операция след две седмици и ми се иска преди това да консервирам малко сготвена домашна храна за първите дни като се прибера.
Засега съм се сетила само за варива - боб и леща. Затова ще следя вашите идеи.

Отделно, да попитам - сос Болонезе може ли да се замразява?

режех си зеленчуците за всяка манджа (без картофи и домати) и ги затварях заедно с кухненска хартия в пликчета с цип или бурканчета, после в хладилника или камерата. Да, даже лука и морковите за супата така приготвях.

Може ли да обясниш по-подробно как се прави това? Тоест, какво точно правиш с кухненската хартия?

# 14
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Кафе с Канела, разбира се. Нищо кой знае какво, просто като нарежа зеленчуците за супа да речем (лук, чесън, морков, чушка, целина) ги слагам в пликче с цип или в буркан, като преди да ги сложа слагам къс - два кухненска хартия на дъното за да поема влагата и да не се скапват зеленчуците. Затварям хубаво, ако е в плик с цип гледам да изкарам въздуха, и прибирам или в чекмеджето за зеленчуци, или в камерата. В чекмеджето нарязаните неща ми бяха напълно окей до 3 дни, затова ако знам, че ще готвя супата най-скоро оставям в хладилника, ако ще е по-към края на седмицата - в камерата.

Общи условия

Активация на акаунт