Увеличение на майчинство за втората година - Петиция

  • 12 072
  • 82
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 10
Дадох ти справедлив вариант - % от заплатата, върху която плащаме осигуровки. Например - първата година 80%, втората 20%. Обаче, така пари ще получават само наистина внасялите, съответно никога няма да се случи. МРЗ е популизъм, абсолютно изкуствено число, така че не виждам защо е такава драма че майчинството не е равно на нея.
Що за глупости говорите 20 процента да не си мислите че жените работят за по 5000 лв заплата вече взехте ш да се подигравате . Я се замислете че сте самотна майка и сте осигурявани на 1000 лв доход и ви дадат вашите 20 процента които са 200 лева какво първо бихте купили ми е много интересно и наясно ли сте с цените на детските стоки

# 61
  • Мнения: 11 737
20%?
Аз съм с учителска заплата. По времето, когато бях майчинство заплатата беше около 700-800лв. В момента е малко под 1200 лв. Та колко точно са тези 20% от 800? 160лв? Тогава втората година беше 340, а минималната заплата 420 ако правилно си спомням. Може и повече да е била вече.  А от 1200 колкото е в момента учителската заплата? 240лв? Отново под втората година или великите 380лв, които държавата плаща сега. Какво излиза? Че трябва да си на заплата поне 3000 лв, за да получаваш минималната работна заплата през втората година? Та колко точно майки ще се откажат от 3000+ заплата? Колко изобщо вземат такава заплата?

# 62
  • София
  • Мнения: 3 129
Идеята на втората година майчинство е то да не е задължително все пак. Затова и сумите са такива, за да стимулират жените да НЕ го ползват. Не че има читава алтернатива, но не е за това темата все пак. Ако не ми стига майчинството - връщам се на работа и плащам ясла/детегледачка/търся баба и тн.
Не искам на работа, но искам МРЗ, няма как да е състоятелно искане.

# 63
  • Мнения: 10
Идеята на втората година майчинство е то да не е задължително все пак. Затова и сумите са такива, за да стимулират жените да НЕ го ползват. Не че има читава алтернатива, но не е за това темата все пак. Ако не ми стига майчинството - връщам се на работа и плащам ясла/детегледачка/търся баба и тн.
Не искам на работа, но искам МРЗ, няма как да е състоятелно искане.
Какво искаш да кажеш едва ли не ,че твърдя , че майките който искат да отгледат децата си ги мързи да работят ли и чакат държавата да им ги отгледа ли просто това са нелепи глупости . Първо дори мизерните 610 лв са недостатъчни за да отгледате добре детето си какво да говорим за по малко

# 64
  • Мнения: 11 737
Въпросът е, че детето до тригодишна има нужда от майка си. Айде, да не е до три, но поне до две е хубаво да е отглеждано от майка си, а не от баби, ясли или детегледачки.
Още чувам как синът ми плачеше сутрин на вратата като тръгвах на работа "Не искам ходиш работа!" и как ме чакаше вечер да ме види от втора смяна и тогава затваряше очи да заспи. Ама с 340лв две деца не се гледат. Пък колко щастлива направих шефката като й казах, че няма да ползвам втората година да казвам ли? Защото и работодателите не примират да им се връщат майки на толкова малки деца на работа. Да ги наемат пък съвсем не им е опция. И какво прави майката тогава?

# 65
  • София
  • Мнения: 3 129
Хубаво е, но ако има вариант. Ако няма, се търси алтернатива, каквато очевидно има - връщането на работа.
Втора, трета година майчинство са възможност, тоест всеки си преценява дали го устройват параметрите й.

# 66
  • Мнения: 40 310
За втората година, все пак. Дали си се осигурявала и за нея?

# 67
  • Мнения: 10
Да споря с вас е все е едно да споря с телевизора т.е безсмислено . Пожелавам ви само дано не ви се налага да отглеждате дете с 200 лв на месец . Колкото до петицията като не сте съгласни не я подписвайте спрете да спамите и да изливате злобата си , то така на чужд гръб и сто тояги са малко !!!

# 68
  • Мнения: 40 310
Не злоба, а възражения. И не на чужд гръб, защото тези увеличени детски ще са гърба на масата други хора, откъде иначе да се вземат?

# 69
  • Мнения: 10
Толкова на сериозно се взехте че всеедно вие в момента променяте закона че чак и сметка ще ми държите дали съм си платила втората година майчинство да платила съм я за ваше сведение и още дълги години ще си плащам е така на вятъра

# 70
  • Мнения: 11 737
За втората година, все пак. Дали си се осигурявала и за нея?
Я да видим дали? 15 години трудов стаж, реални осигуровки (работа в държавния сектор, там шикалкавене няма) и две поредни майчинство, общо 14 месеца и 20 дни за двете деца. Как мислиш дали съм се осигурявала? А да, и постоянен трудов договор, на същото работно място от 10 години. Дали пък не съм й платила на тази държава достатъчно осигуровки? И дали не съм й спестила и достатъчно пари, че и за двете деца нямах право на еднократната помощ при раждане, а това са едни 800лв, които държавата (общината ) си спести за моите деца.
Докато има работодатели, които си правят каквото си искат на гърба на работниците ще има проблем и с реалното осигуряване. Защото проблемът са работодателите. Как едни могат да спазват правилата, а други не? Как едни подлежат на проверка, а други не? Колко наказани работодатели има за това, че не плащат осигуровки?

# 71
  • Мнения: 40 310
Нямах предвид, че не плащате осигуровки, а че плащаните осигуровки покриват само първата година. То и затова сумата, която се получава през първата година, е пропорционална на осигурителния доход.  А втората година е едно за всички, защото няма връзка с осигуровките - т.е. плащал на таван, плащал на минимума или хич не плащал - все тая. Е, при това положение ако направят и втората година с голяма заплата какво правим с циганките? Коя социална система ще му издържи на това?

И аз не помня да съм получавала някакви помощи, освен каквото има там по осигуровки са една година. И не съм умряла.

# 72
  • Мнения: 11 737
Сега, втората година високо платено може да е само за хората, които са се осигурявала реално. Циганките, а и не само те, които не работят и не се осигуряват да си получават "социални" второто година или въобще да не получават. Нека втората година е само за осигурените и ще е справедливо. Вярно, че при мен е частен случай с тези застъпени майчинство, но спокойно можеше да получавам такова 22/ 24 месеца, а не 14.
Всъщност втората година не е ли само за тези, които са на трудов договор?

# 73
  • София
  • Мнения: 3 129
Не само втората, и първата е така. Но е достатъчно да имаш 1г трудов стаж някога в живота си, и да си на трудов договор при излизането в майчинство. Това ти гарантира 12хМРЗ за първата година. Ако не ти е прекратен ТД 1г след термина (а той много рядко се прекратява, нали се дължи само ЗО и то в минимален размер), втората година е 12х380.
На мен не ми се смята колко години трябва да си внасял във фонд ОЗМ (вноската е 2,1%+1,4% общо 3,5%) ако си "осигурявана на 1000 лв) за да имаш натрупани 24хМРЗ, но май са поне 20. И да, знам че не се трупат по лична партида, просто отнякъде трябва да дойдат тези пари, не растат по дърветата.

# 74
  • Мнения: 11 737
И все пак това означава, че циганките, които толкова ни бодат очите, не получават втора година, нито дори първа на МРЗ, по простата причина, че не работят, поне не законно.
За останалите може да се направи някакво диференциране. Ако имат 5 години стаж, над 10 години, над 15 и над 20 години. Повечето майки в днешно време попадат в графата 5-10 години стаж преди първото дете. Повечето имат и бащи на децата си, които също внасят осигуровки в този фонд, както и родители, които работят и плащат осигуровки. Ако приемем, че средно на 25-30 години се става майка, то тези майки и бащите на бебетата им имат работещи родители на 50-60 годишни. И така за едно бебе 5-6 души плащат осигуровки. Ако пък става въпрос за близнаци и за второ дете тези 380лв са крайно недостатъчни. В днешно време дори МРЗ през втората година не е голяма сума, предвид, че децата боледуват, все още са на памперси, храната поскъпва ежедневно. Но все пак повече жени ще решат да си останат вкъщи до детето, което пък ще разтовари системата на яслите, за тези, което нямат право на втора година и трябва да започнат работа или са на значително по-висока заплата и предпочитат да се върнат на работа. Една майка, която получава 2-3000 едва ли ще си остане на МРЗ втората година у дома. Или ще прати детето на частна ясла или ще наеме детегледачка. Една майка, обаче, която работи на 1000-1500 лв ще предпочете държавна ясла, за да не стои за 600лв у дома, но и да не работи само за частната ясла или детегледачката.

Общи условия

Активация на акаунт