Отговори
# 480
  • Мнения: 25 568
Това се помни лесно – порасна и пораствам. Ако има В, значи има и Т. Ако няма В, няма Т. Simple Smile

# 481
  • София
  • Мнения: 238
Това се помни лесно – порасна и пораствам. Ако има В, значи има и Т. Ако няма В, няма Т. Simple Smile

Е, явно имам професионални увреждания.
 Максимата в моя кръг е, че щом нещо трябва да се помни как се използва, не е добре направено.
Допуснал ли си възможност да се сбърка - също.

Успешен ден!

# 482
  • Мнения: 5 899
Докато пишех предния ми пост, се замислих - защо е двОумя, а е двУтактов, двУутробен.

# 483
  • ту тук, ту там
  • Мнения: 7 392
“- представките дво- и дву- означават различни неща.
дву - означава неща, съставени от два неразделни елемента. Пример: двуетажен, двугръб, двувръх;
дво - означава двоен, раздвоен. Пример: двоеточие, двоумение, двоякост. Тия думи са всъщност много малко и могат да се запомнят”

Копирах го от друг форум наготово, че не ми се пишеше. 😌

# 484
  • Мнения: 19 289
Аз много ги бъркам тези два глагола, а не като да не съм чела за тях. Порасна, израсна, прерасна.

По въпроса  с женските професии днес прочетох в заглавие на статия: Преводачката и блогър Мария Х...
И защо не е блогърка?

# 485
  • София
  • Мнения: 238
https://obrazovanieto.info/edu/mod/url/view.php?id=3162&lang=en - заглавието
---
Щом има такъв въпрос в "Как се пише" и на много други места,  безусловно допуска объркване.

# 486
  • Мнения: 1 189
Това се помни лесно – порасна и пораствам. Ако има В, значи има и Т. Ако няма В, няма Т. Simple Smile
Как' Сийка е дала много добър трик за запомнянето, без да се налага да се замисляш свършен или несвършен вид е глаголът. То не е и благозвучно със сТн, ако не почнем да правим проверка, интуитивно ще го напишем правилно.

# 487
  • Мнения: 1 118
https://obrazovanieto.info/edu/mod/url/view.php?id=3162&lang=en - заглавието
---
Щом има такъв въпрос в "Как се пише" и на много други места,  безусловно допуска объркване.


Това е често допускана грешка, затова се обсъжда на много места. Всъщност в заглавието има още една грешка, също често допускана – пред "като" няма запетая, а трябва да има, тъй като е съюз. Но затова са речниците и справочниците – за да правим справка с тях, тъй като няма как да знаем всичко.

# 488
  • Мнения: 22 867
Грешките идват от незнание. Само да няма обидени, никого конкретно не визирам. Не е и възможно човек всичко да знае, затова търси, пита и намира отговор на въпрос или съмнение. И промени настъпват в езика, и той е като жив организъм, развива се. Както съм филолог, така ми се налага също да търся обяснение на някои езикови явления. И хич не си мисля, че всичко знам в който и да е език от тези, с които работя, дори в родния ми. Темата и на мен ми е полезна, някои теоретични неща просто се забравят, а тук момичетата ми ги припомнят, хубаво е и съм им благодарна.

# 489
  • София
  • Мнения: 2 714
Как е правилно отвени или отвяни /боклуците бяха ... от вятъра/
Тук  да направя справка, достоверен източник ли е ? https://rechnik.chitanka.info/w/%D0%BE%D1%82%D0%B2%D0%B5%D1%8F

# 490
  • Bulgaria
  • Мнения: 463
Правилно е да се напише отвЕни, защото е в сила правилото за променливо "я". Когато в следващата сричка се съдържат следните букви: Е, И, Ж, Ч, Ш, буквата Я преминава в Е. Други такива примери са: бяло-бели; мляко-млечни; огрян-огрени; изпят-изпети и т.н. Другото обяснение е, че се пише и изговаря Е  в множествено число на причастията, завършващи на Л, Н Т, както е в този случай.

# 491
  • София
  • Мнения: 238
Грешките идват от незнание. Само да няма обидени, никого конкретно не визирам. Не е и възможно човек всичко да знае, затова търси, пита и намира отговор на въпрос или съмнение. И промени настъпват в езика, и той е като жив организъм, развива се. Както съм филолог, така ми се налага също да търся обяснение на някои езикови явления. И хич не си мисля, че всичко знам в който и да е език от тези, с които работя, дори в родния ми. Темата и на мен ми е полезна, някои теоретични неща просто се забравят, а тук момичетата ми ги припомнят, хубаво е и съм им благодарна.

Точно!  Всеки трябва да е добър в професията си! Всеки трябва  да следи новостите!

 Недопустимо е човек, завършил Българса филология, да допуска правописни грешки. Но имайте милост към останалите!  Редактори и коректори-професионалисти ни коригират, точно защото не сме филолози - българисти.

Децата  също не са филолози. Някои от тях ще станат, но след основната образователна степен  ще трупат знания в средната,  в бакалаварската, в магистърската степени и работейки по специалността.

В коя степен, какво и как трябва да научат?

Аз си мисля, че би било прекрасно след 7ми клас  да няма малограмотни деца, дори родителите да са неграмотни, социално слаби или чужденци.

 И материалът трябва да е такъв, че да се поема леко, да не плаши и не внушава чувство за малоценност на никого.

Но това са само рошави мисли на нефилолог.

# 492
  • Мнения: 11 890
Правилно е да се напише отвЕни, защото е в сила правилото за променливо "я". Когато в следващата сричка се съдържат следните букви: Е, И, Ж, Ч, Ш, буквата Я преминава в Е. Други такива примери са: бяло-бели; мляко-млечни; огрян-огрени; изпят-изпети и т.н.
А защо е правилно да се пише кафЯви, а не кафЕви, това изключение ли е и как се обяснава?

# 493
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 319
Правилно е да се напише отвЕни, защото е в сила правилото за променливо "я". Когато в следващата сричка се съдържат следните букви: Е, И, Ж, Ч, Ш, буквата Я преминава в Е. Други такива примери са: бяло-бели; мляко-млечни; огрян-огрени; изпят-изпети и т.н.
А защо е правилно да се пише кафЯви, а не кафЕви, това изключение ли е и как се обяснава?
Думата е с чужд произход.

# 494
  • Мнения: 1 906
А защо е правилно да се пише кафЯви, а не кафЕви, това изключение ли е и как се обяснава?

Думата не съдържа променливо Я. "Поляни" също.

Общи условия

Активация на акаунт