Отговори
# 30
  • Испания
  • Мнения: 37 503
Особености на бройната форма

Особености на бройната форма при съществителните имена   от мъжки род

- Съществителните имена, назоваващи лица (мъже) имат само една форма за множествено число, окончаваща на И:

двама спортисти, пет инженери, осем войници, много ученици, малко учители
 
- Съществителните имена за нелица имат различия при образуването на бройна форма:
 
А) при числителни те получават окончание А:

пет стола, седем чина, осем прозореца, девет компютъра, единадесет радиатора, два бора
 
Б) при наречията за количество много, малко, толкова получават окончание И или ОВЕ:

много столове, малко чинове, толкова прозорци, много компютри, малко радиатори, много борове

http://zamatura.eu/ezikova_kultura/Gramatichni-pravila/Osobenost … na-broinata-forma

# 31
  • Мнения: 25 568
Ако срещна някъде израза „10 члена“, ще си помисля, че става въпрос за полови членове.
За хора – 10 членове.

# 32
  • Мнения: X
Хаха, сега вече и аз си го помислих...Joy
Да, и аз стигнах до извода, че 10 членове е вярното, въпреки другото ми усещане.
Благодаря за отговорите.

# 33
  • Мнения: 713
Пунктуационен казус:

Слава Богу обаче начин има. Как неволята ме накара да изоставя анализирането ще научите съвсем скоро от новата ми книга.

Благодаря за помощта!

# 34
  • София
  • Мнения: 1 326
Пунктуационен казус:

Слава Богу,обаче, начин има. Как неволята ме накара да изоставя анализирането, ще научите съвсем скоро от новата ми книга.

Благодаря за помощта!
Вметнат израз (обаче) и сложно съчинено изречение.

# 35
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 319
Пунктуационен казус:

Слава Богу,обаче, начин има. Как неволята ме накара да изоставя анализирането, ще научите съвсем скоро от новата ми книга.

Благодаря за помощта!
Вметнат израз (обаче) и сложно съчинено изречение.
Запетаята преди „обаче” е излишна.

# 36
  • Мнения: 1 906
"Обаче" не се отделя със запетаи, защото се употребява само като вметната част. В случая трябва да има запетая след "Слава богу"

Последна редакция: чт, 09 юли 2020, 22:20 от Елиас

# 37
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 005
Мисля, че и преди "ще" няма запетая. Sad Но не мога да се обоснова.

# 38
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 319
В случая трябва да има запетая след "Слава богу"
, защото...

Мисля, че и преди "ще" няма запетая. Sad Но не мога да се обоснова.

затваряща за подчиненото изречение.

# 39
  • Мнения: 22 867
Хайде и моите разсъждения:

Мисля, че за обаче важи следното правило:

Цитат
Когато обаче не е употребено като съюз, пред него не се пише запетая, освен когато пред обаче следва да се постави затваряща запетая на предходно изречение: Същинското състезание обаче не се състоя; Ама аз нали съм си приятел с ламята Спаска и тя като дофърча, щото аз малко се бях разпискал и тя такова... за малко да се спука от смях, обаче после ме облиза...

За изречението - сложно съставно с подчинено определително. И, понеже, главното е в постпозиция, трябва запетая. Ако беше обратното, няма да е нужна:
 Вие ще научите съвсем скоро от новата ми книга как неволята ме накара да изоставя анализирането.

Понеже отдавна не се занимавам с граматика, нека все пак има още мнения.

# 40
  • Somewhere in Spacetime
  • Мнения: 1 424
Слава Богу, обаче начин има. Как неволята ме накара да изоставя анализирането, ще научите съвсем скоро от новата ми книга.
Според мен обаче тук е в смисъл на но - Слава богу, но начин има.
Преди ще трябва да има запетая или тире, защото след ще започва изречение, което пояснява първото изречение, въведено с въпросителна дума.

# 41
  • Мнения: 1 906
В случая трябва да има запетая след "Слава богу"
, защото...
Защото "обаче" може да бъде заменено с "но". А и изразът "слава богу" се огражда със запетаи.

# 42
  • Мнения: 1 118
Слава Богу, обаче начин има. Как неволята ме накара да изоставя анализирането, ще научите съвсем скоро от новата ми книга.
Според мен обаче тук е в смисъл на но - Слава богу, но начин има.
Преди ще трябва да има запетая или тире, защото след ще започва изречение, което пояснява първото изречение, въведено с въпросителна дума.
По-скоро е "Но слава богу, начин има", обратното няма много смисъл. Споделям мнението на Вяра.

# 43
  • София
  • Мнения: 2 840
Слава Богу обаче начин има. Как неволята ме накара да изоставя анализирането ще научите съвсем скоро от новата ми книга.
Слава богу обаче, начин има. Как неволята ме накара да изоставя анализирането, ще научите съвсем скоро от новата ми книга.

# 44
  • Мнения: 5 899
Особености на бройната форма

Особености на бройната форма при съществителните имена   от мъжки род

- Съществителните имена, назоваващи лица (мъже) имат само една форма за множествено число, окончаваща на И:

двама спортисти, пет инженери, осем войници, много ученици, малко учители
 
- Съществителните имена за нелица имат различия при образуването на бройна форма:
 
А) при числителни те получават окончание А:

пет стола, седем чина, осем прозореца, девет компютъра, единадесет радиатора, два бора
 
Б) при наречията за количество много, малко, толкова получават окончание И или ОВЕ:

много столове, малко чинове, толкова прозорци, много компютри, малко радиатори, много борове

http://zamatura.eu/ezikova_kultura/Gramatichni-pravila/Osobenost … na-broinata-forma

А "имам двама синове"?

Общи условия

Активация на акаунт