Прекратяване на наем предсрочно?

  • 2 940
  • 35
  •   1
Отговори
  • Мнения: 582
Здравейте! Аз и съпругът ми живеем под наем. Договорът е за една година. Искаме да напуснем жилището предсрочно, но възникна един въпрос.

В договора е записано "Наемателят има право да прекрати едностранно настоящия договор с едно месечно писмено предизвестие, отправено до Наемодателя. Ако използва това право, преди изтичането на срока на договора, дължи неустойка в размер на определената наемна цена за един месец на Наемодателя."

Тоест освен, че не си връщаме депозита, трябва да платим за още един месец ли?
Депозитът ни е един наем напред.

# 1
  • Мнения: 19 848
По-скоро, че депозитът остава в тях.

# 2
  • Мнения: 977
Само депозитът остава в тях,няма да плащате друго!

# 3
  • Мнения: 12 760
Вижте в договора не пише ли все пак някоя дума за депозита.
Те биха могли да ви удържат част или целия депозит, ако направят оглед и решат, че жилището не се връща в състоянието, в което е било наето. Тогава съответно ще си внесете този наем, изцяло или частично.

# 4
  • Мнения: 40 892
Това са отделни неща. Неустойката е наем за един месец - дължите я, понеже прекратявате договора. Депозитът от друга страна е гаранция за повреди, неплатени сметки и т.н. Може да ви го върнат целия, ако всичко е наред, а може и да ви удържат част от него или даже целия, ако има щети. И това е отгоре на неустойката.

# 5
  • Мнения: 582
В договора не пише нищо за депозита. За него мисля, че имаме само една разписка, че сме го платили и това беше.

Ние апартамента го пазим много добре. Приемно предавателният ни протокол се изразява в просто снимки, които агентът ни изпрати. Бяхме с агенция "Адрес".

# 6
  • Мнения: 40 892
Е, това не е хубаво - депозит има, а не е писано за какво служи. Това е потенциален проблем.

# 7
  • Мнения: 582
Да, направо не знам къде сме гледали, когато го подписахме... Чакам хазяйката да ни върне обаждане. Дано се разберем човешки.

# 8
  • Мнения: 159
Предложете им да направят оглед на жилището, да видят, че всичко е наред и да задържат депозита за предсрочното напускане.

# 9
  • Мнения: 582
Да, благодаря. Ще го предложа наистина.

# 10
  • Мнения: 8 802
Здравейте! Аз и съпругът ми живеем под наем. Договорът е за една година. Искаме да напуснем жилището предсрочно, но възникна един въпрос.

В договора е записано "Наемателят има право да прекрати едностранно настоящия договор с едно месечно писмено предизвестие, отправено до Наемодателя. Ако използва това право, преди изтичането на срока на договора, дължи неустойка в размер на определената наемна цена за един месец на Наемодателя."

Тоест освен, че не си връщаме депозита, трябва да платим за още един месец ли?
Депозитът ни е един наем напред.
сложи текста на целия договор, това цитатче е малко, за да се отговори на въпроса. Тук пише. че дължиш неустойка в размер на 1 мес. наем. За депозита - не знаем какво е записано в договора.  Може да е записано, че губите депозита при предсрочно напускане, тогава хем си губиш депозита, хем си плащаш неустойката.Всяка дума е важна.

# 11
  • Мнения: 9 777
Само от любопитство - договорът за наем от агенцията ли го дадоха или хазяите си имаха свой?
А това със снимките не е лоша идея, но само със снимки не става, според мен. Печката може да е излъскана до блясък, но да е повредена (да не работи). Което няма как да се види на снимките. И към договора винаги трябва да има опис на имуществото, изброено всичко ценно, което се дава с апартамента. Е, примерно вазичка за 2 лв. от магазин за левче или щипки за пране, кофа за моп, може и да не се описват, би било издребняване.

Депозитът едва ли ще стигне за покриване на неустойката от 1 наем. Консумативите идват с месец закъснение, изравняването на парното - с много повече (е, в момента ще чакаш само 3-4 месеца за окончателната изравнителна сметка). Отделно ако има някакви поражения в апартамента.

Съветът ми е да говориш все пак с хазяите, пробвай да се разберете.

# 12
  • Мнения: 582
Договорът за наем го дадоха от агенцията, както и приемно предавателният протокол. Аз се учудих, че вместо с думи ми пращат снимки.

От два дни не мога да се свържа с хазяйката. Утре ще пробвам пак.

# 13
  • Мнения: 9 777
Малко офф-топик, ама за две продажби за една година не видях читав протокол за въвод във владение. Първият път дадоха някакъв абсолютно неадекватен, пълен с излишни данни, копи-пейстнати от предварителния договор, а втория път не дадоха нищо. Писахме го на ръка в 2 екз. и импровизирахме.
Абсолютно безхаберие.
Та и за наематели, и за наемодатели - четете хубаво какво ви дават, най-добре се подгответе със свой.

# 14
  • Мнения: 272
Здравейте,нашия случай е следния:Единия наемател  напуска предстрочно,другия остава/в него остава и договара за наем/Напусналия извиква наемодателя и предава частта от апартамента в изряден вид ,наемодателя се съгласява за вида и е доволен,уговорката е от депозита да се удържат последващи сметки  и да се върне остатъка.Ключа от жилището остава в наемателя с уговорката да се изпрати по куриер до офис,но по рано от дата на излезлите сметки. Сега  се надява наемодателя да си спази уговорката и да  върне част от депозита.Какво може да се предприема в случай ,че наемодателя не спази устната си уговорка.

Общи условия

Активация на акаунт