Нашите орхидеи – тема 30

  • 26 301
  • 743
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 2 638
Здравейте, една от орхидейките ми тъкмо изкара две нови разклонения. Преди тях беше заспала за около 2 мес. Днес, в желанието си да зашипя едното от новите към пръчката- го счупих леко. Питането ми е, дано не прозвуча глупаво, дали може да си срасне наново? Ще опитам да приложа снимка.

# 166
  • Пловдив
  • Мнения: 685




момичета моля помагайте и на мен,преди седмица споделих че имам 4 орхидеи,които цяла година вече рстят само на листа и не пускат цветоноси. Миналата седмица ги пресадих,взех нови саксийки и почва,имаше много сухи и изгнили корени на всички почти по половината ги изрязах,оставих само здравите. Сега обаче почвам да се чудя дали новите саксии не са им много големи и самите корени са главно по средата не по стените на саксията и не виждат много светлина. Та се чудя дали пак не ги прехвърля в старите за да им е по тясно,офффф само се чудя какво да направя и да им помогна.

# 167
  • Мнения: 5 398
Крист за счупения цветонос нищо не губиш ако опиташ. Закрепи ги стабилно, така че да не могат да мърдат.

Сис, на мен саксиите ми изглеждат големи, но все пак не съм виждала корените. Имат ли дупки за оттичане, приличат на кашпи? Втората е прекалено дълбоко заровена, за първата ми е трудно да преценя. За ориентация, трябва да се вижда шийката на розетката и горната част на първите корени. Ториш ли ги, получават ли достатъчно светлина? За да няма цветонос, нещо им липсва, а листата изглеждат свежи. А понякога просто се запъват, и не щат да цъфтят Grinning все пак е жив организъм.

# 168
  • Мнения: 2 638
Благодаря ти, хвана ме яд на мене си. Толкова ги чаках Confused

# 169
  • Пловдив
  • Мнения: 685
Крист за счупения цветонос нищо не губиш ако опиташ. Закрепи ги стабилно, така че да не могат да мърдат.

Сис, на мен саксиите ми изглеждат големи, но все пак не съм виждала корените. Имат ли дупки за оттичане, приличат на кашпи? Втората е прекалено дълбоко заровена, за първата ми е трудно да преценя. За ориентация, трябва да се вижда шийката на розетката и горната част на първите корени. Ториш ли ги, получават ли достатъчно светлина? За да няма цветонос, нещо им липсва, а листата изглеждат свежи. А понякога просто се запъват, и не щат да цъфтят Grinning все пак е жив организъм.
торях ги преди веднъж на месец,но четох че е само за зимата и спрях последните два месеца. Саксии са за орхидеи,не са кашпи,но и аз такова съмнение имам че май са им големички,особенно като изрязох корените,сега 2/3 от саксията почти е пълна само със субстрата, затова си мисля да си ги върна в по малките саксийски в които бяха купени.

# 170
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 004
Крис, може да оцелее цветоноса, само внимателно го подкрепи така, че да не мърда и да е стабилно. Виждала съм счупени цветоноси да имат цветове, като че са здрави. Бяха внимателно залепени с лепенка, а под нея май имаше марличка. Освен това цветоноса беше подхванат и с допълнителна връзка, за да не се прекърши от тежестта на цветовете.
Сис, саксиите определено са големи. Ако връщаш в предишните, накисни ги (празните сакси)за известно време в белина за дезинфекция.  Освен това, както вече казаха, не ги заравяй толкова много. Нека се виждат корените отгоре.
Phlox, проблема на орхидеите с булби е, че трябва да има повече булби за да оцелее. Поне три. За сега изглежда добре, така че пробвай да я третираш, пък може и да те изненада и да оцелее.

# 171
  • Мнения: 5 398
Малко красота и от мен, стига съм показвала само болни и умиращи растения. Макар че за тези всички е под въпрос, дали са здрави, още са под карантина или се лекуваме Grinning
Бялата милтония е ароматна, цялата стая ухае Heart


# 172
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Флоксчееее, ама ти си имала големи красоти Heart Eyes Пак да снимаш!
А този крал много малечък... принц е още Grinning
Ама мъчи го... не му се давай! За черното не знам какво да ти кажа.... чела съм мнения “режи до здрава тъкан, дезинфекцирай с кислородна вода....”, но аз не съм го правила никога о не знам до каква степен е ефективно.... Като начало защо не пробваш примерно с топсин да го намажеш/напудриш? Води се уж препарат за лекуване....
Стискам палци!

# 173
  • Мнения: 5 398
Да Вещи, дребен е, сега като му махнах и листата, нищо не остана от него.
Анджела права си, и аз предпочитам да си остане с трите булби, докато евентуално се закрепи.

Опитах лееко да разклатя голямата булба, тя е здраво закрепена за корените, нищо не се клати и не поддава. Затова се надявам здравата тъкан да е повече от болната. Сега го зарових като фаленопсис Grinning, стои кацнал отгоре. Не знам доколко това му помага или вреди, но поне ще виждам какво се случва. След няколко дни ще го полея, тук стана доста топло и не мога да го оставя съвсем на сухо.

Като се огледах сега, в карантината имам повече растения, отколкото в стаята на "здравите" Grinning

# 174
  • Мнения: 13 825
Саксията е огромна и това е голяма грешка специално за цимбидиумите. Те трябва буквално да изпадат от саксията. Нещо такова




А твоят се губи -товабзначи много субстрат, бавно просъхване, възможно гниене.саксиите обикновено са тесни и високи с много солиден слой дренаж на дъното. Познавам дами които ги гледат в подобни на твоята саксии , но растенията са доста големи,  а дамите вече факири.

# 175
  • Мнения: 5 398
Рени, благодаря за забележката! Очеизвадно е, СЕГА и аз го виждам Grinning
Даже саксията в която го купих, му е била голяма, а аз го преместих в още по-голяма Disappointed Утре ще го преместя за трети път, горкият.

# 176
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 004
Малко красота от Кали, Колумбия - музей на орхидеите:
http://caliorquideas.com/gallery/grupos-de-estudio/

И едно друго място:
https://www.orchidee-diffusion.com/es/tienda/orquidea-adult/ 

Последна редакция: сб, 27 юни 2020, 20:47 от Angela61

# 177
  • Мнения: 13 825
Рени, благодаря за забележката! Очеизвадно е, СЕГА и аз го виждам Grinning
Даже саксията в която го купих, му е била голяма, а аз го преместих в още по-голяма Disappointed Утре ще го преместя за трети път, горкият.

Не се притеснявай. Цумбидиумите като ги пресаждам, за да не ги слагат в по-голяма саксия с нож режат 1/3 от долната част на корените, с нож, без притеснение. Те са държеливи, само да здрави.

# 178
  • Мнения: 28
Здравейте,орхидеята ми имаше акари,мисля че се преборих с тях,но листата не изглеждат добре.пуска си нови корени и расте ново листо.Въпросът ми е дали да и махна листата които не изглеждат добре или да я оставя така както си е.

# 179
  • Видин
  • Мнения: 288
И теменужка се показа 😊
Скрит текст:

Общи условия

Активация на акаунт