Нашите орхидеи – тема 30

  • 26 207
  • 743
  •   1
Отговори
# 540
  • Мнения: 8 022
Минахме през HomeMax Blush


Вече и на село има китки. Simple Smile
една неясно каква орхидея, две мини фалчета и три тиландизии  Simple Smile

Скрит текст:
Айде честити да са ти и да ги покажеш цъфнали Wink
ПП: Тези тиландизии ме впечатлиха Thinking Искам за щерката.

Такааа, онзи ден като се опитвах да се възпра (ММ да ме възпре де Wink) да не изкупя де що има минита и брасади в магазина, забравих да купя поръчаните от сестра ми препарати и сакси... и в събота трябва да ходя без охрана Close Освен да си сложа в джоба точни пари само за поръчаното, че не се знае знае ли се!

# 541
  • Мнения: X
peneva_a много трудна задача имаш. Аз немога, вече и мъжа ми се отказа и той не се справя да ме спре. Оня ден от Лидл си купих 2 с оправданието, че той си купи инструменти. Вече каза, че ще следи Лидл брошурата за да няма орхидеи и тогава ще ме води. Иначе ще трябвало да се изнесе от вкъщи. Лятото добре ама зимата сме ставали като оранжерия и всичко фотосинтезирало Joy

# 542
  • Мнения: 6 386
Моята половинка дори не се опитва да ме спира.
(Щото знае, че така или иначе няма да успее Stuck Out Tongue Winking Eye ).
Предполагам, че се надява в един момент, когато усилията и времето ми дойдат в повече, сама да се спра, ама нещо не ми се получава доста време вече.
Поне не припада като му кажа, че имам планове за орхидеена оранжерия в двора Joy

# 543
  • Мнения: 384


Може ли малко съвети. За първи път ще пресаждам орхидея. Преполях я без да искам и доста от корените й изгниха. Махнах ги. Сега трябва ли нещо по-специално да я направя или направо да я досаждам?

Последна редакция: чт, 30 юли 2020, 13:33 от ..::Only.One::..

# 544
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Снимка не се вижда, но ако има изгнили корени може да се третира с препарат против гниене (Топсин, примерно), да се остави малко да подишат корените и да позасъхнат, а след това де се досади.

# 545
  • Мнения: X
Здравейте:) И аз да се включа  - започнах да отглеждам орхидеи преди около година и половина, а наскоро попаднах и на тази тема. Засега мисля, че се справям добре - едно от нещата, които правя е да поръсвам с канела корените при почистването, защото четох някъде, че така се заздравяват по-бързо. Поливам ги 1 път седмично. Засега имам три, като последната е едва от вчера в страхотен тюркоазен цвят. Ето и снимки:





# 546
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 975
Здравей и добре дошла! Канела се слага само на отрязаното място за да се спре навлизането на вредни бактерии/ гъбички. Иначе ако сложиш на здрав корен е възможно да изсъхне. Канелата е естествен унищожител на гадинки в почвата. Прави се разтвор от вода и канела и се полива с този разтвор. Обаче за орхидеи мисля, че не е подходящ този начин за справяне с гадинките.

# 547
  • Мнения: 6 261
Успех с отглеждането! Нали знаеш че “тюркоазената” е оцветена изкуствено и следващия път ще цъфне в бяло?

# 548
  • Мнения: 27 432
Tюркоазената е красива, но очите ми останаха в другите 2 орхидеи... Heart
Моята "синя" вече е официално с последното мъничко цветче Simple Smile Цветчето е на малко разклонение на основния цветонос и ми е малко странно, че големият цветонос е вече кафеникав и дори съхне активно, а това малкото разклонение е все още зелено, че и с цветчето... Grinning

# 549
  • Мнения: X
Успех с отглеждането! Нали знаеш че “тюркоазената” е оцветена изкуствено и следващия път ще цъфне в бяло?

Мерси:) Иначе да, знам че сините са изкуствено оцветени, но пък цветът толкова ме грабна, че не се сдържах.

# 550
  • Бургас
  • Мнения: 2 134
Здравейте:) И аз да се включа  - започнах да отглеждам орхидеи преди около година и половина, а наскоро попаднах и на тази тема. Засега мисля, че се справям добре - едно от нещата, които правя е да поръсвам с канела корените при почистването, защото четох някъде, че така се заздравяват по-бързо. Поливам ги 1 път седмично. Засега имам три, като последната е едва от вчера в страхотен тюркоазен цвят. Ето и снимки:







На мен ми стана интересно в тия саксии ли са засадени орехите със субстрат/ дървени кори или ги ползвате като кашпи?
Ако Да как се ориентирате кога са за поливане без да виждате корените.

# 551
  • Мнения: X
Здравейте, maya_76, не съм особено опитна в отглеждането на цветя - орхидеите ми станаха слабост, но все още се уча. Реших да ги пресадя в по-голями саксии със субстрат за орхидеи, който купувам от Лидъл. Не се виждат надолу корените, но аз ги поливам 1 път седмично и мисля, че така им е добре засега. Първата ми орхидея - в бяло и циклама вече трети път цъфти. Когато ми я подариха, след като прецъфтя, едното и стъбло изсъхна - може би трябваше да го подрежа още когато тръгна да съхне, но тогава не знаех. Другото успях да запазя. Впоследствие тя си пусна ново стъбло и доста разклонения. Тази година цъфна с толкова много цветове, че си мисля че и е добре така и продължавам да ги отглеждам всичките по този начин. Но, разбира се, винаги съм отворена за нови съвети Simple Smile

# 552
  • Мнения: 6 261
Днес минах през баухаус.
Има много симпатични щипки Simple Smile

И съжалих една прецъфтяла госпожица за 3 лв, която вероятно е бяла с лилави жилки, според прецъфтелите, намиращи се в найлончето. Бих казала че има добър вид в корените, ще видим...

Но как ги поливахааааа... един младеж мина с един маркуч и напълни всичко с вода, която три пръста си седеше там по целите маси без да се изтича никъде. Просто непрестанно киснене.

# 553
  • Мнения: 6 386
Пак добре, щото една леля в Praktiker изливаше вода директно върху орхидеите, както са си в целофана. Втрещих се.
От друга страна, имам няколко страхотни растения от там. Явно още не е била назначена тогава Joy Joy

# 554
  • Мнения: 27 432
По повод моят "двуцветен" цветонос с разклонение- не знам дали се вижда добре на снимката (заради светкавицата), но малкото разклонение си е още зелено, а цветоносът си съхне...

Кога ще е удачно да срежа цветоноса и съвсем до дъно ли се реже? Ясно, че ще е след като прецъфти самотното цветче, но да изчакам да изсъхне съвсем или не?

Общи условия

Активация на акаунт