Права на децата ни с ТЕЛК - 3

  • 47 534
  • 789
  •   1
Отговори
# 375
  • Мнения: 163
Бясна съм! От два месеца имало ново правило - за преосвидетелстване също се носи направление от ЛЛ. А уж казаха, че ще направят облекчена процедура заради Ковид!
Освен направлението от ЛЛ, има ли други промени? Някаква допълнителна информация дадоха ли? Необходимо ли е да са подготвени всички документи или само стария ТЕЛК и направлението и чакаме назначение за допълнителни прегледи за пред комисията? Някой запознат може ли да каже при преосвидетелстване, в момента колко време отнема да назначат дата?

# 376
  • София
  • Мнения: 38 472
Ние предварително минахме на преглед при специалист февруари, за всеки случай!

# 377
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 755
Ние не бяхме минали пуснах каквото имах ново . А новата епикриза допълнително с писмо. Не съм чакала да ми връщат отговор.

# 378
  • asgr
  • Мнения: 56
Здравейте отново!Най-накрая получихме ЕР от ТЕЛК,със закъснение от почти месец,благодарение на БГ пощи.Имам няколко въпроса към вас.Синът ми получи 100% с ЧП за срок от 1 год. като датата на инвалидноста му е 07.01.2021г. Тъй като датата на ЕР е от 23.03. ,14 -дневния срок е изтекъл.Утре ще ходя до соц.грижи.Какви документи са нужни за отпускане на месечната помощ? Аз мога ли да му стана ЛА,и ако да,къде трябва да кандидатствам за това?Ако ме назначат,заплатата ,която ще получавам от неговата мес.помощ ли ще се удържа или ще е отделно? За получаване на инвалиден талон за паркиране,трябва ли да нося талона на колата?И последно-мога ли да подам документи за винетка през септември,когато изтича тази? Извинявайте за дългия пост,но искам да отида подготвена утре при социалните,защото не се много отзивчиви в нашия град.Благодаря!

# 379
  • Мнения: 6 084
Мога да отговоря само на част от въпросите ви.
За да станете личен асистент на детето трябва да сте безработна. В неплатен отпуск, без прекратяване на трудов договор не можете да бъдете личен асистент на заплата. Месечната социална помощ за 100% е 930 лв. Евентуалната заплата е от тези пари. В крайна сметка общата сума ще е пак същата, но ако сте асистент ще ви се отчита и трудов стаж. Картончето за парко място върви с детето, не с колата. Трябва да представите ТЕЛК решението, талона не. Единият родител има право да му се върнат 200 лв. от платения годишен данък върху доходите отново с представяне на ТЕЛК решение и попълнено приложение към годишната данъчна декларация. При социалните като отидете носете освен ТЕЛК решението и акта (копие) за раждане на детето и личната ви карта, но ако помня добре трябва да имате и данните от личната карта на бащата. И имам смъртен спомен, че и той се разписва на тази декларация. Трябва и номер на банкова сметка да посочите. Т. е ако нямате следва да си откриете такава. По принцип ви се полагат и карти с намаления за градския транспорт на детето, и на вас когато пътувате с него, но не знам в какъв размер.

Последна редакция: ср, 14 апр 2021, 12:31 от Рори72

# 380
  • asgr
  • Мнения: 56
Благодаря!Безработна съм от септември 2020,тъй като ходи 3 пъти на градина седмично до обяд и няма кой друг до го гледа. А месечната помощ от датата на инвалидност ли ще се изплати т.е. от 07.01.2021?

# 381
  • Мнения: 6 084
По принцип когато датата на инвалидност е отпреди решението се изплаща 1г назад 50% от сумата. Във вашия случай са 2 месеца. Това социалните ще ви го обяснят. Щом детето ходи на градина проверете дали не е освободено от такси. Не знам какво е заболяването, но ако са нужни помощни средства след като ги закупите с фактурата и платежни документ подавате документи и ви се възстановява сума в определен размер. Преди 3г беше около 1000 лв. за общо 3 изделия, макар че общата им стойност беше повече. Сега не знам в какъв размер е помощта, но ако с ви нужни помощни средства питайте социалните. Но там където ще подадете документи за паричната помощ се занимават само с това. За останалите аспекти на подпомагането е друга социална служба. Питайте ги за всичко което ви интересува.

# 382
  • Мнения: 271
Здравейте отново!Най-накрая получихме ЕР от ТЕЛК,със закъснение от почти месец,благодарение на БГ пощи.Имам няколко въпроса към вас.Синът ми получи 100% с ЧП за срок от 1 год. като датата на инвалидноста му е 07.01.2021г. Тъй като датата на ЕР е от 23.03. ,14 -дневния срок е изтекъл.Утре ще ходя до соц.грижи.Какви документи са нужни за отпускане на месечната помощ? Аз мога ли да му стана ЛА,и ако да,къде трябва да кандидатствам за това?Ако ме назначат,заплатата ,която ще получавам от неговата мес.помощ ли ще се удържа или ще е отделно? За получаване на инвалиден талон за паркиране,трябва ли да нося талона на колата?И последно-мога ли да подам документи за винетка през септември,когато изтича тази? Извинявайте за дългия пост,но искам да отида подготвена утре при социалните,защото не се много отзивчиви в нашия град.Благодаря!
Здравейте! За винетката - подават се документи в социалните 10 дена преди изтичането ѝ.
За талона - снимка на детето, копие от ТЕЛК, в общината се попълва декларация
За ЛА - попитайте социалните. После договора се сключва с общината Ви. В социалните носете акт а раждане и телк - копие Simple Smile

# 383
  • asgr
  • Мнения: 56
Благодаря на всички за отговорите!Разясниха ми се нещата.Ще разпитам утре в социалните.Хубав ден желая на всички ви!!! Simple Smile

# 384
  • Мнения: 5 679
Здравейте отново!Най-накрая получихме ЕР от ТЕЛК,със закъснение от почти месец,благодарение на БГ пощи.Имам няколко въпроса към вас.Синът ми получи 100% с ЧП за срок от 1 год. като датата на инвалидноста му е 07.01.2021г. Тъй като датата на ЕР е от 23.03. ,14 -дневния срок е изтекъл.Утре ще ходя до соц.грижи.Какви документи са нужни за отпускане на месечната помощ? Аз мога ли да му стана ЛА,и ако да,къде трябва да кандидатствам за това?Ако ме назначат,заплатата ,която ще получавам от неговата мес.помощ ли ще се удържа или ще е отделно? За получаване на инвалиден талон за паркиране,трябва ли да нося талона на колата?И последно-мога ли да подам документи за винетка през септември,когато изтича тази? Извинявайте за дългия пост,но искам да отида подготвена утре при социалните,защото не се много отзивчиви в нашия град.Благодаря!
Само искам да Ви обърна внимание, че 14-дневния срок за обжалване започва да тече от датата на вземането на решението в пощата, а не от датата на ЕР, т.е. този срок още не е изтекъл.

# 385
  • asgr
  • Мнения: 56
Здравейте отново!Най-накрая получихме ЕР от ТЕЛК,със закъснение от почти месец,благодарение на БГ пощи.Имам няколко въпроса към вас.Синът ми получи 100% с ЧП за срок от 1 год. като датата на инвалидноста му е 07.01.2021г. Тъй като датата на ЕР е от 23.03. ,14 -дневния срок е изтекъл.Утре ще ходя до соц.грижи.Какви документи са нужни за отпускане на месечната помощ? Аз мога ли да му стана ЛА,и ако да,къде трябва да кандидатствам за това?Ако ме назначат,заплатата ,която ще получавам от неговата мес.помощ ли ще се удържа или ще е отделно? За получаване на инвалиден талон за паркиране,трябва ли да нося талона на колата?И последно-мога ли да подам документи за винетка през септември,когато изтича тази? Извинявайте за дългия пост,но искам да отида подготвена утре при социалните,защото не се много отзивчиви в нашия град.Благодаря!
Само искам да Ви обърна внимание, че 14-дневния срок за обжалване започва да тече от датата на вземането на решението в пощата, а не от датата на ЕР, т.е. този срок още не е изтекъл.


Благодаря!На това не бях обърнала внимание.

# 386
  • Мнения: 2 721
Вече не е на Иларион Макариополски картотеката , а зад театър София в една зеленикава сграда.Да ,подавате и чакате. Не мога да кажа кака е в момента. Миналото лято ми поискаха ако имам направо готови документи да ги подам там, на място. Нямах и си действах с чакане на дата и комисия. Не е ходило детето - беше освидетелстване по документи.
[/quote

Как протича това освидетелстване по документи?
Подозирам, че детето ми няна да е годно за 1 клас.

# 387
  • Мнения: 11 967
Помбер, отлагане на първи клас е от РУО. Подава се заявление и се назначава комисия да прецени готовността на детето за училище.

# 388
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 755
Здравейте , аз искам да попитам нещо. Колко време се чака за да излезе решението за асистент ? Пуснала съм документите началото на март, края на март служител ми се обади , за да ни разпита подробности, защото заради пандемията, няма домашни посещения. Но нищо не каза кога да очаквам решение. Те ли се сеързват с мен, в пощата ли да очаквам?

# 389
  • asgr
  • Мнения: 56
Момичета,здравейте отново!Някой да има представа дали трябва да бъда регистрирана в бюрото по труда,за да стана ЛА.Защото аз имам регистрация там,не получавам обезщетение вече,но не съм я прекратила.От АСП ми казват,че не трябва,а от бюрото,че имат места за ЛА от общината на 8ч. и те(т.е. общината ) могат да ме назначат през тях.И сега незнам какво да прява.Да прекратя ли регистрацията или не? В чуденка съм Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт