Работа, CV-та, HR-и, съвети - 72

  • 43 195
  • 746
  •   1
Отговори
# 300
  • Бургас
  • Мнения: 7 037
Когато човек не отиде да се подпише, отписването не става ли автоматично?

# 301
  • Мнения: 54 948
Дама Пика, аз нямах обезщетение, така се отписах от БТ.
При нас казаха, че не може по телефона.

Последна редакция: чт, 10 сеп 2020, 23:14 от DeVa®

# 302
  • София
  • Мнения: 191
Благодаря ви за отговорите, просто при последните две подписвания ми бяха споменали, че ако намеря работа мога да се отпиша и по телефона. Утре ще проверя за всеки случай. Хубава вечер Simple Smile
Дали бихте споделили какво са Ви казали, тъй като и мен ме вълнува въпроса?

Здравейте звездица , обадих се днес, моя казус е че съм регистрирана в бюрото в Бургас, а започнах работа  в София. Отговориха ми, че отписването по телефона е било въможно само по време на извънредното положение, сега трябва да се отиде лично, а те към НОЙ подават информация, като ми казаха че мога да се отпиша във всяко едно бюро и не е длъжно да се прибирам до Бургас.

# 303
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 692
звездица, , въпросът ти ми прозвуча така, че молиш да ти сподели какво са ѝ отговорили в темата. Сега вече ми е ясно какво си имала предвид. Извинявам се!

Irene Adler, ако обаче се получава обезщетение, не-подписването води до неговата загуба. А ако пък докато се получава обезщетение се започне работа, тогава отписването е задължително.


Да, значи само през ИП е било възможно отписването по телефона.

# 304
  • Наблизо
  • Мнения: 6 339
Здравейте!
Живея в чужбина,но забелязах оферти за дистанционна работа от български компании,които ме интересуват.Някой работил ли е така?Как стоят нещата с договор,осигуровки и т.н.?Имам български адрес,на който мога да получавам кореспонденция.

# 305
  • Мнения: 7 995
Ами нещата май стоят по същия начин, както като работиш в офис. Просто при дистанционна работа често се ползва граждански договор.

# 306
  • Наблизо
  • Мнения: 6 339
Ами нещата май стоят по същия начин, както като работиш в офис. Просто при дистанционна работа често се ползва граждански договор.
Съжалявам за глупавия въпрос,но какво означава граждански договор и с какво е различен от другия?

Благодаря!

# 307
# 308
  • Мнения: 21
Здравейте. Откъде мога да изтегля готов темплейт, който да си попълня офлайн и да мога винаги да редактирам? Благодаря!

# 309
  • Мнения: 54 948
Ами нещата май стоят по същия начин, както като работиш в офис. Просто при дистанционна работа често се ползва граждански договор.
Съжалявам за глупавия въпрос,но какво означава граждански договор и с какво е различен от другия?

Благодаря!

Нямаш осигуровки за майчинство и безработица.
Но ти си в чужбина и едва ли ти трябват от тук.

# 310
  • Мнения: 144
а стажа върви ли докато си на граждански?

# 311
  • Мнения: 2 124
Гражданският договор за разлика от трудовия не се регистира в НАП, но не мога да кажа как стои въпросът за стажа.
Има съществени разлики между граждански и трудов договор, освен това ако възнаграждението (хонорарът) е под определен минимум (в момента грубо около 800 лв. - от тези 800 лв. се приспадат 25 % минимално признати разходи (МПР) и остатъчната сума трябва да е по-малка от МРЗ; при покачване на МРЗ сумата за праг на социалните осигуровки ще е над 800 лв.), възложителят (условният работодател) не внася осигуровки, ти също. Дължиш 10% данък върху получените хонорари минус МПР, който данък се внася към НАП с подаване от работещия на данъчна декларация или се приспада от счетоводителят - зависи от конкретния случай.
Можеш да работиш на трудов договор и паралелно на колкото си искаш граждански. При граждански договор се плаща за изработка, при трудовия за отработено време. При трудовия договор имаш работно  място и работно време, при гражданския е важно да предадеш изработеното в срок, а кога и по колко време ще работиш, си е твоя работа.
Дистанционна работа не е равнозначна на граждански договор. Ако има изискване за съобразяване с работно време и да си на разположение в определен часови диапазон, това си е условие за трудов договор.

Последна редакция: нд, 20 сеп 2020, 21:42 от SamoDiva

# 312
  • Мнения: 19 307
При граждански договор не върви трудов стаж. Само осигурителен

# 313
  • последна надежда
  • Мнения: 243
Имам сертификат от Менса България (IQ 140). Мога ли да го приложа към пакета документи при кандидатстване на ново работно място?
Търся приложение на документа...

# 314
  • Мнения: 563
Имам сертификат от Менса България (IQ 140). Мога ли да го приложа към пакета документи при кандидатстване на ново работно място?
Търся приложение на документа...
Като знам как на повечето места на ръководните постове са най-тъпите и комплексираните, може само да си навредиш. Това, в кръга на шегата. Аз не бих го приложила никъде. Интелектът винаги е от полза, но се доказва в процеса на работа. Иначе рискуваш, при първия неуспех някой тъпанар да каже "тази, уж много умна, пък не се оправи с това или онова"...Мое мнение Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт