Работа, CV-та, HR-и, съвети - 72

  • 43 091
  • 746
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 9 050
Имам сертификат от Менса България (IQ 140). Мога ли да го приложа към пакета документи при кандидатстване на ново работно място?
Търся приложение на документа...
Търсите работа, в която да приложите конкретния документ ли? Как виждате приложението на точно този документ? Имате ли някакви идеи?
Ако не това е смисълът на въпроса, честно казано, не виждам мястото на такъв сертификат в CV, освен ако няма да се занимавате с нещо в конкретната област. Например, подготовка за подобни тестове (и на мен ми беше странно, но се оказа, че в действителност има хора, най-вече деца, които усилено се подготвят за този тип тестове) или дори създаването им.

# 316
  • Мнения: 2 124
Имам сертификат от Менса България (IQ 140). Мога ли да го приложа към пакета документи при кандидатстване на ново работно място?
Търся приложение на документа...

В БГ този сертификат не Ви върши никаква работа. В чужбина не е нещо необичайно да се прилага към документите за кандидатстване за работа, дори съм чувала, че някой път назначават само на база IQ без оглед на квалификация.

Колкото за комплексираните началници - наскоро приятелка кандидатства за работа и, естествено, е описала, че владее немски език, ниво и всичко както си му е редът.
"Шефката" не останала безралична: "И какво като знаеш немски?" (За позицията не се искало владеене на език, но всички знаем, че ползваните езици са част от трудовата биография ведно с другите умения.)

# 317
  • последна надежда
  • Мнения: 243
Работя нещо, което ми харесва. Не търся нова работа за момента. Просто се чудех дали този документ може да се ползва.
С годините съм натрупала много сертификати, които не прилагам в CV-то си. Искам да ги архивирам за да не ми се пречкат.
Ползвам дипломите само (бакалавър, магистър и PhD).

Последна редакция: нд, 04 окт 2020, 21:18 от iveeeta

# 318
  • Мнения: 19 157
В Еконт (или Спиди беше) съм чувала, че ги карали да решават тест за интелигентност за започване на работа. Аз лично съм скептична към подобни изисквания.

# 319
  • Бургас
  • Мнения: 6 965
Навремето кандидатствах в Икея за прадавач-консултант и там ми дадоха да решавам такъв тест. Интервюиращата тогава ми каза, че съм се с правила много добре. Прекалено добре за техните изисквания. Те си търсили хора на средно ниво. Така, че високото IQ понякога е нож с две остриета.

# 320
  • Мнения: 29 793
Аз лично не бих го приложила към СВ-то, но, ако желаете, може, защо да не може?

# 321
  • тук-там
  • Мнения: 4 272
Имам сертификат от Менса България (IQ 140). Мога ли да го приложа към пакета документи при кандидатстване на ново работно място?
Търся приложение на документа...

Аз също съм на мнение, да не си слагаш таралеж в гащите. Не виждам и предимството от това.

# 322
  • Мнения: 2 963
Аз слагам според зависи. И магистратура съм крила, за да не минавам в графа твърде квалифицирана. Понякога работодателите се дразнят от твърде начетени и образовани кандидати.

# 323
  • Мнения: 564
Предполагам, че идеята да се добави сертификатът на МЕНСА при кандидатстване за работа е да се "докаже" висок интелектуален капацитет, но и аз смятам, за съжаление, че в България това може да има обратен ефект. Доста работодатели/мениджъри не търсят непременно най-образования и умен човек, защото те самите може да не са наблягали толкова на ученето, а да са на позицията, защото познават точните хора или са конформисти. Второ, високият интелект предполага добре развито критическо мислене, което може да е предпоставка служителят да подлага на съмнение управлението на екипа и процесите, когато то не е на ниво.

# 324
  • София
  • Мнения: 204
Здравейте! Имам нужда от мнения по следния въпрос:

Къде бихте предпочели да работите в българска или в чужда компания, ако позиците, които Ви предлагат са еднакви?

# 325
  • Мнения: 22 867
Здравейте! Имам нужда от мнения по следния въпрос:

Къде бихте предпочели да работите в българска или в чужда компания, ако позиците, които Ви предлагат са еднакви?

Зависи от конкретните компании, проучи ги. Само това, че една компания е чужда, не е предимство пред българската, както и обратното е вярно.

# 326
  • Мнения: 29 793
Която ми носи по-добро чувство на интервюто. Ако са горе долу наравно, тогава по-близката като дестинация на офиса.

ПС: Говорим за подобни позиции, на сравнително еднакви ниво, отговорности и заплата.

# 327
  • Мнения: 54 671
Зависи.
Ако е италианска, не.
Същото е като в българска.

# 328
  • Мнения: 7 988
Аз пък си мисля, че няма как да има еднаки позиции в различни компании. Еднакво може да е само наименованието им.

# 329
  • Мнения: 8 975
Здравейте! Имам нужда от мнения по следния въпрос:

Къде бихте предпочели да работите в българска или в чужда компания, ако позиците, които Ви предлагат са еднакви?
  в чуждата, заради законодателството. В смисъл, договорът да ви е по чуждите закони, да кажем някоя страна в ЕС.

Общи условия

Активация на акаунт