Летни вълнения и коронни изпълнения. 206-та НЕМСКА тема

  • 28 024
  • 758
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 84
Той продължава да се осигурява в БГ. Това Ок ли е? Или няма такава опция?  - и трябва да има задължително здравна затраховка там?

# 706
  • Germany
  • Мнения: 2 010
Ако има намерение да работи ще трябва да плаща осигуровки. Ако извършва някакъв бизнес, а фирмата му е в България, не знам как са уредени нещата. Счетоводител ще ви насочи. Но щом прави регистрация значи има намерение да е постоянно живеещ тук...Нямам идея какъв ви е казуса точно

# 707
  • София
  • Мнения: 219
Но с тази заплата ще получаваш доста ниско майчинство...

Всъщност ще получава повече отколкото сега плюс детски. Има и някакъв Anpassung заради коронавируса. Отделно и долното изчисление е за бруто заплата, а тези 485 са най-вероятно нето. При 700 бруто майчинските са към 800 евро.


Не това е брутото ми! Малко над границата за мини джоб за да може да имам здравна застраховка !

# 708
  • Германия
  • Мнения: 3 431
Пресмятането е малко сложно, взимат се 12 месеца преди влизането в Mutterschutz, средно нето, вадят някаква паушал сума за осигуровки, от това 66-67%, но понеже нетото е под 1000€ се увеличава с някакви проценти за всеки 100€ между нетото и 1000€. А детските вече са си отделно

# 709
  • София
  • Мнения: 219
Пресмятането е малко сложно, взимат се 12 месеца преди влизането в Mutterschutz, средно нето, вадят някаква паушал сума за осигуровки, от това 66-67%, но понеже нетото е под 1000€ се увеличава с някакви проценти за всеки 100€ между нетото и 1000€. А детските вече са си отделно
Ами това е първата ми работа на територията на Германия! Реално досега е работил партньорът ми с който нямаме брак!

# 710
  • Мнения: 9 152
ilceto ,много си развълнувана ли, че всичките ти изречения завършват с възклицателна?
Според мен, е добре да отидеш на гинекологичен преглед.
Тестовете не винаги са точни. Аз веднъж така не бях сигурна и спешно отидох на преглед, без час, без да чакам седмици.
Първо разбери дали бебчо е налице, а после ще се подредят нещата около работа и майчински.
Успех 🤗

# 711
  • София
  • Мнения: 219
ilceto ,много си развълнувана ли, че всичките ти изречения завършват с възклицателна?
Според мен, е добре да отидеш на гинекологичен преглед.
Тестовете не винаги са точни. Аз веднъж така не бях сигурна и спешно отидох на преглед, без час, без да чакам седмици.
Първо разбери дали бебчо е налице, а после ще се подредят нещата около работа и майчински.
Успех 🤗
Не,глупости.. Извинявам се ако съм засегнала някого с възклицанието ми. Просто по навик😁 Ще посетя възможно по-скоро гинеколог.Изчаквам все още АОК картата ми 😊 Благодаря 😊

# 712
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Синьо, лаборатории като в Бг тук също са праксис, но клиентите са лекари. 🤪
Моят ЛЛ ме е пращал в такъв праксис (само адрес, без направление) за специфични изследвания, платих 3Е за взимането на кръв плюс цената на изследването, ценоразпис имаше на място. Води се Praxis für Laborwesen.
Или, ако имаш стари изследвания, виж къде са правени, обикновено пише кой е валидирал резултата, обади се и питай дали работят и с плащащи пациенти.
Може сега заради короната да не толкова лесно.

# 713
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Момичета, изправена съм пред следната ситуация, ще се радвам ако някой може да помогне. Трябва ни едно определено тукашно лекарство, което не се продава в Бг и е с рецепта, защото е с някакви следени съставки. Имаме рецепта от Бг за лекарството, но се сблъскваме с проблема, че тукашните аптекарки не разбират бг рецепти - изписват се по друг начин дозировки, в Германия се пише броят хапчета в разфасовка, в Бг това го няма, и какви ли не още въпроси. След многократни опити в Бг да се напише рецепта, която е разбираема в Германия, удряме все на камък - не става и не става, няма дата на раждане, няма дата на рецептата, всеки път нещо е пропуснато... Всеки път тези рецепти се пращат физически дотук, само с оригинал може, и всеки път се губи адски много време...

Случайно бяхме намерили аптекарка-българка в Мюнхен, Хазенбергл, която разбираше рецептата и ни продаваше лекарството, но тя се е преместила, естествено от аптеката не ни казват къде и вече нямаме опция да го купим. Съвсем отделно, рецептата в Бг ти дава право на най-голямата разфасовка, която е финансово и най-изгодна, а тук с разправии получаваме най-малката (освен с бг аптекарката, която вече я няма Sad ). Лекарството не е в ценовия клас 5 евро.

И въпросът сега е, дали случайно някой е срещал аптекарка-българка някъде в южна Германия? Ако трябва и до Щутгарт или някъде другаде ще пътуваме, ако знаем, че ще се свърши работа... Все пак няма как да идем в Хамбург, де.

Въпросът не е еднократен, за съжаление лекарството се приема на регулярна база. Нямаме и близки немски лекари, които да го изпишат просто така, не е безобидно лекарство.

Жал ни е жената да се мъчи, като знаем, че това лекарство помага, но има подобни административни пречки да го купим, затова си позволявам да ви занимая с въпроса.

Съжалявам, ако съм досадила.

# 714
  • Наблизо
  • Мнения: 6 086
Наскоро купих лекарство с българска рецепта на снимка във Франция..Прословутото Еутирокс.Ако сте наблизо или имате път - пробвайте..

# 715
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Наскоро купих лекарство с българска рецепта на снимка във Франция..Прословутото Еутирокс.Ако сте наблизо или имате път - пробвайте..

Не ни е близо, но бях чувала, че във Франция е малко по-лежерно и щях да търся по френски сайтове. Говорим някакъв френски, по сайтове (писмено) със сигурност ще се ориентирам... Има ли френски сайт, от който да поръчам към Германия с чуждестранна рецепта?

# 716
  • Наблизо
  • Мнения: 6 086
Ще проверя и ще ти кажа.Надявам се да може.

# 717
  • Мнения: 9 152
Имам познат аптекар - българин, но не знам дали и как може да се направи контакт. Не ми е близък. Близка ми е негова позната.

# 718
  • Мнения: 1 996
Ние имахме подобен проблрм с рецепта за Маркумар, на теория би трябвало да я признават, на практика обаче не стана. Отидох при личния лекар и обясних проблема, изписа го на Privatrezept и така го купуваме вече и пращаме в България.
Ползвам вече няколко пъти френски аптеки за онлайн поръчки, с немски рецепти -
http://www.pharmaciedelagare.eu и pharmaciebillmann@wanadoo.fr -  комуникацията е по мейл на немски, бърза доставка, пращат от Германия, защото са до границата и не се нарушават закони, а цените на медикаментите, които са ми трябвали с 30-40% по-ниски от тукашните.

# 719
  • Мнения: 7 055
В търговския център до работата ми в Перлах имаше аптека, в която работеше една българка, мисля Ваня се казваше, но затвориха аптеката и не знам къде работи сега. За друга българска аптекарка не се сещам. Защо не попиташ във фейсбук групата Българи в Мюнхен?

Общи условия

Активация на акаунт