Вишновка

  • 6 611
  • 45
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 5 005
Има ли вече вишни по пазарите?

# 31
  • Мнения: 11 913
Има вишни, но скъпи и на мен не ми изглеждат добре. Миналата година сложих от вишни-подарък, но или бяха зелени, или презрели. Вишната трябва да се "дебне", много за кратко плодовете са хубави.

Изобщо не е по темата, но преди много години, дори десетилетия, на една почивка бях пила сок от листа от вишни.Едно от най-прекрасните неща. Уж майка ми записа рецептата, но някъде се попиля.

Иначе по рецепта на вишновка преди две години експериментирах с трънки(много добре узрели) и тънки и къпини. Превъзходен вкус, а и не са претенциозни плодове. Има ги из цяла България през есента. Къпините-само горски, ароматни. Че едни култивирани, изродски се продават по пазарите, за тях не зная дали стават.

# 32
  • София
  • Мнения: 10 309

Иначе по рецепта на вишновка преди две години експериментирах с трънки(много добре узрели) и тънки и къпини. Превъзходен вкус, а и не са претенциозни плодове. Има ги из цяла България през есента. Къпините-само горски, ароматни. Че едни култивирани, изродски се продават по пазарите, за тях не зная дали стават.

Чудна идея! Трънки, миналата година на вилата имаше огромни количества, ако и тази има ще се пробвам Simple Smile

# 33
  • Мнения: 682
Сироп от вишнови листенца:



За пръв път го направих тази година. По нататък като го опитам ще дам отзив за вкуса, но към момента на приготвянето имаше аромат на билкова отвара. За съжаление никога преди не съм пила и не мога да кажа до колко сполучливо ми се е получил.

# 34
  • Мнения: 1 306
Хубаво, но вишновката е алкохол, а не някакъв сироп. Т.е. тая рецепта просто няма отношение към темата. Иначе да обсъдим компот от вишни как се прави.

# 35
  • Мнения: 4 212
А преминаха ли вишните? Аз от 2 години искам да си направя малко сладко, но никъде не виждам да продават 🤦‍♂️

# 36
  • Мнения: 682
А преминаха ли вишните? Аз от 2 години искам да си направя малко сладко, но никъде не виждам да продават 🤦‍♂️

Преди 3 седмици. Вишните са доста капризен плод и периодът между зеленикави и презрели е около седмица. Изискват дебнене на пазарите в началото на юли, понеже бързо изчезват, ако въобще ги има. Тази година бяха хубави и явно сегашният климат в България им харесва. Догодина ще имате късмет Grinning

Хубаво, но вишновката е алкохол, а не някакъв сироп. Т.е. тая рецепта просто няма отношение към темата. Иначе да обсъдим компот от вишни как се прави.

Светкавица малко по-нагоре спомена въпросния сироп, а рецептата е сравнително рядка. Затова и я споделих. Съжалявам.

# 37
  • Мнения: 2 439
Една година сложих канела във вишновката и не ни хареса.
Аз ползвам хубава водка, махам костилките, съотношението е колкото вишни, толкова водка. Ползвам кафява захар, на килограм вишни слагам 200 грама захар и една опаковка лимонова захар. Държа само в хладилник.

# 38
  • София
  • Мнения: 97
Момичета, давам отчет от тазгодишната вишновка. По спомен сложих 2кг вишни (с костилките), 1 кг. захар и 1л. домашна ракия (първак 😁). 42-43 дни седя на прозореца. За първи път правя. Стана уникална! Снощи я тествах. Вкусна, ароматна, гъста. Поръчах шишенца от 250мл (по 1,50лв 😁) и воала!

# 39
  • Мнения: 2 113
С мерак и вкус направено, прекрасно изглежда.

Извинете, че пак го пиша, но толкова дълго време  с костилките в алкохол на слънце е неоправдан риск. Каква пречи да киснат без костилки.
Алкохолът извлича цианид от костилките. Количество , извлечено от две костилки, е достатъчно за летален изход.
Мнението е на специалисти, не е мое.

# 40
  • Русе
  • Мнения: 5 207
Скрит текст:
С мерак и вкус направено, прекрасно изглежда.

Извинете, че пак го пиша, но толкова дълго време  с костилките в алкохол на слънце е неоправдан риск. Каква пречи да киснат без костилки.
Алкохолът извлича цианид от костилките. Количество , извлечено от две костилки, е достатъчно за летален изход.
Мнението е на специалисти, не е мое.

Бихте ли ми посочили линк към това твърдение на специалистите. Аз вишновката от много години я правя само с костилките. Все още съм жив и пробвам новата реколта.
б

# 41
  • Пловдив
  • Мнения: 1 857
Офф, аман от тези костилки.
Да, костилките на вишните и в по-голяма степен на черешите, както и на прасковата и кайсията съдържат Амигдалин или витамин В17.
В организма на човек амигдалина се разгражда на циановодород, бензалдехид и пруназин и т.н.
От черешови костилки се прави алкохол, а алкохола сам по себе си не извлича амигдалина от тях, защото костилките трябва да са счупени или стрити, за да се освободи веществото .
Дори и да глътнете няколко здрави черешови костилки без да ги дъвчете, освен проблеми с червата нищо друго няма да се случи, а те накрая ще излязат от вас цели.
Амигдалина има най-много в горчивият бадем, кайсиевата костилка, в черешовата, семките на круши и ябълки, в сливовата костилка и накрая във вишневата костилка.
Освен ако някой не си стрива вишните с костилките в хаванче преди да ги сложи за вишновка нищо няма да му стане от здрави плодове с костилки.

# 42
  • Мнения: 682
Извинявам се предварително за тъпия въпрос, но доколко точно е опасно счукването на костилките? Прочетох последния пост, но нещо не мога да го осмисля.

В рецептата, която следвах аз пишеше изрично, че костилките на половината от вишните се счукват в хаванче и се добавят към вишните, алкохола и захарта. Не добавих толкова много костилки единствено от мързел да ги счуквам, но да кажем, че има по 5-6 счупени костилки във всяка от бутилките ми.

# 43
  • Мнения: 11 091
Никой не може да каже колко точно амигдалин има във вашите костилки, тъй като количество силно варира между видове, сортове и дори между отделните плодове.
Аз не бих си правила такива експерименти. Да, като дете съм изяла килограми кайсиеви костилки, а eвропейски регламент определя безопасната доза за възрастен на 3 бр. наведнъж (за деца много по-малко). Това не значи, че няма риск и че няма документирани единични инциденти.
По принцип в ябълки, череши, вишни има по-ниско съдържание на цианогенен глюкозид от кайсиевата ядка и горчивия бадем. Въпреки това днес не бих яла доброволно костилките или семките им.

(Уточнявам за паникьосаните, че става дума за счукване/ядене на съдържимото на костилки, при поглъщане цяла тя преминава непроменена през червата и никакъв риск няма. Както е писала и потребителката по-горе).

Последна редакция: пн, 07 авг 2023, 01:24 от Параход

# 44
  • Мнения: 1 306
В рецептата, която следвах аз пишеше изрично, че костилките на половината от вишните се счукват в хаванче и се добавят към вишните, алкохола и захарта.
Това е някаква тъпотия. Няма нужда да се чупят никакви костилки. Едно време винаги държахме вишновка с костилки във вишните и не е имало проблеми. Може да е било на късмет, но вишновка на 2г не мисля, че е било някакво чудо. Може би се изпиваше преди да е станала на 2г.

Общи условия

Активация на акаунт