🍀 КСК 2020 - July morning! 🍀

  • 345 974
  • 725
  •   1
Отговори
# 705
  • Пловдив
  • Мнения: 9 735
ROKI_MAKI, не беше кандидатствал изобщо никъде, пробва една програма в чужбина, но не му хареса и се прибра. Отиде в ТУ да пита дали има възможност да се запише нещо си, иначе щеше да ходи в Габрово. И го взеха. Оценката от матурата е плод на труда на един учител от професионална гимназия в града. Момчето съжалява, че не продължи да учи физика, харесва си я, но подготовката по математика му е много слаба. Много трудно взе изпитите в ТУ. А физика без добра подготовка по математика няма как да стане. 
Вчера питах дъщеря ми кое според нейните съученици е по-добро /една част са приети в СУ, други са в ТУ/. Каза, че за програмиране най-доброто е ФМИ на СУ. Това е за тези, които се колебаят. И дано това е тяхното нещо, защото програмирането примерно не е нещото на моята дъщеря. Избута го с триста зора в гимназията.

# 706
  • Sofia
  • Мнения: 3 485
Като информация - моят съпруг е програмист и също ми е казвал, че нищо не е разбирал в гимназията ( НПМГ). После е приет във ФМИ и там започва да навлиза в професията . По ирония на съдбата дори се връща после там като учител именно по информатика. Но по негово време не е имало друг университет, които да предлага нещо близо до програмирането и ФМИ е бил единственият избор.

# 707
  • Мнения: 627
ROKI_MAKI, не беше кандидатствал изобщо никъде, пробва една програма в чужбина, но не му хареса и се прибра. Отиде в ТУ да пита дали има възможност да се запише нещо си, иначе щеше да ходи в Габрово. И го взеха. Оценката от матурата е плод на труда на един учител от професионална гимназия в града. Момчето съжалява, че не продължи да учи физика, харесва си я, но подготовката по математика му е много слаба. Много трудно взе изпитите в ТУ. А физика без добра подготовка по математика няма как да стане. 
Вчера питах дъщеря ми кое според нейните съученици е по-добро /една част са приети в СУ, други са в ТУ/. Каза, че за програмиране най-доброто е ФМИ на СУ. Това е за тези, които се колебаят. И дано това е тяхното нещо, защото програмирането примерно не е нещото на моята дъщеря. Избута го с триста зора в гимназията.
Да, навярно е така . Но няма нищо лошо да запишат някой по описания начин. В Германия на доста места записват само по документи . Проблемите идват после и са за студентите. Що се отнася за персоналните случаи, ами всеки от всичко може да се разочарова . Тук е полезна общата , генерална информация - каквато беше споделена . Как за програмиране е по-добре в ФМИ, а хардуера -ТУ.
Аз познавам чудесни млади хора завършили ТУ София и реализирали се в работата. Нямам познати от СУ-ФМИ, не защото не са добри обаче Innocent .

# 708
  • Мнения: 23
За мен, написаното от ]kokozzz е доста полезно, защото също имаме две възможности ТУ с немски и ФМИ - информатика , за сега . Не съм въобще на ясно с нещата нито в ТУ нито в СУ.
Това ще е труден избор. Главният плюс на КСТ на немски е двойната диплома и че може да се работи по-лесно в Германия. Нещо, което разбрах този семестър сесията е, че ФаГИОПМ се водят по немските стандарти и е незаконно да се провеждат онлайн изпити. Всички курсове и специалности от немския факултет в ТУ караха изпитите си присъствено. Grinning Но май във ФМИ доста от изпитите бяха също присъствени, така че "корона сравнението" се обезсмисля. Важно е да се отбележи, че в КСТ на немски не водят същите преподаватели, които са във ФКСТ (КСИ). Съответно нивото е по-ниско. По учебен план КСТ е 1:1 с КСИ, но улекотена и с добавен немски, да изглежда по-привлекателна. Друго, което трябва да се отбележи е, че до 2018 минималният бал за КСТ на немски беше 23, изведнъж 2019 стана 26, а 2020 е към 27. Т.е. отнякъде идва нов интерес към тази специалност.
За Информатика това, което знам от приятели е, че ги зорят повече от други ФМИ специалности, но пък и някои от най-добрите преподаватели по софтуерните предмети и математика ги слагат в тази специалност. Като цяло няма голяма разлика между КН, СИ, ИС и Информатика. СУ имат много добри връзки с компании, вътрешна атмосфера, кариерните им форуми са много добри, канят преподаватели на високо ниво за отворените им курсове, каквито в ТУ по-рядко се намират.  Но и във ФМИ правилникът им е много по-свободен от нашия и има възможност най-добрите експерти от ИТ сферата да водят предмети.

Аз познавам чудесни млади хора завършили ТУ София и реализирали се в работата. Нямам познати от СУ-ФМИ, не защото не са добри обаче Innocent .
Общо взето реализацията е еднаква без значение ФМИ, ТУ, НБУ стига да си амбициозен и да се занимаваш допълнително - проекти, курсове, академии. Изцяло съсредоточаването в университета е вредно и губиш представа за модерните тенденции в професията. Голяма част от студентите във ФКСТ (КСИ, ИТИ) започват работа от 3ти курс и нататък. Все още в ТУ няма пропадане, че да кажеш, че е безсмислено да учиш в ТУ, все още си остава приемлив избор - и за ИТ, и за инженерни специалности.

# 709
  • Мнения: 627
Кokozzz, благодаря !
Скрит текст:
Малко има ирония има в нашия случай  Simple Smile.
Живеем на 600 метра от НБУ , а той кандидатства в Германия .
Но всеки трябва да изживее мечтите си, а и на 19 не може да са толкова практични като на 50 .

# 710
  • Мнения: 367
ROKI_MAKI, никаква ирония не е това. Щом иска в Германия, нека отиде. Там със сигурност ще получи по-добро образование. Не може да се сравнява с нашето. Аз бих искала моите деца да бяха имали амбицията да учат там. Но те нямаха и намразиха немския език. А иначе им дадох възможност. В крайна сметка изборът е техен.

Някой може ли да ми обясни каква реализация може да търси човек, завършил философия в СУ. Питам, защото мое познато дете с много добри резултати от предварителни изпити по математика(около 5,50), избра тази специалност в СУ. Заряза всякакви математики. Аз ли съм късогледа и не виждам възможности и препитание в това?

Последна редакция: ср, 15 юли 2020, 15:38 от DebelaMara

# 711
  • Мнения: 627
DebelaMara,  имам позната завършила тази специалност. Силно ерудиран човек, но за съжаление след това завърши филология за да работи като преподавател по БЕЛ и АЕ. Това беше отдавна . Може и да се е променили нещата .

Скрит текст:
Когато брат ми трябваше да кандидатства , желанието му беше археология.  Имаме още две библиотеки с историческата литература, наистина си го биваше. Мнението на родителите обаче беше  отрицателно . Като пример се даваше познат съученик, който ще кандидатстваше Хранително - вкусовия в Пловдив. " Жоро ще има салам (шпеков) в хладилника, а ти камъни" .  Bowtie

Последна редакция: ср, 15 юли 2020, 16:11 от ROKI_MAKI

# 712
  • Мнения: 367
Силно ерудиран човек, но за съжаление след това ...
Не оспорвам факта, че хората, които избират тази специалност са ерудирани. Моето познато дете  за годините си също е доста ерудирано. Но как ще се реализира тук в БГ с тази философия?

# 713
  • Мнения: 48 031
Ми моите познати с тази специалност или психология- ЧР и в бизнес администрация. Защо се взимат такива кадри за тези позиции не знам.

# 714
  • Мнения: 72
Излезнаха резултатите по биология в МУ - София. Моето момче се е справило страхотно - 5,50.

# 715
  • Варна
  • Мнения: 3 247
eli_toni Много висок резултат, браво! За коя специалност се бори?

# 716
  • Мнения: 72
Благодаря! За фармация.

# 717
  • Варна
  • Мнения: 3 247
Извинявам се за навярно повтарящия се въпрос, но учениците бяха осигурени до края на юни, нали така? И Декларация 7 трябва да се подаде до 25 август?

# 718
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 356
Извинявам се за навярно повтарящия се въпрос, но учениците бяха осигурени до края на юни, нали така? И Декларация 7 трябва да се подаде до 25 август?
Да, и аз питах скоро. До 25.08 трябва, а и да не, те от септември-октомври ще са студенти, та правата няма да ги изгубят

# 719
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 376
Извинявам се за навярно повтарящия се въпрос, но учениците бяха осигурени до края на юни, нали така? И Декларация 7 трябва да се подаде до 25 август?
Да, и аз питах скоро. До 25.08 трябва, а и да не, те от септември-октомври ще са студенти, та правата няма да ги изгубят

"Дупката" на лятната ваканция, за повечето зрелостници, е точно колкото да ги загубят, ако не внимаваме - юли, август и септември.

Общи условия

Активация на акаунт