Най-добрите (и безвредни) съдове за готвене - 6

  • 70 835
  • 766
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 2
Здравейте,
От известно време искам да взема тава за печене, която да не се налага да сменям след 2 години и да се притеснявам дали е отделила някакви метали след леко надраскване. Проучвайки, стигнах до чугунена емайлирана тава. Има ли такива сред вас, които ползват и могат да споделят мнение какви са разликите. Време за готвене, поддръжка, някакви правила, които трябва да се спазват и т.н. Не съм готвила с чугун все още и се надявам да бе направя грешка. Благодаря!

# 346
  • Мнения: 2 135
Kittens, доколкото съм запозната, чугунените съдове “готвят” вкусно, но си изискват специалната поддръжка - щом си чела, значи знаеш. Прецени доколко си готова да “слугуваш” на този съд.
По въпроса за тавите - скоро си купих тава с капак на WMF. Води се съд за готвене на пара, но когато му се махнат приставките и термометъра, може да се ползва във фурната с/без капак.
Изпробвах го първо във фурната с капака - направих гювеч, а миналия ден - за готвене на пара. Пилето се получи разкошно.
С две думи - силно препоръчвам.

# 347
  • Мнения: leet
Няма абсолютно никакво “ слугуване “ с емайлирания чугун. Няма нужда се омазнява/ изпича, мие се в миална.
Аз лично не намирам разлика във вкуса на ястие приготвено в суров и в емайлиран чугун. Някой намират, но минимална.

# 348
  • София
  • Мнения: 691
Абсолютно никакво слугуване няма. Даже напротив-не го мисля дали ще се ожули и като го мия да мога да ползвам тел, например. За мен поне е по-лесно от останалите съдове, единственият минус е това, че тежи повече.
Писах и пак ще напиша. Мия без препарат със сол. Може и с тел. Омазнявам веднъж месечно. Мажа и на 150 градуса за около час във фурната.
Аз лично дъм много доволна.

# 349
  • София
  • Мнения: 8 283
За мен чугунът е слугуване.
Двойно емайлираният след миялната си искаше "реставриране".
След инцидента с моя тиган, сега новият си стои в кутията и се чудя какво да го правя.... Кутията отворих само при доставката да видя какво има вътре.
Почти със същата честота на ползване е и чугуненият ми сач.
Разлика във вкуса не съм открила, но същото и Цептер обещават и пак не съм забелязала.

Тави за печене не съм сменяла. Ползвам различни:
- инокс имам 4: 3 бр. (комплект) Солингенски - тънки като капачки за буркани, но не са се повреждали + 1 бр. Бг на Хром, соц. по-добра от Солингенските, като грам сантимент нямам към онуй време (и 2 цептерски чинии/купи, които ползвам като мини тавички)
- стъкло - тук броя им не го знам, изключително лесни за подръжка, различни производители.
- керамика : бг-глина, доволна съм, но основно я ползвам като купа за топли нещата (с капак е)

# 350
  • Пловдив
  • Мнения: 40 836
Някой с мнение за тенджерите и тиганите на Инглиш хоум? Турски са, ясно, но са масивни и тежки...имат намаление в момента.
Напр...https://englishhome.bg/products/product/233718
Пише, че са от гранит.

# 351
  • Мнения: 758
Някой с мнение за тенджерите и тиганите на Инглиш хоум? Турски са, ясно, но са масивни и тежки...имат намаление в момента.
Напр...https://englishhome.bg/products/product/233718
Пише, че са от гранит.
Според мен тези съдове са подобни на гранитните мивки. Гранитен пясък със смоли и лепила, които не е ясно колко са безвредни за това приложение.

# 352
  • Пловдив
  • Мнения: 40 836
Мерси!

# 353
  • Мнения: 2
Благодаря на всички за споделените мнения и опит! Поръчах Lava чугунена тава, по-нататък ще пиша с впечатленията си Simple Smile

# 354
  • Мнения: 6 343
А как правите палачинки и омлети на него? А стекове? Бургери?
От един месец съм с метален тиган и още не мога да разбера как да го използвам. С мазнина знам зтава всичко,но не искам да пържа, а леко да запечатам бургери и стекове. Палачинки и яйца залепват..🙄 не съм му намерила цаката още и заради това питам.
Важно е тигана да е добре загрят преди да сложиш нещо в него. Аз слагам олиото и включвам да загрее. Вече съм му свикнала. Но може да загрееш първо тигана и после да слагаш олиото и каквото ще пържиш. Като се запържат отдолу, чак тогава обръщаш.
За палачинки и яйца ми се струва обаче че трябва малко повече мазнина. Не е баш като тефлона който може леко да намажеш само.
Пържа картофи редовно и изобщо не ми залепват.
За стек може и с лъжичка мазнина. Като видиш че е залепнал не го пипаш. В един момент, като се запече, сам се отлепя.

# 355
  • Мнения: 767
Момичета, пак да ви помоля да ми препоръчате каменен тиган. Ако някой е ползвал и е останал доволен, ще съм благодарна да сподели. Много ми трябват тигани, а не искам да са пълни с гадости. И евентуално за солинген да ви попитам, качествени и безвредни ли са ?

# 356
  • София
  • Мнения: 8 283
Не много по назад някой писа, че не се знае с какво са слепени частиците, та за безвредност едва ли може да се говори.
Това че е Солинген също не е задължително +.
Имам тави, които се оказаха тънки (купувани от Амазон.де)

# 357
  • Мнения: 767
Бихте ли ми препоръчали тогава доказана марка, четох мненията и много се препоръчва Лава, но не ми се иска чугун...

# 358
  • Мнения: leet
Ами доказано безвредни е емайлираната стомана на Riess. Иначе стоманените съдове на ИКЕА и Хром Силистра, или всеки деруг от стомана 18/10 също е безвреден

# 359
  • Мнения: 6 623
Бихте ли ми препоръчали тогава доказана марка, четох мненията и много се препоръчва Лава, но не ми се иска чугун...
Аз се сработих с чугуна ,освен че тежи друг недостатък виждам .
За пържени имам на лава и този на Silit и двата са ми ок ,но май в чугуна по не ми залепва .
https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B01B8V9QH2/ref=ppx_yo_dt_b … ie=UTF8&psc=1
На Riess  също ми се иска нещо да си взема ,много сладурско изглеждат

Общи условия

Активация на акаунт