Предучилищната - задължителна за 4-годишните?!?!?

  • 17 775
  • 214
  •   1
Отговори
# 135
  • София
  • Мнения: 38 499
Фънди обещава някакви неща отново. Тя ги обещава от 2009, та вече кой ли й вярва....

# 136
  • Мнения: 2 488
Става задължително от 2023г. За децата, за които няма места в ДГ, държавата ще дава всеки месец някаква сума.(това вече е гласувано в новия закон). Освен това в големите градове ще намерят места за 4 годишните, но това ще рефлектира  върху по-малките. Подозирам, че ще има много деца на 3г, които няма да са приети в ДГ.

# 137
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
Аха, от 2023г да видим. То и без това не във всяка ДГ има яслени групи, сега съвсем ще ги закрият. Също така повечето майки си ползват 2г майчинство, но пък кандидатсват, плащат си таксата и заемат място, а детето реално не ходи. Пазят му мястото за ДГ...
А компенсацията, ако няма места уж щеше да е 300лв, на колкото възлиза държавната издръжка на дете в държавна ДГ. Не знам дали така са го приели. Само да не стане да ти предложат място през 5 квартала и ако откажеш помощ йок...или да измислят подоходен критерий...

# 138
  • Мнения: 10 601
Реално нищо няма да се промени. Каквото е в предучилищна 3-та група, такова сега ще бъде и във 2-ра група. В първа група ако можеш да си позволиш да не ходи всеки ден, то във втора не можеш да си го позволяваш - макс 10 дни отсъствие. Това е цялата врява около "задължителното". В първа група и без това боледуват и отсъстват много, във втора група вече децата са свикнали и изградили навик да ходят на градина. Проблем няма.

# 139
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
Някои деца тръгват директно в предучилищен клас и ако изобщо не са ходили на ДГ пак ще си боледуват, докато извъртят вирусчетата и пак ще си отсъстват по болест, за това едва ли има лимит. Просто свалят възрастта, доколкото знам в Европа масово се тръгва задължително на 4г и го водят училище. И там наистина си е училище, няма спане на обяд и седят на чинове/масички по цял ден. Според мен свалят възрастта заради ромчетата, за да се интегрират преди 6г.
Ще има проблеми с местата в големите градове, особено в 'елитните' ДГ, а не може безкрайно да откриват нови групи, то и учители няма достатъчно. Ще видим какво ще измислят...

# 140
  • Мнения: 374
Може би не е по темата, но какво би станало, ако  отсъства повече от 10 дни по сем.причини и без бележка от лекар

# 141
  • Мнения: 1 050
Реално нищо няма да се промени. Каквото е в предучилищна 3-та група, такова сега ще бъде и във 2-ра група. В първа група ако можеш да си позволиш да не ходи всеки ден, то във втора не можеш да си го позволяваш - макс 10 дни отсъствие. Това е цялата врява около "задължителното". В първа група и без това боледуват и отсъстват много, във втора група вече децата са свикнали и изградили навик да ходят на градина. Проблем няма.

Проблем има и то огромен - за хората, които не желаят децата им да посещават детска градина.

# 142
  • Мнения: 2 488
Може би не е по темата, но какво би станало, ако  отсъства повече от 10 дни по сем.причини и без бележка от лекар
Спиране на детски (ако взимате) и глоба за родителите.

# 143
  • Мнения: 540
Говоря от собствен опит. Някои деца са по-чувствителни. Аз например имах психически травми от детската градина, които успях да изчистя, чак след като нъврших 30г. с помощта на психолог. Мразех детската градина, до последно и да, аз се чуствах натирена! Детето ми за сега също не изявява желание да ходи на градина или забавачка. Защо това трябва да е проблем? Ми който се чуства добре - да си ходи, защо трябва да е задължително?

Месечинке, защо е този сарказъм, говорим за 4 годишно дете, а не за голям човек. Цял живот ще ходят по училища и занимални, защо това трябва да започва още една година по-рано, не ме ли разбра, какво попитах?

Какво значи цял живот ще ходят по училища и занимални ?Вие какво предлагате ?Първите 7г са най важни времего в което се научава на елементарни навици и задължения .работа в група.Какви са задълженията на едно деге докъто стане пълнолетно?След като завърши осномното си образоване избора дали да продължи да учи ще си е негов.Смятам че прекалено много права се даде на родителити и постояннното използване на децата ще се  стресират🤔.Затова и днешната младеж е такава.

# 144
  • Мнения: 21 455
Какво значи цял живот ще ходят по училища и занимални ?Вие какво предлагате ?Първите 7г са най важни времего в което се научава на елементарни навици и задължения .работа в група.Какви са задълженията на едно деге докъто стане пълнолетно?След като завърши осномното си образоване избора дали да продължи да учи ще си е негов.Смятам че прекалено много права се даде на родителити и постояннното използване на децата ще се  стресират🤔.Затова и днешната младеж е такава.
Образованието е задължително до навършване на шестнадесет години, тоест ( ако не си повтарял) до средата-края на първи гимназиален етап. Правописа, пунктуацията и граматиката на поста няма да коментирам. Да, да...Знам, че това е форум и всеки греши, когато бърза.

Последна редакция: сб, 26 сеп 2020, 09:01 от Дидева

# 145
  • Мнения: X

Какво значи цял живот ще ходят по училища и занимални ?Вие какво предлагате ?Първите 7г са най важни времего в което се научава на елементарни навици и задължения .работа в група.
Предлагаме в тези първи 7 възпитанието на децата са се случва основно в семейството им. Не са ги направили и родили институциите, за да прекарват децата в тях повече време отколкото в семейството си и те да са по-влиятелният фактор във възпитанието им.

# 146
  • София
  • Мнения: 62 595
Едно добре гледано дете може спокойно да постъпи в училище и с една година ПУК. Обаче ПУК вече е задължителна  по закон и формално човек трябва да го спази. Ясно е, че се прави по социални причини, защото за много от децата това е единственият шанс за по-добра социална среда извън семейството.

# 147
  • Мнения: X
Точно така. И се получава нещо като средностатистическото свинско със зеле - за едни деца това е среда, по-добра от семейната, за други по-лоша, но средностатистически са осигурени първите 7 години.Качеството им разбира се е точно като качеството на средностатистическото свинско със зеле.

# 148
  • Sofia
  • Мнения: 4 480
Тези, които не искат да пращат децата си на задължителна детска градина и досега се измъкваха от 3-та група. Сега и от втора ще намерят начин да се измъкнат. Честно, не виждам голяма драма в задължителната детска градина от 4-годишни. Така или иначе огромен процент от децата я посещават. Малкият процент, които не искат ще намерят начин да я пропуснат.

# 149
  • София
  • Мнения: 11 489
Който иска да пропуска детска градина, да пропуска. Детето вече е в 1 клас. Имаше деца ревяха на 1 учебен ден, ревяха и след това като ги посрещаше учителката. Това са големи деца. Да го нарека срам, не мога. Егати, все едно отиват в яслата.
Та така за задължителната предучилищна.

Общи условия

Активация на акаунт