Предучилищната - задължителна за 4-годишните?!?!?

  • 17 990
  • 214
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Току-що прочетох тази новина и че депутатите са го приели с мнозинство на първо четене. Да, ще има гратисен период, но въпреки това! Не мислите, ли, че е прекалено рано? На 4 години някои деца още не говорят правилно дори. Кому е нужно?!? Едно време ние тръгвахме на 7 години на училище и нямахме предучилищни подготовки,  и какво - не станахме хора ли? Не можем да четем и пишем или сме глупави? Извинявам се за емоционалният изказ, но наистина съм много ядосана - какво точно се иска от нашите деца, защо непрекъснато се снишава възрастта, защо е цялото това бързане и стрес? Rage

Ще се радвам да чуя и други мнения, може би аз не разбирам нещата по правилния начин

# 1
  • Мнения: 1 034
Те и сега ги водят първа подготвителна група 4 годишните в детските градини. Разлика е, че ще е задължително детето да е записано в детска градина и контрола при отсъствията е по строг.

# 2
  • Мнения: 977
И аз не разбирам глупавото им решение.. Та това са деца,на които още им се играе и не знаят какво се случва. Малоумщина отвсякъде.. Rage

# 3
  • Варна
  • Мнения: 25 258
А кой е казал, че няма да играят? Естествено, че т.нар. обучение ще бъде съобразено с възрастта им. Нали не мислите, че в момента по цял ден играят? Имат и занятия, учат цветове, форми, песнички, стихчета, елементарни неща. Ако сте имали деца на градина би трябвало да ви е ясно.

# 4
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 019
Племенничките ми живеят в Англия и заедно тръгнаха на училище-голямата беше на 5, малката-на 3.Ходеха с униформи,имаха часове и т.н.Но всичко съобразено с възрастта им.Малката се водеше предучилищна,голямата нещо като първи клас...

# 5
  • Мнения: 46 535
Личното ми мнение за детските заведения - след 3 г. носят само ползи, затова съм "за". Никой няма да ви принуди, ако не желаете. Има закон за домашно обучение, включително в училищна възраст, така че можете да се възползвате.

За едно време - аз съм '78 и съм ходила на предучилищна, на градина също. Изключения бяха децата, които не ходеха.

Та това са деца,на които още им се играе и не знаят какво се случва.
Това правят там, играят. "Часовете" са под формата на игра и са съобразени като продължителност и цел с особеностите на възрастта, 4-годишните имат само по 1-2 "учебни" часа.

Племенничките ми живеят в Англия и заедно тръгнаха на училище-голямата беше на 5, малката-на 3.Ходеха с униформи,имаха часове и т.н.Но всичко съобразено с възрастта им.Малката се водеше предучилищна,голямата нещо като първи клас...
И във Франция племенничките ми тръгнаха на 3. Отдавна май е така там, явно резултатите са добри щом никой не се оплаква.

# 6
  • Варна
  • Мнения: 36 636
Трета и четвърта група в детските градини и сега се водят предучилищни. Какъв точно е проблемът? Вие нали не си представяте, че ще строят децата на чинове и по цял ден няма да мръднат, а ще учат като големи? Поинтересувайте се първо как "учат" деца на тази възраст и тогава негодувайте.

Както каза НСЧ, и ние имахме предучилищно обучение. Почти набори сме, аз съм '77 и съм ходила.

# 7
  • Мнения: 2 489
Те и сега ги водят първа подготвителна група 4 годишните в детските градини.
Това абсолютно не е вярно. Първа подготвителна група са 5 годишните или както си ги знаем, трета възрастова група.
Обучението е съобразено с възрастта, но все пак смятам, че са малки децата на 4 години да ходят на градина. Трябва да е пожелание на родителите, а не да е задължително. И не го сравнявайте с домашното образование или както по закон се нарича: самостоятелна форма на обучение. Различно е. Например аз може да съм си пуснала детето на 4 г. на градина, но ако реша мога да го спра за месец или колкото искам. Мога го пращам през различни периоди при баба, примерно, а като стане задължително, това няма да е възможно.

# 8
  • Мнения: X
Проблемът за мен е, че не искам да натиря детето в институция, при положение, че имам възможност да го гледам в семейна среда, да предложа домашна храна, дълги разходки и игри на открито и какво ли още не. А ако не го направя ще подлежа на санкции. Законът за домашното обучение е филм, с участието на хиляда институции, в който не искам да влизам. Това е проблема.

# 9
  • Варна
  • Мнения: 25 258
То пък сякаш в 3-та или 4-та група не можеш да го спреш. И защо всъщност трябва да го спираш? Абсолютно подкрепям мнението, че от 3 години нататък градината носи само ползи и е много по-добре детето да се среща със себеподобни в равностойна среда, а не само по площадката, залепено за майка си.
"Натирване в инситуция", боже, колко високопарно... Сериозно ли наричаш децата на всички нас, които сме ги пратили на  градина "натирени в институция"??? То и в първи клас може да не ходи по тая логика, къде по-добре е да се вее по дъъълги разходки и да яде домашна храна. И мама да го учи на каквото намери за най-добре. И после що не се вписва в обществото. ми как ще се впише?

# 10
  • Мнения: 2 489
Никой не отрича, че ДГ носи ползи. Обаче родителят трябва да има избор, а не да го задължават. Може да искам да го спра по здравословни причини. Има деца със слаба имунна система или хронични заболявания, които само от едно кихане  на болно дете в ДГ и се разболяват тежко. Някои родители предпочитат януари и февруари да не ги пускат на градина. Причините може да са различни.

# 11
  • Мнения: X
Говоря от собствен опит. Някои деца са по-чувствителни. Аз например имах психически травми от детската градина, които успях да изчистя, чак след като нъврших 30г. с помощта на психолог. Мразех детската градина, до последно и да, аз се чуствах натирена! Детето ми за сега също не изявява желание да ходи на градина или забавачка. Защо това трябва да е проблем? Ми който се чуства добре - да си ходи, защо трябва да е задължително?

Месечинке, защо е този сарказъм, говорим за 4 годишно дете, а не за голям човек. Цял живот ще ходят по училища и занимални, защо това трябва да започва още една година по-рано, не ме ли разбра, какво попитах?

# 12
  • Варна
  • Мнения: 25 258
Никой не отрича, че ДГ носи ползи. Обаче родителят трябва да има избор, а не да го задължават. Може да искам да го спра по здравословни причини. Има деца със слаба имунна система или хронични заболявания, които само от едно кихане  на болно дете в ДГ и се разболяват тежко. Някои родители предпочитат януари и февруари да не ги пускат на градина. Причините може да са различни.
Това не е аргумент против въвеждането на предучилищно обучение. Естествено, че лекарят има последна дума дали и кога да посещава, кога да си остане вкъщи и т.н. Някой някъде някога да е споменавал, че посещението в ДГ ще е на всяка цена, независимо дали детето е болно, здраво, с хронични проблеми и т.н.?

# 13
  • Мнения: 2 489
Ами аз само посочих една от причините, те може да са много. И вместо родителят да си решава, ще трябва да ходиш при доктора, да искаш бележки, общо взето да шмекеруваш. Да не говорим, че в момента ДГ не осигурява нормална среда за децата. Изобщо не е нормално да се наблъскат над 30 деца в една стая с един учител. Управляващите първо да построят достатъчно градини, да не допускат повече от 20 деца в една група и тогава да го правят задължително. Освен това щом искат да е задължително , трябва да е безплатно за всички, а не както сега - безплатно само за някои.

# 14
  • Мнения: 46 535
Говоря от собствен опит. Някои деца са по-чувствителни. Аз например имах психически травми от детската градина, които успях да изчистя, чак след като нъврших 30г. с помощта на психолог. Мразех детската градина, до последно и да, аз се чуствах натирена! Детето ми за сега също не изявява желание да ходи на градина или забавачка. Защо това трябва да е проблем? Ми който се чуства добре - да си ходи, защо трябва да е задължително?
Някои деца имат проблеми с адаптацията и в училище, но това не значи, че трябва да се направи по желание.

Не трябва да е проблем и не е. Ако прецените, че не е подходящо за детето ви, няма да го пускате, а ще бъде на домашно обучение. Вече над 15 г. съществува в България и всеки може да се възползва.

valian1, избор има, никой няма насила да заведе детето ви в градината.

# 15
  • Мнения: 7 776
Абсолютно съм съгласна с последното мнение на valian. То няма нито инфраструктурата, нито обучения персонал за подобно начинание. С кеф ще си платя глобата или каквото там санкция измислят...

# 16
  • Мнения: 2 489
Е как ще има избор, като ще стане задължително?!
Както вече казах, хубаво е да се ходи на градина, но да си остане задължително от 5г, а не от 4.

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 14 515
И според мен е рано. Моите тръгнаха по-рано, нормално е на 4 градината да е масова и достъпна, но за задължителност е рано. Една година предучилищна е достатъчна за всички цели на предучилищната.

Последна редакция: чт, 09 юли 2020, 15:23 от Не се сърди, човече

# 18
  • Мнения: X
Защо трябва да е лошо да имаш право на избор?

Последна редакция: чт, 09 юли 2020, 15:24 от Анонимен

# 19
  • София
  • Мнения: 7 995
Бях принудена да запиша сина ми в училище в предучилищна поради липса на места в ДГ. Намирам го за крайно безсмислено, преседя 2 години, не научи нищо, първата година беше крайно стресова, защото нямаше навършени 5 и групата беше смесена. Ако не беше задължително, никога нямаше да му причиня този стрес. Бях му намерила чудесна предучилищна занималня, която за съжаление не беше към МОН, а към Министерство на културата, поради което се наложи цялата тази галимация.
Не виждам смисъл, защото нито има инфраструктура, нито има резон от тази възраст децата да се набутват в училище.

# 20
  • Мнения: 46 535
Е как ще има избор, като ще стане задължително?!
В закона са посочени различните форми на обучение:

Чл. 67. (1) Основните форми на педагогическо взаимодействие се
осъществяват при целодневна, полудневна, почасова или в
самостоятелна организация по избор на родителя
при условия и по ред,
определени с държавния образователен стандарт за предучилищното
образование.

https://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2136641509

За разлика от преди, когато право на самостоятелно обучение имаха право само деца с определени здравословни проблеми или надарени, сега всеки може да се възползва и познавайки детето си, да избере най-доброто за него.

# 21
  • Пловдив
  • Мнения: 14 515
Дори само това, че съм написала "рано е за задължителност", ясно подсказва, че не ми е и минавало през ум, че може да е лошо да имаш право на избор. Също толкова ясно казах и кое точно според мен говори зле, и то не е точно желанието да имаш право на избор.

# 22
  • Мнения: 2 489
Не се сърди човече, можеш ли да ми посочиш поне една общинска ДГ в София, където предлагат почасова форма на обучение?

# 23
  • Мнения: X
НСЧ, това е страхотен филм с домашното обучение, защо трябва да ни го причиняват за една година? То да доказваш, че имаш възможност да го осъществиш пред институциите, сигурно ще ти идват на оглед в дома, да доказва после дедето какво е научило пред институциите, контрол... Защо? За по-големите разбирам, но за четиригодишните защо е нужно?

Магдена, не не стана ясно. И аз обясних, че при положение, че детето не иска да ходи на градина, а да бъде със семейството си, както и че семесйството има възможност да го гледа и да прекарва време с него, оставянето му в институция за през целия ден, пряко волята на детето и семейството за мен е неправилно.

Последна редакция: чт, 09 юли 2020, 15:25 от Анонимен

# 24
  • Мнения: 1 034
Не изживявайте драми и тази учебна година най- вероятно ще е дистанционна, в най -добрия случай, както до сега по 10 деца в група.Въпроса е, че детето трябва да е записано, за да кажат МОН, че са обхванали и социализирали всички.
А каква им е логиката, при положение че местата в ДГ не достигат и училищата ще са в едносменен режим, т.е. и там няма да има място, не знам.

# 25
  • Мнения: 46 535
Не се сърди човече, можеш ли да ми посочиш поне една общинска ДГ в София, където предлагат почасова форма на обучение?
Не съм се интересувала, но има, щом чак дело е имало и са махнали таксата.
https://news.lex.bg/pregled-na-pechata/%D1%81%D1%8A%D0%B4%D1%8A% … 0%B5%D1%82%D1%81/

red_balloon, 1 явяване пред комисия не е филм. Въпросът беше дали имате избор. Имате и никой не може насила да ви накара.

# 26
  • Мнения: X
НСч, комисията няма да е само една, а няколко. Започнах да чета закона и свят ми се зави. Та въпросът ми беше защо трябва да ни се причинява това за една година? Какъв беше проблема с досегашната форма на обучение?

# 27
  • София
  • Мнения: 7 995
Това с домашното обучение е само на хартия, повярвайте ми. Единици са родителите, които ще се хванат да оформят документите съгласно изискванията на МОН.
В тази занималня към Министерство на културата, за която споменах, ни раздадоха пакети за такова обучение, програми и пр. Нормален родител, който няма връзка с образователната система, едва ли ще седне да си причини всичко това.
Да не говорим, че докато се чудех дали да давам 4-годишния ми тогава син в училище, набързо ме потърсиха три дами от общината, за да ми искат обяснения, защо не му давам достъп до образование и знам ли аз колко е хубаво да си образован.
Всичко това се прави за малцинствените и маргинализирани групи, но за съжаление, в обсега попадат и деца на родители, които са си намерили други канали за обучение или имат причина, поради която задържат децата вкъщи.
За мен обучението на тази възраст трябва да е само доброволно и нищо повече. За хората, които имат желание, да се осигурят възможности, но не и да се прилага задължителността като условие.

# 28
  • Мнения: 7 776
Вероятно се цели вкарване на определени групи от малцинствата в системата по от рано. Не мисля,че и санкциите им ще са кой знае какво. Ще ми спрат кое? Помощи, които не взимам,защото ми е висок дохода? Ще ми лепнат глоба? Разбира се, да заповядат. Когато могат да ми предложат обучен персонал по нови стандарти и нормална база,тогава.

# 29
  • Мнения: X
То е достатъчно да те посетят социалните, да те попитат защо лишаваш детето от образование, както Милинка каза и да те вкарат в някой още по-страшен филм... Примката се затяга все повече и аз не виждам тук никъде право на избор.

# 30
  • Мнения: 7 776
Страшен, глупости. Не могат нищо да ти направят освен глоба. Детето ти има покрив над главата си и живи родители. Ще дойдат, ще видят и ще си отидат. Не си вкарвай филми излишни. То вероятно цялото начинание хич няма да им се получи даже.

# 31
  • Мнения: 46 535
red_balloon, мисля, че от самото начало целта беше 4 г., 5 беше само временно, за да стане поетапно. Междувременно се направиха нови градини и продължават да се отварят такива. Предвид развитието на децата, 3-4 и според моите виждания е оптималната възраст.

Аз също имам лоши спомени от моята градина и също не исках да ходя, но никой не ме е питал. За малко да направя грешката да прехвърля собствените си прживявания върху детето. Сега нещата са различни и ако видя, че нещата не вървят, ще я спра, без значение, че вече е в училище, ще се явя на колкото трябва комисии и ще се занимавам с каквото трябва вкъщи с нея. Важното е, че има закон, който може да не е съвършен, но ми дава избор.

Ето възползвали се от избора. Оставам с впечатление, че не са имали проблеми и дори им съдействат самите директори на детски заведения.
Но и според мен никой няма да ви направи нищо, освен спирането на детските (който получава).

# 32
  • Мнения: X
Разбрах, че има закон. Но той ми дава избор само дали да е от вкъщи или не. Не ми дава право на избор дали въобще да обучавам детето си на тази възраст по някакви одобрени от МОН програми и да го явявам на комисии или не. Разбираш ли? За мен е рано на тази възраст за цялата тази галимация. Излишен стрес и за родителя и за детето. Не съм нито против образованието, нито против социализацията. Моето дете няма да го хване за щастие, защото чета, че се предвижда 3 годишен гратисен период. Да сме здрави!

# 33
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Спокойно може да си пускате детето до обяд само. Сутринта имат задължително обучение в ДГ. Обучението е около 1 час. Хич не са лишени децата в ДГ от игра и ученето не е чак толкова много и сложно.
Отделно децата свикват да бъдат в група, да общуват с много други като тях, разбират, че има и лоши, и добри деца, учат се да се справят с възникнали проблеми м/у тях.
Това, че някой е имал кофти преживявания в ДГ като малък не значи, че и детето му ще има. Няма нужда да се проектират собствените ни страхове и проблеми върху децата ни.
Пробвайте да запишете детето на ДГ и вижте как ще е. Може пък приятно да се изненадате.

# 34
  • Мнения: 7 776
Уаау! Лоши и добри деца има...аз не искам детето ми да формира подобна концепция...лоши деца няма. Има неглижиращи родители...

# 35
  • Варна
  • Мнения: 25 258
И между добрите деца възникват конфликти и не е задължително родителят да неглижира, за да има неприемливо държание. Точно в групата се отработват такива ситуации, а не под крилото на мама.

# 36
  • Мнения: 7 776
Всеки с мнението си. Аз възпитавам емоционална интелигентност у детето ми. Други разчитат някоя лелка в градината да го направи. Затова трябва да има право на избор дали и кога да си пуснеш детето на детска градина. А чисто човешки взаимотношения то води всеки ден с възрастни и връстници по площадките. Не е нужно да е  държавна институция, за да комуникира с деца.
За моралните измерения на добро и лошо дете и вменяването им на други деца - да,това е неглижиране за мен. Неприемливо поведение кое е? За едно дете? Да бъде наказано или да бъде говорено с него, да бъдат валидирани чувствата му и да му се обясни как безопасно да ги изрази. Това не го правят в детската градина...

# 37
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Уаау! Лоши и добри деца има...аз не искам детето ми да формира подобна концепция...лоши деца няма. Има неглижиращи родители...
В очите на децата е така - лош, добър. Въобще няма да вземат серионо, че Х има неглижиращи родители и за това ядат бой от него или ги дразни.
Така или иначе в училище детето ще се сблъска с разни проблеми с другите деца. Проблемът ще е, че повечето вече са били на ДГ и доста от ситуациите няма да са им нови.

LittleCactus, валидирай, валидирай. Joy

# 38
  • Варна
  • Мнения: 25 258
Има много видове неприемливо поведение - хапане, удряне, блъскане, послъгване, рев с цел емоционално изнудване и тн и тн. и категорично не става дума винаги за неглижиране. Хората, в тч децата имат различен характер и темперамент и да мислиш, че си всесилен да решиш и тушираш всяко лошо поведение още преди да се е проявило е доста самонадеяно. И определено има огромно значение дали детето е в домашна среда или в градина, просто не знам как някой може да си въобрази, че ситуациите, с които ще се сблъска са идентични. Най-малкото вкъщи и в градината децата се държат по коренно различен начин. То пак си възпитавай детето, ние, дето сме метнали нашите в институция още от яслата също го правим, не сме оставили на учителките! Говорим за придобиване на опит в различна среда.

# 39
  • Мнения: 7 776
В очите на децата не съществуват моралните измерения на възрастните. Но пък хубави травми може да им направите с внушаване на негативна идентичност "това е лошо", " не бъди лош", "това дете е лошо" "лош си".

Валидирам, валидирам, не ме мислете мен.

Ако детето яде бой в детската градина (страхотен пример) сериозно ли обсъждаме някаква полезност в цялата история? Или ако някое дете унижава друго? Ясно е, 20-30 деца на куп и две лелки не е сработваща схема. Ще тръгнат да обясняват и успокояват, абе Иванчо е лош, Марийка е добра, да си решават там проблемите четири годишните и да учат като идиоти малоумни стихчета. Да живее микрофизиката на властта и некомпетентността на работещите  тия институции. Да цитирам една възпитателка "ще му кажете, че така е, животът е тежък"

# 40
  • Варна
  • Мнения: 25 258
Къде сме писали, че е ок да се яде бой в градината? Случва се, както се случва и на площадката. Защо изкривяваш думите и за какви морални травми говориш? Да, има лошо поведение и това трябва да се знае. Има и хора, които е добре да се избягват. Аз предпочитам да уча детето си да си подбира средата, вместо да му обяснявам как всички са бели и добри. Ми не, не са!!! И ако едно дете с лъжите си става причина моето да бъде обвинено за нещо, което не е направило и ако това се случва и в отношенията му с други деца аз предпочитам да обясня на моето, че такова поведение не е ок и е добре да има едно наум. Нито щемее срам, нито ще се притесня да не го травмиран като му обясня, че има хора, за които собствения интерес е над всичко. Според теб какво би следвало да направя, да попълвам дефицити ли?

# 41
  • Мнения: 7 776
За "морални" травми не говоря. За емоционални говоря. И съм казала всичко, което мисля. Прочети ми поста пак  Ако едно дете удря друго, не е начинът да се каже "това дете е лошо, избягвай го".
Аз съм си изразила мнението за градината. Който както иска да си възпитава децата -лош, добър, бой, не бой. За мен тази институция не разполага и в момента с достатъчен капацитет, за да отговори на нуждите на децата, които нужди в тази възраст не са само физически, камо ли ако се увеличи бройката на групите. Вече казах, че с кеф ще си платя глобите. Това  е моят избор като родител.

# 42
  • Мнения: 4 350
Говоря от собствен опит. Някои деца са по-чувствителни. Аз например имах психически травми от детската градина, които успях да изчистя, чак след като нъврших 30г. с помощта на психолог. Мразех детската градина, до последно и да, аз се чуствах натирена! Детето ми за сега също не изявява желание да ходи на градина или забавачка. Защо това трябва да е проблем? Ми който се чуства добре - да си ходи, защо трябва да е задължително?

valian1, избор има, никой няма насила да заведе детето ви в градината.
и какъв е изборът, след като е "задължително" ?

# 43
  • Варна
  • Мнения: 25 258
Не казвам "това дете е лошо, избягвай го", поне не в началото. Обяснявам как да се опита да тушира подобно поведение, да каже ясно, че не му харесва. Освен това обяснявам, че не трябва да търпи лошо отношение към себе си. И ако лошото отношение продължава да, казвам да избягва човека. Така както аз избягвам дразнителите, а не се чувствам длъжна да ги превъзпитавам по мой стандарт.

# 44
  • Варна
  • Мнения: 36 636
Абе, хора, в какви градини и с какви учители сте били... Моето дете беше с чудесни учителки и една лелка (май помощник възпитател се нарича) и да, справяха се с близо 30 деца и едно проблемно. Не са ги оставили да си решават проблемите сами, нито да учат идиотски стихчета. Човек има избор в коя градина да си даде детето, никой не го заплашва с пистолет в челото да го даде при неглижираща или биеща госпожа.

# 45
  • Мнения: X
Абсурд е един родител да си мисли, че възпитава детето си, след като го вижда само на вечеря и през уикендите. Това е пълна утопия!

# 46
  • Варна
  • Мнения: 25 258
Да бе, и кой ми възпитава детето, ако не аз? Комшията сигурно? Абсурдно и гнусно е да се твърди, че работещите родители не си възпитават децата. Изобщо темата изпростя изключително много, то не бяха метнати деца в институции, не беше невъзможност за възпитание, ми да забраним работещите да имат деца. Нали не могат да ги възпитават и ги мятат по институциите... Направо счупи тъпомера, честно Tired

# 47
  • Варна
  • Мнения: 36 636
Ами аз например не смятам, че възпитанието на детето ми е само моя заслуга, а смея да твърдя, че е добре възпитана. Но това е постигнато общо от мен, баба й и дядо й, както и от госпожите в яслата, а след това и в градината. И противно на твърдението за първите седем, смятам също, че детето ми продължава да надгражда възпитанието си сега в училище. Възпитанието не е само говорене и пример пряко от родителите. То също е извличане на опит и поуки от случки със странични хора и други деца. Главно в институциите, които отричате.

# 48
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Родителите с малки деца са склонни да говорят доста идеалистично.
В ДГ на моето дете имаше четири деца с проблемно поведение, три от тях имаха СОП. Та имаше случаи, в които моето изяждаше по някой друг удар от тези деца. Обаче се научи как да общува и действа в  подобни ситуации и как да ги избягва.
А квалификациите лош/добър са доста използвани от децата, даже и у дома никой да не употребява тези квлификации.
А го има и момента, че не се знае златното пиленце как ще се държи като попадне в ДГ и училище. Може да е от страната на гаднярчетата, въпреки уж перфектното въпитание вкъщи.

# 49
  • Мнения: X
Да бе, и кой ми възпитава детето, ако не аз? Комшията сигурно? Абсурдно и гнусно е да се твърди, че работещите родители не си възпитават децата.

Възпитават ги разбира се, през времето през което са заедно, а то е малко. През другото време ги възпитават "възпитателки" в институциите. Те и така се казват - "възпитателки". Не виждам защо това трябва да е задължително за малките деца. Никой не можа да отговори на този въпрос, но продължавате да бълвате змии и гущери.

Разбирам, че цялата тази галимация е заради децата на един етнос, които искат да откъснат по-рано от семейната им среда, за да възпитат по-добре в градината, което подкрепя твърденията ми.

# 50
  • Мнения: X
Защо трябва да е лошо да имаш право на избор?
Защото дразниш тези, които не могат да си го позволят.

# 51
  • Мнения: 1 001
Рано или късно децата се сблъскват с несправедливостта в живота, с “добри” и “лоши” хора, от това няма как да ги предпазим, освен ако не ги сложим в някакъв изолатор. Децата трябва да общуват и със себеподобни, а не все да са залепени за полата на майка си, че извън вкъщи нещо лошо ги дебне. Срещите с нови хора, ситуации, дори и конфликти (в тях не намирам нищо лошо, даже нормално, няма перфектни човешки взаимноотношения, даже би било анормално) учат децата на нови умения. 4г. деца не са бебета все пак, вече трябва да могат да се заиграват и да общуват нормално извън семейната среда.
Възможността да се гледат децата вкъщи за мен не е най-оптималният вариант (въпреки че и аз бях така като дете). Баби, дядовци, лели, стринки, са nice to have, но не са на същия акъл. Всеки трябва да си знае средата.

# 52
  • София
  • Мнения: 38 583
Спокойно, в София няма достатъчно места в градините, така че имате "избор".
Иначе аз новина не виждам. Ще се правят някакви тестове и ще издават някакви сертификати, колкото да върви хартията.

# 53
  • Мнения: 7 928
Подкрепям. Нищо, че са ми вече големи децата. Целта според мен е да се обхванат именно онези деца, които не знаят добре български, да се социализират, да бъдат следени за редовни ваксинации, паразити и още нещо - евентуално домашно насилие. Освен това замислете се - това ще повиши степента на уседналост на родителите - е, поне на някои. Може пък някои татковци и майки да си намерят постоянна работа и да плащат данъци, кой знае...
Иначе самите ние ще ревем след няколко години, че в първи клас идват неговорещи български език деца, без никаква култура на общуване, евентуално с паразити и без ваксини. Ресурсът, който учителите ще трябва да отделят за обучението и възпитанието на такива деца ще изяде от ресурса, който иначе би бил отделен към вашите деца. За конфликтните ситуации да не говорим. Както и за това, че първолаците, които са били необгрижени както трябва, почти със сигурност ще изостават в обучението си до края и рискът от отпадане от училище е голям. Оттам нататък е ясно какво следва за отпадналите от училище - минаване в сивата икономика заради липса на диплома, евентуално престъпност/проституция, миграция към "белите страни" да славят името на България, дванадесетгодишни родилки и цял живот лежане "на социала".
Образователната ни система е с много пропуски и аз ги виждам добре, нищо, че отдавна не съм в нея. Но това конкретно ми се струва добър ход - при условие, че се мисли усърдно в посока разширяване на съществуващата материална база, откриване на нови градини и така нататък. В момента не ми се струва възможно да се получи.

# 54
  • Мнения: X
Много хубави цели, но защо осъществяването им да е за сметка на нашите деца? Значи, понеже мангалите си мятат децата на улицата да ровят в контейнерите, дай нашите деца да са по институци, ако може от раждането им, за да спасим децата на циганите. Ми, не.

# 55
  • Мнения: 1 001
Институция за мен е дом за сираци, малко се хиперболизира темата. Не всички деца, които се гледат вкъщи, има перфектната семейна среда, още малко и се учат на нещо. Или пък всички са отдадени родители. Половината са пред телевизорите сигурно. Ще знаят всички анимации, но една приказка или стихче няма да могат да кажат.

# 56
  • Варна
  • Мнения: 25 258
Хайде стига с тези институции, а? Ще кажеш на нивата ще ги пращат. И училището е институция! Не откриваме топлата вода с "училището" за 4-годишни, както беше писано в много държави е въведено и никой не мрънка.

# 57
  • Мнения: 7 776
О, ама моля ви се, да сравним немските детски заведения с българските тогава. Разликата е  фрапантна.

И да, детската градина е институция по своята същност, както и училището, както и казармата. Държавата възпитава определена микровласт върху действията на индивидите (по М.Фуко),тази микровласт задава норми. Които норми държавата иска да вкара сред малцинствените групи от рано,разбираемо, наливат се много пари там от държавната хазна.
Аз от тия пари не съм видяла стотинка. Детето ми няма да просперира особено в среда, която я връща назад. Мога да й осигуря среда, отговаряща на развитието й, среда в по-малки групи, в която ще й обърнат индивидуално внимание. Но въпреки,че мога финансово да си го позволя, ще ме задължи държавата тя да избира за детето ми средата, а ако откажа това безумие, да плащам...това се нарича наглост.
Дали родителите ще си оставят детето на бабата, детегледачката, в кооператив,в частна занималня, в държавна детска градина или единият родител ще си остане вкъщи - е изконно техен избор. Със същия успех могат да ме задължат да раждам в държавна болница или да си оставя детето в задължителна ясла.

Да не говорим,че всяко дете има своя темперамент и тези решения се взимат на база най-доброто за детето.

Този опит за политика на интеграция няма да сработи, ами ще стане точно обратното. Но ще поживеем и ще видим.

# 58
  • София
  • Мнения: 62 595
Току-що прочетох тази новина и че депутатите са го приели с мнозинство на първо четене. Да, ще има гратисен период, но въпреки това! Не мислите, ли, че е прекалено рано? На 4 години някои деца още не говорят правилно дори. Кому е нужно?!? Едно време ние тръгвахме на 7 години на училище и нямахме предучилищни подготовки,  и какво - не станахме хора ли? Не можем да четем и пишем или сме глупави? Извинявам се за емоционалният изказ, но наистина съм много ядосана - какво точно се иска от нашите деца, защо непрекъснато се снишава възрастта, защо е цялото това бързане и стрес? Rage

Ще се радвам да чуя и други мнения, може би аз не разбирам нещата по правилния начин

Като принципно положение не си падам по детските заведения и хората, които ме познават от години тук го знаят. Обаче колкото повече влизам в нещата, колкото повече опознавам действителното положение, започвам все повече да съм за това децата да започват предучилищна още на 4. И то именно, защото има все повече деца, които по всякакви причини, са много, ама много зле с езика. Говоренето е само повърхността на проблема. Има ужасно неглижирани деца, никой не се занимава с тях вкъщи, отглеждат се като трева или на базовото ниво да е нахранено, облечено и обуто, липсват им елементарните знания за света, които трябва да имат на тази възраст. Във форума изведката ни е изкривена, защото тук повечето пишещи са образовани и с добри социални показатели, обаче не стоят така нещата извън форума. За много деца задължителното ходене на градина е само от полза, за тях е шанс да наваксат, да се научат да спазват някакви правила, ако щеше да ядат нормална храна. Ако повечето деца бяха като форумските деца, картинката щеше да е направо розова, ама в действителност има сериозни проблеми с децата в ранна възраст.

# 59
  • Варна
  • Мнения: 25 258
О, да, всички, дето сме си метнали децата в институцията държавна детска градина всъщност сме ги дръпнали назад в развитието. Или сме толкова некадърни родители, че по-добре в институцията, отколкото при баба, Мдам  Интересно защо около мен масово наблюдавам обратното. Сигурно защото не подхождам предубедено като кон с капаци - щом е държавно, значи е лошо.

# 60
  • Мнения: 7 776
Много обичам някой да изкривява думи и да се припознава в неизречени думи. Говори много за персоната отсреща. Също личните определения и нападки - страшно аргументирана реакция. Поздрав! Кон с капаци не е човек,който признава правото на чужд избор, тълковен речник препоръчвам 😉

Аз говоря за моето дете. Аз не генерилизирам за  твоето. Нито генерализирам за родителите избрали държавно заведение.
В моят случай дъщеря ми ще бъде с 2/3 ромчета. Да, ще я дръпнат назад.

Темата не е - държавното заведение е добро или лошо решение. А защо държавата отнема правото на избор на родителите. Но явно е трудно да се схване концепцията,че хората имат различно виждане и могат да предпочитат примерно да си homeschool-ват децата или да ги събират в групи от 5. Трябва да се начукват канчета, ако изборът е различен от масовия.

Дали на депутати дечицата ще са в задължителните групи 😉

# 61
  • Варна
  • Мнения: 36 636
Има и частни ясли и градини. Едва ли там ще са 2/3 ромчета.

# 62
  • София
  • Мнения: 62 595
Там пък, съвсем е важно децата да ходят, защото родителите са на работа, а таксите са соленички и все с нещо трябва да се плащат. Родителите точно в частните не са особено засегнати от задължителността, защото така или иначе искат децата им да са там, то затова ги има частните, защото не стигат места в държавните.
Не, не говоря за ромчета, макар човек си мисли основно за тях.

# 63
  • Мнения: 1 001
След 2 месеца карантина без градина в комбинация с хоум офис, нямах търпение да отворят градината 😂. Home schooling е яко няма да какво да правиш, не ходиш на работа и “обучаваш” децата. Не мерси, освен ако денят е 48ч и шефът плаща, ‘щото съм много сипматична.

# 64
  • Мнения: 7 776
И пак, темата е задължителността на цялата история. Това,че за теб homeschooling не е вариант, не значи,че за друг не е. И този друг не бива да бъде задължаван и санкциониран от държавата.
Аз как ще процедирам с детето, е моя и на мъжа ми работа. Но на задължително държавно заведение, няма да е.
Ники, в Германия не са такива детските заведения като тук. Малко нерелевантно е сравнение между две държави.
Право на избор, повтарям. Трябва да има право на избор.

# 65
  • Варна
  • Мнения: 36 636
Е, явно тукашните законодатели не са на това мнение.

# 66
  • Мнения: 1 001
Кактусче, права си, тук предучилищната е задължителна, но от 5г., на 6г. вече са в 1ви клас.
И все пак, който не си иска да си праща детето, не ми се вярва да е много трудно да вземе един болничен лист или лекарска бележка. Лекарите дават, че детето има всички ваксини, а то няма, една бележка за предучилищна ли ще им се опре.

Последна редакция: пт, 10 юли 2020, 18:54 от Nikoleta78

# 67
  • Варна
  • Мнения: 25 258
Никакви думи не изкривявам, това, че не можете да се изразите без да категоризирате останалите е ваш проблем. То не бяха мятания в институция, не беше невъзможност на средностатистическия родител да си възпита детето, не беше дърпане назад в развитието. Мерете си думите малко, няма да е зле.

# 68
  • Мнения: X
Месечинче, излишно е припознаването. Конкретно за моите деца, при възможностите, които аз съм имала да им осигуря и като образователна, и като възпитателна среда, да ги дам в държавна градина би било точно мятане в институция. За тези, които нямат такива възможности, държавната градина е съвсем приемлива опция. И точно затова е добре да има избор, за който Кактусчето пише от няколко страници насам. И да, аз категорично отказвам циганетата да се социализират за сметка на моите деца

# 69
  • София
  • Мнения: 62 595
разберете, че не са само те, те са ясни, а и те и без това не ходят много-много на градина. Факторът е социален, а не културен.

# 70
  • Мнения: 1 001
То има и българи, които са по-невъзпитани от циганите, и се чудиш как може да има такива диваци. Тъжното е, че никак не са малко.

# 71
  • Мнения: 37
Аз не съм ходила на детска градина. И на предучилищна също. Гледаха ме баба и дядо. Не, не съм живяла откъсната от света, пак си играех с други деца. Да чета, да пиша и да казвам стихчета се научих преди да тръгна на училище. Просто ми беше интересно. Не, не защото съм специална. Сигурно защото са ми го представили интересно. Беше ми интересно и какво се прави вкъщи, например готвене, шиене, градинарство. Завърших си образованието с отличен успех (не че мисля, че е от особено значение какво пише в дипломата). Имам прилична работа и смея да кажа, че водя нормален живот. Организирали сме ежедневието си по начин, който позволява сами да си гледаме детето, въпреки че работим. Баби и дядовци нямаме, така че сме само двамата. Обмисляме да запишем сина си на детска градина полудневно, но ако не му хареса, сме решили да наблегнем на други занимания като спорт и изкуство. Смятаме, че ще е ползотворно да прекарва известно време в различна среда с други хора, а аз лично мисля, че спортът възпитава постоянство и дисциплина. 
Това обаче е нашият избор. Ние като родители сме преценили, че това е подходящо за нашето дете. Смятам, че всеки трябва да има право да решава според собственото си положение дали, кога и как да отглежда и възпитава децата си.

# 72
  • Варна
  • Мнения: 36 636
В градините точно това правят - учат децата като им представят нещата интересно.

# 73
  • Мнения: X
И унифицирано. Което ги прави приемлива опция за тези, които нямат друг избор.

# 74
  • Варна
  • Мнения: 36 636
Да бе, Уиш, ама то и в училище е така. Не обучават индивидуално всяко дете.

# 75
  • Мнения: X
Вярно е и пак е въпрос на избор между училищата, които можеш да си позволиш. Например, аз си давам сметка, че ако можех да финансирам децата ми да учат в някой от университетите от Бръшляновата лига, това би им дало по-големи шансове в живота. Но не мога да си го позволя и избирам от това, което ми е достъпно. Междувременно, не искам и тези, които могат да си позволят Бръшляновата лига, задължително да пращат децата си в държавен университет.

# 76
  • Варна
  • Мнения: 36 636
Добре де, а тук няма ли избор? Между частна градина и държавна. Между различните държавни. Всеки може да реши къде да запише детето си, дали според джоба, дали според квартала и процента ромско население, дали според препоръки за възпитатели в нея. Районирането може да се заобиколи, всички го знаем, а за частните пък изобщо не важи.

# 77
  • Мнения: X
Добре е изборът да включва и оставането на детето у дома, без това да е свързано с 821319246 бюрократични малоумия. Всъщност, темата е точно затова - защо да няма избор 4-годишно дете да бъде оставено у дома без това да е съпътствано от ходене по мъките с бюрокрацията.

# 78
  • Варна
  • Мнения: 36 636
Чакай сега, този избор го ИМА. Независимо, че е обвързан с малоумия. Не са го отрязали. НСЧ го написа назад. Когато някой се бие в гърдите, че детето му е най-важно, значи за няколко дена или седмици или месеци поставя на пауза собствения си кеф и търчи по безумията.

# 79
  • София
  • Мнения: 62 595
Предполагам, че като положение ще е същото като и сега - формално всички деца излизат с удостоверение за завършен ПУК, ако бъдат записани четвърта група в градината или пук в училище. Също така всички деца от набора задължително трябва да тръгнат в първи клас, независимо дали имат или нямат удостоверение. Ако някой не иска детето му да ходи на градина, то той и сега ще може да си го гледа вкъщи, важното е да го запише в ПУК последната година, за да има удостоверение. Не виждам какъв е този вой като така или иначе има не вратички, а направо порти, през които се минава съвсем спокойно. Децата, които са записани на градина и сега карат по системата на МОН, имат учебни часове, имат учебни тетрадки и албуми с материали. Сега единствено ще се узакони съществуващото положение. Те и сега не са тръгнали да глобяват родителите, чиито деца не ходят на градина или ПУК в училище.

# 80
  • Мнения: X
Чакай сега, този избор го ИМА. Независимо, че е обвързан с малоумия. Не са го отрязали. НСЧ го написа назад. Когато някой се бие в гърдите, че детето му е най-важно, значи за няколко дена или седмици или месеци поставя на пауза собствения си кеф и търчи по безумията.
А, не. Правото ми да отглеждам и възпитавам моето дете у дома в никакъв случай не трябва да се заплаща с търчане по безумия. Още по-малко упражняването на това право трябва да бъде идентифицирано като "собствен кеф". Сори, основната отговорност за моите деца е моя, следователно правото ми на избор за тяхното образование и възпитание трябва да бъде мое. Не, това не е мой кеф, а мое право, което произтича пряко от моята отговорност за децата ми. Ако някой счита, че това не е мое право, а мой кеф, значи смена и моята отговорност за децата ми.

# 81
  • Варна
  • Мнения: 36 636
На мен лично темата ми доскуча. Прието е, така ще бъде. На който не му изнася, да минава през портите, които спомена Андариел.

# 82
  • Мнения: X
Ами, общо взето, халът, на който сме, е резултат точно от манталитета "прието е и така ще бъде, следователно търся вратичка да заобиколя или прецакам системата".  Проблемът е, че системата е погрешна.

# 83
  • Мнения: 37
В градините точно това правят - учат децата като им представят нещата интересно.


Не виждам нищо интересно в папагалстването. Това, разбира се, е лично мое мнение. Със сигурност колкото хора, толкова мнения по този въпрос, в което няма нищо лошо.

От друга страна обаче не виждам защо трябва да ми се налага да минавам през вратички, порти или каквото и да е по въпроса с отглеждането на детето си. Детето сме го направили аз и мъжът ми. После съм го родила, за което сме платили заедно с нашите пари. После сме си го хранили, гледали, възпитавали, невъзпитавали и каквото сме намерили за добре двамата до този момент. Нямам спомен държавата да е участвала нито в правенето, нито в отглеждането до този момент. Не само това, но и докато детето стане пълнолетно, отговорност за него и неговите действия ПРЕД ДЪРЖАВАТА носим НИЕ, но за сметка на това никой не поема отговорност ПРЕД НАС за състоянието на детските градини и случващото се в тях.

И най-вече това, че детето на Пенка ходи на детска градина, защото тя е решила да работи, вместо да го отглежда вкъщи, не значи, че тя е по-добър или по-лош родител от Станка, която е преценила, че предпочита сама да се грижи за възпитанието на своето дете. Означава, че хората имат различен подход. Това, че някой вярва в системата и смята, че детската градина осигурява необходимото внимание, възпитание и обучение на детето му, не го превръща в универсална истина. И не, възможността за  "заобикаляне" на системата не е право на избор или е такова дотолкова, доколкото е избор дали да си докараш доходите от работа на трудов договор, или да продаваш крадени коли на части.

# 84
  • Мнения: 1 104
Темата ми е болна, защото аз самата много страдах като ходен на ДГ. Всеки ден беше рев когато ме оставяха и мъка докато чакам да си ме вземат. Още си спомням сълзите и сополите, които точех сутрин.
НО, тук има едно голямо НО. Това беше, не защото ДГ беше някакво лошо за мен място, а защото майка ми и баща ми ме гледаха в нас до късно и бях свикнала изключително с тях.
Сега съм жена на 33 години и все още ми е трудно да взимам някои важни решение, без да се консулрирам с тях. Ами да ви кажа, не е приятно.
Така че, не си мислете, че като гледате децата си до 4-5 под собственото си крило има само положителни страни. Напротив, има и не малко отрицателни.
Синът ми е още изключително малък, но сме решили, че ако всичко се развива нормално при него, ще пробваме да го запишем на ясла преди да е станал на 2 години. Не искам да е като мен, мъж на 30+ години и все още силно зависим от родителите си!

# 85
  • Мнения: 7 776
И това как е по темата? За задължителността на ДГ?

# 86
  • Мнения: X
Galeona, аз не съм ходила на детска градина, но никога не съм била свръхпривързана, а още по-малко, зависима от родителите си. Децата ми също не са ходили на детска градина, но последното, което може да се каже за тях е, че са зависими от мен в емоционален или какъвто и да било друг аспект. Не може да се направи извод, че неходенето на детска градина прави децата зависими от родителите си.

# 87
  • Мнения: 1 104
Повечето родители искат да имат избор, главно защото искат да гледат дечицата си до по-късно в къщи. Тези, които са за ранното пускане, нямат този проблем. Те със или без избор, пак ще ги пратят нс ДГ.
А решението да ги оставят в къщи е породено от мисълта, че това е по-доброто за тях.

Затова, давам и друга гледна точка на нещата.
Та да, има връзка.
Но се иска малко логика, а не толкова желание за заяждане, за да я видиш. Wink

Thewishmaster, така е, хората са различни. Аз не казвам, че задължително ще стане както при мен. Дори е абсурдно да го твърдя. Но да, при някои деца ще стане.

# 88
  • Мнения: 7 776
Абсурдно е съждение,че щом искам право на избор, следователно искам детето да го гледам сама вкъщи. Да ви го кажа като учител по философските дисплицини - не е логически коректно. В предни постове съм изредила множество варианти, които един родител може да предпочете. Да правите генерализации за всички, въз основа на ваш личен казус, също не  е коректно.
Проблемът е, че масово се говори за лични казуси, а не по темата - защо се отнема правото на избор от родителя? Като как това е демократичен способ, като как сработва при неналичие на инфраструктура, персонал и програма, съобразена  индивидуалните нужди и способности? Как събирате 30 деца - половината неговорещи или говорещи слабо български и други, които знаят езика и трябва да развиват наученото? Как с такъв брой деца, ще се обръща индивидуално внимание?
Защо никой не си задава тези въпроси тук? Защо никой не се вълнува,че държавата се опитва да наложи груба биополитика в случая? Утре ако стане задължителта ясла от 2-годишни пак ли няма да ги задавате? Честно казано съм изумена, че смислен диалог изобщо не се получава до момента.

Последна редакция: нд, 12 юли 2020, 10:27 от LittleCactus🌵

# 89
  • Мнения: X
Както Милинка писа по-рано, ако занималнята/градината не е одобрена от МОН - не може. А до сега можеше. Толкова за правото на избор. На запад се протестира за страшно много неща, но протестите не се отразяват по медиите. Така че това с "щом не се оплакват, значи е добре" за мен не е аргумент.
2 месеца и половина майчинство като във Франция не ми го хвалете и после задължително връщане на работа. Ако искаш да продължаваш да кърмиш се цедиш, когато можеш (на работа/през нощта), съхравянаш кърмата и носиш на лелките в яслата да дават на бебето ти от шише. И щом никой не се оплаква, значи това е ок, така ли? Съжалявам, но това за мен е абсолютно ненормално, дано някой пак не се обиди от мнението ми. Не целя да обидя някой ни най малко, уважавам абсолютно всички родители, но държа да имам право да си изкажа мнението, както и другите. Това все по-ранно откъсване на детето от семейството, което виждаме на Запад и което и тук се внедрява лека-полека, за мен не води към нищо добро.

# 90
  • София
  • Мнения: 62 595
А какво им пречи да подадат документи и да се лицензират от МОН? Ако аз имах такава занималня, щях да се лицензирам, защото така и родителите щяха да са по-спокойни и аз щях да съм по-спокойна, вместо да работя полулегално. Мен хич няма да ме кефи детето ми да е по цял ден в нелицензирана забавачка, бих се запитала защо не искат да се лицензират. Ако е заради РЗИ, то така или иначе, ако искат да работят нормално, трябва да спазват изискванията за хигиена и т.н., родителите не са тъпи.

Според мен чак дотам няма да се стигне с двата месеца майчинство и ранното тръгване на ясла. Но за втора група да започнат да ходят на градина за все повече деца е изключително важно, това е техният шанс да наваксат.

# 91
  • Мнения: X
Да ходят. Ако  щат от родилното още да ги пращат. Не и за сметка на децата на нормалните бели хора.

# 92
  • София
  • Мнения: 62 595
Вече писах, не можеш да си представиш колко бели хора са на едно и също положение, ние тук имаме леко изкривена представа. Системата си гледа нейните неща - тя работи горе-долу на принципа 80/20 - ако обхване  80 процента от децата, за нея е ок, останалите 20 могат да минат между капките. Ако сега бях родител с малко дете, щях да се възползвам от вратичките, които съществуват и да си гледам детето както намеря за добре, а в четвърта група щях да го запиша в училище ПУК, ако няма места в държавните или в някоя частна. Отделно нещата са обвързани и с уседналостта при кандидатстването на първолаците, така че хората така или иначе трябва да внимават къде и кога си записват детето на градина или ПУК в училище, ако иска детето да е с определено училище после в първи клас. Човек трябва да мисли стратегически, особено ако живее в София, от година на година става все по-сложно с добрите училища.

Последна редакция: нд, 12 юли 2020, 14:33 от Andariel

# 93
  • София
  • Мнения: 38 583
Миналата есен бях на интервю в едно такова нелицензирано заведение. Замайваха ме колко били те алтернативни и колко лоша била системата. Ама аз си задавах въпросите. Като опрях до кухнята, вече видимо им стана неудобно. Казаха ми, че не съм избрана.🤪
А на всичкото отгоре аз отидох за административна позиция, а те се опитаха да ми набутат групи с малки деца.

# 94
  • София
  • Мнения: 62 595
На такива нищо не им е наред, аз затова не искам да работя в такива нелицензирани, защото като работник не съм защитена. Не искам да треперя дали съм в нарушение или не съм, ако дойде някоя проверка или родителите нещо питат.

# 95
  • Мнения: 10 628
Току-що прочетох тази новина и че депутатите са го приели с мнозинство на първо четене. Да, ще има гратисен период, но въпреки това! Не мислите, ли, че е прекалено рано? На 4 години някои деца още не говорят правилно дори. Кому е нужно?!? Едно време ние тръгвахме на 7 години на училище и нямахме предучилищни подготовки,  и какво - не станахме хора ли? Не можем да четем и пишем или сме глупави? Извинявам се за емоционалният изказ, но наистина съм много ядосана - какво точно се иска от нашите деца, защо непрекъснато се снишава възрастта, защо е цялото това бързане и стрес? Rage

Ще се радвам да чуя и други мнения, може би аз не разбирам нещата по правилния начин

Не се шашкай излишно. Задължителна означава да си пускаш детето на градина, вместо да играеш с него на снега, когато ти е кеф. До сега можеше когато ти е кеф, да си го държиш вкъщи без причина, от сега нататък не може. Защо не може ли? Заради циганчета и деца, които не говорят добре българския. За да може езикът да не представлява бариера за тях като тръгнат на училище. За да са по-грамотни.
4/5-годишните и в момента са в 3та група, която е подготвителна. Учат и БЕЛ и математика и всички останали предмети от училище.

# 96
  • София
  • Мнения: 62 595
То и сега трета група е предучилищна и е задължителна. Искат да го смъкнат във втора група.

# 97
  • Мнения: 10 628
Има 4-годишни и в трета група. Simple Smile Но, да, идеята е от втора група да стане задължително посещаването на детска градина.

# 98
  • Мнения: X
Мдам, колкото по-рано се откъснат децата от семейната среда, колкото повече време прекарват в институции и по-малко в семейството си, толкова по-добре - ще има повече добре шлифовани винтчета за държавната машина.

# 99
  • Мнения: 10 628
Мдам, колкото по-рано се откъснат децата от семейната среда, колкото повече време прекарват в институции и по-малко в семейството си, толкова по-добре - ще има повече добре шлифовани винтчета за държавната машина.

Малее, ще кажеш, че ги пращаме в казарма. Какви са тия изрази "откъснати от семейната среда"? Joy Оставяш го за няколко часа там, да се научи да брои, да попее, да поскача и после си го прибираш. Simple Smile
Какво "откъсване от семейната среда" ви гони?!

# 100
  • София
  • Мнения: 62 595
Формално е откъсване от семейната среда, защото децата прекарват в детските заведения горе-долу по 10 часа на ден, а това е цялото активно време на денонощието. Вечер ги прибират, вкъщи родителите изморени, нямат време и се чудят кое по-напред да правят, бързат децата да си легнат и сутринта хайде, пак на градина. Остават събота и неделя. От 7 дни, децата 5 дни са на чуждо място и с чужди хора. Учителките и лелките колкото и да излязат свестни хора, все пак са чужди хора, трябва да се държат професионално.

# 101
  • Мнения: X
Лицензирането по МОН няма нищо общо с хигиената.

# 102
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, зная, че няма, но върви в комплект. Ако кажеш А, трябва да кажеш и Б.

# 103
  • Мнения: 10 628
Формално е откъсване от семейната среда, защото децата прекарват в детските заведения горе-долу по 10 часа на ден, а това е цялото активно време на денонощието. Вечер ги прибират, вкъщи родителите изморени, нямат време и се чудят кое по-напред да правят, бързат децата да си легнат и сутринта хайде, пак на градина. Остават събота и неделя. От 7 дни, децата 5 дни са на чуждо място и с чужди хора. Учителките и лелките колкото и да излязат свестни хора, все пак са чужди хора, трябва да се държат професионално.

А, къде да бъдат, докато ние работим? Simple Smile Цял живот, ще бъдат някъде другаде, докато ние работим. Ха от 4-годишни, ха от 6.

# 104
  • София
  • Мнения: 62 595
Описвам ситуацията, то е ясно, че все някъде трябва да бъдат.

# 105
  • Мнения: X
Мдам, колкото по-рано се откъснат децата от семейната среда, колкото повече време прекарват в институции и по-малко в семейството си, толкова по-добре - ще има повече добре шлифовани винтчета за държавната машина.

Малее, ще кажеш, че ги пращаме в казарма. Какви са тия изрази "откъснати от семейната среда"? Joy Оставяш го за няколко часа там, да се научи да брои, да попее, да поскача и после си го прибираш. Simple Smile
Какво "откъсване от семейната среда" ви гони?!
Да, има-няма 10 часа в градината, 2-3 часа с родителите. Напълно разбирам, че за много работещи родители друг вариант няма. Просто този вариант не трябва да е задължителен и за тези, които имат алтернативи.

# 106
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Не е задължително детето да е по цял ден на градина. Задължително е до обяд, когато имат обучение.

# 107
  • Мнения: X
Само до обяд е идеално, но малцина могат да си го позволят.

# 108
  • София
  • Мнения: 62 595
Градините също не са много хепи от това деца да стоят до обяд. Нарушава се целият ритъм на групата, на детето в един момент също не му харесва - нито е с другите деца, нито е без другите деца. Ако ще ходи на градина - да ходи като другите, защо да се дели така наполовина. Ако няма да ходи - поне да не ходи. Децата там създават някакви връзки - дали приятели, дали врагове, но дори между враговете има някаква връзка. Животът на групата продължава и след спането, а в много градини и тогава има часове, не само до обяд.

# 109
  • Мнения: X
В Двореца на децата имаше предучилищна от 9 до 12:30. И двете ми деца са ходили там. Не зная дали сега още я има. Беше ни идеално, но си е ангажимент или за родителя, или за платен човек.

# 110
  • Пловдив
  • Мнения: 14 515
...Не може да се направи извод, че неходенето на детска градина прави децата зависими от родителите си.
Аха. Обаче може да се направи извод, че ходенето ги прави добре шлифовани винтчета за какво беше... Sunglasses

# 111
  • Мнения: X
Съжалявам, че правиш такъв извод. Моята теза е, че това е целта на държавната машина, а ти какви изводи си вадиш от нея е само твой частен проблем.

# 112
  • Мнения: 2 431
Последната информация е, че става задължително от 2023. Нямаше ли период на адаптация за общините?

# 113
  • Мнения: 2 489
До 2023 е периодът на адаптация.

# 114
  • Мнения: 21 507
Току-що прочетох тази новина и че депутатите са го приели с мнозинство на първо четене. Да, ще има гратисен период, но въпреки това! Не мислите, ли, че е прекалено рано? На 4 години някои деца още не говорят правилно дори. Кому е нужно?!? Едно време ние тръгвахме на 7 години на училище и нямахме предучилищни подготовки,  и какво - не станахме хора ли? Не можем да четем и пишем или сме глупави? Извинявам се за емоционалният изказ, но наистина съм много ядосана - какво точно се иска от нашите деца, защо непрекъснато се снишава възрастта, защо е цялото това бързане и стрес? Rage

Ще се радвам да чуя и други мнения, може би аз не разбирам нещата по правилния начин


Съвършено си права,но какво да се прави, всички знаем, че се прие заради ромчетата. Ако сте от София, абсурдът е още по-голям, тъй като няма места. Така или иначе, е с дълъг гратисен период, а дотогава ако не осигурят места за всички може и да го удължат.

# 115
  • Мнения: 2 431
До 2023 е периодът на адаптация.
Какво значи период на адаптация, може да не ги пускаме, ако не искаме ли?

# 116
  • Мнения: 2 489
Значи, че общините са длъжни да осигурят места за всички деца до 2023.

# 117
  • Мнения: 2 431
Тоест, ако няма места няма да е задължителна, ако има места - става задължителна.

# 118
  • Мнения: 2 489
Тоест, ако няма места няма да е задължителна, ако има места - става задължителна.
Всички деца, които навършват 4г през 2023 подлежат на задължително обучение. И съответно общините трябва да им осигурят места.

# 119
  • Мнения: 2 431
Аз питам за 2020 есента, сега подлежат ли 4годишните на задължително обучение

# 120
  • Мнения: 2 489
Не. Подлежат на задължително обучение, когато навършат 5 г.

# 121
  • Мнения: 2 431
Ясно, много благодаря за уточнението, че голямо объркване настана като го приеха. И в общината звънях, и оттам не можаха да ми кажат. Искам да ваксинирам синът си против варицела, както и да му сложа втора доза срещу хепатит А.  Това, докато ходи на градина няма как да се случи. Там все боледуват и е опасно да се слагат ваксини. Честно казано, ме е страх и да не хване корона тази година. Не можах да разбера, защо толкова бързаха да го приемат това, голямо объркване настана. Аз съм за детските градини, но в момента ми се струва много рисково да ни задължават чак.

# 122
  • София
  • Мнения: 62 595
Не е задължително да се чувства по-добре сред връстници, особено ако връстниците са по-назад като поведение, знания, мислене и всичко.  Има много деца, които се чувстват по-добре сред възрастни. Не че странят от връстниците си, но се вижда, че не са на сходно ниво. Себеподобни не означава нито еднакви, нито пасващи си. Възрастните и те все са възрастни, но не си пасват на произволен принцип, а имат предпочитания.. Да, може да звучи елитарно, но има деца, които са надраснали възрастта си, по-скоро това, което обичайно децата мислят, знаят и могат на тази възраст. 

# 123
  • София
  • Мнения: 12 006
Не е задължително да се чувства по-добре сред връстници, особено ако връстниците са по-назад като поведение, знания, мислене и всичко.  Има много деца, които се чувстват по-добре сред възрастни. Не че странят от връстниците си, но се вижда, че не са на сходно ниво. Себеподобни не означава нито еднакви, нито пасващи си. Възрастните и те все са възрастни, но не си пасват на произволен принцип, а имат предпочитания.. Да, може да звучи елитарно, но има деца, които са надраснали възрастта си, по-скоро това, което обичайно децата мислят, знаят и могат на тази възраст. 
Да да, и после в училище някои започват драмите и вместо вниманието им да е на 100% или айде на 90% насочено към материала, те се занимават с връсниците си, умуват как да реагират и т.н., понеже е нещо ново за тях. Отделно някои отказват да ходят на училище, защото нали както не са ходини на ДГ, за разлика от съседчето Иванчо дето е ходило, защо да не пропуснат и у-ще, то е "по-по-най от него и от другите деца".

# 124
  • София
  • Мнения: 62 595
Напротив, доста от тях дори са изключително дисциплинирани, докато им кажеш какво да правят, те вече са го свършили, изразяват се по много сложен начин, защото са свикнали да чуват сложни изрази. Материала в повечето случаи сякаш от въздуха го усвояват. Когато мисленето им е зряло и отношението им към училището е зряло. Разбира се, като всички деца могат да се лигавят, да протестират, да се разсейват, все пак са деца. По-скоро връстниците им се чудят как да реагират, защото има разлика в нивото. Затова децата, които са напред с материала търсят общуване с по-големи деца и много често са доста добре приети, защото са по-близо като мислене до по-големите. Разбира се, имат и емоционални печалби - при по-големите винаги са глезени, получават комплименти. С две думи,  тях няма какво да ги мислиш, те са си много добре.

А ако под осигуряване на жизнен опит разбираш това да се бият, ритат, обиждат, дърпат за всичко, да си завиждат и т.н., то мерси от такъв жизнен опит! Спокойно може да му бъде спестен в градинска възраст.

Не разбирам защо все търсиш проблеми, когато едно дете е по-напред от другите. Не може да има по-зрели, нали! Като при жените - не може някоя да е по-красива, направо е непростимо! Задължително нещо не й е наред. Wink

Последна редакция: нд, 19 юли 2020, 14:58 от Andariel

# 125
  • Мнения: 21 507
За какво спорите? Едно време масово не сме ходили на градина, гледаха ни бабите ни. Почти не познавам дете на моя възраст да е ходило на градина. Започвахме си направо в първи клас. Социализирахме си се идеално и преди това и в училище. Домашна храна,
баба на разположение да те води на дневни представления и игри до среднощ в дворовете на кооперациите... Отплеснах се.

Детската градина трябва да в по желание и да има места за всички желаещи. Толкоз е достатъчно от държавата, а хората ще се оправят.

# 126
  • Мнения: 2 431
Напротив, доста от тях дори са изключително дисциплинирани, докато им кажеш какво да правят, те вече са го свършили, изразяват се по много сложен начин, защото са свикнали да чуват сложни изрази. Материала в повечето случаи сякаш от въздуха го усвояват. Когато мисленето им е зряло и отношението им към училището е зряло. Разбира се, като всички деца могат да се лигавят, да протестират, да се разсейват, все пак са деца. По-скоро връстниците им се чудят как да реагират, защото има разлика в нивото. Затова децата, които са напред с материала търсят общуване с по-големи деца и много често са доста добре приети, защото са по-близо като мислене до по-големите. Разбира се, имат и емоционални печалби - при по-големите винаги са глезени, получават комплименти. С две думи,  тях няма какво да ги мислиш, те са си много добре.

А ако под осигуряване на жизнен опит разбираш това да се бият, ритат, обиждат, дърпат за всичко, да си завиждат и т.н., то мерси от такъв жизнен опит! Спокойно може да му бъде спестен в градинска възраст.

Не разбирам защо все търсиш проблеми, когато едно дете е по-напред от другите. Не може да има по-зрели, нали! Като при жените - не може някоя да е по-красива, направо е непростимо! Задължително нещо не й е наред. Wink
Подкрепям на 100 процента, всяко дете е индивидиуално и все пак в каква среда израства зависи не само от училището и детската градина, а и от семейството. Има големи семейства с много деца в тях. Има и такива, в които има предимно възрастни. Аз израстнах сред възрастни, и макар че ходех на градина от 3 годишна семейната среда според мен ми оказа по-голямо влияние, защото бях точно такова дете.

# 127
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 291
Дъщеря ми тръгна в предучилищна група в училище на 5 години.
На 6 години пак беше предучилищна в същото училище.
Определено бяхме много доволни.
И ние и тя.
Имаше много плюсове.
В първи клас тя тръгна много спокойна,самоуверена.Нямаше никакви проблеми.
Защото беше напълно адаптирана.Вече имаше изградени навици.
И не само тя,а и другите деца с които беше в една група.

# 128
  • Мнения: X
И пак, темата е задължителността на цялата история. Това,че за теб homeschooling не е вариант, не значи,че за друг не е. И този друг не бива да бъде задължаван и санкциониран от държавата.
Аз как ще процедирам с детето, е моя и на мъжа ми работа. Но на задължително държавно заведение, няма да е.
Ники, в Германия не са такива детските заведения като тук. Малко нерелевантно е сравнение между две държави.
Право на избор, повтарям. Трябва да има право на избор.
Приципно съм изцяло съгласна  с вашето  мнение,  с тази уговорка,  че в чужбина училището от 4 годишни също е задължително и при отказ, както аз опитах,  те  информират, че ще подадат сигнал до социалните служби.

# 129
  • Мнения: X
Задължително е в чужбина, защото имат цял куп "интересни" малцинства за интегриране.

# 130
  • Мнения: 1 055
Ама за какво образование говорим при 4-годишни? Абсолютно всеки родител, стига да не е безкрайно некадърен, може да научи детето си да познава буквите и цифрите. Няма причина да се прави задължително от "специалист". Че като ги знам и те какви са педагози повечето... Нека има за хората, които не си седят вкъщи с децата, няма лошо. Подготвителна групичка да има една година преди първи клас по 2 - 3 часа, клуб по интереси нещо, изкуства... Все полезни неща. Ама не и в този вид, в който е сега.

# 131
  • София
  • Мнения: 17 592

Майка ми, понастоящем на... да речем възрастова група 70+, е ходила няколко месеца на някаква полудневна предучилищна. Съпругът ми, гледан от баба у дома, е ходил една година на предучилищна (също в училище, не в ДГ). Т.е. практиката децата да се запознаят с донякъде организиран и ... да речем строго структуриран ден преди 1-ви клас не е нова.
Но... чудя се как точно училища ще организират такъв тип подготовка за 4, 5 и 6 годишни - за онези, чиито родители не желаят децата им да посещават целодневна ДГ или не могат по някаква причина - било то липса на места или по-специфична диета.

# 132
  • Мнения: 2 489
Предучилищните групи за 4 годишните ще се разкриват единствено и само в детските градини.

# 133
  • София
  • Мнения: 38 583
Те даже не се разкриват, а просто се въвежда някакво обучение на 4 годишните.

# 134
  • Countryside
  • Мнения: 11 632
От коя година ще е задължителна предучилищната за 4г? Мернах нещо за 2022г, но не съм сигурна. В София тази година има над 8000 деца, които не са приети. С какъв акъл вкарват задължителна предучилищна на 4г, като нямат места в ДГ? Специално за София говоря. И как ще компенсират родителите, принудени да ползват частни ДГ?

# 135
  • София
  • Мнения: 38 583
Фънди обещава някакви неща отново. Тя ги обещава от 2009, та вече кой ли й вярва....

# 136
  • Мнения: 2 489
Става задължително от 2023г. За децата, за които няма места в ДГ, държавата ще дава всеки месец някаква сума.(това вече е гласувано в новия закон). Освен това в големите градове ще намерят места за 4 годишните, но това ще рефлектира  върху по-малките. Подозирам, че ще има много деца на 3г, които няма да са приети в ДГ.

# 137
  • Countryside
  • Мнения: 11 632
Аха, от 2023г да видим. То и без това не във всяка ДГ има яслени групи, сега съвсем ще ги закрият. Също така повечето майки си ползват 2г майчинство, но пък кандидатсват, плащат си таксата и заемат място, а детето реално не ходи. Пазят му мястото за ДГ...
А компенсацията, ако няма места уж щеше да е 300лв, на колкото възлиза държавната издръжка на дете в държавна ДГ. Не знам дали така са го приели. Само да не стане да ти предложат място през 5 квартала и ако откажеш помощ йок...или да измислят подоходен критерий...

# 138
  • Мнения: 10 628
Реално нищо няма да се промени. Каквото е в предучилищна 3-та група, такова сега ще бъде и във 2-ра група. В първа група ако можеш да си позволиш да не ходи всеки ден, то във втора не можеш да си го позволяваш - макс 10 дни отсъствие. Това е цялата врява около "задължителното". В първа група и без това боледуват и отсъстват много, във втора група вече децата са свикнали и изградили навик да ходят на градина. Проблем няма.

# 139
  • Countryside
  • Мнения: 11 632
Някои деца тръгват директно в предучилищен клас и ако изобщо не са ходили на ДГ пак ще си боледуват, докато извъртят вирусчетата и пак ще си отсъстват по болест, за това едва ли има лимит. Просто свалят възрастта, доколкото знам в Европа масово се тръгва задължително на 4г и го водят училище. И там наистина си е училище, няма спане на обяд и седят на чинове/масички по цял ден. Според мен свалят възрастта заради ромчетата, за да се интегрират преди 6г.
Ще има проблеми с местата в големите градове, особено в 'елитните' ДГ, а не може безкрайно да откриват нови групи, то и учители няма достатъчно. Ще видим какво ще измислят...

# 140
  • Мнения: 374
Може би не е по темата, но какво би станало, ако  отсъства повече от 10 дни по сем.причини и без бележка от лекар

# 141
  • Мнения: 1 055
Реално нищо няма да се промени. Каквото е в предучилищна 3-та група, такова сега ще бъде и във 2-ра група. В първа група ако можеш да си позволиш да не ходи всеки ден, то във втора не можеш да си го позволяваш - макс 10 дни отсъствие. Това е цялата врява около "задължителното". В първа група и без това боледуват и отсъстват много, във втора група вече децата са свикнали и изградили навик да ходят на градина. Проблем няма.

Проблем има и то огромен - за хората, които не желаят децата им да посещават детска градина.

# 142
  • Мнения: 2 489
Може би не е по темата, но какво би станало, ако  отсъства повече от 10 дни по сем.причини и без бележка от лекар
Спиране на детски (ако взимате) и глоба за родителите.

# 143
  • Мнения: 540
Говоря от собствен опит. Някои деца са по-чувствителни. Аз например имах психически травми от детската градина, които успях да изчистя, чак след като нъврших 30г. с помощта на психолог. Мразех детската градина, до последно и да, аз се чуствах натирена! Детето ми за сега също не изявява желание да ходи на градина или забавачка. Защо това трябва да е проблем? Ми който се чуства добре - да си ходи, защо трябва да е задължително?

Месечинке, защо е този сарказъм, говорим за 4 годишно дете, а не за голям човек. Цял живот ще ходят по училища и занимални, защо това трябва да започва още една година по-рано, не ме ли разбра, какво попитах?

Какво значи цял живот ще ходят по училища и занимални ?Вие какво предлагате ?Първите 7г са най важни времего в което се научава на елементарни навици и задължения .работа в група.Какви са задълженията на едно деге докъто стане пълнолетно?След като завърши осномното си образоване избора дали да продължи да учи ще си е негов.Смятам че прекалено много права се даде на родителити и постояннното използване на децата ще се  стресират🤔.Затова и днешната младеж е такава.

# 144
  • Мнения: 21 455
Какво значи цял живот ще ходят по училища и занимални ?Вие какво предлагате ?Първите 7г са най важни времего в което се научава на елементарни навици и задължения .работа в група.Какви са задълженията на едно деге докъто стане пълнолетно?След като завърши осномното си образоване избора дали да продължи да учи ще си е негов.Смятам че прекалено много права се даде на родителити и постояннното използване на децата ще се  стресират🤔.Затова и днешната младеж е такава.
Образованието е задължително до навършване на шестнадесет години, тоест ( ако не си повтарял) до средата-края на първи гимназиален етап. Правописа, пунктуацията и граматиката на поста няма да коментирам. Да, да...Знам, че това е форум и всеки греши, когато бърза.

Последна редакция: сб, 26 сеп 2020, 09:01 от Дидева

# 145
  • Мнения: X

Какво значи цял живот ще ходят по училища и занимални ?Вие какво предлагате ?Първите 7г са най важни времего в което се научава на елементарни навици и задължения .работа в група.
Предлагаме в тези първи 7 възпитанието на децата са се случва основно в семейството им. Не са ги направили и родили институциите, за да прекарват децата в тях повече време отколкото в семейството си и те да са по-влиятелният фактор във възпитанието им.

# 146
  • София
  • Мнения: 62 595
Едно добре гледано дете може спокойно да постъпи в училище и с една година ПУК. Обаче ПУК вече е задължителна  по закон и формално човек трябва да го спази. Ясно е, че се прави по социални причини, защото за много от децата това е единственият шанс за по-добра социална среда извън семейството.

# 147
  • Мнения: X
Точно така. И се получава нещо като средностатистическото свинско със зеле - за едни деца това е среда, по-добра от семейната, за други по-лоша, но средностатистически са осигурени първите 7 години.Качеството им разбира се е точно като качеството на средностатистическото свинско със зеле.

# 148
  • Sofia
  • Мнения: 4 481
Тези, които не искат да пращат децата си на задължителна детска градина и досега се измъкваха от 3-та група. Сега и от втора ще намерят начин да се измъкнат. Честно, не виждам голяма драма в задължителната детска градина от 4-годишни. Така или иначе огромен процент от децата я посещават. Малкият процент, които не искат ще намерят начин да я пропуснат.

# 149
  • София
  • Мнения: 11 494
Който иска да пропуска детска градина, да пропуска. Детето вече е в 1 клас. Имаше деца ревяха на 1 учебен ден, ревяха и след това като ги посрещаше учителката. Това са големи деца. Да го нарека срам, не мога. Егати, все едно отиват в яслата.
Та така за задължителната предучилищна.

# 150
  • София
  • Мнения: 62 595
И ходили на градина реват на първия учебен ден.

# 151
  • София
  • Мнения: 11 494
Защо? По каква причина? Не разбирам.

# 152
  • София
  • Мнения: 62 595
Защото в живота не е като с прекарването на детските заразни болести - изкарваш веднъж шарката и повече не те хваща. Такова си е детето - не обича промените или трудно приема промените, притеснява се от нова обстановка, от нови деца и т.н. Така ще е общо взето през целия си живот, освен ако в пубертета нещо не му се промени нагласата, това е вътрешно усещане, ако щеш нервна система. Такива деца могат да изкарат от яслата още, уж ги гледаш би трябвало след ясла и градина всичко за училище да е без проблем, обаче си реват на петнайсти септември и следващите дни и това е.

# 153
  • Мнения: X
Това, че е имало деца, които ревяли на първия учебен ден, не означава, че всички деца, които не са ходили на детска градина реват на първия учебен ден. Та, полза от прибързани и необосновани генерализации не виждам. Така аз бих могла да обобщя, че понеже аз не само не съм ходила на детска градина, но и при опита да ме дадат на предучилищна избягах от там и тръгнах направо в първи клас, всички неходили на градина деца отиват с ентусиазъм на училище.

# 154
  • София
  • Мнения: 38 583
Моят син мразеше градината. Тръгна в ПУ с удоволствие. В първи клас се радваше първите дни, после осъзнахме, че сме прецакани.

# 155
  • София
  • Мнения: 62 595
Как така прецакани?

# 156
  • София
  • Мнения: 38 583
Разправяла съм. Дето учителката не разбра, че той има дислексия и го потискаше.

# 157
  • Пловдив
  • Мнения: 5 155
На мен преди първия учебен ден в първи клас ми тече цяла нощ кръв от носа, а съм ходила на детска градина. При започването на университета две седмици се чувствах физически много зле. Та срам не срам, повече е въпрос на темперамент, а не на ходил/неходил.

# 158
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Моето дете, както е ходило на ясла, градина, сборни групи, така на първия учебен ден имаше една оцъклена физиономия. Но бързо свикна, защото имаше опит с различни деца и учителки.

# 159
  • Мнения: 10 628
Може би не е по темата, но какво би станало, ако  отсъства повече от 10 дни по сем.причини и без бележка от лекар

Спират ти детските. Joy Пък който не взима такива - явно нищо не става. Simple Smile
За глоба не съм чувала аз (не са ми казвали).

# 160
  • Мнения: X
Има и глоба, но рядко ги събират, ако изобщо го правят.

# 161
  • София
  • Мнения: 38 583
Госпожата започва да мрънка да й донесеш бележка, в краен случай ги извинява някак, че и те се отчитат някъде.

# 162
  • София
  • Мнения: 11 494
Не знам дали е възможно "някак" да се извинят отсъствията. Трябва бележка някаква. Да не се намесят социалните.

# 163
  • Мнения: 10 628
И като се намесят, какво? Нали не взимаш детски...

# 164
  • София
  • Мнения: 62 595
Как какво, ако се намесят социалните, но не от социално подпомагане, а ОДЗ, тогава си е разправия за нищо. Така че да уточним кои точно социални могат да се намесят.

# 165
# 166
  • Мнения: X
ОЗД - Отдел Закрила на детето.

# 167
  • Мнения: 10 628
А сега де! ОЗД какво общо има с детските? Те пък за какво да се намесват?

# 168
  • Мнения: X
Вероятно биха се мотивирали, че детето е в риск, защото е лишено от достъп до образование.

# 169
  • София
  • Мнения: 11 494
ОЗД и детските нямат нищо общо.

# 170
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Не знам как е в ДГ, но в училище и след определен брой извинени отсъствия могат да подадат сигнал до социалните. А те като дойдат и ще се почне - дай да видим къщата, стаята, детето, това защо е така, това защо е онака, какво работите, какви пари получавате и т.н. Накрая пишат доклад. Предполагам и ще питат защо не ходи детето на ДГ/училище.

# 171
  • София
  • Мнения: 11 494
Да, това имах предвид и аз.

# 172
  • Мнения: 89
Здравейте, моля някой да ми разясни за тази задължителна предучилищна от 4 г. Моето дете е набор 2017г. Не е записвано никъде до момента. Доколкото разбирам има гратисен срок до догодина това да влезе в сила навсякъде. Доколкото знам в нашата община май не е прието. Отидох вчера да го запиша в градината до нас но ми отказаха защото вече били сформирани групите от миналата година. Предполагам че трябва да кажат в кои общини влиза в сила и в кои не, как мога да разбера това кога ще стане за моя град???

# 173
  • София
  • Мнения: 2 413
Моето дете е набор 2015. Не е записано никъде. Никой не ни е търсил за нищо.

Чудя се дали мога да я запиша направо в първи клас.

# 174
  • Countryside
  • Мнения: 11 632
Илит, направо в първи клас не може. За момента предучилищен клас е задължителен (1г преди първи клас). Вие решавате от 5г или от 6г, в зависимост от това кога е родено детето. Във вашият случай щом детето е набор 2015г трябва да тръгне в предучилищен клас най-късно тази година. Може да е в ДГ, може да е в училище. Във вашия случай бих избрала директно училище.

# 175
  • София
  • Мнения: 62 595
Формално всички деца, навършили възраст за постъпване в училище, трябва да постъпят в първи клас, независимо дали имат свидетелство за ПУК или не. Но не бих рискувала такива разправии, че не се знае дали някой няма да се запъне. Допълнително, с това райониране на училищата при подаване на документи искат и свидетелство или детето в момента да е в ПУК.

# 176
  • София
  • Мнения: 2 413
Истината е, че покрай седмокласничката миналата година съвсем забравих за малката да я запиша предучилищна. Принципно мислехме да тръгне на 6 в първи клас. Обаче изпуснахме всякакви срокове, защото тя не ходи на ДГ, а и се бяхме съсредоточили върху голямата.

И сега имаме два варианта. Тръгва сега ПУ и на 7 в първи клас. Или направо първи клас още тази година, без ПУ (ако може). Дилемата идва от това, че училището, което искаме да посещава (в съседен район) не предлага подготвителни групи, а не ни се ще да я местим след като започне веднъж.

Струва ми се, че и тук ситуацията ще е "корона" и че ще има всякакви изключения. Може би ще е най-добре да се звъни по конкретните училища и да се пита. На сайта и на двете училища никъде не пише, че искат документ за завършен подготвителен клас при записване в първи клас.

Изобщо и това е лек хаос като всичко останало.

# 177
  • София
  • Мнения: 62 595
Опитайте да запишете детето в ПУк в някоя градина или училище до края на годината, за да можете да вземете удостоверение. Сега започва вторият срок, може да имате шанс,  а детето вероятно ще покрие необходимото като материал.

# 178
  • Мнения: 10 628
Моето е набор 2014. Преди седмица го записах в 1-ви клас за уч. 2021-2022. Тръгва от 6-годишен. Когато записваш ти дават два формуляра. Единият е в случай, че не е посещавало детето никаква ДГ.
Набор 2015 тази уч. година 2020-2021 са  3-а група. Можеш да я запишеш сега до март или в ДГ - 4та група от септември или в училище подготвителна за 5/6 годишни. В училище подготвителните са две: за 5/6 годишни и за 6/7 годишни. Твоята трябва да е в 1-ви клас през учебна 2022-2023.

# 179
  • Мнения: 1 055
Моето е набор 2014. Преди седмица го записах в 1-ви клас за уч. 2021-2022. Тръгва от 6-годишен. Когато записваш ти дават два формуляра. Единият е в случай, че не е посещавало детето никаква ДГ.
Набор 2015 тази уч. година 2020-2021 са  3-а група. Можеш да я запишеш сега до март или в ДГ - 4та група от септември или в училище подготвителна за 5/6 годишни. В училище подготвителните са две: за 5/6 годишни и за 6/7 годишни. Твоята трябва да е в 1-ви клас през учебна 2022-2023.
Предполагам, че твоето е родено в края на годината? Набор 2015 ще навърши 6 години сега през 2021. Ако това стане преди септември, не е проблем да тръгне в първи клас, както аз тръгнах на 6г. и 2м. Въпросът е, че може да не разрешат заради тъпото удостоверение за предучилищна. Като че ли не можеш сам да научиш детето на буквите и цифрите.. Евентуално по втория начин да се търси нещо или някакъв приравнителен тест, не знам...

# 180
  • Whatever our souls are made of, his and mine are the same.
  • Мнения: 2 380
Не знам за първи клас, но моят син е набор 2015, и тази година от месец септември е в подготвителна (3-та група), която се оказа задължителна! Тъй като аз съм в майчинство с бебенце, реших да не пращам баткото, и да си ги гледам и двамата. НО от ДГ казаха, че имал право само 10 дни по семейни причини да отсъства,иначе не можело Flushed Това беше ново за мен, мислех, че догодина, само предучилищната е задължителна, но явно не е. За Пловдив става въпрос.

Иначе кандидатстването за ДГ става електронно , всеки месец се следят свободните места и се подават документите през сайта.

# 181
  • Мнения: 1 055
Не знам за първи клас, но моят син е набор 2015, и тази година от месец септември е в подготвителна (3-та група), която се оказа задължителна! Тъй като аз съм в майчинство с бебенце, реших да не пращам баткото, и да си ги гледам и двамата. НО от ДГ казаха, че имал право само 10 дни по семейни причини да отсъства,иначе не можело Flushed Това беше ново за мен, мислех, че догодина, само предучилищната е задължителна, но явно не е. За Пловдив става въпрос.

Иначе кандидатстването за ДГ става електронно , всеки месец се следят свободните места и се подават документите през сайта.
И трета, и четвърта група се водят предучилищни в цялата страна. Можеш да избереш дали да го запишеш в училище или след трета, или след четвърта, щом детето вече е попаднало в детска градина. Идеята е да имаш поне една предучилищна...

# 182
  • Варна
  • Мнения: 36 636
Абе не е само учене на букви и цифри. Не знам дали ние сме случили на градина или госпожите ни бяха много съвестни и напредничави, но учеха бая повече неща от букви и цифри. Присъствах на няколко открити урока в последните две години в градината (задължителните 3 и 4) и бях впечатлена.

# 183
  • София
  • Мнения: 62 595
В момента на хората им е важно удостоверението за ПУК. Едно дете в норма няма проблем с материала, ако има кой да го занимава вкъщи. Поне ако бях в такава ситуация за моите деца, щях да търся начин да запише детето някъде да ходи, за да получи удостоверение, пък останалото ще си го правя сама. Единствено административните неща ме интересуват, за да не правя спънки за първи клас.

# 184
  • Мнения: X
Илит, направо в първи клас не може.
Всъщност, може. Отказът да запишат дете, непосещавало предучилищна, е нарушение на конституцията. Така че, може и го правят.

# 185
  • Мнения: 2 489
Може да подаде документи за самостоятелна форма на обучение. Подготвяте си го в къщи и после от ДГ ще ви издадат удостоверение за завършена предучилищна подготовка.

# 186
  • Мнения: 89
Момичета за набор 2017 кога трябва да се запишем задължително?

# 187
  • Мнения: 2 489
Момичета за набор 2017 кога трябва да се запишем задължително?
  Зависи в коя община сте. В закона вече е прието, че четири годишните подлежат на задължително предучилищно образование. На тези общини, където няма места им е даден градисен период до 2023г. А ако общината има достатъчно места , още от тази година  става задължително. Т.е за набор 2017 от 15.09. 2021г.

# 188
  • Countryside
  • Мнения: 11 632
Уиш, нямам идея дали действително е така, знам, че за записване в първи клас искат удостоверение за завършен ПУК. В някои училища има подбор на децата ( с изпит), но дори и там искат въпросното удостоверение. Може да е формалност, но го искат. Разбира се винаги можеш да се разправяш, но добрите училища са кът, та като нищо ще те отрежат, че няма места, заради една тъпа хартийка.

# 189
  • Мнения: 10 628
За записване в 1-ви клас не искат никакви документи или удостоверения. Попълва се само една декларация, че не е ходило на ДГ и няма такова.

# 190
  • Мнения: 21 507
Щом може само с такава декларация, значи няма никакъв проблем и да не се записва детето предучилищна, аз така го разбирам.

# 191
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, формално няма значение. Но при класиране за добри училища, удостоверението може да има решаващо значение. Освен ако не са с връзки, естествено.

# 192
  • Мнения: 89
Е що за противоречие....училищата не го изискват, а е задължително...Аз лично искам да имам избор и бих го пуснала на училище директно или предучилищна от 6г. примерно.

# 193
  • Whatever our souls are made of, his and mine are the same.
  • Мнения: 2 380
Да, направо "гениално" са го измислили.... А аз исках като се роди бебето, да спра баткото от "задължителната подготвителна" група, за да не ни носи вируси вкъщи. Е, не , не можело!!!?? Не мога да си гледам детето вкъщи повече от 10 дни по семейни причини? Иначе имало санкции, губиш детски и т.н. Странно решение. Сега покрай втората вълна на Ковид, обаче, общината и кмета вече разрешават да отсъстват децата през месец януари.

# 194
  • София
  • Мнения: 2 413
Благодаря на всички за мненията и идеите.
Ще видим какво ще стане, ще се обадя да питам в училището.

С голямата преди осем години нямахме никакъв проблем със записването в 6-то ОУ в София, пък уж напливът за централните училища бил огромен и нямало места. Нищо такова не ни се случи, напротив, поканиха ни да разгледаме училището, дадоха ни книжка с историята му и изобщо по всякакъв начин се опитаха да ни уверят колко ще сме доволни, ако запишем детето при тях. Училището се пада в съседен на нашия район, т.е. не ни е дори районно. Дано и сега да е така.

# 195
  • Мнения: 1 055
Абе не е само учене на букви и цифри. Не знам дали ние сме случили на градина или госпожите ни бяха много съвестни и напредничави, но учеха бая повече неща от букви и цифри. Присъствах на няколко открити урока в последните две години в градината (задължителните 3 и 4) и бях впечатлена.
Букви, цифри, образуване и четене на срички (не цели думи), събиране до 10. Това са задължителните неща.

# 196
  • Варна
  • Мнения: 36 636
Нашите им даваха някакви много хитри занимателни задачки, които изискваха логическо мислене. На тяхното ниво де. Хлапетата се кефеха ужасно и как им щракаха мозъчетата....

# 197
  • Мнения: 10 628
Математика, БЕЛ, Околен свят, техники на меморизиране, пътна безопасност (пътните знаци), музика, изобразително и физкултура... Имат цял куп учебници, като в училище. Ако не ги бяхме донесли вкъщи за дистанционното и аз щях да си мисля, че учат само буквите и числата. Simple Smile

# 198
  • Мнения: 1 055
Да, но всички тези неща си ги правят и в предните групи. Новото и същественото в прдучилищната са български и математика.

# 199
  • Варна
  • Мнения: 36 636
Не, не ги правят и в предните групи. Що не пробваш да обясниш правилата за пресичане на светофар и пешеходна пътека на тригодишно в първа група? Омаловажавайте като искате нещата, които се учат в детската градина, но такива има. Неща, които изобщо не ми е идвало на ума да обсъждаме с дъщеря си вкъщи.

# 200
  • Мнения: 1 055
Не, не ги правят и в предните групи. Що не пробваш да обясниш правилата за пресичане на светофар и пешеходна пътека на тригодишно в първа група? Омаловажавайте като искате нещата, които се учат в детската градина, но такива има. Неща, които изобщо не ми е идвало на ума да обсъждаме с дъщеря си вкъщи.
Пробвала съм с голям успех. Но това няма значение и няма смисъл да обсъждаме моите умения да обяснявам на деца. А в училище също има часове по безопасност на движението и отново повтарят правилата за пресичане, спокойно. Та, нека не обръщаме темата на "за" и "против" градината като цяло, става въпрос за задължаването на хора, които имат време и желание сами да се занимават с предучилищната подготовка да посещават такава.
Друг е въпросът, че не всички градини са толкова начетени, за да дават всякакви странични знания, които не ви е хрумнало да обсъждате вкъщи. Някои работят активно, други отбиват номера.

# 201
  • Варна
  • Мнения: 36 636
С последното изречение съм съгласна. Ние имахме късмет с читава градина, но пък и аз избирах по препоръки. Хилядократно ми се отплати това.

А относно задължаването, ами такъв е законът. Засега.

# 202
  • Мнения: 21 507
Е що за противоречие....училищата не го изискват, а е задължително...Аз лично искам да имам избор и бих го пуснала на училище директно или предучилищна от 6г. примерно.

Ами да, странно е...
Задължителността на градинското обучение е важна за децата от малцинствените групи и особено тези, с майчин н език различен от българския. Иначе не се учи нищо, което детето да не може да усвои направо в първи клас.

Едно време не ходехме на никаква детска, масово тръгвахме направо на училище.

# 203
  • Мнения: 789
Здравейте,
Извинявам се, че се включвам тук, но не видях никаква нова тема в подфорума, а ми е наистина важно. Интересува ме при кандидатстване за подготвителна група за 2021/2022г. ако не ни приемат в желаното училище, могат ли автоматично да ни отпишат от градината, която в момента детето посещава?
Благодаря предварително!

# 204
  • София
  • Мнения: 2 413
Не мога да отговоря на този въпрос, но ми е любопитно защо искате да смените градината с училище?
При нас училището е единственият вариант, защото детето не е посещавало детска градина.

Чудя се какво ли ще стане, ако не я приемат в кварталното училище. Няма никакъв шанс да я водя на ма*ната си. Ще кандидатстваме директно за първи клас май. Да видим какво ще излезе. Нали уж места имало за всички.
Засега е номер 17 от 30 места. Обаче списъкът продължава да расте (над 50 деца в момента) и има реален шанс да се появят деца с повече точки.

В тая връзка, дали мога директно да кандидатствам и за първи клас, и ако не се получи с ПГ, да почне веднага училище на 6 години, вместо на 7? 🙄

# 205
  • Мнения: 10 628
Моето почва училище на 6. Вече е прието и записано дори. Защо и твоето да не може? Simple Smile

# 206
  • София
  • Мнения: 2 413
Защото не е била и ден на детска градина. Мисля, че ще ѝ по-добре да има преход.
А и тази година все още има риск от дистанционно обучение. Иска ми се в първи клас да почне нормално.

# 207
  • Мнения: 789
Искам да преместя малкия в училище защото ни е много по-близо, защото каката учи в същото училище, защото в градината имам забележки относно педагогическия подход на госпожите
Въпросът е, че от градината отсега искат да им съобщя дали синът ми ще ходи при тях догодина, което за мен е прекалено рано да се планира предвид факта, че мястото в училището не е гарантирано, а е въпрос на класиране....от тази гледна точка исках да знам какво ще стане ако кажем, че няма да посещава градината, а се окаже, че в крайна сметка не сме класирани в училището и се наложи да останем в нея...

# 208
  • София
  • Мнения: 62 595
Казваш, че не сте решили нищо за местене, а си остава при тях и толкова. Когато го приемат в училището ще си поискате документите от градината. Когато си вземете документите ще се водите отписани.

# 209
  • Мнения: 2 489
Искам да преместя малкия в училище защото ни е много по-близо, защото каката учи в същото училище, защото в градината имам забележки относно педагогическия подход на госпожите
Въпросът е, че от градината отсега искат да им съобщя дали синът ми ще ходи при тях догодина, което за мен е прекалено рано да се планира предвид факта, че мястото в училището не е гарантирано, а е въпрос на класиране....от тази гледна точка исках да знам какво ще стане ако кажем, че няма да посещава градината, а се окаже, че в крайна сметка не сме класирани в училището и се наложи да останем в нея...
Не могат да отпишат детето, докато не е прието на друго място.

# 210
  • Мнения: 374
Не е така, ходехме и на ясла и на градина. И ни извеждаха доста често на двора, за разлика от сега, когато в учебната година ги извеждат 3-4 пъти.

# 211
  • Мнения: 1 055
Кое не е така и на кого говориш?
Не е така, ходехме и на ясла и на градина. И ни извеждаха доста често на двора, за разлика от сега, когато в учебната година ги извеждат 3-4 пъти.

# 212
  • Мнения: 374
Кое не е така и на кого говориш?
Не е така, ходехме и на ясла и на градина. И ни извеждаха доста често на двора, за разлика от сега, когато в учебната година ги извеждат 3-4 пъти.
Да, извинявайте, че не го цитирах:

Iris04
Едно време не ходехме на никаква детска, масово тръгвахме направо на училище.

# 213
  • Мнения: 2
Може да подаде документи за самостоятелна форма на обучение. Подготвяте си го в къщи и после от ДГ ще ви издадат удостоверение за завършена предучилищна подготовка.


Това важи ли и за 5 годишните?
Много търсих в нета, но не открих нищо за самостоятелна форма на обучение или дистанциооно. Моето дете не е болнаво, но от както тръгна на детска е все болно, ходи два дни после две, три седмици е болен и това се повтаря от както тръгна септември. Предвид и пандемията предпочитам дететоми да си е вкъщи.

# 214
  • София
  • Мнения: 11 494
Ако детето е на 5 години и тепърва сте го пуснали на детска градина е нормално да боледува често. Сега ако го спрете, ще започне наново с тези чести боледувания и в 1 клас. Тогава не знам дали би ви било добре да е в самостоятелна форма на обучение, или дистанционно.

Общи условия

Активация на акаунт