Предучилищната - задължителна за 4-годишните?!?!?

  • 16 472
  • 214
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Току-що прочетох тази новина и че депутатите са го приели с мнозинство на първо четене. Да, ще има гратисен период, но въпреки това! Не мислите, ли, че е прекалено рано? На 4 години някои деца още не говорят правилно дори. Кому е нужно?!? Едно време ние тръгвахме на 7 години на училище и нямахме предучилищни подготовки,  и какво - не станахме хора ли? Не можем да четем и пишем или сме глупави? Извинявам се за емоционалният изказ, но наистина съм много ядосана - какво точно се иска от нашите деца, защо непрекъснато се снишава възрастта, защо е цялото това бързане и стрес? Rage

Ще се радвам да чуя и други мнения, може би аз не разбирам нещата по правилния начин

# 1
  • Мнения: 991
Те и сега ги водят първа подготвителна група 4 годишните в детските градини. Разлика е, че ще е задължително детето да е записано в детска градина и контрола при отсъствията е по строг.

# 2
  • Мнения: 977
И аз не разбирам глупавото им решение.. Та това са деца,на които още им се играе и не знаят какво се случва. Малоумщина отвсякъде.. Rage

# 3
  • Варна
  • Мнения: 25 212
А кой е казал, че няма да играят? Естествено, че т.нар. обучение ще бъде съобразено с възрастта им. Нали не мислите, че в момента по цял ден играят? Имат и занятия, учат цветове, форми, песнички, стихчета, елементарни неща. Ако сте имали деца на градина би трябвало да ви е ясно.

# 4
  • София/Севлиево
  • Мнения: 10 930
Племенничките ми живеят в Англия и заедно тръгнаха на училище-голямата беше на 5, малката-на 3.Ходеха с униформи,имаха часове и т.н.Но всичко съобразено с възрастта им.Малката се водеше предучилищна,голямата нещо като първи клас...

# 5
  • Мнения: 46 436
Личното ми мнение за детските заведения - след 3 г. носят само ползи, затова съм "за". Никой няма да ви принуди, ако не желаете. Има закон за домашно обучение, включително в училищна възраст, така че можете да се възползвате.

За едно време - аз съм '78 и съм ходила на предучилищна, на градина също. Изключения бяха децата, които не ходеха.

Та това са деца,на които още им се играе и не знаят какво се случва.
Това правят там, играят. "Часовете" са под формата на игра и са съобразени като продължителност и цел с особеностите на възрастта, 4-годишните имат само по 1-2 "учебни" часа.

Племенничките ми живеят в Англия и заедно тръгнаха на училище-голямата беше на 5, малката-на 3.Ходеха с униформи,имаха часове и т.н.Но всичко съобразено с възрастта им.Малката се водеше предучилищна,голямата нещо като първи клас...
И във Франция племенничките ми тръгнаха на 3. Отдавна май е така там, явно резултатите са добри щом никой не се оплаква.

# 6
  • Варна
  • Мнения: 36 471
Трета и четвърта група в детските градини и сега се водят предучилищни. Какъв точно е проблемът? Вие нали не си представяте, че ще строят децата на чинове и по цял ден няма да мръднат, а ще учат като големи? Поинтересувайте се първо как "учат" деца на тази възраст и тогава негодувайте.

Както каза НСЧ, и ние имахме предучилищно обучение. Почти набори сме, аз съм '77 и съм ходила.

# 7
  • Мнения: 2 485
Те и сега ги водят първа подготвителна група 4 годишните в детските градини.
Това абсолютно не е вярно. Първа подготвителна група са 5 годишните или както си ги знаем, трета възрастова група.
Обучението е съобразено с възрастта, но все пак смятам, че са малки децата на 4 години да ходят на градина. Трябва да е пожелание на родителите, а не да е задължително. И не го сравнявайте с домашното образование или както по закон се нарича: самостоятелна форма на обучение. Различно е. Например аз може да съм си пуснала детето на 4 г. на градина, но ако реша мога да го спра за месец или колкото искам. Мога го пращам през различни периоди при баба, примерно, а като стане задължително, това няма да е възможно.

# 8
  • Мнения: X
Проблемът за мен е, че не искам да натиря детето в институция, при положение, че имам възможност да го гледам в семейна среда, да предложа домашна храна, дълги разходки и игри на открито и какво ли още не. А ако не го направя ще подлежа на санкции. Законът за домашното обучение е филм, с участието на хиляда институции, в който не искам да влизам. Това е проблема.

# 9
  • Варна
  • Мнения: 25 212
То пък сякаш в 3-та или 4-та група не можеш да го спреш. И защо всъщност трябва да го спираш? Абсолютно подкрепям мнението, че от 3 години нататък градината носи само ползи и е много по-добре детето да се среща със себеподобни в равностойна среда, а не само по площадката, залепено за майка си.
"Натирване в инситуция", боже, колко високопарно... Сериозно ли наричаш децата на всички нас, които сме ги пратили на  градина "натирени в институция"??? То и в първи клас може да не ходи по тая логика, къде по-добре е да се вее по дъъълги разходки и да яде домашна храна. И мама да го учи на каквото намери за най-добре. И после що не се вписва в обществото. ми как ще се впише?

# 10
  • Мнения: 2 485
Никой не отрича, че ДГ носи ползи. Обаче родителят трябва да има избор, а не да го задължават. Може да искам да го спра по здравословни причини. Има деца със слаба имунна система или хронични заболявания, които само от едно кихане  на болно дете в ДГ и се разболяват тежко. Някои родители предпочитат януари и февруари да не ги пускат на градина. Причините може да са различни.

# 11
  • Мнения: X
Говоря от собствен опит. Някои деца са по-чувствителни. Аз например имах психически травми от детската градина, които успях да изчистя, чак след като нъврших 30г. с помощта на психолог. Мразех детската градина, до последно и да, аз се чуствах натирена! Детето ми за сега също не изявява желание да ходи на градина или забавачка. Защо това трябва да е проблем? Ми който се чуства добре - да си ходи, защо трябва да е задължително?

Месечинке, защо е този сарказъм, говорим за 4 годишно дете, а не за голям човек. Цял живот ще ходят по училища и занимални, защо това трябва да започва още една година по-рано, не ме ли разбра, какво попитах?

# 12
  • Варна
  • Мнения: 25 212
Никой не отрича, че ДГ носи ползи. Обаче родителят трябва да има избор, а не да го задължават. Може да искам да го спра по здравословни причини. Има деца със слаба имунна система или хронични заболявания, които само от едно кихане  на болно дете в ДГ и се разболяват тежко. Някои родители предпочитат януари и февруари да не ги пускат на градина. Причините може да са различни.
Това не е аргумент против въвеждането на предучилищно обучение. Естествено, че лекарят има последна дума дали и кога да посещава, кога да си остане вкъщи и т.н. Някой някъде някога да е споменавал, че посещението в ДГ ще е на всяка цена, независимо дали детето е болно, здраво, с хронични проблеми и т.н.?

# 13
  • Мнения: 2 485
Ами аз само посочих една от причините, те може да са много. И вместо родителят да си решава, ще трябва да ходиш при доктора, да искаш бележки, общо взето да шмекеруваш. Да не говорим, че в момента ДГ не осигурява нормална среда за децата. Изобщо не е нормално да се наблъскат над 30 деца в една стая с един учител. Управляващите първо да построят достатъчно градини, да не допускат повече от 20 деца в една група и тогава да го правят задължително. Освен това щом искат да е задължително , трябва да е безплатно за всички, а не както сега - безплатно само за някои.

# 14
  • Мнения: 46 436
Говоря от собствен опит. Някои деца са по-чувствителни. Аз например имах психически травми от детската градина, които успях да изчистя, чак след като нъврших 30г. с помощта на психолог. Мразех детската градина, до последно и да, аз се чуствах натирена! Детето ми за сега също не изявява желание да ходи на градина или забавачка. Защо това трябва да е проблем? Ми който се чуства добре - да си ходи, защо трябва да е задължително?
Някои деца имат проблеми с адаптацията и в училище, но това не значи, че трябва да се направи по желание.

Не трябва да е проблем и не е. Ако прецените, че не е подходящо за детето ви, няма да го пускате, а ще бъде на домашно обучение. Вече над 15 г. съществува в България и всеки може да се възползва.

valian1, избор има, никой няма насила да заведе детето ви в градината.

Общи условия

Активация на акаунт