На море в Гърция 2020 - V

  • 58 827
  • 784
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 11 103
И аз, като Параход, мисля, че в България все още на повечето места човек може да се нахрани много по-евтино. И наистина в северна Гърция цените по някакви селски таверни са си ужасно високи. Кой е ял пилешка супа за 12 лв. в нормално ресторантче в България? Simple Smile
Цените са високи и в сравнение с Пелопонес и Крит.

Наистина, не става дума за това, че в Гърция не е по-вкусно и по-хубаво - естествено, че е по-хубаво, затова и ходим там и пишем теми от над 10 години, в които да споделяме впечатленията и емоциите си.

Както и в България обичайно не си поръчвам миди и октопод, просто защото София е на близо 400 км от - което и да е - море. (То и в Гърция повечето българи ядат замразени калмари от Югоизточна Азия, просто им е по-приятно да ги ядат там, край синята вода и поднесени с добро отношение и комплимент, отколкото в Хепи. Но е хубаво да си дават сметка все пак, че не са току-що извадени ей там на кея до масите. Има и такива ресторанти в Гърция, дето ти вадят менюто същия ден от морето на място - но не са в Торони и не са калмари.)

Рядко пиша в числа, защото кеф цена няма, но в случая потребителката зададе темата и просто се включих.

# 721
  • Мнения: 18 487
Аз по-безумни цени от българаските по курортите не съм срещала в Гърция. Миналата година приятели се оплакваха от цена 7 лв. на малка вода на морето, та супа 12 лв. няма да ме учуди. Тази година и на пистата на Боровец цените са били скандални. Някакви сандвичи по 30 лв. и прочее безумия е имало. А какво пренебрежително отношение срещнах от сервитьор в една от известните кръчми на Банско заради поръчаните само 2 супи и 1 шашлик, няма да забравя никога.

# 722
  • София
  • Мнения: 11 989
Миналата седмица попаднах на цена за порция готвено постно зеле - 8 лв.
Та не знам дали в България е по-евтино.

# 723
  • София
  • Мнения: 1 489
Нашата почивка в Гърция е на път да се провали. От Съни турс ми пратиха следния мейл без обяснения:
"...във връзка с резервацията ви за Anais Hotel, бих искала да отправя предложението на нашите партньори Музенидис Травъл към вас - безплатен ъпгрейд в хотел Bomo Olympus Grand Resort, 4* при запазване на същите условия и цена.
На следния линк можете да разгледате Bomo Olympus Grand Resort:
https://visit.bg/pochivki-chujbina/greece/pieria/bomo_club_olymp … and_resort_40139/"
Аз нямам против, но поне причина няма ли да ни посочат? Освен това ние не държим на хотела, а на плажа, а пред този хотел, който ни предлагат пише, че плажът е каменист и ни трябват обувки. Не обичма така в последния момент. Аз проверих, че Анаис работи и предполагам, че грешката е на Съни турс, сигурно са дублирали стая.
Преговаряйте за друг хотел, кажете им, че държите на плажа.
Аз писах директно на хотела, защото от Съни турс мълчаха. И от там ми отговориха, че работят и имаме резервация още от декември, която не е отменяна и няма причина да искат да я канселират. Аз писах веднага на Съни турс и казах, че държа на този хотел и съм говорила вече с тях. Естествено веднага ми отговориха, че никъде не са казвали, че ще я отменят, просто колегите им от гръцката агенция искали да ми предложат ъпгрейд. Не, благодаря!
Честно кзано не мога да им схвана играта.

# 724
  • Мнения: 18 487
Някой по тресето е договорил по-добри условия според мен в другия хотел. Разликата ще си я разделят вероятно агенциите.

# 725
  • Мнения: 11 103
Аз по-безумни цени от българаските по курортите не съм срещала в Гърция. Миналата година приятели се оплакваха от цена 7 лв. на малка вода на морето, та супа 12 лв. няма да ме учуди.
По курортите винаги е имало простотии, още преди 1990 г., та не се учудвам. Ама ние и в Гърция не ходим по "курорти", та защо в България бихме ходили?
Иначе фрапетата по 4.50 евро в пластмасова чаша на Халкидики още ми държат влага, ама пък и на един от любимите ми барове бяха толкова, та прежалва се човек Simple Smile

Отделен е въпросът, че цените по заведенията в Гърция са горе-долу същите като преди 10 години - тогава беше скъпо наистина; а в България са скочили много за това време.

Миналата седмица попаднах на цена за порция готвено постно зеле - 8 лв.
Та не знам дали в България е по-евтино.
Олели са се, ма в Гърция щеше да е 6 евро, не 4 Simple Smile нали знаеш, че толкова са всички готвени ястия (ниската ставка, има и нагоре).

Последна редакция: пт, 31 юли 2020, 13:58 от Параход

# 726
  • София
  • Мнения: 2 846
То че може да се нахраниш по-евтино, можеш. Зависи какво ядеш. Както и какво и колко пиеш, естествено.
Но специално за октопод и морски дарове, тук цените са ако не по-високи, съизмерими.

Но например ние, 4 -членно семейство, вечер в Гърция не сме падали под 60 евро. И даже ако е 60, смятаме, че сме минали тънко. И то не само тази година. Никога. Така че 53 евро е повече от добра цена. А пък в България наистина тази година не сме плащали двуцифрена сметка в ресторант. Но ние сме си епикурейци и си угаждаме, де...Flushed

Параход, ти ходиш по прелестни местенца в Гърция и сигурно намираш евтини ресторанти там. И ние миналата година на Метеора с учудване забелязахме, че за едно и също количество ядене и пиене там се плаща 50 евро, а на Луца-Врахос 100. Със сигурност има специални местенца, които са с по-ниски цени. Но ние, обикновените туристи, ядем по таверните, които са в близост с популярните места за настаняване.

Въпреки всичко наистина в България все още е малко по-евтино от Гърция. Но в Гърция има неща, които са по-евтини - като октоподите и калмарите, например. А и цените у нас растат с бурни темпове, докато плащанията ни за вечеря в Гърция се движат в един и същ порядък от години.

Последна редакция: пт, 31 юли 2020, 14:02 от Клер

# 727
  • Мнения: 18 487
Параход, така е, цените у нас наистина много са скочили, за сметка на качеството. И на моя любим плаж фрапето е толкова. Но пък порция 4 сувлаки с пържени картофи и хляб е 8.50. У нас за 16 лв. на “модерните” плажове не можеш да си вземеш дори 4 кюфтета от пяна, какво остава за нещо от месо.

# 728
  • Мнения: 11 103
И ние миналата година на Метеора с учудване забелязахме, че за едно и също количество ядене и пиене там се плаща 50 евро, а на Луца-Врахос 100.
Това имах предвид. Какво по-специално има на Врахос? Според мен нищо там не заслужава 100 евро. Даже на Метеора по- бих ги платила.

Въпреки всичко наистина в България все още е малко по-евтино от Гърция. Но в Гърция има неща, които са по-евтини - като октоподите и калмарите, например. А и цените у нас растат с бурни темпове, докато плащанията ни за вечеря в Гърция се движат в един и същ порядък от години.
Същото е и моето мнение, даже изразено с почти същите думи Simple Smile

Всъщност предполагам, че разликата в преценките ни с някои потребители може и да идва от количеството напитки - ние пием малко алкохол, понякога дори никак (иначе с яденето хич не си поплюваме). А гърците основно там печелят от маржове, дори при обикновеното безалкохолно.

# 729
  • София
  • Мнения: 14 708
Миналата седмица попаднах на цена за порция готвено постно зеле - 8 лв.
Та не знам дали в България е по-евтино.
😂 Поздрав от центъра на София 😆
Скрит текст:

Колко е всъщност ддс-то на готвената храна? Миналата година забелязах, че парчетата хляб в ресторанта нямаха ддс в касовата бележка.

# 730
  • София
  • Мнения: 1 489
Някой по тресето е договорил по-добри условия според мен в другия хотел. Разликата ще си я разделят вероятно агенциите.
Странна работа, ако е така. Ние плащаме за 2-ма за 4 нощувки 480 лв полупансион със закуска и вечеря с ранни резервации още от декември. По-евтино не виждам накъде. В момента същото се предлага за 720 лв. Изобщо не държа да съм в супер лукс, ние сме си доволни от Анаис, въпреки че не е перфектен. Държим плажа да е хубав, пясъчен, голям и да има малко хора, което в случая е така и ни устройва. По цял ден сме на плажа, хотела го ползваме за преспиване и да хапнем нещо, колкото да не сме гладни.

# 731
  • Мнения: 221
Да де, ама в провинцията продължават да ги правят, явно там проблеми с повторното тестване нямат.
Да не говорим за цените във филиалите на една от големите лаборатории - в София 100(няма отстъпка за семейства), в Пловдив - с отстъпка 80, в Бургас - 65. Някак си намирисва на дране.

Коя е лабораторията, че не мога да намеря инфо. Благодаря!

# 732
  • София
  • Мнения: 1 966
Има си поскъпване и в Гърция за последните години, и да, при напитките е най-много сякаш, погледнато процентно поне, например преди бира се намираше и по 2 евро (в заведение, не от магазина, разбира се), сега за под 4 е рядкост. Освен това преди години водата и хляба бяха безплатно от заведението на повечето места, сега навсякъде ги таксуват по около 1.50 евро. Поне пък е вкусно Simple Smile на мен първенството за скъпа и гадна храна из Европа ми го държи Холандия.

# 733
  • Мнения: 1 990
Да се включа и аз в темата за цените, че имам пресни впечатления Simple Smile
На българското море не бяхме ходили от над 10 години и поради провалените ни планове за 2020-та миналия уикенд отскочихме до Несебър. Ами искам да ви кажа, че за 1 порция сафрид, калмари, млечна салата, едни пържени картофи (в чинийка от саксия, както се изрази ММ Simple Smile ), 2 пърленки и 2 наливни бири платихме 76 лв. Порциите бяха малки, рибата не беше прясна. Всичко друго ще преглътна, ама сафридна брега на Черно море да ти го сервират вмирисан, не мога да го приема.
На следващия ден ядохме за обяд по една пица с бира - 32 лв. Пицата беше тип замразена, не коментирам качеството на кашкавала и т.нар. шунка, нито разпилените 2-3 резенчета гъби отгоре.
Масово цените по заведенията бяха от този калибър.
В Гърция за 60-70 евро можеш да си направиш кралска вечеря - хем продуктите хубави, хем приготвени добре, хем и прилични порции. И все пак аз мисля, че стандартът на българите не е като на гърците и 76 лв спрямо 30 евро не е равнозначно.

# 734
  • София
  • Мнения: 14 708
Да де, ама в провинцията продължават да ги правят, явно там проблеми с повторното тестване нямат.
Да не говорим за цените във филиалите на една от големите лаборатории - в София 100(няма отстъпка за семейства), в Пловдив - с отстъпка 80, в Бургас - 65. Някак си намирисва на дране.

Коя е лабораторията, че не мога да намеря инфо. Благодаря!
Рамус.

Общи условия

Активация на акаунт