Оставяте ли бебето /детето при баба?

  • 6 198
  • 128
  •   1
Отговори
# 90
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Ами, преди години беше масова практика децата да прекарват цялото лято на село с баба и дядо. И какво?
Ами нищо. Просто имаме два типа хора.
Едните приемат това като нормално, за тях е било най-безгрижният период в живота им, помнят го с много умиление, и искат децата им да минат през същото. Съответно го защитават с много енергия.
Другите (като мен) им е писнало още рано-рано да ги премятат от баба на баба, никога не са го харесвали, никога не са свикнали, и сега отказват да го правят с децата си. И те също защитават позицията си с много ентусиазъм.
И така става един безкраен спор...

# 91
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 863
И какъв е проблема като децата са били цяло лято на село не разбрах? Иначе за прогреса с пералнята ми е ясно.
Аз лично не бих могла да си захвърля детето и да не го виждам цяло лято или да го виждам 3 пъти за лятото, но не всчики мислят като мен. На някои им е по-важно да си пият виното/бирата на тишина в апартамента, стига да има кой да им гледа "вряскалото" на село например. Други предпочитат да си гледат децата, след като са си ги направили, защото не са ги направили "понеже да са като другите" или "защото така трябва/такъв е живота".

Абе все си мисля, че на "вряскалото" му е доста по-комфортно на зелен голям двор, басейн, пясъчник, свобода и въздух отколкото по напечените от слънцето площадки и чудния столичен въздух.
Ако трябва да съм крайна колкото теб - не е ли егоизъм да си държиш детето до полата само да ти е комфортно на теб, че не го изпускаш от поглед?

# 92
  • София
  • Мнения: 12 006
Скрит текст:
И какъв е проблема като децата са били цяло лято на село не разбрах? Иначе за прогреса с пералнята ми е ясно.
Аз лично не бих могла да си захвърля детето и да не го виждам цяло лято или да го виждам 3 пъти за лятото, но не всчики мислят като мен. На някои им е по-важно да си пият виното/бирата на тишина в апартамента, стига да има кой да им гледа "вряскалото" на село например. Други предпочитат да си гледат децата, след като са си ги направили, защото не са ги направили "понеже да са като другите" или "защото така трябва/такъв е живота".

Абе все си мисля, че на "вряскалото" му е доста по-комфортно на зелен голям двор, басейн, пясъчник, свобода и въздух отколкото по напечените от слънцето площадки и чудния столичен въздух.
Ако трябва да съм крайна колкото теб - не е ли егоизъм да си държиш детето до полата само да ти е комфортно на теб, че не го изпускаш от поглед?
Зависи, не всички "вряскала" се разтапят от кеф да си живеят цяло лято на село. Нито пък всяка баба. А да си гледаш детето не мисля, че е равно на това "да го държиш до полата си от егоизъм". Има хора които съчетават нещата и ходят с детето и мъжа си (ако има такъв до тях) на село или на почивка, та детето не стои само в градски условия нон стоп. А колкото до двора - ами доста хора си живеят и по градовете в къща с двор, особено в провинцията.

# 93
  • Мнения: 423
Аз обичах да ходя при баба и дядо. В началото ме оставяха почти по цяло лято. Като ученичка изкарвах по месец. Докато бяха живи ги посещавах поне по седмица-две всяко лято. Ей така, по навик, но с удоволствие. Какво е това озлобление, не мога да разбера... На децата ни не се налага да пътуват далеч, за да видят бабите и дядовците си, тъй като всички живеем в един град, и по тази причина не се налага да ги оставяме с нощуване. Но съм щастлива на всеки ден, който могат да прекарат заедно, независимо дали с моите родители или със свекърите, защото няма да са до нас вечно, а спомените са незабравими. Какво печелят, като ги дистанцирам, освен ако няма някакви междуличностни проблеми.

# 94
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 863
Скрит текст:
И какъв е проблема като децата са били цяло лято на село не разбрах? Иначе за прогреса с пералнята ми е ясно.
Аз лично не бих могла да си захвърля детето и да не го виждам цяло лято или да го виждам 3 пъти за лятото, но не всчики мислят като мен. На някои им е по-важно да си пият виното/бирата на тишина в апартамента, стига да има кой да им гледа "вряскалото" на село например. Други предпочитат да си гледат децата, след като са си ги направили, защото не са ги направили "понеже да са като другите" или "защото така трябва/такъв е живота".

Абе все си мисля, че на "вряскалото" му е доста по-комфортно на зелен голям двор, басейн, пясъчник, свобода и въздух отколкото по напечените от слънцето площадки и чудния столичен въздух.
Ако трябва да съм крайна колкото теб - не е ли егоизъм да си държиш детето до полата само да ти е комфортно на теб, че не го изпускаш от поглед?
Зависи, не всички "вряскала" се разтапят от кеф да си живеят цяло лято на село. Нито пък всяка баба. А да си гледаш детето не мисля, че е равно на това "да го държиш до полата си от егоизъм". Има хора които съчетават нещата и ходят с детето и мъжа си (ако има такъв до тях) на село или на почивка, та детето не стои само в градски условия нон стоп. А колкото до двора - ами доста хора си живеят и по градовете в къща с двор, особено в провинцията.

То и да го пратиш за две седмици на село не означава, че не си го гледаш, ма в твоята стилистика доста приравнени звучат нещата.
А при желаещи баба и дете, не знам мама какво точно печели от непускането.
Не разбрах и какъв точно тежък грях е пиенето на вино на тишина на терасата, но явно е.

# 95
  • София
  • Мнения: 12 006
Ако всички (родители, баби/дядовци и дете/ца) са ок да си стоят със едмици или месеци децата на село няма проблем. Просто не всички го практикуват, понеже не смятат, че е нужно лятото друг да им поема децата, че да си починат родителите от собствените си отговорности и решения. И не бъркайте общуване с лятно отглеждане.

# 96
  • Мнения: 423
И не бъркайте общуване с лятно отглеждане.
За мен що се касае за гледане на малко дете, бих разграничила дневно и лятно отглеждане, в което, ОК, има някакви разлики, но и при двете има общуване. Или си представяте някаква машинална грижа?

# 97
  • Мнения: 3 041
Афродита, детето ми е малко и досега не се е отделяло от мен за повече от един-два часа. Непрекъснато съм с него и си го гледам. Няма да стои никога при баба си на село, защото село няма. Живеем и с двете баби в един и същи град, та рядко ще остава с приспиване и в бъдеще. Аз също не съм имала баба и дядо на село, но като по-голяма, около и над 10 годишна оставах при баба ми в друг град за около месец всяко лято и имам много мили спомени.
Това, че детето е при баба си не виждам защо трябва да превръща майката в безотговорна жена, която иска да си оттърве от детето си. Не съм съгласна с твоята гледна точка, но както и да е...Няма да се пъна да те убеждавам в нищо.

# 98
  • Мнения: 2 352
За какво отглеждане говорим за 1-2 седмица лятно време. Все едно е да кажеш, че като е ученик няма да го пращаш на лагери и екскурзии, защото това би означавало някой друг да ти отглежда детето.

# 99
  • Мнения: 1 865
Пращане за цяло лято при баба и дядо и аз не го разбирам. Мен ме пращаха и не че ми беше зле, напротив само хубави спомени имам, но сега ми се струва много странно как нашите са си живели 3 месеца все едно нямат дете. Виждахме се през уикенда.

С моето дете това абсурд да го направя, но грам не ме бъркат хорските решения. Щом на някой му харесва този вариант и има навити баби - негова си работа.
Моята представа за общуване с бабите и помощ от тяхна страна се свижда до 1 уикенд месечно, да кажем. Може и 3-4 дни през ваканцията, въпреки че още не съм го практикувала.

# 100
  • Мнения: 2 176
Не го оставяме на никой, защото просто няма на кого. Много завиждам на хората, на които им помагат с децата. Моето момче е на 2.2г., никой не го е гледал и за ден. Бабите ни са в чужбина, около нас са дядовците и сестрата на ММ, но никой не примира за него, дори и да дойде да го види и да поиграе с него. Вече тръгна на ясла и идва трудната част с болестите и отсъствията. Мечтая си за един уикенд извън града само с мъжа ми, но надали ще ни се случи скоро. Всеки има нужда да си отдъхне дори и за ден.

# 101
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 863
Ако всички (родители, баби/дядовци и дете/ца) са ок да си стоят със едмици или месеци децата на село няма проблем. Просто не всички го практикуват, понеже не смятат, че е нужно лятото друг да им поема децата, че да си починат родителите от собствените си отговорности и решения. И не бъркайте общуване с лятно отглеждане.

Твърде много драма за едни две седмици. Отговорността и решенията са си целогодишни и не виждам как ваканция на село ги отменя.
Лично аз не се боря за приз "бг мама на годината" и имам нужда и от вино на терасата, и да си оправя къщата на спокойствие, и да се видя с хора без потомството around. Ако това значи, че не си гледам детето заради тез 2 часа на седмица, уикенд от време на време и седмица лятото - тей да е.

# 102
  • Германия
  • Мнения: 3 443
Аз друго да ви питам...

До сега обсъждаме май повече оставянето на малко дете при баба и дядо щото примерно да си починем... това как да е. Но какво правите децата като тръгнат на училище, вие работите, а лятото са 3 месеца ваканция? Кой ги гледа тогава? Питам съвсем сериозно, защото на мен това ще ми дойде до главата след няколко години, а лятната ваканция е само 6 седмици, дори не е толкова дълга колкото в БГ, и пак ще се чудя какво да правя 🤔

# 103
  • Мнения: 1 865
Няма ли летни занимални?
Иначе аз работя от вкъщи и засега това ни е варианта.
Бабите така или иначе са работещи и в друг град няма как да разчитаме на тях.

# 104
  • София
  • Мнения: 38 754
Ами аз си нагласих целия живот и работа така, че да съм на разположение лятната ваканция. Свекърва ми почина още когато малкия беше на 11 месеца, голямата беше на 7. Майка ми работеше до скоро, сега пък вече е възрастна и уморена, за да я ангажирам с детето за дълго време.
Лятна занималня опитах едно лято. Общо взето, за едното дете отиваше половината ми заплата.

Общи условия

Активация на акаунт