Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 62

  • 21 754
  • 730
  •   1
Отговори
# 315
  • Бургас
  • Мнения: 12 815
Някой изпитвал ли е изтръпване на ръцете нощем след като е започнал хормонално лечение? В началото като почнал хормона беше често. Напоследък поиьчезна.
Май ще си пусна Б 12 да видя как е :/
Краката ми изтръпват.Но дали е точно от Л Тироксин или Еутирокс,не знам.Може и да е липса на магнезий/калций/витамини и какво ли още не,поне при мен.

# 316
  • Варна
  • Мнения: 814
Някой изпитвал ли е изтръпване на ръцете нощем след като е започнал хормонално лечение? В началото като почнал хормона беше често. Напоследък поиьчезна.
Май ще си пусна Б 12 да видя как е :/
Краката ми изтръпват.Но дали е точно от Л Тироксин или Еутирокс,не знам.Може и да е липса на магнезий/калций/витамини и какво ли още не,поне при мен.
И моите крака изтръпват, дори са се схващали по време на сън, ужасно е просто. Дори на работа в офиса, когато стоя с кръстосани крака ми се е случвало схващане и изтръпване.

# 317
  • Мнения: 1 518
Това е от липса на магнезий и б12. Пият се на отстояние поне 4 часа от хормона и желязото.

# 318
  • Sofia
  • Мнения: 26 565
Пратих мм да ми купи ел тирокс 25 или 50,но нямало и в склада и ми взел 2 опаковки по 75мкг.Приемам по 25.
Ако го деля на 2х35 много ли ще увелича дозата?
Или да си го деля някак на 3...

# 319
  • Мнения: 1 518
По принцип 12,5 мкгр отгоре са много, ако си сигурна, че 25 мкгр са ти точната доза и се чувстваш добре. Можеш да пиеш по 1х75 през 2 дни. Напр понеделник пиеш, вторник и сряда пропускаш и след това в четвъртък пак пиеш и т н. Този вариант с пропуск на дни не е много добър, но е по-добре от предозиране всеки ден с по 12,5 мкгр (50%) отгоре. Няма как да го разделиш на 3 части.

# 320
  • Sofia
  • Мнения: 26 565
Мисля,че горе долу успях с деленето
Скрит текст:
Страх ме е да взимам голяма доза.Все съм била на тази от 1Огод.

# 321
  • Мнения: 2 063
Хора, много странна ситуация. Майка ми ходи при Лазарова за остеопорозата. Тая година реши да си види и щитовидната. На ехографа я гледал Начев, пуснала и хормони преди това. С хормоните уж всичко точно, жлезата имала малки възелчета, ама уж всичко точно и на изпроводяк на вратата Начев казва и имате Хашимото, довиждане. 😲. Никакви обяснения повече не дал. Питала какво да прави - Нищо! Аз много се ядосах, защото това е поредния случай на супер неглижиращо отношение от Начев. Била съм два пъти при него и все ме изхвърля от кабинета на 5тата минута. После майка ми споменала какво е казал Начев пред Лазарова и тя замълчала. Тя отиде за всеки случай и при още един лекар след това, той я гледа и на ехограф и на хормони и каза, че не разбира какво Хашимото е видял Начев. Как стават тия работи се чудя? Хем имаш Хашимото, хем нямаш. Много съм объркана вече какво да я посъветвам да прави.

# 322
  • Бургас
  • Мнения: 12 815
lovely,и аз имам хронично възпалително заболяване на червата,постоянно го отхвърлят,но го пишат във всички епикризи.И аз не знам защо го правят.
На последната епикриза окончателната диагноза е СРДЧ,точно под нея пише,че съм с улцерозен колит от 2008,а хистологията показва неспецифичен колит.Това също е възпаление,некласифицирано,т.е. не могат да определят кое и защо предизвиква възпаление.
За жлезата беше тиреотоксикоза,Хашитоксикоза с въпросителна и накрая решиха,че е Базедова болест.
Всеки път питам защо,на какво основание,кое показва наличието/отхвърлянето на заболяването.Изобщо не ми обясняват.
Аз не искам повече да виждам Лозанови и Христозов,явно и Начев не е моят човек.Не търпя да ме изхвърлят,последния път Лозанов ми изписа Т3 50 и Л Тироксин в чужд вариант 50.Направо се караше с мен на всяка дума,мъкнех доста епикризи и изследвания,не пожела да ги види.
Добре ме скопосаха

# 323
  • Мнения: 27 737
Мога ли да пия билков чай 2-3 часа преди хормон или трябва, както и с храната, да има поне 4 часа интервал? Thinking

# 324
  • Мнения: 1 518
Долче, можеш да пиеш, няма проблем. За 2-3 часа дори ще бъде изпикан.

МарияИванова799, правилото е (което никой ендокринолог не го спазва) да се започне хормон, след като бъдат излекувани чревните възпаления (и уши, нос, гърло, ако има такива). Освен това тр да няма дефицити на вит б12, Д и желязо. Чак тогава се включва хормон. Но, както споменах, нито доктори, нито пациенти спазват тази последователност. Понякога причината може да е мн високо тсх, което тр бързо да се свали (Шоколата мн пъти е писала за научни статии, в които се казва, че тсх над 2,5 в дългосрочен план е предпоставка за инфаркт/инсулт), друг път само ти казват да не се притесняваш, че цял живот ще си го пиеш и си живееш живота без проблеми, едва ли не нищо ти няма. Факт е, че нещата не са толкова елементарни и много се неглижират от ендокринолозите, дори и от лекарите за репродуктивно здраве. Начев се занимава предимно с жени, искащи да забременеят. Явно затова другите ги претупва набързо. Кара на схемата нищо ти няма, пий си хормона и стига мрънка, дай 80 лв на частен прием. Просто спрете да ходите при него, ако не искате бебе.
Та, мисълта ми беше по повод стомашно-чревните проблеми, които имаш. Започни от там. Лекувай червата (там става конверсията на т4 в т3), ако имаш омазнен черен дроб (стеатоза) му обърни и на него внимание, пази синусите зимно време. След това хормонът ще даде своите резултати. Хашимото е заболяване на имунната система, не на щж и докато антителата се борят с нещо (възпаление) в тялото, тат и мат ще продължават да атакуват жлезата, да "изяждат" останалата и функционираща част и да задълбочават хипофункцията. Даже, за себе си, имам теория, че ако антителата бъдат сведени до референтния минимум, тялото има достатъчно компенсаторни възможности, за да се справи и самО с хипофункцията. Но тр да има останала част здрава жлеза.🙂

# 325
  • Бургас
  • Мнения: 12 815
bongobongo,да,Христозов искаше първо да се вкара в ремисия колита.И други еднотота го казаха.Обаче съм алергична към Салофалк,кортикостероиди вземах доста време,изписани от гастроентеролог естествено.Освен че привикна организмът,имаха хипер много странични действия.Имуран няма да пия,а и не е за моя случай.
Жлезата ми я махнаха,младият Лозанов ме убеди,че не бива да я държа повече.10 години бях с Базедова или Хашитоксикоза,не знам.Била е на каша,нямало е вариант да се остави здрава част.
Имах хиперпаратиреоидизъм,паращитовидните не са били много ок,едничка (уж) ми е оставил хирургът.
Тази откачена имунна система тормози организма ми от много време.
Лошото е,че ендотата ме пращат на гастро,гастроентеролозите твърдят,че червата ми страдат от разбутаните хормони.Ходя,правят ми колоноскопии,изписват пробиотици.
Днес ще ходя на ендо,захар вдигнах,увеличени триглицериди,холестерол,алкална фосфатаза,пикочна киселина,омазнен увеличен черен дроб,никакъв шанс за диета със зеленчуци и месо.Основно ям картофи,ориз,сухари,малко месо.
Лошото е,че болестите си следват една след друга.
Скопосаха ме на 38 без жлеза (от 2017) и без матка и яйчници от около 10 години.

# 326
  • Мнения: 27 737
Бонго, а защо трябва първо да се оправят Б 12, желязо, вит. Д и тогава хормон? Първите две са ми мъка, особено желязо/феритин! Ако чаках да ги оправя сигурно щях да вече да се търкалям от задържани течности и мега излишни кг... Confused А не знам и сутрин как щях да ставам от леглото...Сега съм спряла Б 12, да видя дали съм успяла да го покача малко повече това желязо.

# 327
  • Варна
  • Мнения: 814
Според вас кои са верните резултати за ТРАК? Laughing

# 328
  • Мнения: 1 958
Вторите, но така или иначе си е Базед май..

# 329
  • Варна
  • Мнения: 814
Вторите, но така или иначе си е Базед май..
Тероид на Хашимото е диагнозата на Проф. Христозов според първите изследвания и хроничен тереодит преди 4 години(не знам каква е разликата в двете диагнози и има ли изобщо такава) с тези нива на ТРАК:
Начална форма на ТАО според очната лекарка, но било лесно поправимо. Изписа ми седем дневно лечение с капки:  https://apteka.framar.bg/30002011/%D1%83%D0%BD%D0%B8%D0%B4%D0%B5 … 1-10-%D0%BC%D0%BB   3 пъти на ден по 1 капка и едни изкуствени сълзи, пак в същата доза и пак за седмица. Взех си и защитни очила за работа с компютър, но още свиквам с тях

Общи условия

Активация на акаунт