Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 62

  • 22 484
  • 730
  •   1
Отговори
# 615
  • Мнения: 11 906
желязото, вит Д и Витамин Б12 са ниски, май съм с анемия:
Име на теста     Резултат     Единици   Референтни стойности   
ЖСК                     
     UIBC                28.10       µmol/l            Жени 24.2 - 70.1; Мъже 22.3 - 61.7   
     ЖСК/TIBC       43.1       µmol/l             38.5 - 85.9   
Желязо/Iron      14.97       µmol/l             8.95 - 37.90   
Витамин В12     293.6        pg/ml           197 - 771
Vitamin D           14.9            ng/ml             30 - 50

Всичко ти е ниско + хипофункцията, затова толкова ти пада косата явно.


Мария да книжката си е голяма и тежичка Simple Smile , дано наистина ти помогне...аз все още не съм я прочела цялата, все не ми остава време за четене...

# 616
  • Бургас
  • Мнения: 12 815
Аз имам засега малко повече време,ще чета,ще размишлявам.
Е,взех си и една книга,която много исках,от сага,която следя.И разни исторически романи,но сега разглеждам Автоимунен протокол.Чак не мога да повярвам,че предпочитам нея пред другите.
Този грип всичко обърка,работата ми силно намаля,нито мога да разчитам на нея при това положение,нито виждам някакъв друг вариант,но дано се оправят нещата и в тази област.

# 617
  • Мнения: 179


При тези резултати днес след консултация с ендокринолог ми беше казано, че няма за какво да се притеснявам, тъй като съм с отрицателни антитела и ТСХ ми е в норма, макар и към горната граница. Описах симптоми като тревожност, нервност, безсъние, промяна в менструацията (по-леко и по-кратко кървене), отоци по краката, съответно ми беше казано, че симптомите отговарят за хиперфункция, която със сигурност нямам, по-скоро е хипофункция. На консултацията забравих да кажа, че от известно време кожата по дължината на ръцете ми е по-суха, дланите ми се изпотяват понякога. Препоръката е да си проверявам ТСХ веднъж годишно и да посетя специалист ако реша да забременявам, за да свалим ТСХ до 2,5.
Възнамерявам да отида за второ мнение, но би ми било полезно да чуя и вашето такова.

*По-късно днес установих и недостиг на витамин Д.

# 618
  • Бургас
  • Мнения: 12 815
blackwolfie,сигурна ли си,че е добра лабораторията?
ТСХ е високо,но уж Фт3 и Фт4 са добре.
Фт4 може и малко по-високо да бъде.
ТСХ над три и четири оставят само при възрастни хора,които нямат дори ритъмни нарушения на сърцето.Така съм чувала няколко пъти при посещението ми при лекари (докато чакам се чува).
Хипофункция може да има и без Хашимото.

# 619
  • Мнения: 27 944
Старата ми ендокриноложка при ТСХ 4,160 (норма до 4,200) и ниски Т3 и Т4 ми заяви как съм била с чудесна функция на ЩЗ, всичко в норма и нямало да ми предпише хормон "за отслабване". Да съм намаляла порциите, да съм се движела повече и за капак ми изписа лекарство което контролира глада (какъвто не изпитвах почти никога) за 215 лв/месец... Mask Пък хич не съм чак толкова възрастна все още Grinning Разбира се, веднага ми стана бивша ендокриноложка.

# 620
  • Мнения: 179
blackwolfie,сигурна ли си,че е добра лабораторията?
ТСХ е високо,но уж Фт3 и Фт4 са добре.
Фт4 може и малко по-високо да бъде.
ТСХ над три и четири оставят само при възрастни хора,които нямат дори ритъмни нарушения на сърцето.Така съм чувала няколко пъти при посещението ми при лекари (докато чакам се чува).
Хипофункция може да има и без Хашимото.
По принцип причината да си погледна ТСХ беше, че когато бях в Алергологията в Александровска ми пуснаха изследвания и излезе резултат 4.9.
Лаболаторията, в която се "следя" е Кандиларов, от 2015, на дълги периоди, като резултатите все са били подобни - 3.8, 3.5* и сега 3.9 (в такава последователност).
*през 2017, 20 дни след този резултат 3.5, отново бях приета в Алергологията в Александровска, където ми пуснаха отново ТСХ, беше 5.1. Тогава при преглед при същата ендокриноложка ми казаха, че може да е от различните лаболатории или да е нещо временно, да се следя. Помня, че когато й давах листа от Кандиларов, показвайки разликата в резултатите, тя възкликна "Оу, Кандиларов, добре, че там си се насочила" или нещо такова, по принцип и от познати и приятели чувам, че лекари препоръчват Кандиларов и Цибалаб за изследвания. Последно четох статия, че в различните лаболатории и болници се използват различни методи за извличане на каквото е нужно за резултатите, съответно от там има разминаване, нямало протокол, който да е единствен приет за провеждане на изследванията.

Сега като спомена и за сърцето - при тренировка, тежка силова или тежко кардио, понякога съм вдигала пулс 180. Без проблем вдигам 160. С ниско кръвно съм, сравнявайки пулса с други жени с ниско кръвно и на моите години, има огромна разлика. На 26 съм.

# 621
  • Бургас
  • Мнения: 12 815
Ами...тъкмо на тази възраст се отключват автоимунните.Бях на 24 аз,когато нещата станаха сериозни,но съм имала и преди това оплаквания.
Това със сърцето...е ужасно.По спомени веднъж ме взеха с линейка и на апарат някакъв измериха 149 пулс.Беше ми много трудно да дишам.
180 е наистина много.
Бях с Базедова болест.Като студентка го вдигнах този пулс 149,никой не обърна внимание на щитовидната.
Тогава съм била в хипер.От 2006 до 2017.Оперираха ми жлезата 2017,сега съм в хипо.Преди екстрасистули нямах.След операцията получих и тази екстра.В хипо наскоро вдигнах 122,забравила си бях бета блокера.
И в хирефункция и в хипофункция на ЩЖ се вдига пулсът при някои хора.
Иди на ендо,иди и задължително на кардиолог.180 е опасен пулс.
Аз също съм с много ниско кръвно.И в хипер беше и в хипо в момента е.
От тъпата жлеза е всичко.

# 622
  • Мнения: 130
Здравейте момичета!
Пиша ви за нашия проблем имаме фт3 под нормата а преди няколко дни правихме фреш ембриотрансвер .  ФТ4 преди 2 седмици беше в горна граница а ФТ3 беше близо до долната но в граница. Датите моля ви съвет  какво да правим и име на добър ендокринолог от Пловдив .

# 623
  • Мнения: X
Здравейте, не ми се пише нова тема за въпроса ми, затова ще попитам тук. Може ли начина на живот да влияе на функцията на ЩЖ при здрави хора? Бях започнала да спортувам и да се храня здравословно. Отслабвах, имах периоди на забързване/промяна на пулса, зимата не ми беше студено, наспивах се с малко часове сън и имах много енергия. Но след повече от половин година цикъла ми просто изчезна и аз спрях този начин на живот. Месец-два по-късно започнах да ставам "зиморничева". И постепенно, за около шест месеца, загубих всичко, което изброих по-горе. Попаднах на една статия за мерене на температурата. Сутрин или когато ми е топло е нормална около 36,6, но понякога вечер ми става "хладно" и винаги, когато ми става така "хладно" по някаква причина е нещо от рода на 36-36,1 (с живачен т-ър меря). И това август месец... По време на "здравословния режим" ми изследваха ТСХ по друг повод и беше 1,15.
Ако всички тези симптоми зависят и се променят според начина на живот, това изключва ли да са били на хормонална основа?

# 624
  • Мнения: 20 239
Ако здравословният ти начин на живот е бил много нисковъглехидратен, да може, може да предизвика проява на хипофункция.

# 625
  • Мнения: 1 527
Както и, ако е ниско протеинов с голяма загуба на тегло, може да ти изчезне цикълът. Твърде малко си казала за промяната и настъпилите промени.

# 626
  • Бургас
  • Мнения: 12 815
Ако здравословният ти начин на живот е бил нисковъглехидратен, да може, може да предизвика хипофункция.
А нисковъглехидратният режим влошава храносмилателни проблеми и понижава функцията и на жлезата ли?
Аз ям тук месо като за световно,не понасям да ми мирише на мърша,но ям.Само и само да се оправя и да съм добре,всичко ще ям,дори риба и тиква бих яла(доскоро твърдях,че ще умра от глад,но риба няма да ям,тиквата е отврат на вкус,но за Хелоуин дълбая тиква,а риба ме е гнус да докосвам).
Ям обаче въглехидрати,ям си и глутен.Не е в глутена причината за моето състояние,но все още не съм напълно сигурна.
Щом нисковъглехидратна диета понижава функцията на жлезата,има ли храни,които я повишават?

# 627
  • Мнения: 20 239
При теб с тези картофи и ориз няма такава опасност 😉

# 628
  • Бургас
  • Мнения: 12 815
При теб с тези картофи и ориз няма такава опасност 😉
Да,така е.Обаче може и месото да ми е липсвало.Ядях много малко.Имах много ниска урея на кръвните изследвания,било от липса на белтъчини.Сега ям.Мааалко по-добре са червата.Уж.

# 629
  • Мнения: X
Нисковъглехидратен беше в смисъл най-вече без тестени. Богат на протеини. Нищо крайно. И тогава "симптомите" бяха все едно повишена функция/бърз метаболизъм. И като спрях всичко, постепенно тези неща се загубиха и даже сега метаболизма ми е по-бавен отпреди "здравословната промяна".

Общи условия

Активация на акаунт