Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 62

  • 22 483
  • 730
  •   1
Отговори
# 630
  • Мнения: 11 906
Най-добре си пуснете един изследвания на ТСХ, Т3 и Т4 и вижте какво е положението. Няма смисъл да гадаете, напълно възможно е начин на живот и хранене да повлияят функцията на жлезата. Желязото как е? Анемичните хора също им е студено.

# 631
  • Мнения: X
Нямам анемия, перфектни са кръвните показатели, в средата на реф. граници.

# 632
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993


При тези резултати днес след консултация с ендокринолог ми беше казано, че няма за какво да се притеснявам, тъй като съм с отрицателни антитела и ТСХ ми е в норма, макар и към горната граница. Описах симптоми като тревожност, нервност, безсъние, промяна в менструацията (по-леко и по-кратко кървене), отоци по краката, съответно ми беше казано, че симптомите отговарят за хиперфункция, която със сигурност нямам, по-скоро е хипофункция. На консултацията забравих да кажа, че от известно време кожата по дължината на ръцете ми е по-суха, дланите ми се изпотяват понякога. Препоръката е да си проверявам ТСХ веднъж годишно и да посетя специалист ако реша да забременявам, за да свалим ТСХ до 2,5.
Възнамерявам да отида за второ мнение, но би ми било полезно да чуя и вашето такова.

*По-късно днес установих и недостиг на витамин Д.
Имаш хипофункция, направи ехография, евентуално заради пулса изследвай траб за да се изключи Грейвс, витамин д е нисък трябва да го качиш над 40, изследвай и поне б12, добрите стойности на тези два витамина са от огромно значение за здравето и доброто функциониране на щитовидната жлеза. Тсх качило ли се е над 3 индикира проблем. Фт4 и фт3 все още са в норма, макар и малко по-ниски от идеалните стойности, тежките силови и особено тежките кардио тренировки просто ги забрави,те влошават много работата на щж.
Здравейте, не ми се пише нова тема за въпроса ми, затова ще попитам тук. Може ли начина на живот да влияе на функцията на ЩЖ при здрави хора? Бях започнала да спортувам и да се храня здравословно. Отслабвах, имах периоди на забързване/промяна на пулса, зимата не ми беше студено, наспивах се с малко часове сън и имах много енергия. Но след повече от половин година цикъла ми просто изчезна и аз спрях този начин на живот. Месец-два по-късно започнах да ставам "зиморничева". И постепенно, за около шест месеца, загубих всичко, което изброих по-горе. Попаднах на една статия за мерене на температурата. Сутрин или когато ми е топло е нормална около 36,6, но понякога вечер ми става "хладно" и винаги, когато ми става така "хладно" по някаква причина е нещо от рода на 36-36,1 (с живачен т-ър меря). И това август месец... По време на "здравословния режим" ми изследваха ТСХ по друг повод и беше 1,15.
Ако всички тези симптоми зависят и се променят според начина на живот, това изключва ли да са били на хормонална основа?
Начина на живот влияе буквално върху всичко, начина на живот предопределя дали някой ще е здрав или не, здравословно хранене е много широко понятие, защото човек може да смята, че се храни здравословно, а всъщност реално да си унищожава тялото, особено с тая нисковъглехидратна високомазнинна мода в последните години. Няма как човек да се храни и да живее здравословно и здравето му да се влошава, в смисъл двете части на изречението са взаимоизключващи се.  Относно спортуването нещата не стоят по по-различен начин, защото всичко трябва да се прави с мярка, всеки знае, че спорта намалява стреса, само че когато се прекалява стреса за организма не само не намалява, ами се увеличава, и така е всъщност със всичко в тоя живот. Това тсх, без фт4 и фт3 не дава особено голяма информация, трябва да ги изследваш и тях (хубаво е заедно с антитела тат и мат). Изследвай и кортизол.

# 633
  • Мнения: 580
Здравейте, отново.
Покрай подострия тиреоидит суе ми е повишено и имам температура 37,4.
Чувствам се уморена като парцал, имам болки в жлезата и изпотяване.

# 634
  • Бургас
  • Мнения: 12 815
Здравейте, отново.
Покрай подострия тиреоидит суе ми е повишено и имам температура 37,4.
Чувствам се уморена като парцал, имам болки в жлезата и изпотяване.
Ами може би са ти казали.Кортикостероиди.
Май беше писала,че си на нестероидни.Щом не помагат...
Така е с автоимунните.
Няма друго лечение.
В интерес на истината никого не лекуват насила.Само при особено опасни инфекции законът е друг.Но случаят не е такъв.
Стоя и си мисля...мен не са ме оперирали насила.Мое си е било решението.Да,че беше нетърпимо,беше.Че ми казваха,че ще оздравея,казваха ми.
Но насила не са ми давали никога лекарства.
Един лекар се опита да ми прави ректоскопия,че се разпищях,вярно е.Псува,замахна да ме удря...Но не ме е карал насила да стоя,щом се разпищях,спря изследването.В епикризата написа,че съм станала неспокойна и съм отказала прегледа.Но лечение изписа.Кортикостероиди.С това разполагат.Даже още пазя рецептата от същия лекар.
Майка мисля,че пи известно време Авелокс,нещо друго още от антибиотиците.Получи болки в корема и диария с черен цвят.После в Токуда и изписаха Нексиум.

# 635
  • Мнения: 27 944
Strange rose, ако правилно разбирам, въглехидратите не са били крайно ниски- щом ограничени са били предимно тестените. А калориите твърде ниски ли бяха? И пак, ако добре разбирам, след като са преустановени спорт+ хранителен режим са започнали да се проявяват симптоми на хипофункция? И проблемите с цикъла също са започнали след включването на повече храни?
Аз съм с хипофункция без Хашимото- като със сигурност за себе съм установила, че ниско желязо и феритин влошават функцията на жлезата, а при подобрение в железните показатели се чувствам по-добре (дори и Т3 и Т4 да не са в оптимални граници) и ТСХ се връща в оптимални граници без пиене на хормон.

# 636
  • Мнения: 19 368
Мария, пробвай и костния бульон да видиш как ще ти понесе, но по малко в началото и преди основното хранене. При теб може да не е ок да ядеш много зеленчуци в началото, както се препоръчва при АИП на Сара Балантайн.

# 637
  • Мнения: X
dolce miele, благодаря за отговора.
Не са били крайно ниски въглехидратите, нито калориите.
"като са преустановени спорт+ хранителен режим са започнали да се проявяват симптоми на хипофункция" - Да. Реално и преди "режима" си ги имаше, но в по-малка степен. Предполагам просто по-бавен метаболизъм, физиологично, без заболяване.
Но изчезването на цикъла - то стана около седем месеца след здравословната промяна, именно това беше повода да направя тази глупост да спра физ. активност и да консумирам храни, богати на въглехидрати. Убеждаваха ме, че отслабването ми било виновно и аз се повлиях. А така добре се чувствах... И всички кръвни показатели ми бяха перфектни, но цикъл нямах (и все още нямам).

# 638
  • Бургас
  • Мнения: 12 815
Мария, пробвай и костния бульон да видиш как ще ти понесе, но по малко в началото и преди основното хранене. При теб може да не е ок да ядеш много зеленчуци в началото, както се препоръчва при АИП на Сара Балантайн.
Наистина ли трябва да купувам кокали и да варя 4 часа?С тенджера под налягане не може ли?В нея как се вари?Направо ми е лошо като си помисля колко ток ще отиде.
За кокалите също е ужасно.
Аз по убеждение съм вегетарианка.Не искам да убивам живи същества,дори нежилещи насекоми не убивам,хващам и пускам навън.
Обаче ще се проявя като егоист и за да съм добре аз,ще ям меса,ще пия бульон..
.

# 639
  • Мнения: 48 196
Може в тенджера под налягане. Направи си повече бульон и си го съхранявай

# 640
  • Мнения: 18 542
Можеш да използваш тенджера под налягане, да и да, варят се дълго, за да се извлекат полезните вещества. Под налягане, няма нужда от варене 4 часа. Най-добре е да избираш телешки и агнешки кокали и такива, които имат повече костен мозък - гръбнак, крайници. Пилешките не са най-добрия вариант, но и те стават, ако няма други.
Дали е станал силен бульон, ще разбереш като видиш като изстине, дали се желира.

# 641
  • Мнения: 27 944
Аз добавям и по малко оцет в бульона.

# 642
  • Мнения: 19 368
Ами, на доста места казват, че бульонът действа заздравяващо на червата. Не знам на теб как ще ти понесе обаче.
Иначе аз и веган съм била за кратко, ама все пак е важно да сме здрави. Та, не пречи да се опита. Кокали от пасли трева животни.
Първо ги запичаш за 5-10мин. После вариш  с малко оцет на много слаб огън 24 часа.
При пилешките май беше 2-4 часа. От една съфорумка взех идеята да замразявам кокали от цяло пиле и като се съберат повече, варя бульон.
Не съм варила в тенджера под налягане. Важно е да е на много слаб огън.
После прецеждам и наливам горещо в буркани. Затварям веднага и обръщам. Ако хлътнат капачките, може и извън хладилник да се съхранява за няколко дена. Аз го държа в хладилник. Понякога готвя с него. Мазнината отгоре не я харесвам.
https://nadiapetrova.bg/bone-broth/

Сетих се, че някъде бях чела, че дългото варене може да увеличи хистамина и хора с хистаминова чувствителност може да реагират зле. Затова първо пробвай с по-кратко варене и може би пилешки кости, въпреки че от тревопасни говеда са по-добри.

Последна редакция: вт, 25 авг 2020, 22:43 от Дъждец

# 643
  • Мнения: 1 025
Здравейте,
бих искала да се посъветвам относно спорта. От около 10г спортувам активно (любителски) табата, спининг, тичане в парка, пилатес.. Не мога без спорт, чувствам се много добре така, гледам 3 пъти в седмицата да спортувам. От 4г. съм с Хашимото. Смятате ли, че трябва да преустановя кардиото, след като съм свикнала с този начин на живот? Изключение ми е бремеността и първите 3 месеца след раждането.Тежка бременост на легло 3 месеца..Отклоних се от темата...

# 644
  • Мнения: 18 542
Аз бих заменила кардиото или поне голяма част от него, със силови и бих продължила да спортувам, ако това ме кара да се чувствам добре.

Общи условия

Активация на акаунт