Изследване на ХОРМОНИ – 21 (тема за взаимопомощ и мнения върху резултати)

  • 47 654
  • 740
  •   1
Отговори
# 675
  • София
  • Мнения: 36 169
Здравей Денис.По твоя препоръка днес пуснах прогестерон и Е2 на 7 ден след О.Моля за коментар.Е2 е
Скрит текст:
завишен.Какво означава?
Здравей!
Трябва да те видят и на УЗ.
Когато Е2 е висок, както при теб, това може да означава ЛУФ - т.е да не е имало О. и ДФ да е лутеинизирал и затова и Прогестерона е висок... или да е имало О., но ЖТ да се е превърнало в киста ( на ЖТ).
Или да е имало О., но да има и ЗФ/киста.
Всичко това може да се види само на УЗ.
Ако лекаря ти каже, че няма проблем и че всичко е наред, го попитай:Защото тогава Е2 е толкова висок, а Прогестерона е нисък - малко над границата за О. ( а тя е 45 nmol/l)
Ще чакам да споделиш, какво е неговото мнение.

ПП. Не отлагай прегледа, защото ако периодично си с ЛУФ, това е проблем - няма О. или има проблем с О.
По-добре да го знаеш и да се вземат мерки, а не да разчиташ само на шанс и късмет.



За много години бъдете живи и здрави всички . А на теб Денис желая също много здраве и все така отзивчива и
Скрит текст:
търпелива към нас.
 Въпросът ми е следният пия инофолик комби къъм края на месеца ми предстоят на пускам всичкии хормони профилактично и трябва ли да го спра или не заради изследванията и ако да откога, пия го от 6месеца по предписание.
Благодаря
Здравей! За много години!
За Инофолика - спри го за 10-на дни... така ще направиш и малка почивка от него.


Здравейте, може ли малко помощ за разчитане на резултатите ми.
Скрит текст:
С Хашимото съм, потвърдено преди 10 години и съм на терапия с Еутирокс.
Миналият месец (декември) на 21 ден от цикъла ми започна зацапване, прерастнало в кървене около 15 дни. Беше леко, необилно. Отидох на гинеколог, казаха ми, че това си е менструация (въпреки че изобщо не се усещаше така) защото лигавицата е много ниско и ми назначиха прикачените по-долу хормони. След резултата им посетих и ендокринолог, който не беше притеснен за стойностите на пролактина, но ми предложи да ги повторим. В хода на разговора ни се оказа и че не съм спазила правилото за почивка преди манипулацията.


Преди 3 дни ми дойде отново на 21 ден. За мен това не е обичайно (обикновено продължителността на цикъла ми е 33 дни), но този път усещането беше като менструация, т.е. симптомите, които винаги имам, а именно - разстройство в първия ден, си бяха на лице, както и кръвотечението е обичайното. Аз реших да повторя изследванията и днес, на 3 ден от менструален цикъл + да допълня някои.
В петък съм на преглед, но все пак ще се радвам да получа тълкуване. Знам, че съотношението между LH:FSH не е оптимално. Знам, че говори за поликистоза, но аз нямам такава симптоматика. Досега кисти не са се виждали, нямам повишено окосмяване. Виждам, че фолиевата киселина ми е адски ниска...


Здравей!
На кой ден от МЦ или зацапването са правени първите изследвания?

Последна редакция: ср, 06 яну 2021, 08:46 от denis.

# 676
  • Мнения: 73

Здравейте, може ли малко помощ за разчитане на резултатите ми.
Скрит текст:
С Хашимото съм, потвърдено преди 10 години и съм на терапия с Еутирокс.
Миналият месец (декември) на 21 ден от цикъла ми започна зацапване, прерастнало в кървене около 15 дни. Беше леко, необилно. Отидох на гинеколог, казаха ми, че това си е менструация (въпреки че изобщо не се усещаше така) защото лигавицата е много ниско и ми назначиха прикачените по-долу хормони. След резултата им посетих и ендокринолог, който не беше притеснен за стойностите на пролактина, но ми предложи да ги повторим. В хода на разговора ни се оказа и че не съм спазила правилото за почивка преди манипулацията.


Преди 3 дни ми дойде отново на 21 ден. За мен това не е обичайно (обикновено продължителността на цикъла ми е 33 дни), но този път усещането беше като менструация, т.е. симптомите, които винаги имам, а именно - разстройство в първия ден, си бяха на лице, както и кръвотечението е обичайното. Аз реших да повторя изследванията и днес, на 3 ден от менструален цикъл + да допълня някои.
В петък съм на преглед, но все пак ще се радвам да получа тълкуване. Знам, че съотношението между LH:FSH не е оптимално. Знам, че говори за поликистоза, но аз нямам такава симптоматика. Досега кисти не са се виждали, нямам повишено окосмяване. Виждам, че фолиевата киселина ми е адски ниска...


Здравей!
На кой ден от МЦ или зацапването са правени първите изследвания?

Здравейте, изследванията са правени на 5-6 ден от зацапването. Направих ги, когато отидох на гинеколог, за да ме погледне и тя каза, че съм в менструация и да си го броя първи ден на цикъла, а аз ги направих на 2рия. Пак казвам, според това което тя ми каза за лигавицата. Иначе самото зацапване беше от 5-6 дни преди това. Малко объркано го споделих, но аз в началото мислех, че имам овулационно зацапване, то не спря 5-6 дни, затова отидох на лекар. Тя ми каза, че е това е чиста менструация. Simple Smile

# 677
  • Мнения: 38
Здравейте, Денис
Резултатите от моите изследвания на третия ден от МЦ са следните:

Консултирах се с гинеколога си, който ми каза да започна прием на janine, които имат страшно много странични ефекти по описанието на листовката.
Важно е да уточня, че правим опит за бебче, но цикъла ми е нередовен (През 40-45дни) и съм с пкя.
Можете ли да ме посъветвате как да постъпя и дали е редно да започна Жанина или ще е достатъчно само с някакви стимуланти за ОВИ?

# 678
  • Мнения: 298
Здравей, Денис!
  Прогестерон при бременост пак ли трябва да се изследва само сутрин?

# 679
  • Пловдив
  • Мнения: 303
Здравейте,може ли малко мнение относно изследванията,които ми пусна ендокринолога.Лошото е ,че според не го нищо ми няма,изследванията са добре,но като се прибрах вкъщи и ги погледнах,се оказа,че не са толкова в норма.Нямаше и да ми изпиши нещо,ако не акцентирах отново на проблема ми със задържане на вода и проблем с кг. ми.,при което ми изписа да пия 3 месеца л тироксин 50мг,по 1/2 т сутрин.Освен това ме гледа  и с ехограф на шията и всичко там е ок.Незнам до колко може да даде някакво отражение на изследването,но 1-2 седмици преди да ги пусна прекарах и ковид. Ето и снимката. Благодаря ви!

Последна редакция: ср, 06 яну 2021, 21:31 от Deas

# 680
  • Мнения: 75
Скрит текст:
Благодаря, Денис. АГ- то ми каза да ги пусна на 22 или 23 ден от цикъла, като изрично и казах, че съм с цикъл 24-25 дни. А другите два хормона как са според тебе?
АГ ще ги тълкува тогава Simple Smile

Пролактинът е добре.
Е2 се тълкува с Прогестерона, но не мога да преценя, дали всичко е наред, защото не зная кога точно са изследвани, кой ден след О. е това?! ( ако е имало О.).
 Е2 ми се струва малко висок за този прогестерон.
Според мой изчисления са на 10- ден след О.
 Ще я видя и тя какво ще каже.
Още веднъж благодаря!
Ще чакам да споделиш какво е нейното мнение... но, ако каже че е нисък, поне знаеш. че не трябва да вярваш много на това твърдение Simple Smile, защото след 7-ми ден, след О., прогестерона, ако няма бременност започва да пада ... докато стигне най-ниските си нива.



Здравейте , момичета !
На 30г.съм имам детенце на 5г.-тогава всичко се случи доста бързо.
Скрит текст:
Сега от няколко месеца сме в опити за второ детенце,като последния месец реших да опитам с ову тестове.  На 15ти ден  в 15ч  имах много ясен +тест( което предполага О на 16ти ден) но сега на 27ми ден цикълът ми дойде- оказа се че последната фаза ми е 10 или 11 дни. Другото което ме притесняваше е ,че от няколко месеца нямам никаква цервикална слуз.
Реших сама да пусна хормонални изследвания,тъй като и съм под голям стрес на работното място.
 Та ето резултатите от днес 2ри ден от МЦ.
Виждам ,че пролактина е висок ,но и този Естрадиол в долна граница ме притеснява.  Честно казано въобще не съм наясно ,много моля за коментар от ваша страна. Благодаря ви !
Здравей!
Е2 си е супер, той трябва да е на долна граница.
Пролактинът е висок, а той може да е висок от ЩЖ, при ИР, при по-високи нива на някои андрогени.
ТСХ е висок, желателно е да го провериш отново, заедно с Т3 и Т4 - на чист ден, напр. около и след О. + още една контрола на Пролактина. ( за да се потвърдят високите му нива, или да се отхвърлят, като моментно инцидентно повишаване ... спазвай условията при изследване на Пролактин)
ФСХ е висок - показва, че може да има проблем с ЯР - трябва да се проверят АМХ и Инхибин В, на 3-ти ден от МЦ
Друга причина  - нещо да пречи на функция на яйчниците и О. - това се разбира, ако се изследват всички базови хормони.
Успех и дано скоро да ни се похвалиш с най-прекрасната новина Peace
Здравейте, с тези изследвания бях при моя док на 13ти ден, като категорично ме смота и каза, че тези изследвания се правят на 4ти ден и не са показателни от 2ри ден ,прегледа ме на УЗ и каза ,че тези дни ще съм в ову и само  ако искам между Коледа и НГ да отида да ми потвърди дали се е случила ову. 13 и 14 ден опити за целия месец,като на 14 ден имах + ову тест. На 29ти декември бях отново при  док-отново ме смота( аз съм му пациентка от 6 год. Секцио с дъщеря ми , както и лапароскопия на ендометриоза през април 2020 ми е правил) та смота
 ме ,че всичко е на психична основа и да спра да го мисля -потвърди ми ову,че е имало ! Та от вчера съм с + тест за бременност ! Успех на всички и не се тревожете излишно .

# 681
  • Мнения: 96
Привет, имам въпрос към denis., която преди повече от две години тук ми помогна за забременея с дъщеря си. Извинявам се, ако въпросът ми не е за тук, но след раждането изпитвам силна тревожност и дълбока необяснима тъга, а поради тази причина искам да изследвам TSH, FT3, FT4, TAT, MAT, витамини D и B12, евентуално цинк, магнезий, желязо и ЖСК, както и хемоглобин. Има ли някакви препоръки за определен период от месечния цикъл, в който е най-подходящо да пусна съответните изследвания? Да пусна ли и нещо друго? Благодаря предварително.

Последна редакция: чт, 07 яну 2021, 14:04 от very_raspberry

# 682
  • Мнения: 423
Здравей, Денис! Може ли мнение на тези резултати? Изследванията са правени на 24-ти ден от цикъла.
Приемам Lтироксин 25. С анемия таласемия съм, но виждам че желязото и феретина са ниски.

# 683
  • София
  • Мнения: 36 169
Скрит текст:

Здравейте, може ли малко помощ за разчитане на резултатите ми.
Скрит текст:
С Хашимото съм, потвърдено преди 10 години и съм на терапия с Еутирокс.
Миналият месец (декември) на 21 ден от цикъла ми започна зацапване, прерастнало в кървене около 15 дни. Беше леко, необилно. Отидох на гинеколог, казаха ми, че това си е менструация (въпреки че изобщо не се усещаше така) защото лигавицата е много ниско и ми назначиха прикачените по-долу хормони. След резултата им посетих и ендокринолог, който не беше притеснен за стойностите на пролактина, но ми предложи да ги повторим. В хода на разговора ни се оказа и че не съм спазила правилото за почивка преди манипулацията.


Преди 3 дни ми дойде отново на 21 ден. За мен това не е обичайно (обикновено продължителността на цикъла ми е 33 дни), но този път усещането беше като менструация, т.е. симптомите, които винаги имам, а именно - разстройство в първия ден, си бяха на лице, както и кръвотечението е обичайното. Аз реших да повторя изследванията и днес, на 3 ден от менструален цикъл + да допълня някои.
В петък съм на преглед, но все пак ще се радвам да получа тълкуване. Знам, че съотношението между LH:FSH не е оптимално. Знам, че говори за поликистоза, но аз нямам такава симптоматика. Досега кисти не са се виждали, нямам повишено окосмяване. Виждам, че фолиевата киселина ми е адски ниска...


Здравей!
На кой ден от МЦ или зацапването са правени първите изследвания?

Здравейте, изследванията са правени на 5-6 ден от зацапването. Направих ги, когато отидох на гинеколог, за да ме погледне и тя каза, че съм в менструация и да си го броя първи ден на цикъла, а аз ги направих на 2рия. Пак казвам, според това което тя ми каза за лигавицата. Иначе самото зацапване беше от 5-6 дни преди това. Малко объркано го споделих, но аз в началото мислех, че имам овулационно зацапване, то не спря 5-6 дни, затова отидох на лекар. Тя ми каза, че е това е чиста менструация. Simple Smile
За първите, не мога да преценя какво се случва - ЛХ е доста висок за фазата на М.
И при следващото изследване, ЛХ отново е висок - може да показва ПКЯ и/или друг проблем - лекар трябва да прецени.
По-добре лекар да ги разчете.


Здравейте, Денис
Скрит текст:
Резултатите от моите изследвания на третия ден от МЦ са следните:

Консултирах се с гинеколога си, който ми каза да започна прием на janine, които имат страшно много странични ефекти по описанието на листовката.
Важно е да уточня, че правим опит за бебче, но цикъла ми е нередовен (През 40-45дни) и съм с пкя.
Можете ли да ме посъветвате как да постъпя и дали е редно да започна Жанина или ще е достатъчно само с някакви стимуланти за ОВИ?
Здравей!
ТСХ е висок ( показва, предполагам, Хипофункция на ЩЖ) , изследвай го на чист ден, заедно с Т3 и Т4.
ЛХ е висок - показва ПКЯ.
Тестостеронът е висок. Трябва да провериш и останалите андрогени + тест за ИР и да се консултираш с Ендокринолог.
Според мен е добре първо да се разбере къде е основната причина за тези отклонения и тя да се лекува.
С прием на ОК е стреляне на сляпо и временно коригиране на отклоненията.
При бременност ( след спиране на ОК), има вероятност андрогените отново да се повишат и това носи голям риск за бебето и самата бременност ( поразпитай момичетата, които са с високи нива на андрогените и в момента са бременни ... не искам да те плаша, но те са в постоянен стрес и напрежение).


Здравей, Денис!
  Прогестерон при бременост пак ли трябва да се изследва само сутрин?
Здравей!
Да, ако искаш да е максимално показателен.


Здравейте,може ли малко мнение относно изследванията,които ми пусна ендокринолога.Лошото е ,че според не
Скрит текст:
го нищо ми няма,изследванията са добре,но като се прибрах вкъщи и ги погледнах,се оказа,че не са толкова в норма.Нямаше и да ми изпиши нещо,ако не акцентирах отново на проблема ми със задържане на вода и проблем с кг. ми.,при което ми изписа да пия 3 месеца л тироксин 50мг,по 1/2 т сутрин.Освен това ме гледа  и с ехограф на шията и всичко там е ок.Незнам до колко може да даде някакво отражение на изследването,но 1-2 седмици преди да ги пусна прекарах и ковид. Ето и снимката. Благодаря ви!
Здравей!
ТСХ и Т4 показват, че си с Хипофункция на ЩЖ и е много вероятно това да е причина за задържане на вода и качване на кг. ... може да имаш и ИР. КЗ е много висока.
Може вируса ( КОВИД 19) да е повлиял и на ЩЖ, защото тя реагира на патогени, възпаления, различни заболявания... но, това лекар трябва да го прецени.
Не е добре да приемаш само 3 месеца Л-Тироксин... по-добре потърси второ мнение.
За задържането на вода - намали солта и въглехидратите, пий зелен чай ( по 300-400мл.дн. поне 10 дни) и пий повече вода, защото, ако си дехидратирана, тялото реагира със задържане на вода в тъканите.


Привет, имам въпрос към denis., която преди повече от две години тук ми помогна за забременея с дъщеря
Скрит текст:
си. Извинявам се, ако въпросът ми не е за тук, но след раждането изпитвам силна тревожност и дълбока необяснима тъга, а поради тази причина искам да изследвам TSH, FT3, FT4, TAT, MAT, витамини D и B12, евентуално цинк, магнезий, желязо и ЖСК, както и хемоглобин. Има ли някакви препоръки за определен период от месечния цикъл, в който е най-подходящо да пусна съответните изследвания? Да пусна ли и нещо друго? Благодаря предварително.
Здравей!
По-добре да са на чист ден, заради ТСХ.
Добави Феритин и Пролактин.
При ИР също може да ги има тези неразположения - ако не ти се занимава с трикратно изследване, може да провериш само Инсулин и КЗахар на гладно.

Последна редакция: чт, 07 яну 2021, 14:42 от denis.

# 684
  • Мнения: 77
Здравейте, Денис, всички,

Сравнително нова съм в темата и до момента само ви чета. Страхотно е това, че си споделяте опит и си помагате, най-вече Денис.
Дойде и моят ред да потърся съвет и помощ. Преди празниците по моя инициатива реших да направя обременяване с глюкоза и тест за инсулинова резистентност. Прикачам и резултатите. Според доктора ми имам инсулинова резистентност и ми предписа да приемам по 1 табл. лекарство с основна съставка метформин 1000 мг. за 4 дни. И след това сутрин и вечер по една.
Дойде ми малко като гръм от ясно небе защото освен леко качване на килограми и силно желание за нещо сладко, не съм забелязала други симптоми.
Данис, ще бъда много благодарна ако споделиш и твоето мнение?

# 685
  • София
  • Мнения: 36 169
Здравей, Денис! Може ли мнение на тези резултати? Изследванията са правени на 24-ти ден от цикъла.
Скрит текст:
Приемам Lтироксин 25. С анемия таласемия съм, но виждам че желязото и феретина са ниски.
Здравей!
Да, желязото и феритина са ниски, трябва да се консултираш с хематолог.
ТСХ е висок, дозата трябва да се коригира.
Провери нивата на вит.Д


Здравейте, Денис, всички,
Скрит текст:
Сравнително нова съм в темата и до момента само ви чета. Страхотно е това, че си споделяте опит и си помагате, най-вече Денис.
Дойде и моят ред да потърся съвет и помощ. Преди празниците по моя инициатива реших да направя обременяване с глюкоза и тест за инсулинова резистентност. Прикачам и резултатите. Според доктора ми имам инсулинова резистентност и ми предписа да приемам по 1 табл. лекарство с основна съставка метформин 1000 мг. за 4 дни. И след това сутрин и вечер по една.
Дойде ми малко като гръм от ясно небе защото освен леко качване на килограми и силно желание за нещо сладко, не съм забелязала други симптоми.
Данис, ще бъда много благодарна ако споделиш и твоето мнение?
Здравей!
Да, имаш ИР - трябва режим на хранене, спорт, добавки, медикамент.
Не е страшно, може лесно да се коригира/контролира.
Провери ТСХ, Т3 и Т4, андрогените , за дефицити - вит.Д, В12, ФК, желязо, феритин, трансферин, цинк, селен ...

Последна редакция: чт, 07 яну 2021, 14:55 от denis.

# 686
  • Мнения: 115
Здравей, Денис.
Може ли коментар на резултатите?
Пускани са на третият ден от МЦ.
FSH за пореден път е по- висок спрямо LH. Скоро бях на преглед и нямам кисти. Единият ми яйчник е по- малък от другия. Според теб къде трябва да търся причината.
Благодаря!

# 687
  • Мнения: 149
Здравейте,
На 32 години съм, нередовен цикъл от около 1 година, 30-50 дни, преди това редовен и си усещах овулацията, сега не успявам да я засека с ленти или БТ. Изследвах хормони и бях на гинеколог юли, който каза, че са малко ниски половите, но като цяло всичко е добре, можело да пия противозачатъчни три месеца за да "рестартирам" цикъла, защото нещо се било нарушило в сигналите, но на пръв поглед неясно какво. ТСХ тогава беше 3.5, препоръча ако искам да забременявам, да се консултирам с ендокринолог, и да видя AMH за всеки случай.
Този месец вече решихме да започваме опити, пуснах си наново изследвания и бях вчера на ендокринолог. Ето изследванията (корекция - ден 5 от МЦ):

Скрит текст:
Биохимия
Име на теста(изследване)       Резултат      Единици   Референтна стойност   Метод
Глюкоза/Glucose        4.82       mmol/l     2.8 - 6.1     PHOT
Креатинин/Creatinine        73       umol/l     44 - 96     PHOT
Урея/Urea       8.40       mmol/l     2.60 - 7.40     PHOT
Пикочна киселина/Uric acid        237.4       umol/l     149 - 363     PHOT
Холестерол/Cholesterol       5.82       mmol/l     < 5.17     PHOT
HDL-холестерол/HDL-cholesterol        3.25       mmol/l     М. > 1.45; Ж. > 1.68     PHOT
LDL-холестерол/LDL-cholesterol        3.03       mmol/l     < 3.36     PHOT
Триглицериди/Triglycerides        0.44       mmol/l     < 1.71     PHOT
ASAT/GOT        13       U/l     4 - 31     PHOT
ALAT/GPT        11       U/l     0 - 33     PHOT
GGT        13       U/l     0 - 50     PHOT
Желязо/Iron        19.6       umol/l     6.6 - 26     PHOT
Гликиран хемоглобин/HbA1c                      
     Гликиран хемоглобин/HbA1c        39       mmol/mol    29 - 42     TINIA
     Гликиран хемоглобин/HbA1c        5.7       %    4.8 - 5.9     TINIA
C-реактивен протеин/CRP        0.90       mg/l     < 5     TD
Хормони
Име на теста(изследване)       Резултат      Единици   Референтна стойност   Метод
FT3        3.28       pmol/l     3.1 - 6.8     ECLIA
FT4        16.04       pmol/l     12.0-22.0     ECLIA
TSH        3.19       uIU/ml     0.27 - 4.2     ECLIA
TAT/anti-TG        36       IU/ml     < 115     ECLIA
MAT/anti -TPO        22       IU/ml     < 34     ECLIA
LH        5.8       U/l     2.4 - 12.6     ECLIA
FSH        7       U/l     3.5 - 12.5     ECLIA
Пролактин/Prolactin        185       mIU/l     102 - 496     ECLIA
Естрадиол/Estradiol       30       pmol/l     46 - 607     ECLIA
Тестостерон/Testosteron        0.54       nmol/l     0.29 - 1.67     ECLIA
Инсулин/Insulin        6.5       uIU/ml     2.6 - 24.9     ECLIA
AMH (Анти-Мюлеров хормон)        6.8       ng/ml     0.1 - 10.4     ELISA
HOMA-IR        1.4            Нормален HOMA-IR < 2.5 Рискова зона 2.5-5.0 Висока Инсулинова резистeнтност ( HOMA-IR ) >5.0   

Както се вижда, ТСХ ми е повишено, док каза, че ще трябва да пия хормон да го сваля, ако искам бременност. Ехография на ЩЖ - има леко "затъмнение", малко неравномерна структура без възли, която показвала вероятност да се отключи автоимунно заболяване. Назначи да направя обременяване с глюкоза, и да дойда да назначим дозата на хормона за ЩЖ.
По принцип знам, че ако започна да пия хормон, после ще трябва да го пия цял живот, тя каза, че не било задължително, можело да е само по време на опити за забременяване и евентуална бременност.
Моля за коментар, адекватно ли подхожда д-р? И ако имате някакви коментари по резултатите също ще съм много благодарна.

Последна редакция: пт, 08 яну 2021, 12:50 от aureos

# 688
  • Бургас
  • Мнения: 30
Качвам моя резултат на Прогрестерон. Преди 3 дни разбрах, че съм бременна и веднага го пуснах, но чак днес излезе резултата. Аг-то каза че не е мн. Нисък но аз се притесних доста когато го видях.
Изписа ми свещички циклогест заедно с Дуфастон който приемам от 2 дни.
Може ли мнение?

# 689
  • Мнения: 192
Здравейте! Профилактично си пуснах изследвания вчера и ще помоля за разчитане на резултатите 💕

Общи условия

Активация на акаунт