Некоректен работодател

  • 2 005
  • 23
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3
Здравейте,

Ще бъда много щастлива ако някоя от Вас ме посъветва, какво да направя!
Ситуацията при мен е следната:
На 01.08 ми изтича предизвестието за напускане.
Имам проблем с шефовете ми от към заплащането.
Работя в фирмата от 8 месеца и заплатата ми нито веднъж не е преведена на точна дата, винаги има поне 2 седмици закъснение.
До днешна дата ми дължат пълна заплата за МАЙ месец. Тъй като ми плащат изцяло заплатата по банков път, а съм и месец назад,  попитах шефа ми кога ще бъдат изплатени за юни и юли, защото на 1.08 ще трябва да си взема документи от фирмата. Отговорът от него беше, че със сигурност ще бъдат изплатени след 1.08
В друг сайт видях, че са писали хора със същия пробелем, като са работили в фирмата. Един от бившите работници даже е осъдил управителя на фирмата.
Времето наближава  има 2 седмици.
Някой, който се е сблъсквал с това и разбира от тези неща ще го помоля да ми обясни какво трябва да направя в такава ситуация.
Все пак дават документ, че не дължат нищо към теб когато си взимаш трудовата книжка.
До колкото знам то си седи задължение на фирмата към мен, но те може и след 1 година да ми изплатят парите.
А както и Вие знаете без пари не се живее!

Благодаря много предварително на всеки, който би отделил от времето си! ❤️❤️❤️

# 1
  • Мнения: 9 050
Щом заплатите ти се бавят, не си длъжна да отработваш предизвестие. Подай заявление за напускане на осн. чл. 327, ал.1, т.2 (забавено възнаграждение). Плюсовете ти са два. Можеш да напуснеш веднага и ако имаш достатъчно стаж, можеш да се регистрираш в бюрото по труда и да получаваш обезщетение за безработица в размер на 60% от дохода, на който са те осигурявали.
Заплатите до последния ти работен ден си остават дължими. Също дължимо е у обезщетение за неизползван отпуск, ако има такъв. Но кога и дали ще ти ги изплатят.....не е сигурно. Можеш да опиташ със сигнал към ИТ, но е възможно и да ти се наложи да заведеш дело.

# 2
  • Мнения: 2 204
Със сигурност не трябва да подписваш никакви документи, че не ти дължат нищо, ако не е вярно. Първата стъпка при некоректни работодатели, действително е ИТ.

# 3
  • Мнения: 3 589
Здравейте,
Все пак дават документ, че не дължат нищо към теб когато си взимаш трудовата книжка.

Обърни внимание, че връщането на трудовата книжка няма НИЩО общо с дължими възнаграждения към теб - те си остават дължими, както са ти написали. Дано ти ги изплатят скоро.

# 4
  • Мнения: 3 250
Да разбирам ли, че мислиш, че ти дължат заплатата за юни и юли на 01.08?

# 5
  • Мнения: 12 747
За май са ти изплатили само аванса ли? понеже пишеш, че не са ти платили цялата заплата, тоест може да са ти изплатили част - аванс.
По принцип, фирмата плаща осигуровките за май месец до 25. юни и може да изплати заплатите след това. Тоест, за сега не си толкова назад със заплатата.
За юни осигуровките сега се внасят, до 25. юли и отново след това се получават заплатите, тоест може да ти се изплати през август, а за юли по същата логика може да се изплати през септември, без да има закъснение.

Да се върнем на аванса -  аванс взимаш ли, взела ли си за май, юни и юли? Защото обикновено авансът се плаща средата на месеца, за който се отнася. тоест би могло и за трите месеца да имаш платен аванс. Така ли е?

Няма такова нещо, че като напускаш, на самият ден всичко трябва да ти е изплатено и да получиш документ за това. Трудовата книжка трябва да ти попълнят. Те може да те накарат ти да им се подпишеш, че си върнала инвентар, облекло някакво, или други неща, които ти им дължиш. А те ще ти платят в обичайния срок, в който изплащат заплатите.
Аз от една фирма като напуснах, чаак декември ми платиха колкото ми се полага гоодишна премия. Искам да кажа, че някои неща се позабавят във времето.

Надявам се работодателят ти да се окаже съвсем коректен и всичко да спази. Ако не, опитай се първо да поговорите, да ти обясни какви срокове смята да спази и чак тогава се оплаквай в ИТ. Но виж и тези срокоове, които аз ти написах и които са напълно законни и читави и никакво оплакване няма да ти се зачете от ИТ, ако бързаш със сроковете и само ще си развалиш отношенията с работодателя. Не е добре да стигаш до съд, по-хубаво да стане с добро, ако е възможно.

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 3 624
Аз до тук не видях некоректен работодател,но е добре да оплюем фирмата.Това ,че не познаваме закона ,не е толкова важно.
Ами както работодателя познава КТ ,така и работника е редно да се позаинтересува,преди да слага етикети и да очерни някого.

# 7
  • Мнения: 3 589
Заплатата ми нито веднъж не е преведена на точна дата, винаги има поне 2 седмици закъснение. Още не е превесена за месец май.

В КТ последно като гледах, не пишеше нищо за отложени плащания при заплати.

# 8
  • Мнения: 9 050
Име на фирма не в споменато. А и към средата на юли да не си изплатил заплатите за май, за мен не е точно пример за коректност.
Кое точно в КТ казва, че работодателят може да си плаща когато си иска? Има срок, който се залага в договора. Авторката е споделила, че винаги ѝ се плаща с поне две седмици закъснение, но Вие не виждате нищо некоректно. Амиииии....добре.

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 3 624
Лично аз не слагам етикети ,докато не видя документ.Нито знаем условия на договор,нито авторката е описала това.Не е написала нито дали има аванс и кога се плаща.Има фирми ,които плащат аванс на 10 число от текущия месец.Ние не знаем ситуацията.
Искането парите да й бъдат изплатени на датата на напускането не е нормално.
Цитирам" Все пак дават документ, че не дължат нищо към теб когато си взимаш трудовата книжка." Това не е ли подвеждаща информация?Все още никой не й е дал да подпише този документ,тя не го е видяла...предположение .Подписва се документ,че трудовата книжка е връчена лично и ако има екипировка ,то тя е върната.Но в момента няма никакъв документ -просто предположение.Ако има такъв естествено ,че не се подписва.Отделно, че трябва да си постави подписа под ведомостта ,че е изплатена заплатата.
Просто заглавието е като в новините.Може би трябваше да е като въпрос за начин на напускане,но чак пък некоректен работодател...Не,че няма и такива,но изложените факти не стигат за това заглавие,според мен.

# 10
  • Мнения: 5 000
Некоректен е.Като не може да плаща навреме да си работи сам,защо наема работници?И има работодатели,които карат напускащите да подписват,че им е изплатено всичко и не им дължат нищо.В такъв случай пият една студена вода на неполучените заплати.

# 11
  • Мнения: 3 250
Ведомости за заплати и банковите извлечения служат да се уплътнява работното време на счетоводителите.

# 12
  • Мнения: 5 000
Подписват се на ведомоста и подписват декларация,че са им изплатили всичко на ръка.Лъжат ги,че ако не се подпишат не могат да им дадат трудовите книжки,а без тях не могат да се запишат в БТ.Много лесно се лъжат прости хора.

# 13
  • Мнения: 3 250
чак толкова прости хора? Винаги можеш да кажеш, че като е така ще си вземеш книжка като стане време за заплата.
Трудовата книжка въобще не е толкова ценна в днешно време, че хората така да се лъжат.

# 14
  • Мнения: 5 000
Лъжат се и още как.Има хора,които не правят разлика между БТ и ИТ.

Общи условия

Активация на акаунт