Как възпитавате 'българското' в съпрузите си чужденци!?

  • 3 863
  • 66
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6 167
До каква степен възпитавате ' българско' у съпрузите си и важно ли е това за вас?
Не питам за кухнята, обаче, това е лесно. Врътнеш едни чушки и айдеее, национално ястие.
Говоря за  интереса към страната ни, културата , езика ни.
Ще се радвам, тези с повечко опит ( ние сме женени от 8 мес), да споделят каква е ситуацията в техните семейства и как едни типични  ' западняци' или араби изграждат интерес, колко време трябва за това...Как вие го провокирате този интерес?
Ясно ми е, че нещата са до голяма степен и индивидуални.
 Peace  bouquet





# 1
  • Мнения: 1 959
Не съм възпитавала нямам и намерение/ние сме женени от 3 год./ходим си 2 пъти в годината да видим родата и с това се приключва.Той сам си казва,че има много места по света които иска да види не е само България.Като поостареем ште си купм вила на морето и тогава ще обикаляме из БГ-то.Да спомена,че остана с много лошо впечатление от София и много му хареса Варна и Златни Пясъци.

# 2
  • Мнения: 2 257
До каква степен възпитавате ' българско' у съпрузите си и важно ли е това за вас?
Не питам за кухнята, обаче, това е лесно. Врътнеш едни чушки и айдеее, национално ястие.
Говоря за  интереса към страната ни, културата , езика ни.
Ще се радвам, тези с повечко опит ( ние сме женени от 8 мес), да споделят каква е ситуацията в техните семейства и как едни типични  ' западняци' или араби изграждат интерес, колко време трябва за това...Как вие го провокирате този интерес?
Ясно ми е, че нещата са до голяма степен и индивидуални.
 Peace  bouquet

Ами моят го заведох на едно ударно пътешествие в БГ и той сам си се увлече. Иначе не му набивам в главата големи лозунги и не го възпитавам хич. Избрал си е българка за жена, значи има вкус и усет Mr. Green . Чете си в интернет човека, сам се образова за нещата, които го интересуват, аз не напирам и не драпам да го възпитавам или провокирам. Винаги, когато има смисъл, му показвам хубави снимки от БГ, обяснявам неща, за които ме пита и виждам, че са му интересни, но в никакъв случай не го провокирам като дете, което трябва да се възпита в нещо, примерно. Сега ще има, живот и здраве, българче дете - какво по-хубаво от това Grinning - ще не ще, ще му стане още по-близко "българското у съпруга ми".

# 3
  • Мнения: 1 866
Ами доведох го в България!  Grinning Така го възпитавам! Хуууубаво да види що е то българско!  Joy Ами какво да ти кажа - вече е разбрал за какво става въпрос що се отнася до манталитета български, народопсихология и т.н. За забележителности нещо не ни остава много време с децата, но все пак видя това - онова. Само езикът не го научи и това е!!! Като магаре на лед е...Разбира, ама не ще да говори...Всъщност говори, но само когато няма избор. Иначе - не!
Познаваме се от 10 години, от 9 живеем заедно, от 3 сме женени и от 2 в България, ако това има значение.

Имам една приятелка, само от 2 месеца са с мъжът й в БГ и той вече говори български може би повече от моя мъж! Нейният мъж е ливанец, моят французин. Не знам дали има значение...

# 4
  • Германия
  • Мнения: 8 104
Единственото, заради което вдигах врява беше начина на миенето на съдове/чинии. Т.е. да изплаква задължително под течаща вода, вместо да забърсва с кърпа препаратите. Ако има интерес към дадено нещо, пита, обяснявам, показвам и пр. Никога не съм го карала да учи български, той го учи сам слушайки ме да говоря с бебето и няколкото българчета тук.

# 5
  • Мнения: 1 854
Говоря му на бьлгарски, а той ми кима и му е смешно,готвя му по наш традиционен начин, разменяме си мартенички, ходим на цьрква за Великден, знае, че ако имаме дете аз ще му говоря бьлгарски, учи езика(но напоследьк хич няма време, важното е, че има желание), когато има наоколо бьлгари винаги иска да казва думички на бг.език.Той познава БГ по добре и от мен Embarassed, бил е много пьти там, обиколил е много градове, има приятели, направо сьм си го взела вьзпитан кьм бьлгарското Mr. Green

# 6
  • Мнения: 3 423
Диктовки до припадък, а в паузите - чалга!  Laughing
Може и да пише, и да пее, а най-лошото е,
че разбира и говори български! И е кръстен
в българска църква. После ми говорете, че
нямало българско робство. Има, и още как!  Laughing

# 7
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
обикаляме доста България. много му харесва природата и кухнята ни. другото не може да го впечатли, а е и за малко за да го дразни. имаме си български кът в къщи, той познава и доста българи. знае да чете, няколко изречения казва, но ми е ясно , че точно сега не му е до българския Laughing

# 8
  • Мнения: 940
В началото на връзката ни искаше много да ме впечатли и натискаше езика яко ,програми на компютъра и интернет т..н.. после взе да забравя всичко ,от  БГ не е видял много освен София и Рилски манастир но му беше много итересно всичко.
Аз не го натискам изобщо ама сега с бебката -аз и говоря на БГ а той не разбира и понякога сам ме пита "ти какво и каза сега??!" , ще почва да му става кофти че ние ще си имаме наш си език а той няма да разбира.Може пък по този начин да си възобнови хобито и да понаучи малко БГ.
Иначе със си свалила БГ филми ама едва ли той ще изяви желание да седне да гледа смене,другото е че свикна да викам (пу - пу) на всичко Laughing и да чукам на дърво а и аз за съдовете -въпреки миялната машина все още имам нуждата да си мия на ръка ежедневно.

# 9
  • Мнения: 780
Няма нужда да го насърчавам или възпитавам. Приема и се стреми към това, което му харесва в БГ и българщината. Ходим си всяка година, миналата година - 2 пъти: стояхме общо 4.5 месеца  Party Тази година обаче ще пропуснем..
Обича да ходи в БГ - хората са непринудени, не се уговаряш месеци напред за едно кафе.. Няма да забравя как един от първите пъти като си ходихме се възхищаваше и чудеше на непринудената и топла атмосфера в семейството ми. Най-силно впечатлен (в положителна насока) е от Троянския Балкан (Орешак, Чифлик).. ноооооооооо не е виждал още Пирин и Родопите!!!! Не е виждал и китните (ако все още са такива) малки селца по южното Черноморие. Златните или Албена или който и друг курорт не могат да го развълнуват.. хотели, скъпотия.. като по всички уредени курорти. Всеки ден (по-често от мен) преглежда БГ сайт с новините от БГ и ме информира  Grinning Проявява интерес към старите БГ филми, но те пък не са дублирани или със субтитри.. Български няма да научи - не вижда приложението му. Но гордо употребява особено пред други българи малкото думи и фрази, които знае. Знае за мартеничките, знае и е изпитал как се празнува Коледа в БГ, знае за козунаците, баниците, мекиците, кебапчетата, ракията, .. (Лени, да ме извиниш, че все пак споменавам БГ кухня  Mr. Green)
Има си огромна карта на БГ и след всяко пътуване маркира пътя, по-който сме минали и където сме ходили. Шипка и Беклемето са незабравими за него. Оооооо.. бил е и на гроздобер, мелил е грозде, участва в правенето на вино и беше и на казан да вари ракия!!!! Всичко това придружено от возене на каруца с кон! Изобщо.. българче от класа! Само дето си личи от километри, че е чужденец!  Laughing

# 10
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Не ми се налага. Мъжът ми живя в Бг шест години, а сме заедно от 11г, че той си стана нашенец направо Wink. Харесва му и езика и кухнята и страната и хората Wink.

# 11
  • Мнения: 5 476
И моя беше видял от Бг само София и Рилския манастир за седмица...не сме имали време да го водя за по-дълго.Беше видял родителите за 5 дни по време на сватбата.
  Сега са вече около 20 дни тук и той понаучи някоя дума на бг,която с удоволствие повтаря. Wink
 Иначе  винаги се е интересувал от Бг,като държава,култура,икономика и новости!  Peace

# 12
  • Мнения: 2 757
Първия път като беше в БГ прояви голям интерес към всичко, обиколихме цяла БГ. Хареса Търново и Родопите. Морето - не. Хареса Видин (аз съм от там). Държи се приятелски с всички и го харесват. Пие ракия, бира, вино - квото му се даде и колкото му сипеш, хили се на глупости и става за компания - в това отношение е по-българин от мен. Но с времето видя и много неща, коието не му харесват и вече не е много вдъхновен да ходи в БГ. Пък и не знае български и понеже английския на повечето в БГ не е добър и му е трудно да общува. По едно време се вдъхнови да учи езика ни, но като че ли му мина мерака. Не мисля, че е нужно. Самата аз не бих учила датски, ама живея тук и нямам избор. По-практично е българите, които държат да общуват с мъжа ми да учат английски, отколкото той да учи български, защото не плануваме някога да живеем там. Иначе все още не мога да го науча да отмива сапуна от чиниите. Затова предпочитам аз да ги мия, а той ги подсушава (миялните машини не мият добре, и се ползват само след големи събирания) Wink

# 13
  • UK
  • Мнения: 1 334
оставила съм го да се самовъзпитава  Grinning първо като щеше да идва в Бг за първи път си закупи всички самоучители, които намери в нета, за да говорел с нашите  Laughing сега не ги отваря много често, но бързо напредва с езика, понеже аз говоря на бг на малката, а като съм под пара и на него. винаги като си ходим в Бг обикаляме насам натам по негов избор-той си има турист гайдс, избира си къде иска да ходи и по пътя дотам си чете къде отива. И той като мъжа на Мили е минал през правенето на ракия и подобни, изобщо като се приберем баща ми и сестра ми му организират всевъзможни мероприятия, никога не скучае и с удоволствие посещава БГ, казва, че там се чувства у дома. Но не, не го възпитавам, даже изобщо не се и занимавам, всичко си е по негова инициатива  Embarassed а да, има и един вестник в нета- софиянюз- на английски-редовно го чете, но не знам дали си струва вестника, аз не съм го чела.

# 14
  • Мнения: 6 390
трябва ТОЙ да има интерес, иначе не става - както всичко останало  Mr. Green
И моят мъж е живял в бг доста год., така че нищо бг не му е чуждо - освен чалгата  Whistling Mr. Green

# 15
  • Мнения: 3 388
Моят съпруг първо видя София, това беше преди около 2.5 години, тогава ходихме до Витоша и околностите. Точно преди 2 години правихме ваканция във Варна, тогава видя Балчик, нос Калиакра, Златни пясъци, опита бг кухня и зе запозна с нашите на вилата ни на морето. След това видя родителите ми директно на сватбата преди почти 1 година. Някои роднини и приятели въобще не са го виждали все още, другата седмица пътуваме за Бг, така че ще има официална презентация  Laughing
Има учебници Бг език за чужденци, както и един самоучител за италианци, който миналия месец му подари моя приятелка. Знае за чалгата, но аз не мога да я понасям, така че си остава само с познание на понятието  Laughing  Знае доста думички, по телефона с майка ми общуват по техен си начин, той си казв акаквото си знае, тя също репликите на италиански, след което аз поемам щафетата. Чинии у нас мие само миалната машина  Laughing Бг кухнята му идва доста тежка и с прекалено подправки-мусаката е любима на всичките ни приятели, а таратора-"странна студена супа". Напира да учи бг език, но рядко има време, а и аз не го натискам много. Той обаче искал да знае, за да общува с нашите и настоява да му обещая, че в бъдеще ще говоря на нашето дете на български.
Вчера се върна от команировка, запознал се с нови колеги от Болоня, които точно се били върнали от Бг-ходили по южното черноморие. Той като голям бг разбирач ги питал дали са яли таратор, шопска, дали са видели поне Велико Търново и Пловдив, а не-нищо, само се припичали на плажа! Та им дал съвет човека и казал, че другия път може да се допитат до него, тъй като той знаел за Бг, понеже бил женен за българка. Харесва му, че празниците у нас са истински празници, а не в повечето случаи студени събирания, както се получава тук. А също и че фамилиите са по сплотени. Също като съпруга на Dream Now и моят не хареса морето- много било мръсно.
Чудно му е как хората се оправят на тези високи цени с такива ниски заплати и как повечето хора имат собствени домове и вила на морето  Laughing Аааа и още нещо, вчера на въпросните момчета, които ходили в Бг, хвалил бг момичетата, че били супер-страхотни домакини, жени и пр. , ама не за кратко, а за женене  Laughing
Какво още ...... възхитен е от моята майка, как учи италиански, а и много мои приятелки говорят езика. Реши, че почти всички жени в Бг се казват Деси, тъй като повечето ми приятелки носят това име  Laughing  Когато гоовря на български, не мога да кажа, че разбира всичко, но винаги схваща аргумента и понякога дори отговаря със своя реплика  Wink

# 16
  • Мнения: 2 292
Ами да ти отговоря, че не раzбирам мног омного въпроса. Нa овек или му харесва и допада нещо, или не. Не можеш да го въzпиташ в това.
Лени ами моя не е чужденец, но на сестра ми е ...  Той си е достатъчно въzпитан. В България харесва природата, старите градове и археологчните обекти , слуша с интерес историята ... харесва хубавите кръчми, чушките бюрек, таратор, боб, шопска салата, сирене по шопски ... Всичко това си идва от него , никой не може да му въzпита интерес.
Какво друго да го въzпита тя ... може да го научи на българска бродерия ?
Или пък да го научи далюпи семки и да хвърля боклуци по zемята  Joy шегичка. Просто искам да кажа, че намирам въпроса ти zа неправилен или просто не съм го раzбрала добре  Hug

Последна редакция: ср, 30 авг 2006, 12:29 от vivita

# 17
  • Мнения: 2 952
  България  е  едно от кътчетата му за отпускане и почивка, имаме и хубави спомени, пътуваме, харесва му.За малко е , за да се дразни, а някои неща  се е отказал да коментира, приспособил се е .Сам оформи мнението си за БГ, единственото,което аз правя е да говоря с любов за семейството си и за страната и да показвам ,че ме боли,когато съм далеч или когато чуя лоши коментари за България.Той ме обича и така попива и чувствата ми, но му отне време.До ден днешен обаче Mr. Green ..... ме държи за ръка като пресичаме Rolling EyesНо лоша дума не давам да се каже , уважение искам да се възпитава  у децата ми към БГ, там е семейството ми.Оплакванията пред него си ги спести.Каквото посеш, такова ще поникне в него Simple Smile

# 18
  • Мнения: 6 167
Вивита)))Heart Eyes

Аз честно да си кажа се чуствам малко виновна, защото нищо не правя, за да засиля интереса му към България. А той нищо не пита. А аз да седна да възпитавам насилствено - много правилно казахте, че е невъзможно....

Важно ми е заради бъдещето - как да създадем хармонична обстановка, в която българския език и италианския ( и респективно 2те култури) да си съжителстват мирно, така че детето да е наясно, че това е в реда на нещата, че не е насилвано и дърпано между двете, че мама и тати носят различно 'кодиране' и няма нищо ненормално в това... Това как става, ако татко почти нищо не знае за България или не може да каже едно здрасти.

Интересът на мъжа ми се провокира главно от спорове, но пък това ми отнема много енергия и нерви  да доказвам , че и 'ний сме дали нещо на света". Няма много време да пътува и да прекарва в БГ, та едва ли мога да му покажа България, за да не мисли , че нос Калиакра е поредната скала над море. Китеници, гюведжета и гайди вкъщи не искам, защото интериора ни не е такъв, а олтари на нищо не градя.

мислех, че мога да го ... подкокоросам ( индиректно) повечко моето момче, да пита повече, че като дойде времето да е адекватен.

ПС: И стига с тоя таратор.  Wink



# 19
  • Мнения: 2 292
Лени моето предложение е да не натрапваш на мъжа си интерес, който той спонтанно не проявява. Няма смисъл.
Но бъди спокойна. НЕе сигурно, че детето няма да проявява. Дори и беz да го дърпане на раzлични страни и да му втълпявате раzлични неща, което по мое мнение ще е много zле.
Според мен детето си е индивидуален човек със собствени интереси и предпочитания и желания и ако му хареса в БГ и при бабите никакъв баща няма да може да погаси тоzи интерес. Ако няма интерес ъ няма и нищо не мож да направиш, както при мъжа ти.
Та споко. Детето ще е щастливо и ще си иzгради само личността (ти само го напътствай, покаzвай му, води го , zапоzанвай го и следи личните му интереси  Wink)
Колко много деца има, които с удоволствие ходят при баба на село, въпреки ,че на родителите селото не им е интересно ни найъмалко ????
Успех  Wink

# 20
  • Мнения: 7 914
Аз не се опитвам да го възпитавам, понеже знам че ще има обратния ефект...

обаче той страшно много харесва отношенията в семейството ни, с приятелите ми... обича да идва в БГ, обича стремежа към градивност! Peace

# 21
  • Мнения: 1 128
     Ами не възпитавам,защото от другата страна няма никакъв интерес.Много ми е болно,но насила не става.С него сме заедно от 6 години,майка ми и брат ми са тук така 4е българска ре4 4ува постоянно,но репертоара му е огрни4ен до 20 или 30 думи4ки.Това относно езика.От Бг не остана много впе4атлен май въпреки 4е не ми го е казал.Виж Рилския манастир и Рила найстина му харесаха.И не казвай 4е с нашите яденета е лесно.Единствения път когато сме ходили там изкара на спагети и пържени яйца.Но той си е особняк с вкуса и тук.

# 22
  • Мнения: 820
И аз не се стремя да възпитавам, бил е в България, но само в София и се е качвал на Витоша. Там за първи път видя сняг и му беше голямо преживяване. Няколко пъти го питах дали харесва БГ, но той ми казва да и с това се приключва коментара. Аз си мислех, че го казва само от уважение, но преди няколко дни изведнъж без никаква връзка спомена, че му се ходело пак в България. Е, много ми стана приятно Grinning. Относно кухнята е голям проблем, не харесва нищо българско и на мен ми се наложи да си сменя изцяло начина на готвене. Той яде много люто, а аз изобщо, та това е неговия компромис, не ядем люто. С езика е много зле знае само "Здравей, как си", "Благодаря" и аз като кажа "Не може!", той ми отговаря "Yes, може".

# 23
  • Мнения: 6 167
Добре де, а децата?
Те как се чустват, в присъствие на съпрузите говорите ли им на български!?
Ако да, това не е ли много неудобно за бащата, за детето...
Освен това, как сте се 'разбрали' за българския, за българската култура.
Мъжете ви , почти нищо не знаейки или малко .. как приемат това, че говорите на децата на български, гледате детски филмчета, песнички и тн!?

# 24
  • Мнения: 11 327
Добре де, а децата?
Те как се чустват, в присъствие на съпрузите говорите ли им на български!?
Ако да, това не е ли много неудобно за бащата, за детето...
Освен това, как сте се 'разбрали' за българския, за българската култура.
Мъжете ви , почти нищо не знаейки или малко .. как приемат това, че говорите на децата на български, гледате детски филмчета, песнички и тн!?

Децата растат с говорене на български.
Мъжът ми е твърде "голям", за да го възпитавам. Ама се възпитава покрай децата. Не ще да учи езика, ама го научава - пак покрай децата. В началото му беше странно, но вече свикна. Дали му е било неудобно - не съм го питала. Не ми и пукаше. Като не иска да го "възпитавам" Wink, така му се пада. Сега се гордее, че децата говорят и двата езика. От време на време ме разпитва за това и онова из нашата история. Подплатена съм с достатъчен снимков материал.
Ако някой ден реши да го проговори - няма да има проблем, защото ще си има 3 учители Laughing

# 25
И аз не се опитвам да го възпитавам... Знае малко български, 4есто му сервирам и български манджи... Иска да попътува из България ( познаваме се от пове4е от 2 год., но не сме си ходили в БГ).
Смея да кажа, 4е при нас е даже обратното - аз говоря Фарси (май4иния му език), въпреки 4е помежду си говорим английски, винаги спазвам техните традиции и по-4есто готвя тяхната кухня... , но на малкия говоря на български, разбира се...

# 26
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
карам на импровизация, оставям на слу4ая да се запознава с бг или да види какво е бг и да направи за себе си изводите, не се сърди, 4е говоря на бг, особено като се обяснявам с малката! и той знае малко до 10 думи, но генети4но си попива езиците, ако има среда и възможност или желание!и схваща смисъла! оби4а наши ястия ( не вси4ки), но е изумен от зелен4уците и плодовете (големи и вкусни), от планините, от роднините ми и приятелите ми! харесва много това, което ме заобикаля! нау4и се да не се втурва към вси4ки бг, които срещне с широко отворени ръце! определено харесва спокойствието и това, 4е никой не те забелязва в големия град и не е задължително да се поздравяваш с вси4ки и да обръщаш внимание!

# 27
  • Мнения: 77
Ние живеем в БГ така че не се налага много възпитание той сам се нагажда според ситуацията но общо взето на арабите трудно може нещо да им се наложи. Rolling EyesЗа природата и красивите българки сме на едно мнение но имаме и доста разногласия/нормално всеки обича своето/ PeaceНо на живеещите в чужбина сигурно Вие доста по трудно да възпитавате. newsm78

# 28
  • Мнения: 1 363
 В  по - честите  визити до България е истината.

Мъжа ми живя в Б-я три години. Първата година в малък град, където никой от приятелите му (моите) не говореше английски (с изключение на някои от българските му колеги)- е, някоя друга дума. Така и езика научи, нравите на българите, манталитета.

# 29
  • Мнения: 404
Моят живя в България 2 години и нямаше нужда от никакво възпитание.  Сам се възпита, говори, чете, пише на Български.  Пие ракия и кани всичките си приятели американци, ама те завалиите не са свикнали и трудно преглъщат.  Манджите харесва и обича да иде на село и да обикаля по баирите, но и Варна харесва.  Казва се Джордж, но аз му казвам Жоро и така.  Натиска се и за гражданство, но му трябваше още една година живот из Българско, а трябваше да се пренасяме насам. 

# 30
  • Мнения: 464
чак да го възпитавам, хехе. Той сам си поръча история на Б-я и няколко книги за родината ми. РАдвам се, че вижда реалността каквато е, не като повечето чужденци да ахкат и охкат колко е красиво в Б-я, колко хубави и добри жени има и тем подобни. Дразни се от бюрокрацията и безразборията, но не се вживява особено. Той иска някой ден да живеем там, но аз не искам....

# 31
  • UK
  • Мнения: 1 334
ами аз нищо неудобно не виждам- ако не разбере какво съм казала, пита и му обяснявам, не ми тежи. Около нас има и други двуезични семейства, лятото гостувахме на познати в Германия- 10 годишното им дете говори 4 езика- на мъжа ми му е ясно, че владеенето на езици е богатство, предимство и т.н., а тези ни познати потвърдиха моята теза, че всеки родител трябва да си говори на родния език за постигане на добри резултати  Grinning Малката засега реагира на повиквания и от двете страни, не знам как ще е като попорасне.

# 32
  • Мнения: 253
Не правя никакви особени усилия да го възпитавам. Той сам си тръси информация, ходи и чете новини от БГ всеки ден. Майка ми живее с нас, и почти само БГ говори, ама се разбират. Ходили ли сме до БГ заедно 2 пъти и миналата година си падна на кефа, пътувахме от София до Варна с кола и пообиколихме доста места. Запознах го е далечни роднини, който преде много години са живяли в Мозамбик. Но България така му харесва, че се е хванал да си търси работа там. Иска да поживее там няколко години. И дано намери някой добър учител по БГ, че според него аз и мама не ставаме newsm78! Затова пък Алекс му превежда!

# 33
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
Моя мъж казва, че от момента в който е слязъл от самолета, се е почувствал у дома си. Работеше 1 година в София преди да се запознаем. За Коледа го заведох във Варна да се срещне със семейството ми и приятелите ми официално  Mr. Green Беше очарован до такава степен, че иска да живеем в България, а не в САЩ...
Първото което съм му готвила е гювече, но той беше доволен, че не съм му готвила от микровълновата.
Харесват му приятелите ми и това, че с всеки може да седне на по бира и поговори.
Харесва му лежерния и незабързан ден в БГ, без много стрес и надпревара с времето.
Засега съм го водила само на Витоша и на Мадарския конник. Мечтая си за едно свободно лято, кола и децата с нас и да обиколим България, морето, малките селца и да спим в стари къщи...да му покажа манастирите, Царевец, Шипка... И това колко горда съм, че съм българка! Да покажа, че имаме толкова бигата история!
Той има желание да учи български, но досега все "няма време". Знае изрази и думи, разбира малко. Надявам се покрай децата да научи повече.  Wink

# 34
  • Мнения: 934
А, моят е сравнително лесен в това отношение, защото се интересува от история. Много си пада да ходи да гледа разни църкви, забележителности и развалини, да разсъждава откъде са дошли прабългарите и други такива. Още преди две години съм му обещала да ходим на Перперикон и други такива тракийски места, и все ми напомня! Май за другото лято ще остане обаче.

# 35
  • Мнения: 295
Аз моя не го възпитавам, сам се гордее, че жена му е българка, пред приятели разказва за БГ, в къщи ми надува главата с Васил Найденов и Тоника СВ. Като сме си в БГ, го пускам на дълбоката вода - с роднини го оставям сам - да се оправя както може, определено добре се спрявя. Вече го отучих като говори с някого за коли да му превеждам - аз термините на български не ги знам. С детето говоря на български, когато сме тримата или с полските баба и дядо автоматично говоря на полски. Не знам, според мен е трудно в едно семейство да се говорят два езика (а в нашето и три - зетят на мъжа ми е германец и дъщеря им определено говори на сина ми на немски, та на какъв ще проговори малкият още не ми е ясно).

# 36
  • Мнения: 4 629
Няма нужда да "възпитавам" интерес към България и българското в мъжа ми. Би ми било много мъчно и обидно, ако той не проявяваше такъв. Не бих се омъжила за човек, който не се интересува от корените ми, от страната ми

# 37
  • Мнения: 2 952
  Моят казва ,че ако имаше същата работа и заплата каквато има тук , но в БГ Mr. Green....щяхме да  сме в БГ .....хаххаха..(малко не ми се вярва ако поостане да види как се притичва по улиците като пресичаш и още доста щуротии, на които не е свикнал)....Обича  България.
  Иначе за децата......Аз не се заблуждавам,че ще са със силно БГ самосъзнание и чист БГ език.Ще говорят леко  развален БГ , няма как...но поне да го знаят....след като само аз говоря на БГ у нас.....Ще ги погълне живота , образование , приятели , работа .....БГ им половина ще е по-слаба, аз съм  реалист.
  А за гордостта ,  също се гордее , че съм българка.....тук хората обичат България , срещам само усмивки като кажа от къде съм ....Аааааа ! БЪлгария!!!! Аз съм бил/а там , много е хубаво , и само за Варна питат.....Нали най-често там ги водят на екскурзии.

# 38
  • Мнения: 1 909
На една ракия smile3521

# 39
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 721

ПС: И стига с тоя таратор.  Wink


Защо така, без таратор, Лени? Моят мъж смята таратора за най-великото откритие на човечеството след лап-топа?  Laughing

Иначе по въпроса - оставила съм го да се "самовъзпитава" - като сме в България ходим насам-натам, като проявява интерес - обяснявам и разказвам история и география, опитва се да учи български, стигна до буквата "У" и се отказа като видя "Ф", "Х", "Ц"... сега учи покрай Камбанка. Но ако не му е интересно, не го мъча  Laughing

# 40
  • Мнения: 1 909
Rotsa, ако съпругът ти е французин, той определено е първият, за когото съм чувала да обича таратор. Освен ако там по вашия край да имат други вкусове, или краставиците са други, но тук при нас  краставица не искат да вкусят а пък идеята да се слага вода в киселото мляко им се вижда съвсем странна ooooh!.
Е, моят си хапва  салата Снежанка, но само когато е в България. Grinning

# 41
  • Мнения: 6 167
Rotsa, ако съпругът ти е французин, той определено е първият, за когото съм чувала да обича таратор. Освен ако там по вашия край да имат други вкусове, или краставиците са други, но тук при нас  краставица не искат да вкусят а пък идеята да се слага вода в киселото мляко им се вижда съвсем странна ooooh!.
Е, моят си хапва  салата Снежанка, но само когато е в България. Grinning

и моя не харесва таратор, но аз съм виновна.
защото бяхме в Пловдив и в един 'битов' ресторант поръчвам таратор в чаша.
и носят таратор, точно като от стол - краставицата настъргана.. лигавички такива едни, няма да казвам, като какво.
тогава съпругът ми се отврати от този таратор.
после съм правила, яде, но от вежливост.

снежанка яде без проблем.

# 42
  • Мнения: 295
Да ви кажа последния път като си бяхме в БГ и на мен не ми хареса таратора. Свикнах да си го правя "по полски" и така ми харесва повече - не го разреждам с вода йогурта, краставицата режа, а не стържа и накрая давам и малко вегета. Ама то сигурно си зависи и от вида на "киселото мляко".

# 43
  • Мнения: 6 167
Да ви кажа последния път като си бяхме в БГ и на мен не ми хареса таратора. Свикнах да си го правя "по полски" и така ми харесва повече - не го разреждам с вода йогурта, краставицата режа, а не стържа и накрая давам и малко вегета. Ама то сигурно си зависи и от вида на "киселото мляко".

да си призная и аз установих, че ако не се разрежда таратора става супер.
мисля, че водата се слага, за да не се хаби много мляко  Whistling
тук намерих страхотно мляко натурално, 1/1 с бг кисело мляко
прави няколко пъти лятото, но мъжа ми не яде. много.

# 44
  • Мнения: 11 327
Да ви кажа последния път като си бяхме в БГ и на мен не ми хареса таратора. Свикнах да си го правя "по полски" и така ми харесва повече - не го разреждам с вода йогурта, краставицата режа, а не стържа и накрая давам и малко вегета. Ама то сигурно си зависи и от вида на "киселото мляко".

да си призная и аз установих, че ако не се разрежда таратора става супер.
мисля, че водата се слага, за да не се хаби много мляко  Whistling
тук намерих страхотно мляко натурално, 1/1 с бг кисело мляко
прави няколко пъти лятото, но мъжа ми не яде. много.
Не забравяйте защо се прави таратор и по кое време на годината се консумира най-често.
Основната причина таратора да се разрежда с вода е да се внасят течности в организма по  най-вкусния и приемлив за него начин - чрез храна.
Нима си правите таратор при -10 градуса?

# 45
  • Мнения: 6 167
Да ви кажа последния път като си бяхме в БГ и на мен не ми хареса таратора. Свикнах да си го правя "по полски" и така ми харесва повече - не го разреждам с вода йогурта, краставицата режа, а не стържа и накрая давам и малко вегета. Ама то сигурно си зависи и от вида на "киселото мляко".

да си призная и аз установих, че ако не се разрежда таратора става супер.
мисля, че водата се слага, за да не се хаби много мляко  Whistling
тук намерих страхотно мляко натурално, 1/1 с бг кисело мляко
прави няколко пъти лятото, но мъжа ми не яде. много.
Не забравяйте защо се прави таратор и по кое време на годината се консумира най-често.
Основната причина таратора да се разрежда с вода е да се внасят течности в организма по  най-вкусния и приемлив за него начин - чрез храна.
Нима си правите таратор при -10 градуса?

да, права си, не се бях замислила
дори съм слагала лед в таратора в големи жеги.
разхлаждащо и освежаващо нещо е.

баща ми, бог да го прости не сядаше без таратор на масата от май до октомври! Simple Smile
обичам.

но някои хора не слагат чесън ( или отделно) , както и орехи и тн слгат в средата на масата. ( даже и вода, та всеки да си го разрежда).
сервират само киселото мляко и вътре нарязани краставици.
така правеше 'таратор' бабата на моя приятелка.
поднасяше само ' заготовката'  Mr. Green

# 46
  • Мнения: 3 521
ооооооооооооооооо аz да иzклЮкам  при нас как потръгна въzпитанието..
На първата му виzита в БГ (zа да се видим на живо) го иzпращам на летището...едно момче митничарче го пита "Нещо zа деклариране" и той поклаща глава zа не( нашето ДА) и след това каzва Неееее, ама вече беше късно...митнито го придърпа в тъмната стаичка да види какво има/няма zа деклариране Mr. Green...та оттам той zавъди жив интерес към българското(освен обичайното въzхищение от баници, таратори, мастика, качамак и чевермета Laughing)...
Иначе се ограмотяваме на "раzменни" начала аz му раzкаzвам zа нашите бит, традиции, история, а той zа тукашните...вече раzпоzнава химна, Многая лета,Шуми марица, Върви народе въzродени и Край Босфора...покрай сватбата научи право и дунавско хор, че и ръченица Party...zа съжаление с еzика е много zле, но все пак понаучи някоя и друга дума...бе въобще ще го побългаря, ако аz не се понемча преди това Sunglasses...

# 47
  • Мнения: 927
Mоя човек съм го научила на азбуката и той си срича надписи по магазини, менюта.. Знае доста думички и изречения. На него самия му е интересно. Веднъж като пътувахме в 1 маршрутка се изцепи : " Мимче (така си викаме един на друг), умори ми се гъза!". Хората изпопадаха от смях  Joy Майка ми го научи да казва " Аз съм магаре", но той бързо се усети и вместо това викаше " Твойто daughter голамо крауа" hahaha

# 48
  • Мнения: 1 909
Vessy78, ти май си попрекалила с "побългаряването" Wink


Абе тоя таратор без вода за който говорите, не си ли е салата Снежанка? Защо пък да е "по полски"? Тук се опитвах да правя Снежанка с изцедено мляко и всички атрибути, но пак не стана същото. Май ще караме на "таратор без мляко и краставица"  Wink - явно киселото мляко си е важно. Моя човек в това отношение е голям поклонник на българското кисело мляко. Мога да го похваля, че дори се е научил да пие ракия по български, въпреки че тук алкохола от този вид го вземат за дижестив (т.е. след ядене #Crazy) Знае да чете и разбира доста неща, а отделно от това агитира всичките си приятели-ергени да ходят в България - казва, че там има особено голяма концентрация на хубави момичета Embarassed

# 49
  • France - Toulouse
  • Мнения: 95
Chumbi,Гледам, че си във Франция аз да ти кажа използвам изцедено "fromage blanc 20%m.g." за Снежанка и става хубаво е не е като с истинско българско кисело мляко, но бива. Моят мъж е французин и го яде, но без особена охота, нормален тартор яде като ходим в България, но няма да се сети тук за него.
Иначе по въпроса за възпитаване на българското, мъжът ми знае 20 думи на български и с това му се изчерпи интереса, но на сила хубост не става.

# 50
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 721
Rotsa, ако съпругът ти е французин, той определено е първият, за когото съм чувала да обича таратор. Освен ако там по вашия край да имат други вкусове, или краставиците са други, но тук при нас  краставица не искат да вкусят а пък идеята да се слага вода в киселото мляко им се вижда съвсем странна ooooh!.
Е, моят си хапва  салата Снежанка, но само когато е в България. Grinning

Аз пак за таратора да си кажа (то мойто стана като за краставицата  Mr. Green) - мъж ми е горе-долу французин (с португалски и италиански примеси  Laughing) и определено е един от малкото чужденци, на които тараторът им е харесал. Но той никога не го е опитвал извън къщи, а у нас го правя с всичките му екстри (краставицата нарязана, а не настъргана, чесън, орехи, копър), може и заради това толкова да му е харесал...  Grinning
А иначе забелязвам голям напредък у него с българския, откакто Камбанка проговори Simple Smile

# 51
  • Мнения: 1 909
Svety, аз пробвах и с  изцедено La Faisselle, което уж малко повече прилича на нашето кисело мляко - абе, пак не е същото.

Rotsa, може би португалските примеси говорят в случая. Ние също винаги сме правили таратора с нарязана краставица и с всички табиети, но даже и в България нещо не може да хване място. Твоя съпруг да не би да обича и боза?  Grinning

# 52
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 721
Твоя съпруг да не би да обича и боза?  Grinning



Аааааа, чак толкова побългарен не е  Mr. Green, опита веднъж и заяви, че по-гадно нещо не бил опитвал  Laughing
А твоят?

Малеййййй, как оспамихме темата  Laughing

# 53
  • Мнения: 1 909


[/quote]
Малеййййй, как оспамихме темата  Laughing
[/quote]

Ами нали трябва да се уточни кое  е "българското"! Освен езика, историята и културата, много е важно и вкусовото приобщаване (особено пък за французи Wink) (съвсем офф - за бозата - още не може да й се начуди) Grinning

# 54
  • Мнения: 2 427
Ние пък тук имаме дори изцедено кисело мляко,прозивежда го Фаге,и се казва Грътско изцедено кисело млякоFage;Autentico yogurt greco colato.Вземам си за мен,но моя съпруг се мръщи и на таратор и на Снежанка.Не ги ще и това е.Само в БГ си хапва Снежанка с ракиица,като сме на гости,уж казва че там му харесвала.Изобщо БГ кухня и специално храната в БГ страшно много му допада и казва че всичко храносмила(т.е.не му създава стомашни киселини)(диджерише)и че докато е там наистина се наслаждава на "невероятна кухня".Остана невероятно впечатлен от доброто обслужване и атмосфера в заведенията,както за хранене,така и кафенетата и все разправя на всички за чистотата,смяната не пепелниците и добрия вид на поднесените блюда.Не че спира да повтаря"Като кухнята в Итлаия няма нийде на света"ама поне признава че в отношение на това България няма равна на себе си.
За спама,вярно че се оспамва,но не е ли нормално да стане така?
Има теми които буквално ме побъркват Joy.Темата е примерно"Според вас правилно ли е....."и следват няк'ви 15 страници с отговори:
-Дa.
-Не.
-Да,зависи.
-Според мен не.
-Може...
-Определено не!
Ми нали са за това форумите,да си общуваме...не само да даваме кратки мнения и отговори.

# 55
  • Мнения: 3 521
Хмммм...инетересно и моя хич не харесва боzичката...в същност има ли някой чужденец на които да му хареса newsm78.

# 56
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
Ами то и моя само като видя бозата и лицето му беше  Sick
Само си представи асоциацията която му поражда - кафява и рядка  Joy
Иначе таратора беше одобрен  Wink

# 57
  • Мнения: 295
Моят мъж е по бозата. Обожава баница с боза или баница с кисело мляко.
Ами нашият кефир или киселото мляко или йогурта не са толкова гъсти и затова не ги разреждам. Това заедно с една пловдивска разядка с орехи са "ключовите" мезета за пред полски гости - убиват се да ахкат и охкат.
Иначе моят мъж много се кефи като го спрат случайно бг шофьори на тирове да питат за пътя и почват на една развалена славянска смесица, а нашият им отговаря на "литертурен" български. Като цяло обаче не му провеждам уроци по българщина.

# 58
  • Мнения: 151
Хммм ами какво да му възпитавате на  човека...какво му е хубавото на българското...хайде да не викаме "булгар булгар " и да се удряме в гърдите и да си носим мускалчетата в пояса...

# 59
НЕ ГО ВЪЗПИТАВАМ,НИТО МУ НАТРАПВАМ.ТОЙ ЗНАЕ КОЛКО МНОГО ОБИЧАМ КОРЕНИТЕ СИ И СТРАНАТА СИ И СЕ ГОРДЕЯ С НЕЯ.ТОЙ САМ ПРОЯВЯВА ИНТЕРЕС-ЧЕТЕ В ИНТЕРНЕТ,РАЗПИТВА ЗА РАЗНИ НЕЩА.ВИЖДАЛ Е МНОГО СНИМКИ ОТ БЪЛГАРИЯ,НО ОЩЕ НЕ СЪМ ГО ВОДИЛА.ЖЕНЕНИ СМЕ ОТ 8 МЕСЕЦА,А СЕГА ЧАКАМЕ И БЕБЧЕ.ТОЙ Е МЕКСИКАНЕЦ И ЖИВЕЕМ В МЕКСИКо.ГОЛЯМ КАВАЛЕР Е КАТО ВСИЧКИ ЛАТИНОАМЕРИКАНЦИ И КАТО ФОРМА НА УВАЖЕНИЕ МИ ДЕМОНСТРИРА ИНТЕРЕСА СИ КЪМ РОДИНАТА МИ.БЪЛГАРСКИ НЕ ГОВОРИ,НО ЗНАЕ ОБИЧАМ ТЕ,КРАСИВО Е И ЗАБАВНО Е.НЕ Е СЕДНАЛ ДА УЧИ БЪЛГАРСКИ И НЕ МИ СЕ ВЯРВА ДА ГО НАУЧИ,НО СЕГА С БЕБЕТО АЗ STHE ГОВИРЯ И НА БЪЛГАРСКИ,ТА ВСЕ НЕЩО СТЕ МУ ОСТАНЕ В ГЛАВАТА.ДРУГОТО ЛЯТО ЖИВОТ И ЗДРАВЕ ЩЕ ГО ЗАВЕДА В БЪЛГАРИЯ.
У ДОМА СЕ ЗАБЕЛЯЗВА ПРИСЪСТВИЕТО НА БЪЛГАРСКОТО - В ОБЗАВЕЖДАНЕТО,ВЪВ ВСИЧКО-АЗ СЪМ БЪЛГАРКА И САМ МНОГО ГОРДА С ТОВА.
АЗ СМЯТАМ,ЧЕ НЕ ТРЯБВА ДА НАЛАГАМ НИЩО НА НИКОГО-НЕ МОГА ДА ГО КАРАМ ДА УЧИ БЪЛГАРСКИ ИЛИ ДА ПРОЯВЯВА ИНТЕРЕС,НО ТОЙ ЗНАЕ,ЧЕ ЗА МЕН Е ВАЖНО ДА УВАЖАВА ТОВА,НА КОЕТО ДЪРЖА,А ДАЛИ МУ ХАРЕСВА,ДАЛИ СТЕ ПРОЯВЯВА ИНТЕРЕС СИ Е НЕГОВА РАБОТА-НО АЗ СЪМ АЗ-БЪЛГАРКАТА

# 60
  • Мнения: 467
Здравейте момичета,

Аз съм омъжена от три години и половина вече и макар да не съм си поставяла за цел да възпитавам у съпруга си българска култура, той сам изяви желание да се научи да чете  Grinning За да му доставя удоволствие избродирах и сложих в рамка българската азбука и цифри от 1 до 10 и той ги научи наизуст ! Сега знае да чете, но все още не разбира какво чете  Laughing
На синът си говорм на двата езика - аз само на български, а той само на френски и бебо разбира и двата, но все още не говори. Освен това има естествено българската кухня, която той обожава, народната музика и особено полегнала е Тодора. Иначе семеиството ми хич не му допада и колкото по-рядко ги вижда, толкова е по-щастлив !

# 61
  • Мнения: 1 363
Виолета, какво не му харесва на семейството ти? Стана ми любопитно. Типично българско поведение ли, или характери?

# 62
  • Мнения: 6 167
избродирала си азбуката и цифрите?
това е велико)) Бравооооо

ние вчера бяхме тук на сватба ( само кметство, без църковен брак)

и от вчера съм заобяснявала стъпките в една българска сватба
спряхме на взимането на булката. Crazy
утре продължаваме с час Втора: Общщината и бонбониерите
вдругиден сме на : Църквата
после: Ресторанта ( Посрещане от свекървата))) и тн. до края.
ще обясня за разчупването на погачата и наздравицата на младоженците ... събирането подаръци и пликчета .. Crazy

# 63
http://djtacho.com/ в уеб видео на тази страница има малко дублирани филми, особено хубав е този за хан Аспарух ако някой е заинтересован.

# 64
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 721
Хммм ами какво да му възпитавате на  човека...какво му е хубавото на българското...хайде да не викаме "булгар булгар " и да се удряме в гърдите и да си носим мускалчетата в пояса...

Тук ще си позволя да не се съглася, по следните причини:
1. Ако се вгледаш в мненията, ще видиш, че никой не е налагал насилствено "възпитанието на българското" на съпруга си било с разходки из България, било с диктовки и чалга  Laughing
2. Намирам за нормално, когато има брак/съжителство между хора от различни националности всеки от партньорите да се интересува повече или по-малко от родината на другия. От една страна това допринася за добрата хармония в семейството, и от друга, помага да го разбере по-добре. По мое мнение, един международен брак е ежедневен "сблъсък" на две култури, разбирания, обичаи.
3. Също така, не виждам нищо лошо в това, както съпругът ми възпитава "френското" у мен молейки ме да поднасям салатата СЛЕД основното ястие или посещавайки с мен разни забележителности без да се тупа в гърдите и да вика "La Gauuuuuuuule" (демек "Галия") , така и аз да го водя да види Панагюрското златно съкровище, без да попадна в категорията, която наричам "патриотАРИзъм от ракиено-салатен тип". Пък и все пак има хубави български неща  Grinning

Лени, добра идея за обяснението на сватбните обичаи

Nut, ти успявал(а) ли си да гледаш филма за хан Аспарух от този сайт? Аз опитвах 2-3 пъти и все ми прекъсваше още на 5тата минута.

# 65
  • Мнения: 6 167
Да, думата 'възпитение' не е точна, но не можех да се сетя за нищо по-подходящо, като правех темата. Мисля, че тези, които не са буквалисти разбират идеята ми.  Peace
Говоря за междукултурни отношения в рамките на едно смейство.
Според мен е важно не толкова за него и мен, защото любовта ни се е зародила с над-културни причини и си живеем супер и без знанието за кукерите например. Важно е за децата един ден - да вземат това, което  и двамата родители да са се съгласили и разбират. А такова съгласие не може да се постигне, ако едната страна не познава другата.
Кухнята е най-прекия път към междукултурното разбиране, не случайно все кръжим около таратора и мусаката  Wink
Ротса е права  Peace

# 66
моят съпруг знае повече за България от мен самата. Много история е изчел за нашата страна и помни всякакви факти, освен това усилено изучава български и редовно си ходим до България, като я обикаляме надлъж и шир. Това много ме радва, защото на една българка тук мъжът й не ще и да чуе за България. Та не ми се налага да възпитавам нищо българско у него, по-скоро на него му се налага да възпитава американското у мен, защото изобщо не се съобразявам с техните порядки

Общи условия

Активация на акаунт