За храната и храненето

  • 1 202
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 378
Несъмнено храненето е съществена част от живота на всеки. От планиране и пазаруване, до готвене и хранене, човек ежедневно е изправен пред въпроса "Какво ще ядем?". Ако човек е това, което яде, то колко е важно с какво и как захранваме тялото си? Храната силно влияе на здравето и организма ни, но имам чувството, че чистата и полезна храна в днешно време започва да звучи като мит. Възможно ли е за един съвременен градски човек да се храни чисто и здравословно? А ако добавим още едно условие - да не отделя твърде много време от забързаното си ежедневие за всички присъщи дейности - става ли пълен мираж?

И тъй като темата за храненето е необятна, а не ми се иска да става твърде философска, ето някои по-конкретни въпроси:
1. Как избирате храната си? Какви продукти купувате, ограничавате ли се, стараете ли се да ядете здравословно?
2. Четете ли етикетите в магазина? Важен ли ви е състава и произхода на храната?
3. От къде пазарувате? Предпочитате ли удобството на големите супермаркети или избирате квартални магазинчета, пазари, баби и др.?
4. Избягвате ли нарочените за вредни храни (бяла захар, тесто, колбаси и кренвирши, джънк фууд и т.н.) или считате по-скоро за мода в днешно време да се "отричат" храни, с които много от нас са отраснали, за сметка на полезните "суперхрани" като киноа, чия, авокадо и т.н.?

# 1
  • Мнения: 4 007
Tъй като не смятам да живея 500 години, не се впрягам толкова и ям това, което ми е вкусно. Ограничавам все пак неща като кренвирши, салами, чипсове и газирано. Но ако ми се  дояде пържен кренвирш с яйца - купувам си и ям. Етикети гледам само за срок на годност. Пазарувам от където ми е на път - голямо зареждане в голяма верига, след това през седмицата от квартални магазинчета или пазарчета, което ми е най-близо. За сметка на това като видя някъде био-еко-натурално-безхолестеролно и т.н избягвам да го купувам.

# 2
  • Мнения: X
Определено предпочитам продукти от специализирани магазини и пазарчета. Месото от месарница е далеч по-добро от това във веригите. Плодовете и зеленчуците от пазарчетата, също. Чета етикети, да. Понякога има изненади в тях. Например, истинска приятна изненада е да намериш шоколад, на чийто етикет пише процента какаово масло, не всичко да е смотано под названието "какаова маса" - хитър начин за прикриване на добавката от палмово масло, който и Линд си позволяват.

# 3
  • Мнения: 7 261
Старая се да готвя здравословно, но не съм вманиачена. Не съм фен на био- то, скептична съм. Гледам етикета само за дата на трайност и калории. Пазарувам от вериги магазини. Не пържа, не ям бисквити, солети, чипсове и подобни от много време. Не пия безалкохолни.

# 4
  • Мнения: 4 007
Месото от месарница е далеч по-добро от това във веригите.
Живея в средно голям град, сменила съм няколко месарници - жилаво и сухо месо почти навсякъде. Престраших се да купя в ЛИДЛ - по-крехко месо не бях яла от няколко години. Спрях да купувам по месарници и сега взимам само от там. Така че си зависи и какво има в месарницата и от къде идва...

# 5
  • Мнения: X
Да, за съжаление, и това е вярно. По-смотано месо от това на "Вашата месарница" не съм яла никога. Но в градчето на майка ми открих знаменита транжорна. Всеки понеделник и сряда зареждат трупове (Боже, как прозвуча!) и месото е вкусно, прясно и ненасмукано с вода.

# 6
  • Мнения: 46 508
1. Откакто се роди детето (16 г.) променихме коренно храненето си и го направихме балансирано. Всички хранителни групи, без лишения и без залитане в крайности. Но определено ограничаваме въглехидратите, защото сме склонни към лесно качване на килограми.

2. Когато съм на режим, да.

3. Отвсякъде. На принципа проба-грешка сме си намерили неща, които ни харесват като вкус и си пазаруваме. Някои и са от големите вериги, други от пазари, трети от малки магазинчена, четвърти от домашни производители. Водещ ни е вкусът, не мястото.

4. Принудена съм да ги избягвам заради заболяване, което имам. За суперхраните - чията, елдата и киноата ги открих на дърти години, ям ги, защото са ми вкусни, не защото са набедени за суперхрани. За съжаление и повечето от тях са ми забранени, така че само понякога ми се случва.

П.П. Колкото и да е добро домашното месо и това от месарниците, не ми е толкова вкусно. Но аз по принцип не обичам месо, така че явно харесвам нещата, които не приличат много на истинските...

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Да, за съжаление, и това е вярно. По-смотано месо от това на "Вашата месарница" не съм яла никога. Но в градчето на майка ми открих знаменита транжорна. Всеки понеделник и сряда зареждат трупове (Боже, как прозвуча!) и месото е вкусно, прясно и ненасмукано с вода.
Не можах да се сдържа...
Избягвам да коментирам подочни теми, но...
От къде си мислите, че ги вземат тези кланични трупове /точно така се казват/ в малките транжорни?
Работя в месопреработка от 2008 и от 2013 в месодобив. В Пловдив има няколко "прочути" месарници, където месото е "винаги" по-хубаво отколкото във веригите. Някои хора дори си въобразяват, че по-големите транжорни се занимават и с месодобив. Всъщност съвсем не тайна информация е, че с месодобив в Пловдив се занимават 4 предприятия + 1 в Пазарджик. Част от кланичните трупове в транжорните дори не са български /това, че е цял труп не значи, че не е заклан в Унгария, Белгия, Чехия, Полша/, а и останалата част са абсолютно същите, от които големите транжорни /работила съм продукти за Лидл и продукти за Кауфланд в две различни фирми/ разфасоват за големите вериги.
Мисля да спра до тук, относно качествата на месото и претенциите за по-хубаво и по-лошо месо. Защото за мен темата е дълга /многогодишна и многословна/.

# 8
  • Мнения: 6 622
Аз си взимам месо от месарница, която зарежда месо от собствена ферма, която се намира на 15 км от града, в които живея.
Определено има разлика с месото от големите вериги. Месото от Лидл има странен дъх, не ми харесва.

# 9
  • Мнения: 22 867
Скрит текст:
Несъмнено храненето е съществена част от живота на всеки. От планиране и пазаруване, до готвене и хранене, човек ежедневно е изправен пред въпроса "Какво ще ядем?". Ако човек е това, което яде, то колко е важно с какво и как захранваме тялото си? Храната силно влияе на здравето и организма ни, но имам чувството, че чистата и полезна храна в днешно време започва да звучи като мит. Възможно ли е за един съвременен градски човек да се храни чисто и здравословно? А ако добавим още едно условие - да не отделя твърде много време от забързаното си ежедневие за всички присъщи дейности - става ли пълен мираж?

И тъй като темата за храненето е необятна, а не ми се иска да става твърде философска, ето някои по-конкретни въпроси:
1. Как избирате храната си? Какви продукти купувате, ограничавате ли се, стараете ли се да ядете здравословно?
2. Четете ли етикетите в магазина? Важен ли ви е състава и произхода на храната?
3. От къде пазарувате? Предпочитате ли удобството на големите супермаркети или избирате квартални магазинчета, пазари, баби и др.?
4. Избягвате ли нарочените за вредни храни (бяла захар, тесто, колбаси и кренвирши, джънк фууд и т.н.) или считате по-скоро за мода в днешно време да се "отричат" храни, с които много от нас са отраснали, за сметка на полезните "суперхрани" като киноа, чия, авокадо и т.н.?

Общо-взето не залитам по здравословното хранене, т.е. по непрекъснатите съвети с които ни облъчват от къде ли не и кой ли не, та понякога и си противоречат. Купувам неща, които се харесват вкъщи, старая се повече да е разнообразно. Но, колкото и да се старая, месото е на почит на масата. Купуваме и от веригите, и от магазинчета, препоръчани от приятели. Плодове и зеленчуци предпочитам от пазара да избирам, но често в ежедневието се купуват от веригите. А най-хубавите, истински  и полезни според мен са от двора на мама, независимо от нетърговския им вид, просто са нещо съвсем различно.

Етикети чета заради информацията за състава, не че като видя някой вреден компонент, се отказвам да купя. Но просто заради пробата, иначе не влиза в редовните покупки. Ако са прекалили с вредните съставки, подминавам.
Не отдавам предпочитания на супер храните, най малкото заради това, че не растат по нашите ширини. Но пък на авокадото как само налитаммм........мисля, че нещо ми липсва, та затова. Но само аз от семейството съм му любител.

Предпочитаме традиционните за нашата кухня продукти и ястия, включително тестени, сладкиши със захар, предпочитам и продукти от магазина със захар, а не с подсладители. Като разбира се това в разумни граници, никой не се тъпче ежедневно с тесто и сладкиши. Искам да кажа, че не приемам захарта и солта за отрови, не са забранени вкъщи, когато се използват с мярка, не виждам да тровят. Медицинските противопоказания нямам предвид, там е друго.

На принципа разнообразно и без да се прекалява сме. Нямаме забранени неща, пробвани са т.нар. супер храни, не са ни редовни в менюто обаче, липсват на трапезата ни неща, които не се харесват. Пропуснах, колбаси най-общо казано също се купуват, имаме си някои предпочитани със сравнително изчистен състав, доколкото е възможно. По-скъпи са, но предпочитам по-малко количество по-скъп продукт, който ще се изяде, отколкото кг някакъв колбас от 2-3 лева кг, само защото е по-евтин.

В Лидл загледах преди време някакъв колбас, доста като количество, като че ли някакъв варен нещо си...., а цената май нямаше и три лева. В първия момент си помислих, че ще си зарадвам четирикракото приятелче. Но като погледнах състава........ами на секундата ми мина меракът. И за какво ги предлагат изобщо като храна на хора, не знам. Трябва си внимание.

Информация, подобна на тая в поста на poohito, съм получавала от наш познат, работеше в месокомбинат.

# 10
  • София
  • Мнения: 13 085
1. Как избирате храната си? Какви продукти купувате, ограничавате ли се, стараете ли се да ядете здравословно? - Не залитаме в крайности, но държим да се храним с полезни, чисти и качествени продукти.
2. Четете ли етикетите в магазина? Важен ли ви е състава и произхода на храната? - Да, чета. Ако са прекалили с обработката, овкусяването и подобряването - не купувам.
3. От къде пазарувате? Предпочитате ли удобството на големите супермаркети или избирате квартални магазинчета, пазари, баби и др.? - Винаги предпочитам да купувам директно от производител или прекупвач, гарантира произхода на стоките. Плодове и зеленчуци купувам от определена серия на конкретен пазар, където познавам продавачите от години и знам, че ще ми кажат истината за произхода и качеството. Повечето стоки са от техен кооператив и са много добри. На същите хора зимата поръчвам тиршии (жената си ги произвежда сама), сланина (те си гледат месото). Месо и яйца вземаме основно от няколко баби в близко село, които го гледат без химикали и периодично дават проба за изследване. Същото е с меда. Млечните храни купуваме от няколко мандри. Трайните храни купуваме накуп за повече време от големите вериги за удобство. Обожавам селските пазари, където местните хора излагат продукти. Примерно, когато ходим до Велин град, винаги от Юндола си на купуваме боб, мед, сладко. От Българево - плитки с лук. От Виноградец и Брестница - домашно вино. Понеже обичаме да пътуваме, съчетаваме често с подобни покупки. Наскоро открихме пресните сирена в Кремиковския манастир - там си гледат овце и кози и си произвеждат био мляко. И др.
4. Избягвате ли нарочените за вредни храни (бяла захар, тесто, колбаси и кренвирши, джънк фууд и т.н.) или считате по-скоро за мода в днешно време да се "отричат" храни, с които много от нас са отраснали, за сметка на полезните "суперхрани" като киноа, чия, авокадо и т.н.? - Стараем се да се храним с домашно приготвена храна. Купуваме и местни продукти, но и "модерни" ползваме за разнообразие. Бяла захар, бяло брашно, бял ориз, газирани, полуфабрикати, разни вафлички и частички избягвам. Правим си полезни десерти. Месим си хляб, бисквити, тесто. Не се лишава е от паста, баници и пици, но си ги правим ние или ги ядем на определени места само. Правим си домашен печен чипс, домашни пуканки. Даже съпругът ми се научи да прави торти с домашни точен и блатове и сами си правим кремове с истински съставки, с не с нишесте, захар и оцветители. Между другото, пред елда, киноа и чия винаги ще предпочете булгур или обикновена грухана пшеница, а пред модерните и пълни с овкусители кутии с мюслита - домашна смес от овесени ядки, ядки и сушени плодове, която си приготвям сама. Кренвирши не ядем, а колбаси избягваме.

Последна редакция: нд, 26 юли 2020, 17:50 от Fever Ray

# 11
  • Мнения: X
От къде си мислите, че ги вземат тези кланични трупове /точно така се казват/ в малките транжорни?
За транжорната, която визирам, познавам двама от производителите, които я зареждат. Избягвам да разчитам на размисли, ако мога да боравя с факти.

# 12
  • София
  • Мнения: 971
Да, старая се да ям здравословно. Гледам да ям плодове, зеленчуци, истинско сирене и кашкавал, по възможност козе или овче. Салами, колбаси, кренвирши са страхотни гадости за мен, от дете не ги обичам. Месо си купувам от малки месарници. Много се отвратих от месата в големите вериги. Имат често дъх на мърша. Отделно са окрехкотявани с препарати, които имат отвратителен вкус на химия и зъбите скърцат.... Безалкохолни и алкохол не пия, кафе също, сладолед не ям. Вафли нивгаш! Simple Smile Само качествени шоколади.

Чета етикети, но не купувам нищо пакетирано. Мога да си сготвя сама почти всичко и е в пъти по-вкусно от купешкото.

4-ти въпрос -да!

# 13
  • София
  • Мнения: 7 990
Старая се да се храним с домашно приготвена храна, което означава, че гледам и чета етикетите. Не купувам био продукти, защото не вярвам в тях, зеленчуци купувам от определено магазинче. Месо и останалото - от големите вериги, но имам идея къде какво се предлага.
Като цяло избягвам продукти с много Е-та, глутамат и транс мазнини, но не се вманиачавам.

# 14
  • Мнения: X
Вафли нивгаш! Simple Smile Само качествени шоколади.
Оххх, и аз така, обаче гледам едни вафли "Черноморец" и си спомням за бонбоните от детството ми. Бях на 4 години, когато ометох наведнъж цяла кутия и баба ми викна линейка, защото се изплаши, че чеденцето ще се гътне.  Ще си купя аз една ФаФла, ще си я изям и ще си направя боклук-феста за душата. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт