Как да се оправя със сметките?

  • 2 019
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6
Може би леко неадекватно заглавие, но ще дам повече контекст в темата.

Без да давам излишни подробности, наскоро наех първия си апартамент. Няма кой да ме напътства, затова ви моля без излишна критика в коментарите. Може би късно се научавам на тези неща, но влагам истинско старение в това да се подготвя за бъдещото си самостоятелно живеене.

Накратко, плащането на битови сметки се оказа една голяма въпросителна за мен. Ако трябва да говоря в прав ред, не знам към коя институция се плаща, кога се плаща, и как да проверя потреблението си. Чувала съм, че предварително се изчислява потреблението и чак на края на месеца плащам реалната си консумация,  но не знам това доколко е вярно.

Бихте ли ми разяснили как стоят нещата с електричеството и водоснабдяването? Към кой трябва да се обърна? Наех имота от агенцията, директно с тях подписах договор 2 часа след огледа, тук няма директен хазяин.

Как да разбера към кое дружество и кога плащам тези две битови сметки? Как да проверя дали всичко е изплатено до момента? Просто големия въпрос е КАК. Наистина не съм запозната..

# 1
  • Мнения: 366
Чрез изипей, но трябва да въведете абонатните номера и се регистрирате на телефона. Става бързо и лесно

# 2
  • Мнения: 40 931
Искаш от хазяина (агенцията) да ти каже доставчиците и да ти даде номерата на партидите за плащане на ток, вода и евентуално парно/топла вода. После има много начини - на гише, с Изипей, по банков път.

# 3
  • Мнения: 19 014
Кажи на хазяина да ти даде стари фактури, оттам ще видиш номерата и можеш да ги плащаш и онлайн. Иначе може да плащаш и на банкомат, в пощата, Изи пей...

# 4
  • Мнения: 6
Тоест единствено трябва да искам от наемодателя клиентски номер/номера на партиди? Благодаря на всички отзовали се

# 5
  • Мнения: 40 931
И за начало може да се разходиш до офисите да видиш дали всичко е платено, кога се плаща и прочее.

# 6
  • Мнения: 1 131
Най-удобно е през ePay.bg, поне за мен.

# 7
  • Мнения: 227
Тоест единствено трябва да искам от наемодателя клиентски номер/номера на партиди? Благодаря на всички отзовали се
Искай от наемодателя (който и да е, трябва да го пише в договора + данни за контакт):

- последните фактури за ток, вода, топлофикация (ако има), газ (ако има). Отиваш в изипей и проверяваш има ли задължения. С клиентски номер (има го във фактурите) можеш и от мобилно банкиране да плащаш, без такса е.

- контакт на домоуправителя на входа, в който живееш - отиваш и искаш писмена (!) справка за плащанията преди срока, от който ти започва договора за наем.

Ако някъде има неплатени задължения, НЕ плащаш нищо ти! Ще се опитат да те цакат, но старите задължения са проблем на наемодателя, не твой!

# 8
  • Мнения: 40 931
И да чете внимателно договора какво точно е подписала.

# 9
  • Мнения: 14 862
Да добавя, увери се, че клиентските номера са точно за адреса на квартирата ти. Чувала съм истории как 'случайно' е даден номерът за водата на домашния адрес на хазяина, а не на квартирата.

# 10
  • Мнения: 4 401
Някои имоти се отдават с всичко включено в наема.  При други наемодателят плаща всичките сметки,  вървят горе долу с два месеца закъснение, а фактурите може да препраща по електронна поща или да идват в на хартия в пощата. В този случай с наема за март ще платите вода и ток за януари и входни такси за март примерно.
Водата се измерва по водомер с нарастващо показание. Например този месец ще платите 5 куб. от показание  по водом.523 куб до  528 куб. Следващия ще започне от 528 и ще се отчете до показанието в края на периода.
Входните такси плащате за асансьор, чистачка, препарати, ток, а сумите за ремонти си ги дължи собственика на имота.
Той дължи такса смет и данък сгради, профилактиката на климатика, на котлето, ако сте на газ, застраховките.
Възможно е, ако нямате акт 16 да се плаща по една обща фактура за всички.
Ако има ТЕЦ е по-особено. Има ли?

Последна редакция: ср, 13 мар 2024, 20:16 от mamamari

# 11
  • София
  • Мнения: 13 155
Виж какво пише в договора по въпроса.
После, ако сметките се плащат от наемателя, изискай клиентски номера и справка, че всичко е платено към датата на нанасянето ти.
Плащането става най-бързо и лесно през телефонното ти банкиране, раздел комунални услуги, където регистрираш клиентските номера и ще получаваш директно фактурите по сметката ти. Така няма да изпуснеш някой сток за плащане, а ще имаш и доказателство.

# 12
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 106
А защо не отиде да питаш в агенцията?

# 13
  • Мнения: 9 662
Вече са ти обяснили основните неща. Прочети и послушай потребителките какво трябва да направиш.
Вероятно си младо мом(и)че, сега стартираш учение или работа. Аз ще те посъветвам задължително да си направиш банкова сметка(и карта) и да имаш онлайн банкиране. Това ще ти спести обикаляния, опашки, чакане и т.н. Ще получаваш на телефона си известие когато имаш нова сметка и ще я плащаш с два клика. Също така работодателят ще ти превежда пари по тази сметка.
Ако си смениш квартирата, можеш да смениш и партидите в банковото приложение, бъди спокоен/спокойна за това.

Сега видях, че и Fever Ray ти е написала същото. Simple Smile

# 14
  • Мнения: 68 654
За София ли става дума, изобщо за България ли е питането?
Аз съм извън София, плащаме на място- тока в офиса на ЕРП-то,  водата също в офиса на вик-то...
Ако имаш кл. номера за ток и водата, може да си следиш сметките в сайтовете на енергото и вик...там може да висиш има ли и неплатена вода..ток неплатен едва ли имаш, щом има ток и не е спрян Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт