Пазарът на недвижими имоти, какво се случва реално? -Тема 46

  • 33 728
  • 738
  •   1
Отговори
# 630
  • Мнения: 481
Скрит текст:
Говорим за ч.лице...
Не сравняваме хотела с апартамент,  нали?
Скрит текст:
А ако това стане според тебе колко ще станат наемите?
Според мен двустаен ще е 1500лв.
А дали някой изобщо ще иска да строи!?
А дали някой изобщо ще иска да си дава/продава парцела за строеж на кооперация, или ще тегли по една майна на социалистите и ще си построи къща?
Или ще отчуждаваме и парцелите? Като през социализма?

Дали не ти хрумва, че тоя 2-3ти апартамент е купен, като са платени вече 5 вида данъци на тия пари.
Човек се е лишавал, старал се е, рискувал е, страдал е, живял е в чужбина, плакал е, викал е, лишавал се е от нормален живот.

Докато ти си си правил кефа и си мързелувал.
Сега искаш по социалистически да уредиш мързеливите с чужд обяд, и да накажеш работливите.
Скрит текст:
Какъв ли ще е дългосрочният ефект?
Нали през социализма беше така!? Дават ти точно толкова апаратамент (ед.ч.), колкото ти е необходимо.
Да, ама накрая пак фалира. 5 ПЪТИ! Уж голяма далавера било за всеки да има по един апартамент. Ама чудно що, не проработи. Тъй че, хубаво да раздаваш с широки шепи на тия, дето не могат да си заработят, но накрая магарИто е с 2та крака в блатото ...
На никого не му хрумва тази идея, защото за да придобиеш няколко имота не става с обикновена заплата, пък била тя и на IT. Това става с частен бизнес, а за да имаш голям частен бизнес е ясно как се случват тук нещата. Simple Smile
Напълно погрешно!
Аз емигрирах в Канада, след като фалира частният ми бизнес.
След това съм учил 3то висше, работил съм, плащал съм 40% ДАНЪЦИ, съсипвал съм си здравето. Още не ми е доизплатен студентският заем.
След това купих 2 едностайни и 1 двустаен апартамент в строеж, с риск и на по-ниска цена.
След това си изтеглих частното пенсионно осигуряване от Канада, и купих още един 1стаен. Пари, на които също платих данъци.
След това теглих канадски потребителски заем вариращ между 5 и 6%, който е 100% неизплатен и до днес, и вече 5-6 години му плащам лихвите, между 270 и 350$ на месец.
След това купих със заем малък 3стаен, завършен, на добра цена. Лихвите му ги плащам и до днес.
След това ипотекирах тези, които не бяха ипотекирани, и купих още няколко, отново в строеж, отново с риск. И тези лихви също плащам и до днес. Между процесите съм теглил и български потребителски (освен канадския), в момента даже имам такъв за 70к лева. И лихвите отново си ги плащам като поп. Нещо от порядъка 800 лв вноска, от които 500лв лихви. На месец!

Някой дали си прави труда, да ми отбива от облагаемия доход тези 1500 лв лихви на месец!?
А безотчетните пари дадени по крадливи майстори? На които също съм плащал данък доход или лихва.
Така че, лесно е да се наднича в чуждото канче. И най-лесно е да се лежи и да се мрънка.

Ако ги сложиш тези апартаменти във фирма не може ли да си приспаднеш лихвите и други разходи по ремонти, почистване, агенции и тн.

# 631
  • София
  • Мнения: 4 668
Ако ги сложиш тези апартаменти във фирма не може ли да си приспаднеш лихвите и други разходи по ремонти, почистване, агенции и тн.
Не съм много сигурен. Заемите са на физическо лице. Разходите по ремонти, са ми повечето кеш. Е, уреди, климатици са си с фактури, теракоти, всякакви мебели, оборудване за баня. Трудът повечето е на ръка. Особено довършителните работи.
Иначе масово хората си купуват апартаменти на ЕООД-та. Като гледам списъците с партидите по кооперациите.

Май не си струва разправията. А и ще се повишат със сигурност разходите. Едно, като искам всичко през фактури, второ заради разходите за счетоводство. Но някой ден може и да стане това. Негативите му са сравнително малко. Не съм имал време подробно да проуча.

Аутсорсинг значи изнасяне навън, ако ще да е и пожарната охрана или столовата. Но той предполагам визираше не толкова фирмите с проекти, а колцентровете, които уж също се водят ИТ, ама служителите не се развиват кой знае колко.  И нищо не е казал (нито аз) за заробване или ниски заплати. Таман наобратно.
Нямах предвид тебе конкретно. Просто му е излязло "име" и се разнася тоя пусти аутсорсинг. Затова и избягвам да използвам понятието, в контекста за фирмите в България.

# 632
  • Мнения: 9 920
Понеже се хванахте за думата ми, да поясня: че нямам в обкръжението ми хора, които да искат да работят, пък да не могат да си намерят работа.
Ако са били на високоплатена, са си намерили друга, по-малко платена, ама плащаща.

Ясно е, че от кон на магаре е по-трудно, ма от коня на земята е още по-трудно.

# 633
  • Мнения: 9 903
Една колежка от следването на баща ми и тя така казваше по соц-а - само мързеливите нямат пари. Ама като почина мъжът й - директор и остана сама без гръб с 2 деца, смени версията. Добре, че поне апартамент си имаха.

# 634
  • Мнения: X
Неймар, само докарването на един стар апартамент до ниво ШЗ струва една торба пари, а и отнема много време.

# 635
  • Мнения: 481
Неймар, само докарването на един стар апартамент до ниво ШЗ струва една торба пари, а и отнема много време.

За това няма спор. Просто обявата която колежката Тони беше дала за пример имаше едни 15к евро включени заради ремонта. Трябва на потенциалния купувач да му харесва как е направено или да е склонен да направи компромис. Иначе пак ще трябва да кърти и ремонтира и да похарчи още 15к евро за да го направи по свой вкус.

# 636
  • Мнения: 41 616
Скрит текст:
Неймар, само докарването на един стар апартамент до ниво ШЗ струва една торба пари, а и отнема много време.

За това няма спор. Просто обявата която колежката Тони беше дала за пример имаше едни 15к евро включени заради ремонта. Трябва на потенциалния купувач да му харесва как е направено или да е склонен да направи компромис. Иначе пак ще трябва да кърти и ремонтира и да похарчи още 15к евро за да го направи по свой вкус.

Това е дилемата на продавача - да ремонтира или да продаде за тотален ремонт. Винаги има риск ремонтът да не е по вкуса на продавача. Затова пък, ако все пак е ремонтирал, много ясно, че няма да свали цената на ремонта, а ще чака купувач, който харесва направеното и е готов да плати за него за да спести време и да не се разправя. А ако продавачът не харесва и иска отстъпка - ще му покажат вратата.
Обаче ако реши да избегне това и продава тоталка, пак може да изгуби клиенти, на които не им се занимава. Аз лично не знам кое е печелившото. Някой ден ще продавам един двустаен в Иван Вазов и още нямам одея как да го продавам. Добре, че има време.

# 637
  • Мнения: 9 903
Достатъчно е апартамент след ремонт (не е нужно да е току-що направен ремонтът) да е приемлив и кандидати ще се появят.  Има хора, които не искат или не могат да загробят едни 3-6 месеца в разправии с майстори, плюс разходите за ремонт. Искат да пребоядисат, в най-краен случай нова кухня да поръчат, всичко останало трябва да е поне в категорията "става" - банята (най-трудоемко и тегаво при ремонт), врати, настилки. Ако и кухнята (като мебели имам предвид) "става", това би било перфектнияг вариант за хора, които не са правили ремонт, не са уверени да се разправят с майстори или пък просто нямат времето да си късат нервите с майстори.
Колкото и странно да звучи, ако позачетете темите за дизайн и обзавеждане, за ремонт на баня и и кухня, ще установите какъв е масовият вкус, който покрива 80-90% от народонаселението.
Ако ремонтът влиза в тези 80-90% масов вкус, няма да е трудно да се намерят купувачи за готово жилище.

# 638
  • Мнения: 996


Това е дилемата на продавача - да ремонтира или да продаде за тотален ремонт. Винаги има риск ремонтът да не е по вкуса на продавача. Затова пък, ако все пак е ремонтирал, много ясно, че няма да свали цената на ремонта, а ще чака купувач, който харесва направеното и е готов да плати за него за да спести време и да не се разправя. А ако продавачът не харесва и иска отстъпка - ще му покажат вратата.
Обаче ако реши да избегне това и продава тоталка, пак може да изгуби клиенти, на които не им се занимава. Аз лично не знам кое е печелившото. Някой ден ще продавам един двустаен в Иван Вазов и още нямам одея как да го продавам. Добре, че има време.

Станция, наистина е трудно да се прецени. Според мен всичко зависи дали имаш твои хора майстори или нямаш такива. Продадохме два апартамента след основен ремонт. При нас специално го отчитам като  грешка. Взехме си парите калкулирани за ремонтите ( материали/труд майстори) но се оказа че нашият труд, който според мен беше най тежък ( особено децата се изкривиха от влачене и къртене) не успяхме да осребрим. И за двете жилища имахме оферти в състоянието в което бяха преди ремонта, но ги отказахме. Оказа се че сме се трудили за новите собственици. Ако трябва да продавам сега и дилемата е в състояние тотал щета или ремонт, щях може би да направя само някакъв базов ремонт. Стени на шпакловка без боя , под ламинат, баня - неутрална, стандартна, фенка съм на Fayans, имат много добри и качествени неща на народни цени. .  Без кухненски мебели, кухнята само подготвена.  На нас много ни се оскъпиха нещата от високи цени на труд, плащахме на добри майстори, които в края на крайщата се оказа че не ги ли контролира някой си карата през пръсти.

# 639
  • Мнения: 3 596
Аз продадох неремонтиран апартамент. Нямахме време и нерви да се занимаваме и пари да инвестираме в ремонт и реших, че ще прежаля продажната цена, вместо да направя ремонт и да я натоваря. Плюс това винаги съм купувала за ремонт, за да си го направим по наш вкус. Е да, ама съм купувала за себе си/за роднини. На пазара като продавач си го оценявам като грешка. Страаашно много клиенти изпуснахме заради неремонираното състояние. Клиентите масово идват с пари в брой, с инвестиционна цел. Търсещите за собствено ползване са 1 на 10. Търсеха ремонтирано и даже обзаведено, или в краен случай за козметика, един латекс да сложат и едни Икейки, и да го пускат бързо под наем.

# 640
  • Мнения: 1 088
Но това от къде идват парите и за какво се купуват апартаментите няма особено значение. Никой не го интересува дали аз или ти купуваме за себе си, дали ще го даваме под наем на студенти. Пазарът си е пазар, жилищата се продават. Дали стоят празни си е проблем на собствениците.
Ма естествено, че няма значение откъде идват парите (стига да са законни де), изобщо не ми беше това идеята. Всъщност ако забеляза, когато цитирах Танграта, бях изрязал частите с кредитите, и това беше умишлено, защото тази информация не е от значение.

Имах предвид, че се купуват брутално много апартаменти за даване под наем. Това на теория "е ясно" за всички, но за тези, които не са активно вътре в бизнеса с недвижимости (като мен такива), е трудно да си представят или да повярват какви са реалните измерения на нещата. И Танграта даде много нагледен и конкретен пример със себе си. Също така в горния пост на Доро, съвсем помежду другото, има още едно потвърждение за същото:

Клиентите масово идват с пари в брой, с инвестиционна цел. Търсещите за собствено ползване са 1 на 10.
Може би съм яко назад с нещата, но наистина не съм допускал никога, че съотношението е такова, а и още не мога да повярвам. Дори да кажем, че това е изолиран случай и съотношението е примерно 1:5, пак е ненормално според мене.

Защо е ненормално? Защото тия които са под наем, няма да искат да са под наем цял живот - когато се видят с малко пари, ще си купят свое и ще си го изплащат. А не може за всеки новозадомил се в София (= купил за собствено ползване) да идват по 5 нови от провинцията. Сигурно преди 7-10 години е било така, за известно време, но отдавна не е, и не няма как такава тенденция е да е трайна.

Затова като казвам балон, нямам предвид балон на пазара не недвижими имоти. Балонът е на пазара под наем, който от своя страна надува другия (заедно с кредитната политика на банките, вкл. централните банки). Цените на имотите няма да паднат, но средносрочно наемите ще паднат, и оттам и доходността. Не е нормално недвижимост да се изплаща за 10год. Хубаво е (за собственика), но не е нормално, и никъде в "наситените" икономики не е така.

Поради тази причина не разбирам напълно стремежа на Танграта да реинвестира всички приходи в нови имоти. От една страна е нормално и разбираемо човек като има печеливш бизнес да иска да го разширява - нищо лошо. Ако бях аз обаче щях да гледам докато трае високата доходност да си изплатя инвестициите до момента, за да си минимизирам риска за напред, или ако мога да си позволя да държа кредитите, щях да инвестирам в друго (акции, евентуално друг бизнес и т.н.).

Разбира се всеки си преценява.

# 641
  • Мнения: 9 903
Не са само търсещите за инвестиция (за даване под наем) тези, които търсят готово - млади хора, които не искат да се занимават с майстори (търсят наготово), искат да влязат и да живеят, пенсионери, които пък вече нямат сили да го правят, а и нямат особени претенции за мода - те също търсят ремонтирано жилище. Млади двойки, чакащи бебе - там нямат време да се занимават с ремонти, те също биха търсили готово за нанасяне или за минимален ремонт.

# 642
  • Мнения: 996
Страаашно много клиенти изпуснахме заради неремонираното състояние. Клиентите масово идват с пари в брой, с инвестиционна цел. Търсещите за собствено ползване са 1 на 10.
Най вероятно пишеш за София. При нас в Провинцията НИТО един купувач не дойде с пари в брой. Всичките на ипотека. Нито един не дойде с цел инвестиция, а с цел собствено жилище. Провинциалистите с  кеша отиват да инвестират в София. Или поне тия които познавам, кой каквото продал, събрал - бърза да изпълни заветната от поколения мечта - апартамент в София. И детето в ИТ сектора Laughing да не забравяме.

# 643
  • Мнения: 18 692
Моите наблюдения за кеша са като на Доро, но за другото - повечето, с които съм говорила, искат да ремонтират сами - мислят, че ще им излезе по-евтино, че много ги разбират нещата.

# 644
  • Мнения: 1 088
повечето, с които съм говорила, искат да ремонтират сами - мислят, че ще им излезе по-евтино
Или просто искат да е качествено?
Щото не ми казвай, че някой който ремонтира преди продажба, за да хване по-добра цена, го прави като за себе си.

Отделен е въпроса с вкуса, защото човек като купува за собствено ползване иска всичко да си му е както му харесва. Ти добре ще направиш примерно банята "неутрална", ами ако новите искат да е черни плочки с червено LED осветление по фугите? (Имам роднини с такава баня - хваща окото, но не бих си го причинил.)

Общи условия

Активация на акаунт