На море в Гърция 2020 - VI

  • 53 119
  • 770
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 4 787
Минавам да благодаря за препоръката миналата седмица. Днес направихме тестовете в Рамус. Резултатите излязоха за 4 часа. Всичко беше перфектно организирано и лаборантката беше любезна и внимателна. Чакахме около три часа докато ни дойде редът, но опашката се виеше отвъд паркинга. Препоръчвам Рамус на всички, които трябва да се тестват през уикенда (пътуващите понеделник/вторник).

Вторник заминаваме и ние. Приятна почивка в Гърция на всички и благодаря пак!
Извинявай за тъп въпрос. Ние ще пътуваме следващата сряда, значи теста трябва да направим в понеделник? Записвахте ли сте предварително или има жива опашка?

И това регистриране за получаване на кода - 24 часа... пише (поне), това означава, че не повече или не по малко, то ест ако пътуваме в сряда, то може ли да попълним документи в понеделник? Или в сряда вече няма да важат? А колко се чака този код, ако той закъснее, а тогава изследването за ковид ще е с ден просрочие... офф.

Отидете в понеделник за теста, да. Няма записване, има жива опашка.

PFL се попълва не по-късно (!!!) от 24 часа преди заминаване. Тоест ако пътувате сряда, трябва да го попълните най-късно вторник, а най-добре понеделник. Няма такова нещо като да изтича - то си пише на коя дата пътувате в него. QR кодът ще получите по имейл в 12:00 вечерта в деня на заминаването (тоест сряда) без значение кога е попълнен самият формуляр.

Ние направихме тестовете в събота, попълнихме формуляра миналата седмица, а пътуваме този вторник. QR кодът ще дойде във вторник сутринта (12:00).

# 76
  • софия
  • Мнения: 25 456
Luss, още днес можеш да влезеш и направиш регистрация за qr, но не по-късно от 24 ч. преди пътуване (мисля, че имаше подобно изискване) . Просто ще го получиш в 0 ч. на деня, в който пътувате . Ако не успеете ще направиш нова регистрация за новата дата. Не е фатално това.

# 77
  • Мнения: 1 400
По-лесно е да се каже къде няма българи Simple Smile май 2-3 места ще се намерят, но сигурно просто не сме ги срещнали.

Напоследък си играя на друга игра, географски обекти с българско име. В Крит бяхме гости на София от с. Българско (Voulgaro). Обаче тя няма нищо българско в произхода Simple Smile
В Сирос между Финикас и Агатопес има плаж Voulgari, малко е камъняк ). На Цикладите, между Куфониси и Аморгос има и малък необитаем остров с това име.
Чудех се и върху някои топоними като Мецово, тъй като всеки е виждал табелите за преминаващи мечки по магистралата. Гръцката дума за мечка (аркуди) няма нищо общо.
В Гърция има доста запазена славянска топонимия, все пак те са стигнали чак до Пелопонес.
На о-в Корфу живее фамилията Вулгарис, която според запазената семейна хроника, произхожда от рода на Асеневци. Преди години хрониката беше преведена на български и на представянето присъстваше един от фамилията, мисля че беше Константинос.
Иначе на о-в Тинос също има българска следа. В църквата се пази дясната ръка на Св. Йоан Рилски и всяка година на 19.10. Има нощно бдение. Един гръцки професор  - архимандрит се е опитал да разнищи историята как ръката е стигнала до острова.  Казва се Панталеймон Пулос, има и книга, която също излезе на български. По този повод има и един документален филм, но не можах да го открия ОН лайн, там имаше видео от острова и интервю с игуменката, на мен ми беше интересен.
https://bg.m.wikipedia.org/wiki/Небесният_покровител_на_България

# 78
  • Мнения: 155
За името на  Загора в Пелион съм чела, че има славянски (и български произход), както и за района Загори, Мецово може би и то от това време някъде да е дошло :
http://greecegrandtour.gr/article.php?id=3&cat=destination&lang=en

Последна редакция: нд, 02 авг 2020, 21:05 от Margherita09

# 79
  • София
  • Мнения: 14 672
И аз давам принос - моят кошмар 😆 пътят Арта-Трикала, минава по южния склон на Пинд, средния дял на планината е Чумерка, а най-голямото село е Вургарели (старо име Вулгарели).

# 80
  • София
  • Мнения: 2 265
Hope4C и zvаnchе, благодаря Ви, момичета.
Че сме само за 5 нощувки, много е сложно... Дано поне за кучета не са направили промени, за които не знам.
Единственото, което знам, че Гърция заслужава всички тези притеснения. Simple Smile

# 81
  • Мнения: 805
Благодаря за страхотната тема.
Ние планирахме септемврийски Пелопонес, но след като в краят на Юни отново бяхме на Пелион, си променихме плановете и отново ще обикаляме южната част на полуострова, началото на септември. Запазихме си отново в Милина. Просто гледките, топлата вода, дивите закътани плажчета ни привличат.... Дано не сме сгрешили и с нетърпение очакваме ваканцията 😏😏😏

# 82
  • Пловдив
  • Мнения: 2 516
Параход, за Мецово има твърдения, че са българи, както и че са влахи. В повето хотели има стари снимки с носии, които може да са нашенски. В "Гръцко кафе" на Катерина Хапсали се споменава баба й, влахкинята от Мецово.

# 83
  • Мнения: 856
Това лято на о. Елафонисос фрапетата на плажа ни ги носеше наше момче българче. Simple Smile

Момчето мургово ли беше? Цяла колония нашеници има там. Жените чистят по къщи за гости и хотели, мъжете основно с доставка по магазини се занимават. Следобед целият катун излиза на селкия плаж, а вечер мъжете идваха на риболов точно пред нашата къща Wink Поне преди 2 год. това видяхме.

# 84
  • Мнения: 9 174


всякак е готино Wink

# 85
  • София
  • Мнения: 15 219
Това лято на о. Елафонисос фрапетата на плажа ни ги носеше наше момче българче. Simple Smile

Момчето мургово ли беше? Цяла колония нашеници има там. Жените чистят по къщи за гости и хотели, мъжете основно с доставка по магазини се занимават. Следобед целият катун излиза на селкия плаж, а вечер мъжете идваха на риболов точно пред нашата къща Wink Поне преди 2 год. това видяхме.

След няколко седмици на плажа всички са мургави. Simple Smile
Но този момък май не беше мургав в смисъла, който имаш предвид. Иначе - една вечер, докато вечеряхме в градчето, мина една тумба жени с деца, които точно си ми заприличаха на наши братчедки. Направо бях сигурна какво виждат очите ми. Щом са там, за да работят - аз съм ОК с това (не че някой ме пита). Уважавам всеки, който изкарва парите си с честен труд.

# 86
  • София
  • Мнения: 4 493
Здравейте, предполагам вече е писано по темета, но темите са толкова много не мога да се ориентирам. Моля някой да сподели за тестовете има ли някъде все още семейни пакети. Има ли някакъв шанс да отпаднат Sad Благодаря ви !
За София само Пирогов, 4 чл. семейство 350лв. Май в Рамус правят отстъпка за семейства по 80лв на човек, но не е сигурно. За пул тестове, само в провинцията, за Писанец Пловдив 180лв пул теста, пращат резултатите с Еконт.
В Пловдив в Писанец цената е 150 лв до 5 човека + 5 лв за всеки сертификат на английски, тоест за 4 членно семейство излиза 170 лв. Сутрин взимат пробата и в 15 часа същият ден е готова. И да пращат по еконт резултатите .....
Относно шанса да отпаднат - според няма да стане скоро, напротив май ще го въведат и за други места .... за съжаление.

Да ви питам, някой карал ли е от Солун до Атина? Интересувам се как е пътя, лесно ли се кара, колко е натоварен и т.н.?

Пътят е само магистрала, кара се лесно според мен. За натоварването зависи все пак по кое време се пътува. Но аз лично натоварване по тази магистрала не си спомням.
Аз също потвърждавам, че магистралата съм я виждала натоварена само в неделя вечер в района на Катерини - Солун, когато Гърците се прибират от плаж и летните си къщи към Солун. Шофирането е лесно, спокойно, няма много бензиностанции, но пък има отбивки за площадки за отдих.

Последна редакция: пн, 03 авг 2020, 09:56 от dioni

# 87
  • Мнения: 4
Минавам да благодаря за препоръката миналата седмица. Днес направихме тестовете в Рамус. Резултатите излязоха за 4 часа. Всичко беше перфектно организирано и лаборантката беше любезна и внимателна. Чакахме около три часа докато ни дойде редът, но опашката се виеше отвъд паркинга. Препоръчвам Рамус на всички, които трябва да се тестват през уикенда (пътуващите понеделник/вторник).

Вторник заминаваме и ние. Приятна почивка в Гърция на всички и благодаря пак!

Здравейте,
каква е цената на тестовете има ли някаква отстъпка за семейства?

# 88
  • Мнения: 11 078
Здравейте,
каква е цената на тестовете има ли някаква отстъпка за семейства?
Rage
Дали бива да прочетете ако не последните 1-2 страници от темата, то поне поста преди вашия?!?
Верно трябва да има цедка на границата, ама не по PCR...

# 89
  • софия
  • Мнения: 25 456
Доколкото съм запозната, всички лаборатории имат сайтове, на които са посочени телефони за информация.

Един плаж, нищо особено, само пясък и море. И спокойствие.

Общи условия

Активация на акаунт