Смешки от форума 34

  • 73 267
  • 720
  •   2
Отговори
# 30
  • Мнения: 6 335
Simple Smile забавляваме се. Simple Smile лошо няма.
пък и трябва да сме образУвани - представи си, идем на пазар във града Х и там ни пробутват млян пипер, вместо чушки.
А моят син, който говори доста приличен български, но все пак е роден и живее в Италия, веднъж каза на червения пипер "пепел от чушки". Joy Предлагам някоя доброволка да го пробва в магазина и да видим какво ще ѝ дадат.

# 31
  • Мнения: 4 351
Имам близка, учила бг филология. Тя ме е научила да си купувам пипер за готвене. Чушката си е точно определена, така както Сф по-горе е постнала от Уикипедия.
Дори на английски се казва "pepper". А лютата чушка ( в което съчетание всъщност си е точно правилно употребена думата чушка според книжовните норми на бг) даже на английски също се нарича -pepper, само с думичката hot отпреде. Така, че именно думата чушка за пипера за готвене се явява диалект. Сори, ама е факт.

# 32
  • Мнения: 1 719
Имам близка, учила бг филология. Тя ме е научила да си купувам пипер за готвене. Чушката си е точно определена, така както Сф по-горе е постнала от Уикипедия.
Дори на английски се казва "pepper". А лютата чушка ( в което съчетание всъщност си е точно правилно употребена думата чушка според книжовните норми на бг) даже на английски също се нарича -pepper, само с думичката hot отпреде. Така, че именно думата чушка за пипера за готвене се явява диалект. Сори, ама е факт.
А ти от Варна ли си? Защото само там така яростно подскачат за "пиперките" си! И не е ли време да приключим с дебата.

# 33
  • Мнения: 4 351
Не.
Имам близка, учила бг филология. Тя ме е научила да си купувам пипер за готвене. Чушката си е точно определена, така както Сф по-горе е постнала от Уикипедия.
Дори на английски се казва "pepper". А лютата чушка ( в което съчетание всъщност си е точно правилно употребена думата чушка според книжовните норми на бг) даже на английски също се нарича -pepper, само с думичката hot отпреде. Така, че именно думата чушка за пипера за готвене се явява диалект. Сори, ама е факт.
А ти от Варна ли си? Защото само там така яростно подскачат за "пиперките" си! И не е ли време да приключим с дебата.
Не съм. Нали това обясних - че това ми е разяснено от филолог. Ама, четете малко де, с малко повече разбиране де. 😜

# 34
  • Мнения: 731
Айде малко вече да се спрете, човек влиза в темата да чете смешки от форума, а не кой на какво казвал пипер или чушка...

# 35
  • Мнения: 4 351
Науката е слънце, аз обаче искам да съм на сянка. 😜😂😂🤣
Ето ви и смешка - накара ме да се разсмея с глас и да събудя ММ:
Цитат
Аз бих откачила с такъв перманентен грим. Да стана сутрин и да се погледна в огледалото - папагал. Вечер преди лягане - папагал. След баня - о, изненада! Отново папагал! Не е за мен такъв адреналин. Grin
права е между другото. Съгласна съм.

Последна редакция: нд, 09 авг 2020, 23:49 от Vicky_P

# 36
  • Мнения: 2 124
За първи път с чушка в същинското ѝ значение на шушулка се сблъсках в разказ от ето тази книга (да съм била втори или трети клас)
https://knizhen-pazar.net/products/books/1939964-zelenata-kashtichka.
Тук конкретната книга е от '69 г., нашата също е доста стара, не знам дали е издадена по-късно или не.
Авторът - Стоян Даскалов, е от Северозападна България, Врачанско.
Скрит текст:
Роден е в село Лиляче на 22 август 1909 г. Завършва през 1928 г. педагогическото училище в Лом, а през 1932 г. и учителския институт в Шумен. През 1942 г. завършва славянска филология в Софийския университет.
Накратко във въпросния разказ главната героиня на възраст около 7 години, без да иска, си пъха едно бобче в носа. Двамата ѝ по-големи братя започват да ѝ се подиграват, че през нощта ще ѝ пораснат чушки от носа...

За разлика от другите растения, които образуват шушулки (чушки) - боб, грах и др., на пипера употребяваме не семената, а само шушулката. Точно затова се е стигнало до въпросната метонимия, т.е. с част от цялото да се обозначава цялото.

Последна редакция: пн, 10 авг 2020, 00:20 от SamoDiva

# 37
  • Мнения: 5 543
С тези чушки помислих, че съм във “Фраза, която мразя”. Там вече една седмица тече тая скука, сега и тук се премести...

# 38
  • Мнения: 15 359
От Варна съм, но чушко-пиперковия спор ми е много досаден като цяло. И е на път да се превърне във вечен като кое е първо - яйцето или кокошката! Wink

# 39
  • Мнения: 25 691
Цитат
Да не ходите в един и същи парк със съпруга, да призовавате Богове от 15тата Вселена? Няма да ви се появя - не ме кефите.

# 40
  • Мнения: 9 050
Цитат
И аз се присъединявам към направилите рецептата.СТРАХОТНА е.
Ако се прави за зимата в буркани трябва ли да престояват 3 дни в марината?Заваряват ли се бурканите?
Заваряването вероятно е за опазване на съдържанието до зимата.

# 41
  • Мнения: 2 124
Заварявам има и значение на запечатвам, не става дума за заваряване с оксижен.
Има дори и платове, които се заваряват, а не се шият, тоест различните части се скрепяват чрез вакуум.
В конкретния случай заварявам не значи варя (като при компотите), а точно заваряване за 5 мин., за да се осигури нужният вакуум между капачката и буркана.

# 42
  • Мнения: 9 050
Заварявам, в българския език значи две неща - свързвам метални части чрез нагряване и започвам да варя (завирам). Такова "запечатвам" може да има някъде, в нечий дълбоко локален диалект. Но определено "заварявам" не значи "запечатвам капачка на буркан". Изварявам - може, но заварявам....

# 43
  • Мнения: 2 124
Тези шевни машини за заваряване на платове (технически текстил, не метали)
http://www.ultrasonicmachine.org/bg/ultrasonic-welding-machine.html
също се ползват само локално и от хора, говорещи на диалект.

С такива машини се шият напр. защитните облекла на лекарите.

Изваряване на буркани = стерилизация, което е нещо друго.

# 44
  • Мнения: 9 050
Бурканите се варят точно, за да се стерилизират. 😉 За другото си има речници. Аз поне с речници не споря. Нямам подобно самочувствие. Който смята, че знае по-добре, може да спори колкото си иска, разбира се.
Аз за 40 години съм живяла и в Източна, и в Западна България, и в Средногорието и не съм нито чувала, нито срещала някой да заварява буркани със зимнина. Но щом казваш, че заваряването е едва ли не задължителен елемент от приготвянето на буркани и така е известен този процес по принцип....ми добре.

Последна редакция: ср, 12 авг 2020, 22:31 от Нищо лично

Общи условия

Активация на акаунт