Дистанционно обучение за учениците-Teмa 5

  • 19 385
  • 762
  •   1
Отговори
# 750
  • Варна
  • Мнения: 25 236
За първи път го чуваш, защото е някаква нова дума Laughing

# 751
  • София
  • Мнения: 62 595
Тълковният речник казва, че е Щ.

# 752
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Естествено, че е Щ.

# 753
  • Мнения: 7 378
За пръв път чувам, че е бумаЖтина. Защо е с Ж?
                  Да ! Точно така е ....идва от руската дума "бумага" и правилното изписване е точно "бумаЖтина".Да се включи някой българик и да приключи изясняването на правописа. Yum
                   Малката ме ограмоти! Yum

# 754
# 755
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Няма никакво значение от кой език идва, на български се пише с щ.

# 756
  • Майничка
  • Мнения: 12 572
Думата идва от руски, обаче с ж е само умалителната форма, бумажка, бумажки, бумащина на руски не съществува като термин, нито с щ, нито с жт.
П.П. Извинявай, Дидева, недогледах ника.

# 757
  • София
  • Мнения: 62 595
Тълковният речник не стига ли като средство за проверка?  И аз зная, че произлиза от бумага/бумаЖка, но също така зная, че всеки език си преиначава чуждиците така, че да звучи според местната фонология, а не се съобразява с чуждия правопис. В българския като съберем Ж и Т, ж-то ще се обеззвучи по естествен път, а като произнасяме заедно ШТ, то в правописа ще стане Щ по правописните правила.
Не, не съм филолог, но със сигурност съм прочела поне толкова, колкото са прочели студентите по българска филология, ако не и повече.

# 758
  • Мнения: 19 289
Вълчев е казал, че децата ще носят маски в коридорите и във фейсбук се започна с вопли за геноцид над милинките дечица.

# 759
  • Мнения: 1 290
Аз не виждам смисъл да се скача срещу това, те децата така или иначе ще ги слагат на брадичката.

# 760
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
И кой ще следи за маските? Учителите? Аз ще му кажа да си сложи, то ще каже добре и след малко като го видя пак без маска, какво правя? Пак му казвам и така до края на света.

# 761
  • Майничка
  • Мнения: 12 572
Всъщност, всички самостоятелно и групово бръмчащи деца, на възраст докъм 15-16г., които наблюдавам в супермаркета и магазинчетата около нас, си носят маските правилно. По -големите и възрастните са тези, които носят подбрадници.

# 762

Общи условия

Активация на акаунт