Отговори
# 15
  • BABYLAND
  • Мнения: 3 409
Побут... Wink

# 16
  • Мнения: 2 427
аз наскоро правих къббе,не вярвах че ще успея,но стана страхотно и на форма и на вкус.И хареса на приятелите които бях поканила на вечеря.
Е вярно че кухнята три дни смърдеше на пържено та не се траеше(с включен отдушник),ама кулинарията изисква жертви.Друго нещо което страшно обичам е Къшке ,ама нещо не го намирам по магазините Thinking

# 17
  • София
  • Мнения: 3 816
Момичета,преведете малко рецепти! Praynig  bouquet

# 18
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 357
Аз пък само веднъж влязох в арабски ресторант и едва ли ще повторя  Stop Падам си по екзотичните кухни, но някак не успях да преглътна тази... Единствено може би таббуле ми хареса, защото много обичам магданоз. А, за арабските питки спор няма- вълшебни са. Но иначе за повечето неща, които опитах, за  моя вкус са  Sick

# 19
  • Мнения: 590
аз наскоро правих къббе,не вярвах че ще успея,но стана страхотно и на форма и на вкус.И хареса на приятелите които бях поканила на вечеря.

Поздравления за къббето!Който не го е правил не знае колко е пипкаво.Но си заслужава-много го обичам.Аз го пържа във фритюрник с отворен капак и не мирише толкова колкото ако е в тиган.Учиха ме как да го правя на ръка,но си купих машина,определено е по-лесно.

# 20
  • Мнения: 2 427
Ne che swm chak takava maystorka(osobenno razni tocheni testa izobshto ne mi stavat),ama da ti kaja Manel,kwbbeto izobshto ne me zatrudni,nito mi otne koy znae kaakvo vreme.Tuk prodavat edin bulgur siten kato zahar na pyaswk,nakisvam go za dva chasa vwv voda i to si poema vsichkata voda i omekva,sled toa razdelyam 500 gr kayma na dve chasti,ednata smesvam sws bulgura ,kato hubavo go omestvam,malko luk nastwrgvam za vkus,i sled tova pwrja shisharkovi yadki(kedrovi?)sws ostanalata chast ot kaymata.Kato e gotova smesta,rwsvam malko cheren piper.Ot bulgura i kaymata pravya topki,koito pwlnya s pwrjenata plwnka i oformyam leko sws yaycevidna forma.
Vie taka li go pravite,vwzmojno e da oprostyavam receptata i da propuskam neshto,zatova da mi idva taka otrwki,no v deystvitelnoste mnogo po Ne trudoemko,otkolkoto ochakvah.
Ima edni pitki sws yayce i magdanoz vwv forma na lodchica,koito se pekat vwv furna,te kak se kazvat i kak se pravyat?

# 21
  • Мнения: 2 427
Не че съм чак такава майсторка(особенно разни точени теста изобщо не ми стават),ама да ти кажа Манел,къббето изобщо не ме затрудни,нито ми отне кой знае каакво време.Тук продават един булгур ситен като захар на пясък,накисвам го за два часа във вода и то си поема всичката вода и омеква,след това разделям 500 гр кайма на две части,едната смесвам със булгура ,като хубаво го омествам,малко лук настъргвам за вкус,и след това пържа шишаркови ядки(кедрови?)със останалата част от каймата.Като е готова сместа,ръсвам малко черен пипер.От булгура и каймата правя топки,които пълня с пържената плънка и оформям леко в яйцевидна форма.
Вие така ли го правите,възможно е да опростявам рецептата и да пропускам нещо,затова да ми идва така отръки,но в действителносте много по Не трудоемко,отколкото очаквах.
Има едни питки със яйце и магданоз във форма на лодчица,които се пекат във фурна,те как се казват и как се правят?

# 22
  • Мнения: 590
Не се сещам за друго с магданоз,но това се пържи.
Адже
4 връзки магданоз
6 яйца
2 глави лук
2 скилидки чесън
1/2 с.л едро смлян червен пипер
1/2 с.л.кимион
сол
Всичко се реже  много ситно на ръка.В купа се слага всичко и се смесва добре.В тиган с олио се пържат "шничелчета" С лъжица се слагат в тигана и леко се натискат за да станат равномерни.Слагам ги на салфетки да се изцедят от олиото.

Къббето го правя така.
1кг бургул от ситния.
300-400гр чисто месо без никаква мазнина.
3-4 глави лук.
1 ч.л. кимион.
сол
Измивам бургула с хладка вода и в машина за мелене на месо го смилам с лука и всичко останало.Поне 4 пъти минава през машината и добавям по малко водичка докато омекне бургула.Сменям приставката на машината с  newsm78 не знам как се казва,но се получават пурички с големината на кебапче.Тази пуричка се затваря от едната страна и се пълни с тази смес:

1кг кайма пържи се да стане на трохи.
400гр натрошени на едро орехи и те се прибавят към каймата да се позапържат.
малко санобър или кедрови/ мисля,че е едно и също/ ядки накрая и те се запържват леко.
сол
И се затварят пуричката и от двете страни /прилича на кебапче/
Пържат се в много олио,което е силно сгорещено.Ако е във фритюрник капака не трябва да е затворен.Самата пуричка става с много тънки стени и трябва внимателно да се пържи.

Последна редакция: нд, 06 апр 2008, 21:41 от Манел

# 23
# 24
  • Мнения: 590
Къббето може и на фурна да се направи.Сместа с бургула се разделя на две части.Намазва се обилно тавичка с арабско растително масло /продава се в метални кутии,прилича на българско кр.масло/.Едната част с дебелина 1 пръст се разстиля на дъното,по средата се слага  сместа с орехите и каймата,а отгоре втората част от сместа с бургула/дебела около 1 пръст/.Пак обилно се маже с масло и се реже на ромбчета.Пече се в умерена фурна.Но пържено е по-вкусно.

Кебап.
1кг.кайма.
1кг картофи.
3 глави лук.
2 с.л.дом.пюре.
В тава се слага каймата на дъното подправена със сол и бахар /това е смес от бахар,канела....продава се в арабските магазини/.Дом.пюре се размива с малко водичка ,слага се в/у каймата.Картофите се режат на средно дебели кръгове и се пържат.Полу готови се прибавят и те в тавата.Запържва се лука ,пак полу готов и той се прибавя.Така се пече във фурната.Изглежда като пица.
Лебания
1 пиле или месо/овче/.
3-4 к. овче кисело мляко.
1/2 с.л.джоджен/сух/
1 каф.чашка ориз.
2-3 скилидки чесън.
Сварява се месото ако е пиле се обезкостява.В тенджера се слага млякото с малко от бульона от свареното месо.На слаб котлон докато заври се бърка.Прибавя се месото,ориза и джоджена.Щом стане ориза готов се слага чесъна /счукан/ малко да поври с него.
Лахме фурн
1 и 1/2 кг домати
1/2 кг патладжани
1/2 кг тиквички
1/2 кг кайма или малки парчета месо
4 глави лук
1/2 с.л. бахар /това е смес от бахар,канела....продава се в арабските магазини/
Тиквичките и патладжаните се режат първо по дължина и след това на тънки полу месеци.Доматите се режат на средно големи парчета.Лука на полумесеци.Всичко се слага в тава и се пече.Слага се повечко олио.

# 25
  • Мнения: 590
Мтабел
Изпичат се патладжани на котлон/не във фурна/белят се и се отцеждат.Намачкват се или ситно се нарязват.Добавя се сусамов тахан/за 2-3 патладжана 2 с.л./ сол,кимион,лимонтозу,чесън.Сервира се полято със зехтин.Всичко на вкус се слага.

На това ядене не му знам името
1кг.кайма
1 връзка магданоз
1скилидка чесън
1/2 ч.л бахар
сол
Нарязва се магданоза и чесъна и се смесва всичко.От сместа се правят кюфтета.
1кг патладжани леко запържени
2-3 глави лук
1/2 кг домати
Всичко се реже на кръгчета.
В кръгла тава се редят изправени- кюфте,парче патладжан,парче домат,парче лук и така докато свършат.Трябва да има вид на карначе нареденото.И се пече.Дано да имате добра фантазия,че какви обяснения правя smile3555

Самбусека го правя така,но има и друг начин.
Тесто за мекици се нарязва на малки топки,които се правят на кръгчета.Пълнят се с тази смес:
Пържи се ситно нарязан лук,магданоз,кайма,кимион пожелание.Затварят се като пица Калцоне и се пържат.

Последна редакция: ср, 06 сеп 2006, 20:48 от manel

# 26
  • Мнения: 5 370
Мтабел
Изпичат се патладжани на котлон/не във фурна/белят се и се отцеждат.Намачкват се или ситно се нарязват.Добавя се сусамов тахан/за 2-3 патладжана 2 с.л./ сол,кимион,лимонтозу.Сервира се полято със зехтин.Всичко на вкус се слага.

На това ядене не му знам името
1кг.кайма
1 връзка магданоз
1скилидка чесън
1/2 ч.л бахар
сол
Нарязва се магданоза и чесъна и се смесва всичко.От сместа се правят кюфтета.
1кг патладжани леко запържени
2-3 глави лук
1/2 кг домати
Всичко се реже на кръгчета.
В кръгла тава се редят изправени- кюфте,парче патладжан,парче домат,парче лук и така докато свършат.Трябва да има вид на карначе нареденото.И се пече.Дано да имате добра фантазия,че какви обяснения правя smile3555

Самбусека го правя така,но има и друг начин.
Тесто за мекици се нарязва на малки топки,които се правят на кръгчета.Пълнят се с тази смес:
Пържи се ситно нарязан лук,магданоз,кайма,кимион пожелание.Затварят се като пица Калцоне и се пържат.


Току-що си ида от МОЛ-а, точно КЪББЕ хапнах!!! Невероятно е!!! Няма нищо общо с нашите яко мазни кюфтета.А самбусеците-мога да изям 10 наведднъж, ама са леко скъпички-50 стотинки е парченцето, а къббето-левче.
Благодаря ти за рецептата за самбусек-ще го направя във вариант сис сирене и спанак, че мъжо е вегетариан.  bouquet

# 27
  • Мнения: 2 427
Странно,аз съм яла в ресоранти в Бейрут и бяха с големината на яйце,с дебели стени и само с парченца месо и кедрови ядки  вътре,нямаше орехи.... newsm78

# 28
  • Мнения: 590
Има няколко начина за правене на къббе,този,който съм дала се прави повече в Сирия.Но в ливанските ресторанти в София /поне в повечето/ се предлага във вид на "кебапче".Ливанците слагат понякога и пържен лук в плънката зависи от кой район е готвача Wink За орехите е различно,някои си ги спестяват защото са скъпички в арабските държави и са внос."Арабски" е много обобщено понятие за рецепта.

# 29
  • sofia
  • Мнения: 1 606
Шаркова, само да вметна, че вместо да си играеш да киснеш, вариш и подобни дейности нахут, можеш спокойно да се сдобиваш с консервиран такъв. В Пикадили (и не само продават). Около Женския пазар е пълно с арабски магазинчета, от които сдобиваш пакет арабски питки(10 бр. за левче), всякакви подправки , ядки, кускус и подобни. Има и смес за фалафели, както ти е казала monda, че даже и едно уредче за оформянето им. Малко не особено приятно мирише, докато ги пържиш, ама са много вкусни. На мен ми е пипкавао обаче и си ги купувам готови.
 По повод нахута се сетих и друга рецепта(за турска май се води, ама няма значение всъщност).
 Една консерва нахут, няколко скилидки чесън на вкус, по-гъсто кисело мляко, лимонов сок, кедрови ядки и червен пипер+ малко зехтин и една арабска питка. В купа отцеждаш нахута, отделно смесваш киселото мляко със счукания чесън и малко лимонов сок, заливаш нахута. На сух тиган запичаш кедровите ядки, сипваш ги отгоре и поръсваш с затопления в зехтин червен пипер и запечената на парчета арабска питка.

Общи условия

Активация на акаунт