Запор на цялата заплата за 6-7 месеца.

  • 2 300
  • 13
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 971
При какви случаи се запорира цялата заплата и това законно ли е?

# 1
  • София
  • Мнения: 971
Става дума за гаф в работата, който ще бъде възстановен за 7 месеца изцяло, уж по желание на работника. Но той няма спестявания и най-вероятно ще фотосинтезира. Или поне това е версията, която представя на близките си. Аз имам друга версия, но ми се иска да чуя и други мнения.

# 2
  • София
  • Мнения: 7 984
За запор трябва да има заповед за изпълнение и съдия изпълнител. Има и несеквестируем минимум.

# 3
  • София
  • Мнения: 971
Благодаря. Значи всичко е постановка.

# 4
  • Мнения: 3 250
Гафът в работата рядко стига до запор.
За запор човек трябва да е съден, осъден, поканен да си плати, и след като не плати се прави запор на заплатата.
Като запор не може да е цялата заплата.
Това с гафовете ме навежда на мисълта, че става въпрос за имуществена отговорност - която може да е ограничена до определен размер от заплатата и пълна имуществена отговорност, за която се ходи на съд.
По-вероятно става въпрос за ограничена имуществена отговорност.
И е напълно възможно да покриват някакъв гаф, което не е баш по правилата на Кодекса на труда, но те си знаят защо са съгласили на това. Може и да не лъже.

# 5
  • София
  • Мнения: 971
Човекът е "бивш" комарджия, който от години уж не е залагал. Роднина е и темата е деликатна за най-близките му. Иначе става дума за 10 000 лв. доколкото разбрах. Не е съден. Става дума за зле изпълнена и объркана поръчка на клиент с различни от поисканите материали.  Шефовете му са много разбрани хора и биха се разбрали как да оправят кашата. Явно се е върнал към старите си навици.

# 6
  • Мнения: 1 038
http://balans.bg/12550-zapor-na-cjalata-zaplata/

Винаги има несеквестируема част.

# 7
  • Мнения: 9 050
Освен, че има несеквестируем минимум, има и лимит на материалната отговорност по КТ. Не може да е 7 заплати. Максимум 3, в зависимост от длъжността му.
Издиша тази история. Имуществена отговорност за 10 000, без никакви дисциплинарни мерки? И кога го осъдиха, че да има запор?
И той, ако наистина знае, че няма да получава заплата следващите 7 месеца, защо седи при този работодател? От лоялност? Надали, щом може да го ощети с 10 000 лв.

# 8
  • София
  • Мнения: 971
Да, говорихме със шефовете и се оказа, че ще му удържат много малко, колкото да не е без хич, но той не знае и упорито поддържа тази версия, сигурно за да разполага с цялата сума за залози.

# 9
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 670
Сума в размер на една МРЗ не могат да му пипат. Горницата може.

# 10
  • Мнения: 8 794
Тук става въпрос за комарджия. Бивши комарджии няма. Те все са се отказали, но такова нещо няма.Сестрата на мъжа ми е такава, отказване няма. В момента е в Амстердам, работи там и проиграва всичко на едноръките бандити. Да идеш да работиш в чужбина, за да имаш повече пари за комар! На всичко са способни. Не му вярвайте. Сгазил е лука.

# 11
  • София
  • Мнения: 971
Знам, Ън! Тъжна гледка е. Сигурна съм, че има и паузи от хазарта ( наблюдавам го) но има и такива брутални залитания, че сякаш гледам Джекил и Хайд. Сменя си настроенията. Става гневен, бесен и прави скандали за глупости. Всички го оправдават с работата, че му идвало много, но истината е друга и наистина, тази зависимост като че ли е най тежката възможна. Изглежда 90% от хората не разбират какво представлява тази зависимост и имат супер нереални и оптимистични очаквания...

# 12
  • Мнения: 14 578
Цитат
В момента е в Амстердам, работи там и проиграва всичко на едноръките бандити. Да идеш да работиш в чужбина, за да имаш повече пари за комар!
Много ми е интересно какво работи там?Живота е мн.скъп.Особено наемите,много,много високи.Направо конкурс правят при наемане на жилище.Доказване на доходи с фишове и т.н.А не може да работи без адресна регистрация.Без работа,кой ще и даде жилище?Какво прави тази жена посред криза там и даже залага?

# 13
  • София
  • Мнения: 15 990
Не знам роднината на Ън какво прави в Амстердам.
Но роднини на Скъпия отидоха там да работят в оранжерии, май гъби отглеждат и берат. Осигурени са им каравани за живеене на полето. Работата е легална от  Бюрото по труда, с ДОД и соц. осигуровки. Удържат им и по 80Е седмично за квартира. Като теглят чертата им остават 800 Е чисти на месец. Двама се отказаха, третия продължава да работи.
И да, бивш комарджия  няма.
Ако може близките на горния да говорят с шефа на фирмата и да му вземат те заплатата. Имала съм такъв случай като бях касиерка в голяма ресторантска верига. Майката на комарджията се беше разбрала със собственика и изплащах на нея част от заплатата му.

Общи условия

Активация на акаунт