Нашите орхидеи – тема 31

  • 32 270
  • 738
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: 5 383
Искам да попитам - по време на избиване и растеж на цвета, поливат ли се орхидеите ?

Ако въпросът е за фаленопсиси - аз поливам и торя докато се образуват цветоносите. Когато започнат да разцъфтяват намалявам поливането до минимум. Забелязала съм, че ако поливам прецъфтяват по-бързо.

И аз ползвам прозрачни кофички от хранителни продукти вместо саксии. Кръгли, квадратни, каквито има, стига размерът да е подходящ Joy

# 496
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 995
От личен опит споделям, че керамзит и кори за орхитата не са най-добрия вариант. Не им е много комфортно така. По-добре са само кори дори сфагнума е излишен.

# 497
  • Мнения: 2 846
Май съм я предобрила. Blush
Тя сама ще си каже, дали и харесва.
Благодаря ви, за следващ път ще го имам предвид, уча се още все пак. Явно прекалявам с четенето обгрижването. Simple Smile

# 498
  • Бургас
  • Мнения: 2 136
Сисли времето ще покаже дали и харесва. Орхидеята мини, миди или стандартна е? Защо я премести в по голяма саксия? Досега едно мини съм прехвърляла в по голяма саксийка/ чашка от кафе, защото ми се струваше, че корените са много на тясно, но тя не оцеля.
Между другото и аз на няколко орхидеи съм сложила най отдолу на саксията - транспортната керимизит, но и саксиите са ми надупчени.

Последна редакция: пт, 27 ное 2020, 08:08 от maya_76

# 499
  • София
  • Мнения: 3 910
Моите са в затворена система или на мокри петички всички. Имам със сфагнум, кори и дренаж. Даже имам една, която е чашка с дренаж и само сфагнум, а отгоре поставих реанимационно фалче. Добре му е - пусна корени и листа.
Много зависи от условията в дома, както и от меракът да поливаш Simple Smile

# 500
  • Мнения: 1 720
Аз пробивам всякакви пластмаси с нагорещен пирон. Паля свещ, хващам пирон(винт, нещо тънко метално, остро) с клещите, държа над пламъка да се нагрее и дупча. Това ако човек няма поялник под ръка. Дупчила съм така и пълни саксии, само много внимавам да не уцеля корен!
За поливането не знаех, че се разрежда при цъфтеж. Цъфналите си ги поливам заедно с другите. Една жълта сега ми цъфти от юли, бяха 3 цветчета само, тази седмица пусна още 2 пъпки от върха на същият цветенос.

# 501
  • София
  • Мнения: 3 910
Бях в Ботаническата градина на БАН, на изложение на азалии и орхидеи. Девойчето, което се грижеше за орхидеите, каза че по време на цъфтеж имат повишена нужда от влага. Това, докато ги поливаше с маркуча отогоре Simple Smile
Не знам, до колко се отразяват условията в случая - беше топло, светло и водата скоро се вдигаше като изпарения, докато у дома повечето хора поливат с накисване и далеч не държат орхидеите си под незащитен стъклен таван целодневно. Сянката беше от висящи други орхидеи и разни епифити.

# 502
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 995
То и изложението е за кратко време и не би трябвало да се сравнява с условията, в които живее орхито иначе.
Мойте сега съм ги позанемарила, в смисъл, че не им обръщам толкова внимание, колкото преди.

# 503
  • Мнения: 5 383
Да, поливането е много индивидуално. Виждала съм оранжерии, където изобщо не поливат, има изградена система с дюзи за разпръскване на фини капчици вода във въздуха. Според вида орхидеи настройват колко често да се овлажнява въздуха, много пъти на ден.

Аз през зимата разреждам поливането, въпреки, че температурата вътре си е същата. Защото няма слънчева светлина, а не ги осветявам допълнително.

# 504
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
сладурчето ми екупило нова орха.
почти черна, с малки бели петънца по върховете на цветчетата. Sad
и то като знае, че се боря с памуклийки, не вкарвам цветята от балкона за да не пламнат и те.
защото съм се оплакала, че може би ще изхвърля всичките.

сега съм в ступор. в другите стаи условията не са подходящи, в детската не смея да я оставя - там е военна зона Wink, във висящата градина не мога да я включа...

знам, че от обич го е направил, много ме зарадва жеста, но ного ме затруднява точно в този момент. Sad

# 505
  • Бургас
  • Мнения: 2 136
Еее Добри сърце нямаш поне една снимка пусни. Направо си го представих цвета, при мен все ще се намери място за още една...., ще я приютя и твоята ако кажеш Stuck Out Tongue Winking EyeHug

# 506
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
далече си Wink  а и лятото е далеч.
Simple Smile ще снимам довечера, че сега работя Wink

# 507
  • Мнения: 659
Здравейте, имам няколко орихидеи на които им окапаха и окапват цветовете. Ще помоля някой дами обясни къде точно се реже цветето. Четох в Гугъл за това , но там пише различни неща и не знам на кое да вярвам да не съсипя цветето. Благодаря Ви!

# 508
  • София
  • Мнения: 3 910
st. Dobri,
Прибирате в целофана и в банята опръсквате добре вътре в него с какъвто спрей имате срещу инсекти. Прегъвате целофана да се затвори и забравяте за час. После махате целофана и оставяте още час да се проветри. Това е достатъчно, за да изтреби възрастните, а самото растение можете да поливате после със системен инсектицид или инсекто-акарицид, който да се погрижи за новоизлюпените.

# 509
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
направено е много пъти. Sad
не три пъти през три дена, а десетки пъти...
от миене, пръскане и всякакви обработки изпадаха половината листа.
пръсках със специалния препарат на лактофол за памуклийки, после с друг, от цветарски магазин, и накрая с моспилан от бриколаж.
взела съм втори пакет - ще пръскам и ще поливам докато изчезнат памуклийките или доуморя цветята.

Здравейте, имам няколко орихидеи на които им окапаха и окапват цветовете. Ще помоля някой дами обясни къде точно се реже цветето. Четох в Гугъл за това , но там пише различни неща и не знам на кое да вярвам да не съсипя цветето. Благодаря Ви!

ако качиш снимка ще може да видим каква е орхидеята и да дадем съвет.
Simple Smile

Последна редакция: пт, 27 ное 2020, 10:18 от st. Dobri

Общи условия

Активация на акаунт