Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 21

  • 38 470
  • 822
  •   1
Отговори
# 585
  • София
  • Мнения: 4 668
500лв за 3стаен в центъра!?!?!?!?!

Ми да го направи 100лв, барем сте доволни!

# 586
  • Мнения: 29 341
Пазарният наем на 3-стаен в центъра на София, дори и не луксозен, е минимум 800 лв., откъдето и да го погледнеш. Погледнете обявите - в центъра, вярно нагласени и ремонтирани едностайни са по 7-800 лв......

# 587
  • Somewhere far away
  • Мнения: 4 101
За малък двустаен плащаме 560 лв. така че , да- наистина е голям късмет да намериш нещо по -голямо за по- малко пари. Освен ако не е пълна мизерия , разбира се.

# 588
  • Мнения: 71
Жилището се подържа горе долу чисто, има какво да се желае, но в никакъв случай не е кочина или мръсно.
Макар и да съм нямал проблеми с тях, периодично през няколко месеца след предварително уговорка съм ходил да наглеждам как е вътре. Сметките също аз ги плащам всеки месец и те после ми дават пари за тях, та и тук няма как да има изненади. И друг път съм го казвал - и да няма проблеми, не трябва да се изпуска контрола, за да няма изненади после.
Между другото можете ли да препоръчате фирма за основно почистване.

# 589
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 283
София център е едно разтегливо понятие. Имам приятели, които живеят в Яворов на подобен наем, вярно от доста повече годинки. В момента цените са надолу така или иначе.

Изказвам си мнението, не е задължително да ми скачат всички хазяйки.

# 590
  • Мнения: 9 787
Е, а като са живели 2-3 години на подпазарен наем, едва ли са се чувствали виновни за това. Та трябва ли сега наемодателят да се чувства виновен, че е приближил искания наем към пазарния.
Поне цялата минала година се твърдеше от наематели, че 500 лв. е гарсониера в ОК-2 - преустроена и ремонтирана (като късмет се описваше) или просто гарсониера в ОК-2 - в различни етапи на непреустроена и ремонтирана.
Колкото и да е широко понятието център, 2-стаен за живеене плюс третата стая като килер за 500 лв., т.е. на цената на гарсониера в краен панелен комплекс, си е жива далавера.

# 591
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 283
Добре де, вярваш ли, че преди 4 години наема на хубав апартамент в центъра на София е бил 500 лв.? Явно е имало причина апартамента да се даде на тази цена, наемодателя си знае защо и как. Сега му щуква да го вдига.

Не мога да коментирам жилище, което не съм виждала. За да се вдигнат скоропостижно хората, явно има и минуси.

# 592
  • Мнения: 9 787
А ти защо смяташ, че наемодателят ще тръгне да си показва жилището по анонимни форуми, за да прецениш ти какви са му кусурите.
Апартаменти без кусури вероятно отиват на 1000+ наем. Та си мисля, че всичко под 1000 лв. има някакви кусури.

# 593
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 283
Защо реши , че искам да гледам жилището на човека?

Хубав апартамент в центъра не остава празен.

# 594
  • Мнения: 71
Апартамента си е съвсем нормален. Наема беше такъв защото реално се отдава от 6г. за 500лв. Преди 6 години тази цена си беше адекватна. Първоначално 2 момичета го наеха, после едното се махна, на нейно място дойде едно момче за около година и после той напусна, Последствие момичето викна сестра си, която точно се беше дипломирала. Двечките си жижееха там, последвие по-малката си хвана приятел и си бяха 3ма. Преди 10на месеца по-голямата се изнесе, явно иска да си живее сама и така ми останаха 2мата.

За тези 6г. съм санирал целия апартамент (съответно и цялата ни сграда е санирана и боядисана). Двора ни се подържа, миналата година оправихме стълбището (боядисване и смяна на дограма), сменихме централното табло на кооперация. Както писах тази година обнових гардеробите, направих навес на терасата, купих 2 конвектора Datex. Подмяната на бойлера и пералнята няма да ги броя, както се казва дошло им е времето и съм ги сменил.
И така след 6г. и не малко инвестиции реших да им дигна наема на 600лв, с оглед на горе описаното не мисля, че съм бил без основание. Ковид или не, цената си е повече от приемлива и аз съм се доказал като добър наемодател. Като има проблеми винаги съм реагирал максимално бързо. Не водя благотворителна кампания, за мен това е бизнес, гледам колко влагам и колко искарвам.

Както се казва винаги, дали ще случиш на наематели, но я има и обратната страна на монетата, дали ще случиш на хазяин.
Нали все се коментира колко били алчни наемодателите и как само искат ебаси парите. Сега пък излиза, че съм го давал много евтино, как не ме е срам да не съм алчен и аз като другите.

# 595
  • София
  • Мнения: 2 400
От известно време следя наемите на малки апартаменти с една спалня в топ център.

Апартаментът от обявата до преди две седмици се предлагаше за 430Е. После изчезна за около седмица.
Сега е 550Е.

Някой има ли идея какво се случва?

Сверявам си часовника, защото ще отдавам подобен.

https://m.imot.bg/details/2c159352250206333

# 596
  • Мнения: 1 088
Аз да използвам дискусията да питам нещо леко встрани от конкретния случай: Откъде идва тая практика да се подписват договори за наем, уж за фиксиран период от 1г. който обаче може да се прекрати с 1-месечна неустойка? Това не е ли същото като да имаш 1 месец по-дълго предизвестие за напускане? Дали днес ще кажа, че напускам след един месец и ще платя още един наем отгоре неустойка, или ще кажа, че напускам след 2 месеца, за наемодателя каква е разликата? Разходите по смяна на наематели, евентуални ремонти, брокери и т.н. си ги има така или иначе, дали ще е малко по-рано или по-късно... (Оставям настрана сезонни ефекти като сега по Коледа.)

Особено пък има и договори, които са за 1 година само в началото, след което стават безсрочни. При тях пък съвсем не виждам каква е ползата от тая година изобщо...

# 597
  • Мнения: 9 787
Заради често срещани недоразумения като - наемателите не са си направили добре сметката и след 2-3 месеца решават, че им идва много наем и консумативи, или пък намират нещо друго по-изгодно, и решават да напуснат. Затова е тази клауза - срещу прелетни птички.
2 наема депозит е по-добрият за наемодателите вариант - ако напуснеш предварително, без причина, свързана с жилището. Но 2 наема депозит не е по джоба на повечето наематели, а и доста жилища не са в състоянието да им искат 2 наема депозит. 1 месец предизвестие, 1 наем за покриване на неплатени разходи/поразии, 1 наем за обезщетение, че са напуснали преди изтичане на договора. Аз така го виждам.

# 598
  • Мнения: 14 966
И аз се озовах без наематели по никое време.
Против бях студентите, но нали тази година е по-особена, а и момичетата бяха читави, та склоних. А съм против студенти в първи курс, защото напускат още през юни, вече си намират други комнапии, местят се в квартали, които им харесват и така.
И какво- подписахме договор на 24 септември, платиха ми само един наем и миналата седмица бам.  Ще сме ДО до безкрай, много съжаляваме. Предложих им наем с двеста лева по-нисък за два месеца напред, ми -не.
Задържах си депозита и толкова. Сега се чудя да го обявявам ли по това време на годината, брокерката ме съветва да намаля наема със сто лева. А аз  и без друго го давам сто лева под средната пазарна цена.
Много ми е криво.

# 599
  • Мнения: 1 088
Мандарин, разбирам какво имаш предвид, но явно не съм се изразил добре. Всъщност въпросите са два - единият (основния) е каква роля играя тази 1 година изобщо? Ако ще искаш обезщетение, добре искай, ама защо трябва да е обвързано с 1 година. Пък вече ако решиш, че не хората са били коректни, винаги може да не им искаш обезщетението, както стана дума тук.
Защото в момента договорите звучат така - нямаш право да напускаш 1 година, ама ако все пак напуснеш (като самият факт, че договора допуска тази възможност, автоматично обезсмисля първото изречение!) дължиш 1 наем неустойка. А пък като мине едната година, вече си свободен... ама пак да кажеш с 1 месец предизвестие Simple Smile Вижда ми се ненужно усложнено...
Или пък още по-тъпия според мене вариант е като в случая с bmf - преподписваш всяка година за още 1 година напред. Е ква е ползата? Пиши директно, че винаги има 1 наем неустойка, направи договора безсрочен, и не се занимавай...

Това дотук е първия въпрос, а втория беше защо това обезщетение е оформено като обезщетение, а не като просто по-дълъг период на предизвестие. Защото в крайна сметка целта на наемодателя е да няма дупки в заетостта, а не да взема повече от един наем за един и същи месец.

За депозит не съм казвал нищо, макар че както казваш и по този начин може да се разглежда. Но това за постижимостта на депозитите сме го говорили вече...

Общи условия

Активация на акаунт