Какво се случва ПРЕДИ менопаузата? Да споделим и да обсъдим. Тема № 11

  • 38 466
  • 767
  •   1
Отговори
# 750
  • София
  • Мнения: 11 495
Дойде ми на 20 ден. Т.е. - последен цикъл - 19 дни. По-кратък от 23 не ми е бил до сега.
ПМС никога не съм имала.
Rage
Бавно и славно ......

# 751
  • Мнения: 3 598
Дойде ми на 20 ден. Т.е. - последен цикъл - 19 дни. По-кратък от 23 не ми е бил до сега.
ПМС никога не съм имала.
Rage
Бавно и славно ......

Не е задължително да влизате в климакс.
Аз на 30+ започнах с подобни девиации, после хормонални кръвоизливи и накрая спирала Мирена.
Още съм далеч от климакс, навърших 45 септември.

# 752
  • София
  • Мнения: 3 880
Какво представляват хормоналните кръвоизливи и как се разбира, че са такива?

# 753
  • Мнения: 3 598
Какво представляват хормоналните кръвоизливи и как се разбира, че са такива?

Преглед при гинеколог, ехография, проследяване.
При мен се случи така - имах сравнително лека бременност, планирано секцио и много тежък послеродов период - дълъг период на лохии и веднага след това първи цикъл.
Бях на 32 точно навършени.
Цикълът ми винаги е бил обилен, с болки, мигренозни пристъпи, които обаче изчезнаха след раждането, но цикълът се усили страховито.
Помня, че първия такъв след раждането ме вкара в болница и медикаментозно овладяване.
Няколко години всичко беше уж ок (идваше си между 25-тия и 28-мия ден, страшно обилен).
Около 35-36-37-годишна съм била, когато вече стана неуправляемо - идва, тече ми изобилно 2 седмици, спира за седмица и отново. Като казвам обилно - за няма и 30 минути да се напои нощна превръзка. И така 14 дни, точно спира и след седмица пак.
Отидох на преглед, изследвахме всичко и решението бе спирала, която буквално ми спаси живота.
В момента съм на 45, нося втора Мирена и леко се замислям за дете (няма да се случи, само си фантазирам).
Съвсем запазена яйчникова функция, цикълът ми спря, заради спиралата.
Гинекологът ми твърди, че още около десетилетие ме дели от същински климакс.

# 754
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
Пожелавам ти детенце!

# 755
  • Мнения: 3 598
Пожелавам ти детенце!

Благодаря Heartpulse Heartpulse Heartpulse.
Съпругът ми много иска, аз си признавам също, но като си спомня какво преживях... (трябва да махна спиралата, но се ослушвам).
Бих искала да осиновим, като нямам никакви претенции за пол и раса, но процедурата е почти невъзможна. Още ще го мисля,  имам много любов за даване Simple Smile.

# 756
  • Мнения: 39 433
Описа го страшно. Добре, че се е намерил вариант за теб, така че да водиш пълноценен живот. Пожелавам и аз бебче.

# 757
  • Мнения: 3 598
Благодаря Heartpulse .
То е страшно, а бях и много слаба, залитах от кръвозагуба. Не можеш да излезеш (тогава не работех), но едно дете си иска постоянна грижа, движение и пр.
Слагаш тампон, нощна превръзка и всичко омазано до половин час.
Тогава допуснах и миомни възли, но се оказаха ниските нива на прогестерон, които спиралата регулира.

По темата - към момента пия мултивитаминна добавка, Омега 3-6-9 и пробиотик, както и 10000 mkg биотин, от който косата ми е най-благодарна. Тази потенция си я определих сама, като опаковката ми е за 3 месеца и ще направя почивка.
Търся информация за витамин Д, но може би първо е по-добре да пусна кръв и да видя нивата. Сега в условията на пандемия и идваща зима е важно за имунитета, отделно за костите.
Пооглеждам добавки за предменопауза, скоро ми предстои гинекопрофилактика при моя лекар и ще поговоря и с него.

# 758
  • София
  • Мнения: 3 880
А имаше ли странични ефекти от Мирена, докато се нагодиш към нея?

# 759
  • Мнения: 3 598
Не, никакви.
Вече нося втора, при първата беше единствено зацапване в продължение на 6 месеца, съвсем леко, но неприятно.
Цикълът с нея се рецулира напълно, толкова лек, че минава само с ежедневна превръзка. С втората почти нямам цикъл, нямам течение и се чувствам много добре.
Нямах главоболие, напълняване, гадене и пр.

# 760
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 825
1-ва спирала: Цикъл, преминаващ с ежедневна превръзка?
2-ра спирала: Липсващ цикъл? Thinking

# 761
  • Мнения: 1 674
Това е нормално, цикълът става оскъден или липсва. Именно този ефект се търси. Само който е страдал от описаното, може да си представи облекчението, което този тип спирали носи. Жалко, че много дами от неинформираност или некомпетентна информация, избягват хормоналните спирали.

# 762
  • София
  • Мнения: 3 880
Звучи много готино. Само това 6-месечно зацапване ме хвърля малко в ужас:) и разбира се поставянето й, мноооого ме е шубе.
А тая спирала спомага ли за яйчниците да не правят кисти при луф или ендо примерно?

# 763
  • Мнения: 3 598
1-ва спирала: Цикъл, преминаващ с ежедневна превръзка?
2-ра спирала: Липсващ цикъл? Thinking

Да, зацапване - капчица, две и край. Средно на 26-28 дни.
Вече нямам цикъл, не се образува лигавица. Но имам овулации, усещам ги, следя се много.
Да, облекчението е огромно, несравнимо! Когато си страдал от жестоко кървене (с извинение и огромни съсиреци, като големи парчета месо, които излизаха от мен), това беше просто неописуемо.
Години наред се мъчих много, но накрая беше вече животозастрашаващо, буквално.
И да, хормоналните спирали са много добро решение при добра поносимост и препоръка по отношение на силни менструации, като моята.

# 764
  • София
  • Мнения: 3 880
Звучи като много тежък цикъл наистина.
А правиха ли ви абразио преди да се сложи спиралата?

Общи условия

Активация на акаунт