Лакиране на ламинат

  • 2 615
  • 6
  •   2
Отговори
  • Мнения: 400
Ламинатът в детската стая е в много лошо състояние, но за подмяната му трябва двуетажно легло и трикрилен гардероб с надстройка да се разглобят на съставни части, за да се изнесат.
Чудя се дали може да се лакира с някакъв лак за дърво или други идеи?
Има 2-3 дупки с размер на 5 ст, отделно дъските по ръбовете са се обелили. С пастел, не съм сигурна, че е вариант

# 1
  • Мнения: 40 263
Не виждам с какво ще помогне лакирането. Можете да опитате с винилови самозалепващи се плочи, и като стигнете до тежки мебели ще изрязвате около тях, вместо да ги местите. Тези плочки се режат лесно с макетен нож и се лепят лесно направо върху ламината.  

Може и с корк, пак самозалепващи плочи.

И двата варианта са с по 3 мм дебелина, почти няма да личи.

https://parketilazur.com/vinilovi-plochi-lg-1238

Има и по-евтини варианти:

https://decotex.org/%D1%81%D0%B0%D0%BC%D0%BE%D0%B7%D0%B0%D0%BB%D … 8-parket-kvadrati

Последна редакция: ср, 09 сеп 2020, 23:37 от Черна станция

# 2
  • София
  • Мнения: 38 199
Не става с лак! Пробвала съм.

# 3
  • Мнения: 22 867
В руски сайтове съм чела, че и мен ме прихвана по едно време същия мерак. Обикновено отбелязват, че не си струва да са захваща човек с това, нито парите, нито времето, нито резултатът. Но, ако много иска: не се използват маслени и на водна основа бои, а алкиден емайллак или полиуретанови бои. След подготовката на ламината за боядисване - почистването му, се нанася боята няколко ръце, зависи какво се цели, оставя се да изсъхне хубаво и се лакира с полиуретанов или алкиден лак. От там нататък подръжката е да се внимава, покритието не е заводско, а саморъчно, може да се нарани повърхността от токчета или остри предмети, тежки мебели. Ако се мие, трябва веднага да се подсуши. Миризмите при боядисване и лакиране също не са за пренебрегване, с една дума не се захващайте по-добре.
Вкъщи слагаха ламинат върху дюшеме /оревах орталъка и тук във форума тогава/ в стая с мебели. Просто разместваха, нищо не сме разглобявали. Като сложиха ламината покрай едната стена, преместиха библиотеката, тя там си стои, даже книги не махах и продължиха със следващи размествания на диван, маса, масички, бюро, столове и каквото имаше. Бързо го наредиха и стаята бързо си върна предишния вид.

# 4
  • Мнения: 400
Вкъщи слагаха ламинат върху дюшеме /оревах орталъка и тук във форума тогава/ в стая с мебели. Просто разместваха, нищо не сме разглобявали. Като сложиха ламината покрай едната стена, преместиха библиотеката, тя там си стои, даже книги не махах и продължиха със следващи размествания на диван, маса, масички, бюро, столове и каквото имаше. Бързо го наредиха и стаята бързо си върна предишния вид.

Мислех го като вариант, но стаята е малка, няма много пространство за местене. Можи би ще пробвам с тези винолови плоскости. Не бях чувала за тях.

# 5
  • Мнения: 8 590
има си процедура за запълване на 'фугите' или образувалите се  разстояния между отделните дъски.  Купува се кит и в него се слагат частици, изстъргани от същия паркет. Не знам имаш ли  някакви резерви от него.  И след това се запълват, после се цикли с машината.
Но всичко това не си струва. Ламинатът е толкова евтин, махай стария и слагай нов. Има майстори, които работят само на празна стая. И според мен, като го слагат на парче под мебелите, не могат да го направят толкова стегнато да стои - как да чукат зад библиотеката?  Да не говорим и как ти ще гледаш стария паркет, ( с или без винилови плочки, лак или др.) и как ще те дразни, както сега?
аз харесвам в цялото жилище един паркет, ако съм на твое място, ще купя за цялото жилище, а останалите стаи може да ги сложа и по-нататък...

# 6
  • София
  • Мнения: 4 543
Фугира се и се цикли естествен паркет, не ламинат.

Разглобете поне леглото. Едва ли е голяма философия. Свалете надстройката на гардероба нацяло, изпразнете го и го преместете. А може и да успеете да го извадите от стаята като е без надстройка. Гардеробите са доста капризни на сглобяване/разглобяване и е малко рисково да го направите на съставните му части.

Общи условия

Активация на акаунт