Американски колеж - двадесет и първа тема

  • 52 495
  • 739
  •   1
Отговори
# 90
  • Cobrs
  • Мнения: 788
Усмивка, не ти реагирах, защото ти заяви, че нищо не може да те убеди, че маските не са вредни. Това, което ти коментираш обаче, не е така. Маската не може да причини поглъщане на въглероден двиокис. Газът е естествен продукт от метаболитните процеси в белите дробове: вдишания въздух съдържа около 20 процента кислород. При обмен на газ в белите дробове атмосферният кислород се абсорбира от червените кръвни клетки и въглеродният диоксид се отделя чрез издишания въздух. В резултат на това издишаният въздух съдържа само около 17 процента кислород, но четири процента. При дишащите маски такъв ефект не се наблюдава: Mолекулите на въглеродния диоксид са твърде малки, за да бъдат задържани от маските. Дори маските от най-високия клас на защита FFP3 могат да задържат само частици до размер от 0,6 микрометра, което е 0,0006 милиметра. Молекулата на въглероден диоксид обаче има диаметър 3,24 ангстрема, т.е. 0,000000324 милиметра. Той е почти 2000 пъти по-малък и затова преминава през маските бепрепятствено. Следователно въглеродният диоксид може да бъде изолиран от въздуха само с много сложни специални филтри. В допълнение, обемът от въздуха под самата маска е много малък и е в постоянен обмен. Освен това, ако наситеността на CO2 в тялото се увеличи, то организмът ни рефлекторно ще реагира с учестено дишане. При високи концентрации на CO2 в него ще почувстваме задух и това ще ни принуди да свалим маската. Само маски, които плътно ’’запечатват’’ областта на лицето и по този начин възпрепятстват обмяната на въздух, са потенциално опасни, например шнорхелът, ако си използва за маска.

https://www.tagesschau.de/faktenfinder/corona-masken-kinder-101.html

# 91
  • София
  • Мнения: 6 175
От собствен опит и измервания мога да кажа, че кислородната сатурация с и без маска е една и съща.
За размера на молекулите въглероден диоксид е писала и Maggrat. Зъболекари, лекари, хирурзи години наред ползват предпазни маски и си вършат работата подобаващо.
Маската на д-р Фрай е хубава, но точно нея ползваме за метрото. Пробвала съм я лично и в горещо време с нея е наистина неприятно. Материята е доста плътна, а е и черна.
Моето дете казва, че забравя, че е с маска в училище. Надявам се да уплътнява добре по лицето си хирургическата. Но да, те трябва да се сменят редовно!

# 92
  • Мнения: 2 298
Дано повече родители споделят мнението и идеи на ръководството. Вярвам, че при добро желание може да се намери решение, което да осигури безопасна среда за децата, без маски в час.

# 93
  • Там, където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 757
Maggrat, може ли снимка на вашите маски, може и на лично съобщение.

# 94
  • софия
  • Мнения: 25 399
Започва ученето. Препчетата вече имат класове. Моята мрън по БЕЛ е при Георгиева, по АЕ - Френд и Дачева, по мат - Дурчева.
Ще бъда благодарна да споделите впечатления от тях.

# 95
  • София
  • Мнения: 9 557
Моята госпожица беше при Дачева и Френд. Много са добри и двамата.

# 96
  • София
  • Мнения: 16 175
В сряда вечерта наше време ще има Zoom среща на живо с директор финансова помощ от американски университет, организирана от нашите академични съветници. Който родител се интересува, да ми пише на л.с. да му пратя линк за Zoom срещата и паролата за достъп до срещата.

# 97
  • Мнения: 12
Започва ученето. Препчетата вече имат класове. Моята мрън по БЕЛ е при Георгиева, по АЕ - Френд и Дачева, по мат - Дурчева.
Ще бъда благодарна да споделите впечатления от тях.

Моята девойка беше при Георгиева по БЕЛ и при Дурчева по математика. Беше много доволна! Имаше добра комуникация и обратна връзка.

# 98
  • Мнения: 815
Благодаря за отзивите, и моята госпожица е при Георгиева и Дурчева. Явно са се харесали с Дурчева, още като си дойде и седна да си пише домашното по мат, нищо че била чак за понеделник Laughing
По английски е при Тодорова и Бернхард, нещо за тях да кажете? Simple Smile

# 99
  • софия
  • Мнения: 25 399
За децата не знам, но аз силно се възхитих на госпожата по БЕЛ - знае 7 езика, между които японски и арабски.
За сега впечатленията са позитивни и се надявам да се затвърдят.

# 100
  • Мнения: 1 622
Имам въпроси за матурите.
Според сина ми, оценката на матурата имала значение за кандидатстване в университет.
Това общо правило ли е, или различните университети ще преценяват дали да взимат предвид тази оценка?
Не за друго, но до момента се обясняваше, че в общи линии, за децата, които учат до 12 клас, тези оценки нямат значение.

Редактирам се, става въпрос за НВО след 10-ти клас.

Последна редакция: чт, 24 сеп 2020, 12:59 от Ripple

# 101
  • София
  • Мнения: 4 999
За НВО-то в 10-ти клас ли се отнася въпросът?
Резултатите няма да се превръщат в оценки, а само в точки и в проценти ще фигурират в удостоверението за първи гимназиален етап, което от своя страна се вписва в дипломата за средно образование, но успехът от него не влиза при изчисляване на успеха в дипломата за средно образование - т.е. не вярвам да имат каквото и да е значение за който и да е университет.

# 102
  • София
  • Мнения: 1 022
Имам въпроси за матурите.
Според сина ми, оценката на матурата имала значение за кандидатстване в университет.
Това общо правило ли е, или различните университети ще преценяват дали да взимат предвид тази оценка?
Не за друго, но до момента се обясняваше, че в общи линии, за децата, които учат до 12 клас, тези оценки нямат значение.

Привет, може би грешката идва от думата "матура".  След 10 клас е НВО и то не влиза в успеха, след 12 клас е "матура" или зрелостен изпит и това е, което има значение.

# 103
  • Мнения: 1 622
Да, моя грешка. За НВО питам.
Ще говоря пак със сина ми какво са им казали.

# 104
  • София
  • Мнения: 11 961
То и матурата /ДЗИ/ вече няма да влиза в средния успех от дипломата по новата програма, но вероятно за някои чужди университети ще има значение. НВО 10-ти клас - едва ли някой ще го гледа.

Общи условия

Активация на акаунт