Студенти в Нидерландия - 8

  • 57 097
  • 751
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 349
Заради корона вируса тази година често всеки план е предпоследен - създава спънки, но понякога и нови възможности.
Тази година е по-различна, особено за първокурсниците.   Например  онлайн или хибридното обучение (само с 1-2 посещения на  унито седмично) дава възможност да се учи от България или да се търси квартира по-далеч от университетския град.
Скрит текст:
Пиша скрит текст, за да отделя личното от общите въпроси. Карантините провалиха търсенето на квартира през август в Маастрихт. Обучението е почти онлайн - имат право (но не са длъжни) на 2 присъствени упражнения седмично. Затова временно дъщеря ми живее при близки в Белгия на по-малко от 2 часа път с влак и пътува до университета 1 ден в седмицата. Ще търсим квартира, но не знам колко време ще отнеме.

Но възникват въпроси за задължения и права на онлайн първокурсниците
1. BSN номер - длъжни ли са да си извадят. Ако не са - имат ли право да го направят по желание

Събрах много информация, но не мога да намеря сама отговорите, още повече че при превода на английски може да се получи загубени в превода.  Естествено ще пишем имейли, но се страхувам да не изпуснем някой срок. И мисля, че ще е полезно и за други.
1.1. Длъжни ли са децата, които ще учат в Холандия над 4 месеца да вземат такъв номер?
1.2 Могат ли децата доброволно да изкарат БСН и как?

БСН номерът не е адресна регистрация, а е за връзка с администрацията, нещо като нашето ЕГН или ЛНЧ. Не съм сигурна, че е свързан с живеене в Холандия, а се дава и в други случаи - със сигурност намерих, че така наречените "фронтиерс" (които само работят в Нидерландия) също трябва да извадят БСН, но ходят до друга община? Но за студентите не намерих нищо написано. И във форума съм чела, и ако отворя формуляр за нещо, винаги искат БСН.
Във формуляра за БСН в Маастрихт буквало пише: адрес в Маастрихт или околността ("or the surrounding area here, not the parental address). Не искам да разсъждавам какво означава surrounding и дали 100-на км влизат в тази категория. Холандците са педантични и щом не са дали точно определения - вероятно ще разглеждат всеки случай отделно.
 
2. Имат ли право студентите, които не живеят в Нидерландия на заем за студентските такси (DUO tuition fee). В критериите няма изискване да живеят в Нидерландия. Предните години е било невъзможно да живеят далеч. Но отваряйки формуляра - първият ред е БСН номер???

Здравейте, мога да отговоря на последния въпрос за DUO. За да кандидатства е необходимо 56ч. на месец да работи, а за да превеждат заплата трябва холандска банкова сметка, а за да има банкова сметка трябва първо BSN, номер се дава след доказване на адресна регистрация. Така действахме ние.

# 61
  • Мнения: 6 462
Tuition fee loan изобщо не е свързан с работа.

# 62
  • Мнения: 5 410
При tuition fee имате нужда от сметка. А сметка без  BSN не можете да извадите. А за BSN ви трябва договор с наемодател. А щом ще наемате... под добре е студентът да е в Нидерландия.  Лично мое мнение. Като цяло стойноста на образованието рязко спада с преминаване на онлайн вариант, а ако е и от  дивана в хола... упражнението съвсем се обезсмисля.

# 63
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 944
За заема за таксата за обучение не е необходима холандска сметка, но пък искат BSN номер.
https://duo.nl/images/application-tuition-fees-loan.pdf
Защо не направи запитване дъщеря ви директно към DUO. Предполагам, не е единствен случай, в условията на онлайн обучение сигурно има доста студенти, които учат извън Нидерландия и не са регистрирани в община.

# 64
  • Мнения: 5 410
За заема за таксата за обучение не е необходима холандска сметка, но пък искат BSN номер.
https://duo.nl/images/application-tuition-fees-loan.pdf
Защо не направи запитване дъщеря ви директно към DUO. Предполагам, не е единствен случай, в условията на онлайн обучение сигурно има доста студенти, които учат извън Нидерландия и не са регистрирани в община.

A къде ще превеждат сумите ? С БГ сметка няма да стане...

# 65
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 944
Не знам, така пише
This should not be a savings account> You may also fill in a non-Dutch account number. In that case also fill in the BIC.
Защо да не стане в БГ сметка?

# 66
  • Мнения: 8 184
За заема за таксата за обучение не е необходима холандска сметка, но пък искат BSN номер.
https://duo.nl/images/application-tuition-fees-loan.pdf
Защо не направи запитване дъщеря ви директно към DUO. Предполагам, не е единствен случай, в условията на онлайн обучение сигурно има доста студенти, които учат извън Нидерландия и не са регистрирани в община.

A къде ще превеждат сумите ? С БГ сметка няма да стане...
Директно към университета?

# 67
  • Мнения: 2 190
Благодаря на всички за дискусията.
Междувременно открих още информация:
1. BSN задължително се ползва в образованието и вероятно в даден момент всички студенти трябва да го изкарат.
На правителствен сайт пише, че в личният образователен номер съвпада с BSN и е задължителен, от тук: https://www.government.nl/topics/personal-data/citizen-service-number-bsn
Скрит текст:
The BSN in education
The BSN is also used in education, where it is called the personal identification number (PGN) or education number. The PGN is the same number as the BSN. Schools must use the PGN in their records.
2. Възможно е да се извади "Non-residents BSN, който се издава само от някои (19 бр) общини. Проблем за онлайн първокурсници е, че се ходи лично. Тя се намира в Белгия и може да отиде на място. Още в предния пост уточних, че ще направим запитвания до институциите, но този проблем засяга повече деца.
Продължавам проучването и когато имам нова информация, ще пиша.

# 68
  • Мнения: 5 410
За заема за таксата за обучение не е необходима холандска сметка, но пък искат BSN номер.
https://duo.nl/images/application-tuition-fees-loan.pdf
Защо не направи запитване дъщеря ви директно към DUO. Предполагам, не е единствен случай, в условията на онлайн обучение сигурно има доста студенти, които учат извън Нидерландия и не са регистрирани в община.

A къде ще превеждат сумите ? С БГ сметка няма да стане...
Директно към университета?
Не става, Пенева. Преводът е от DUO  в сметката на студента, от там на определена дата универерситета си дърпа с директен дебит.  Институциите се дистанцират от плащане към чужди банки, защото не занят дали няма да ги чарджват. Пробвайте да попълните в заявлението за заем БГ  айбан - мноог се съмнявам да мине.

точно като "non residens" ше се регистрират децата  :
Are you staying in the Netherlands for less than 4 months? If you live abroad and you need a citizen service number (BSN) for dealing with the Dutch government, you can register as a non-resident. For this, you need to make an appointment. In the Netherlands, a citizen service number is also referred to as a BSN number. Your personal details are recorded in the Register of Non-Residents (RNI

Всяка община издава BSN. Не можете да минете без него, ако сте в страната над 4 месеца. Миналата година приятелката на сина ми, докато търсеше място за настаняване  ( около 2 месеца), нямаше адресна регистрация и съответно не можеше да извади BSN. След два неуспешни месеца в търсене на квартира университета даде на всяко дете в нейното положение документ, че е регистрирано на адреса на унито. Така децата успяха да си извдят BSN  и да легализират пребиваването си.

Последна редакция: пт, 18 сеп 2020, 14:37 от G..D..

# 69
  • Мнения: 2 190
Скрит текст:
За заема за таксата за обучение не е необходима холандска сметка, но пък искат BSN номер.
https://duo.nl/images/application-tuition-fees-loan.pdf
Защо не направи запитване дъщеря ви директно към DUO. Предполагам, не е единствен случай, в условията на онлайн обучение сигурно има доста студенти, които учат извън Нидерландия и не са регистрирани в община.

A къде ще превеждат сумите ? С БГ сметка няма да стане...
Директно към университета?
Не става, Пенева. Преводът е от DUO  в сметката на студента, от там на определена дата универерситета си дърпа с директен дебит.  Институциите се дистанцират от плащане към чужди банки, защото не занят дали няма да ги чарджват. Пробвайте да попълните в заявлението за заем БГ  айбан - мноог се съмнявам да мине.
точно като "non residens" ше се регистрират децата  :
Are you staying in the Netherlands for less than 4 months? If you live abroad and you need a citizen service number (BSN) for dealing with the Dutch government, you can register as a non-resident. For this, you need to make an appointment. In the Netherlands, a citizen service number is also referred to as a BSN number. Your personal details are recorded in the Register of Non-Residents (RNI

Всяка община издава BSN. Не можете да минете без него, ако сте в страната над 4 месеца. Миналата година приятелката на сина ми, докато търсеше място за настаняване  ( около 2 месеца), нямаше адресна регистрация и съответно не можеше да извади BSN. След два неуспешни месеца в търсене на квартира университета даде на всяко дете в нейното положение документ, че е регистрирано на адреса на унито. Така децата успяха да си извдят BSN  и да легализират пребиваването си.
Банковата сметка за ДУО може да е в чужда банка - има го черно на бяло в линка на Айяла.
Банковата сметка, от която унито дърпа такса - може да е различна и дори да не е на студента. Във втория случай платецът получава емейл и потвърждава съгласие за дърпане на парите от сметката.

За BSN - изчела съм старите теми. Затова още през август пратихме имейл до унито да питаме за тази възможност да се регистрира на техния адрес. Не се ангажират.

На някой може да му се стори дребнаво, че онлайн "първолаците" искат да се възползват от заема на ДУО - нали не харчат за квартира, защо тогава ще искат ниско-лихвен заем? Оставям личния елемент, защото всяко семейство си знае финансите и не е редно друг да се бърка.
Но въпросът има и принципна страна - никъде в ДУО няма изискване децата да живеят в Нидерландия. И не могат да се позоват на формуляра си. Общ принцип в правото е, че ако институциите са написали правилата по начин, който позволява различни верни тълкувания - се прилага тълкуването, което е изгодно за човека, а не за институцията.

# 70
  • Мнения: 5 410
biborana - нещо не те  схващам. Каква ти е драмата всъщност? И моят син е със заем , пиша от първо лице.
Имаш дете студент в Нидерландия ли? Какъв е проблемът - взима си BSN,  oтваря сметка, отива в ДУО и е готов/а. 
Ако искате детето да кандидатства за заем от България, и си изчела всички нормативни документи по темата, действайте - едва ли някой тук има опит с това, все пак, онлайн обучението е  новост за всички все още. Тъкмо ще сте първите които ще имат опит по процедурата и ще можеш да споделиш с други желаещи.

# 71
  • Мнения: 2 078
аз й разбирам питането на biborana - има предвид, че се получава някакъв омагьосан кръг - задължително е да имаш BSN, а той пък е обвързан с адрес, техният университет не желае да се ангажира момичето да се регистрира на неговия адрес, а дъщеря й временно живее в Белгия на два часа от Маастрихт и пътува само веднъж седмично до университета, другите й занимания са онлайн -т.е. няма адрес за нормален BSN

остава опцията за non-resident BSN, който обаче колко е приложим за студент, след като е валиден до четири месеца? Маастрихт не е от общините, които го издават, но, да речем, дъщеря й ще пътува до друга община, за да си го извади (без нидерландски адрес), какво обаче правят първокурсниците, които изцяло ще са онлайн и няма изобщо да заминат, за да стоят на място без присъствени лекции?

# 72
  • София
  • Мнения: 1 078
Привет. И аз с питане. Някой беше писал преди, но все пак.
Таксата на унито трябва да е платена до 20 септември, или 18 септември като гледам. Ако все още няма местна сметка и захраним бг сметката, която е регистрирал в студиелинк, ще стане ли
Здравейте!
Дъщеря ми регистрира още от България сметка в https://www.bunq.com/ В университета във финансовия отдел, където тя писа, потвърдиха, че това е легитимна холандска сметка и няма проблем от нея да теглят парите. Плюсът е, че не нужен БСН номер и всичко става онлайн.

И аз имам нужда от помощ. Дъщеря ми днес се върна в Холандия и не може да открие никъде БСН номера си. Не знам това дали е някакъв картон или какво, но не го открива. Има ли възможност, предполагам да, за вадене на копие?
Или къде се попълва евентуално този номер, за да го види? Тя хич не се сеща и звъни разстроена, понеже спешно трябва да попълни някакъв въпросник за работа, където е одобрена.

Последна редакция: сб, 19 сеп 2020, 15:40 от sVeshti4ka

# 73
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 739
Ако е подавала документи за DUO, при джипи да се е регистрирала или да е правила някаква застраховка.
Питайте с BSN дали се е регистрила за DigiD, предполагам че там може да си го види.

# 74
  • София
  • Мнения: 1 078
Ако е подавала документи за DUO, при джипи да се е регистрирала или да е правила някаква застраховка.
Питайте с BSN дали се е регистрила за DigiD, предполагам че там може да си го види.
Не, не е правила нито едното от тези неща. Ама след като ми е звъннала да реве, че не го намира, а аз я скастрих да търси решение (после писах тук), тя звъннала в общината, нищо че беше събота, а там са й казали в понеделник да отива при тях. Така че ще й издадат копие.
Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт