Студенти в Нидерландия - 8

  • 57 013
  • 751
  •   1
Отговори
# 600
  • Мнения: 5 365
Може би е добре да споменем уникалното решение на нидерландските университети да намалят изискуемия минимум кредити за първокурсниците по бакалавърски програми 2020-21. Всяко ръководството е излязло със свое решение и за конкретните специалности - при нас за Грьонинген е 35 кредита от 60.

Соломоновско решение. Така затварят устите на студентите които настояваха за намаляне на годишната такса.
А за все по ниската  стойност на образованието...не ще и дума,  никой нищо не казва.
В университета на моя син текат  разяснителни семинари относно предстоящия стаж  в началото на четвърти курс. И ако до сега намирането на стаж беше ангажимент на студента, който търси компании и кандидатства с портфолиото си, то сега се оказва, че децата няма да имат възможност да търсят стажове извън Нидерландия. В частност моят син има интерес към американски и азиатски пазар. Ако не успее да направи някаква комуникация онлайн и да си осигури неприсъствен стаж, със съдействието на университета ще се ориентира към компании от месния нидерландски  пазар. Идеята е децата да не пътуват много наса натам. Друг е въпросът колко важен е този стаж за бъдещата реализация на младите специалисти. Но това на този етап не е важно. Важното е... и аз не знам вече какво е важно.
Относно рестрикцията за вечерен час. Не касае работещите. Примерно -  деливъри  разнася храна , заетите в заведения работят, и т.н.

# 601
  • Мнения: 2 190
В темата редовно възникна спор какво според холандците означава "Транс-гранични пътуващи (cross-border commuters)" и по конкретно дали влизащи от България попадат в тази категория.
Налага се малко отклонение - свободното движение на хора (не само екскурзии, но и работа, и обучение) е основен принцип на ЕС, а Нидерландия е един от създателите на съюза. Затова какво няма никакво значение какво мислят не само бг-мамите, но дори и холандските и български депутати. Това е част от общностното право.  И още нещо - в ЕС има равно третиране на всички държави и не може една-две държави (например съседни) да са  в по-благоприятна позиция от останалите. Последно в отклонението - дъщеря ми е на практика "крос-бордър", защото няма резидънс в Холандия, затова съм изчела десетки документи, няма как да дам линк към всички.
Давам само този линк: https://www.government.nl/topics/coronavirus-covid-19/visiting-the-netherlands-from-abroad/negative-test-result-and-declaration/travellers-inside-eu-schengen-countries
 И текстът който ни интересува: "Вие сте крос-бордър студент, ако живеете в някоя държава-членка на ЕС, учите в Нидерландия и и се връщате на мястото, в което имате резиденс поне ВЕНЪЖ СЕДМИЧНО. Линкът е хубав, защото пише и с какви документи се доказва.
Според официалната дефиниция (не само горния линк, но и много други), има поне 3 категории крос-бордер студенти. Те минават границата между държави-членки (т.е. и с Нидерландия):
1. (Почти) всеки учебен ден - малко вероятно да има такива бългрчета.
2. Връщат се в БГ поне веднъж седмично - преди корона вируса познавах семейства, които живееха и работеха по този начин. Сега не го правят. Възможно е да има такива студенти.
3. Дистанционни студенти (на английски ползват термина tele-commuters) - живеят в БГ и ходят там от дъжд на вятър, когато се налага.
Както е записано в посочения линк, студентите от БГ, които нямат резиндс в НЛ изобщо не трябва да показват дори и ПСР тест, но аз не бих рискувала да си пусна детето със самолет без тест, защото на летището може да не са наясно с изключението. За сухопътна граница - без тест.

ПП: Когато на официален сайт е написано кристално ясно какво е крос-бордер студент, няма да губя своето и тяхно време с излишни и елементарни въпроси.

# 602
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
Ами, летище София няма информация от Уиз Ер, да имат решение на проблема. Явно за Уиз Ер, проблема си е на пътниците ..не занам какво да направим, освен да отиде утре в 3:00 на летището и ...

Пише, че в Пирогов има денонощна лаборатория, но дали правят бързи тестове за Ковид?

# 603
  • Мнения: 349
Може би е добре да споменем уникалното решение на нидерландските университети да намалят изискуемия минимум кредити за първокурсниците по бакалавърски програми 2020-21. Всяко ръководството е излязло със свое решение и за конкретните специалности - при нас за Грьонинген е 35 кредита от 60.

Соломоновско решение. Така затварят устите на студентите които настояваха за намаляне на годишната такса.
А за все по ниската  стойност на образованието...не ще и дума,  никой нищо не казва.
В университета на моя син текат  разяснителни семинари относно предстоящия стаж  в началото на четвърти курс. И ако до сега намирането на стаж беше ангажимент на студента, който търси компании и кандидатства с портфолиото си, то сега се оказва, че децата няма да имат възможност да търсят стажове извън Нидерландия. В частност моят син има интерес към американски и азиатски пазар. Ако не успее да направи някаква комуникация онлайн и да си осигури неприсъствен стаж, със съдействието на университета ще се ориентира към компании от месния нидерландски  пазар. Идеята е децата да не пътуват много наса натам. Друг е въпросът колко важен е този стаж за бъдещата реализация на младите специалисти. Но това на този етап не е важно. Важното е... и аз не знам вече какво е важно.
Относно рестрикцията за вечерен час. Не касае работещите. Примерно -  деливъри  разнася храна , заетите в заведения работят, и т.н.

За съжаление сте права. Ситуацията с намаляването на кредите е абсурдна, но е факт. Посредствени студенти преминават в следващата година /при нормални условия биха отпаднали/. Пада качеството на образованието, но не и таксите. На дъщеря ми също и предстой стаж следващата есен, но при тази ситуация нищо не може да се прогнозира, а пък да планира съвсем, а стажа е важен, но.....

# 604
  • Мнения: 1 401
Биборана, няма да споря, тъй като не съм веща в правото. Факт обаче е, че бг студент няма как да се качи на самолета за Нидерландия без пср, а вече и без антиген тест. Нали разбирате, че авиокомпаниите са просто изпълнители и няма да си губят времето в спорове - в противен случай могат да понесат санкции от нидерландска страна.
На нас много може да ни се иска да са свободни да пътуват децата ни, но просто няма как да стане.

# 605
  • Мнения: 24 467
То на всички ни се иска, ама не ни питат. Затова и аз не мисля по тези въпроси - има изисквания - изпълнявам, ако ми е важно.

# 606
  • София
  • Мнения: 82
Така е, но пише да се запознаеш с условията преди да си купиш билет. Ок, ама два дни преди полета се променят условията, и адекватното поведение е като на България Ер. Поне аз така си мисля.  Иначе да, не е тяхна отговорност.

# 607
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
Скрит текст:
В темата редовно възникна спор какво според холандците означава "Транс-гранични пътуващи (cross-border commuters)" и по конкретно дали влизащи от България попадат в тази категория.
Налага се малко отклонение - свободното движение на хора (не само екскурзии, но и работа, и обучение) е основен принцип на ЕС, а Нидерландия е един от създателите на съюза. Затова какво няма никакво значение какво мислят не само бг-мамите, но дори и холандските и български депутати. Това е част от общностното право.  И още нещо - в ЕС има равно третиране на всички държави и не може една-две държави (например съседни) да са  в по-благоприятна позиция от останалите. Последно в отклонението - дъщеря ми е на практика "крос-бордър", защото няма резидънс в Холандия, затова съм изчела десетки документи, няма как да дам линк към всички.
Давам само този линк: https://www.government.nl/topics/coronavirus-covid-19/visiting-the-netherlands-from-abroad/negative-test-result-and-declaration/travellers-inside-eu-schengen-countries
 И текстът който ни интересува: "Вие сте крос-бордър студент, ако живеете в някоя държава-членка на ЕС, учите в Нидерландия и и се връщате на мястото, в което имате резиденс поне ВЕНЪЖ СЕДМИЧНО. Линкът е хубав, защото пише и с какви документи се доказва.
Според официалната дефиниция (не само горния линк, но и много други), има поне 3 категории крос-бордер студенти. Те минават границата между държави-членки (т.е. и с Нидерландия):
1. (Почти) всеки учебен ден - малко вероятно да има такива бългрчета.
2. Връщат се в БГ поне веднъж седмично - преди корона вируса познавах семейства, които живееха и работеха по този начин. Сега не го правят. Възможно е да има такива студенти.
3. Дистанционни студенти (на английски ползват термина tele-commuters) - живеят в БГ и ходят там от дъжд на вятър, когато се налага.
Както е записано в посочения линк, студентите от БГ, които нямат резиндс в НЛ изобщо не трябва да показват дори и ПСР тест, но аз не бих рискувала да си пусна детето със самолет без тест, защото на летището може да не са наясно с изключението. За сухопътна граница - без тест.

ПП: Когато на официален сайт е написано кристално ясно какво е крос-бордер студент, няма да губя своето и тяхно време с излишни и елементарни въпроси.
Не ми се влиза в спорове, още повече правни, все пак не е това идеята на форума, само ще кажа (не като мама в бг форум, а като професионалист, работещ точно това) - това за транс-бордер студенти е много грешно, не заблуждавайте останалите.
"Затова какво няма никакво значение какво мислят не само бг-мамите, но дори и холандските и български депутати." - това също не е вярно - има обявено извънредно положение и Холандия може да обяви временните си мерки (ограничения), без да се съобразява с Европейските директиви.
Не на последно място - всяка една самолетна компания има право да си наложи собствени правила, които пътниците трябва да спазват.
За карантината вече няколко пъти говорихме - карантината е задължителна, друг е въпроса кой какво самосъзнание има

# 608
  • Мнения: 152
Здравейте , дъщеря ми е приета в университета в Амстердам и си търси квартира за следващата учебна година.
Ако може да ми дадете някакви съвети бих била благодарна.

# 609
  • София
  • Мнения: 82
След n-броя разговори с Уиз, с летището, където първо потвърдиха, после отрекоха, накрая от горещата линия за информация за ковид, ме увериха,че има разкрити пунктове от СРЗИ за бързи тестове на Т 1 и Т2 във връзка с полетите до Нидерландия..

п.с. от Уиз Ер, току що пратиха имейл, да потвърдят за тестовете

Последна редакция: пт, 22 яну 2021, 23:03 от valedo

# 610
  • Мнения: 116
Не знам какво става ,но полета на дъщеря ми 09.02-16.02 е анулиран.

# 611
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 738
Не знам какво става ,но полета на дъщеря ми 09.02-16.02 е анулиран.

С коя компания?

# 612
  • Мнения: 1 269
neda.dikova, има вариант да кандидатствате за жилище през университета.Заплаща се такса, ако не Ви предложат подходящо до определен период, връщат таксата.
Ние много късно започнахме да търсим и жилищата, които ни предложиха бяха хубави, но скъпи, за нас. Това се отнася за универитета Vrije.
Детето си намери през room.nl, комплекса е на DOWO, стаята не беше обзаведена, но бързо се оправихме, отговаря на уловията за помощ по тази причина  му възстановяват част от наема.

# 613
  • Мнения: 116
Не знам какво става ,но полета на дъщеря ми 09.02-16.02 е анулиран.

С коя компания?

С Wizz беше.Виждам има полети за тези дати с Rayan ,но напролет ни анулираха два полета с тях и малко се разочаровахме.Не знам да купуваме ли други билети,какво да правим.Всичките са рожденици февруари и ми се искаше да се съберем,тъй като за Коледа не можахме и си мислех че до февруари всичко ще се успокои,а то какво стана сега:(
Ядосана е и за стажа,никой нищо не им казва в момента.Нищо не може да се планира дори и месец напред.

# 614
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
След n-броя разговори с Уиз, с летището, където първо потвърдиха, после отрекоха, накрая от горещата линия за информация за ковид, ме увериха,че има разкрити пунктове от СРЗИ за бързи тестове на Т 1 и Т2 във връзка с полетите до Нидерландия..

п.с. от Уиз Ер, току що пратиха имейл, да потвърдят за тестовете

Здравейте,
Успя ли да излети и кацне благополучно детето ви?

Общи условия

Активация на акаунт