Студенти в Нидерландия - 8

  • 57 056
  • 751
  •   1
Отговори
# 585
  • София
  • Мнения: 82
Е то не става дума за един човек, а за всички пътници от полета
и всички полети в ранните часове. Ще звъним утре в Пирогов и Рамус, и на летището,  пък най-много да не замине. И без това са онлайн...Ще пиша какво е станало.

Последна редакция: пт, 22 яну 2021, 00:33 от valedo

# 586
  • Мнения: 24 467
Аз не се майтапих, като писах, че трябва да има изнесена лаборатория на летището. А ПСР-ът не отпада, нали? Просто бързият е добавка. Бонусче, един вид. Сега остава и едни антитела да искат, за пълен комплект.
Божке, добре, че отпътува по-рано..., настани се в новата квартира и сега си чака програмата вече.

Последна редакция: пт, 22 яну 2021, 12:25 от Judy

# 587
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 942
Здравейте,
дъщеря ми ще пътува в неделя, 24 януари за NL за да се явява на изпити през следващата седмица  (лекциите бяха онлайн, но повечето изпити ще са присъствени) и ще се прибира обратно на 31 януари.

Един от преподавателите на сина ми също беше обявил, че изпитът ще е присъствен. Писаха му много деца за невъзможността си да пътуват, изискванията за карантина и т.н. и той в крайна сметка се съгласи да има изпит и онлайн, но само за тези които са му писали.
Освен това в сайта на нидерландското правителство пише, че ще вземат мерки карантината от препоръчителна да стане задължителна. Ще записват пристигащите на летището, ще ги проверяват по телефон, не знам дали и на място.

Не отпада ПСР тестът.
Дано се реши някоя лаборатория (за държавна не си и помислям) да сложи пункт на летището.

Последна редакция: пт, 22 яну 2021, 08:52 от Айяла

# 588
  • Бургас
  • Мнения: 90
Здравейте, може ли някой да помогне с инфо за лаборатория във Варна, която да работи в неделя, за да се направи необходимия бърз тест, преди летището? Въобще бързите тестове излизат ли с незабавен резултат?

# 589
  • Мнения: 2 078
цитирам от друг форум, ще е полезно да се провери и в другите авиокомпании как смятат да процедират

Цитат
Синът ми пътува в неделя в 7:00 София - Амстердам

За щастие успях да се чуя с България Еар.

Казаха, че всеки пътник ще получи мейл, в който ще пише, че трябва да се яви 4 часа преди полета на летището и там ще му бъде взет бързия тест.
----
Казаха, че ще бъде организиран пункт в зала "заминаващи". 

Последна редакция: пт, 22 яну 2021, 11:38 от antea

# 590
  • Бургас
  • Мнения: 90
Благодаря, ви за споделената информация! За Варна , конкретно говорих с лаборатория Сити Лаб, на ул. Илинден работят и в неделя, и там може да се направи бързия тест.

# 591
  • София
  • Мнения: 82
цитирам от друг форум, ще е полезно да се провери и в другите авиокомпании как смятат да процедират

Цитат
Синът ми пътува в неделя в 7:00 София - Амстердам

За щастие успях да се чуя с България Еар.

Казаха, че всеки пътник ще получи мейл, в който ще пише, че трябва да се яви 4 часа преди полета на летището и там ще му бъде взет бързия тест.
----
Казаха, че ще бъде организиран пункт в зала "заминаващи". 

Това което разбрахаме засега,че това е организация от България Ер....За Уиз ер- те само приемали документи, не били отговорни за тестовете

# 592
  • Мнения: 24 467
То просто не виждам от вчера по какъв друг начин може да се направи.
За самите транспортни компании и летища ще е ужас също. Хората ще спрат да пътуват, ако така ги разиграват като маймуни. Затова е редно да се организират така.

# 593
  • Мнения: 2 190
Здравейте,
дъщеря ми ще пътува в неделя, 24 януари за NL за да се явява на изпити през следващата седмица  (лекциите бяха онлайн, но повечето изпити ще са присъствени) и ще се прибира обратно на 31 януари.
Тя смята, че от университета не се интересуват кога е пристигнала в NL и дали би трябвало да е под карантина, но аз имам съмнения и притеснения по въпроса. Има ли друго дете в подобна ситуация? .

Някой знае ли дали изискването за "двойно тестване" се отнася за пристигащите в NL от BG и  дали като се прибира обратно oт NL в  BG също трябва да си прави PCR тест? .

Мислех да се въздържа от отговор, защото някои съфорумки обидено тропат с краче, когато мнението ми не съвпада с тяхното. Но никой друг не отговаря и знам колко е гадно да чакаш да прочетеш нещо, когато си притеснен и няма време.

1. В Нидерландия карантината де факто е препоръчителна  и детето спокойно може да отиде на изпитите. Това е основен принцип в правото, всяка норма (задължение), за което няма предвидена санкция (наказание) де факто е препоръчителна. И при карантината е така, защото няма проверки и наказания. Както и Айяла е писала "Освен това в сайта на нидерландското правителство пише, че ще вземат мерки карантината от препоръчителна да стане задължителна"
2. Транс-граничните (cross-border) студенти НЕ ТРЯБВА да спазват карантина - ето линк към официален сайт: https://www.government.nl/topics/coronavirus-covid-19/visiting-t … antine/exemptions
Скрит текст:
Cross-border students and schoolchildren do not need to self-quarantine if:
they are required to be physically present at the educational institution. For example, they cannot take part in lessons online; and
they are registered with a Dutch educational institution and live permanently outside the Netherlands; or [/b]
Превеждам накратко - 1. Студентите трябва да присъстват физически (при Вас е така - задължителен присъствен изпит) и 2. живеят постоянно извън Нидерландия. Последното означава, че няма резидънс там (нямат БСН-резидънс номер и регистрация в общината). Т.е. всички български студенти, които нямат резидънс в Нидерландия, влизат там БЕЗ карантина и даже май и без ПСР тест.
Темата върви бързо и написах нов пост с правните аргументи.

Последна редакция: пт, 22 яну 2021, 15:30 от biborana

# 594
  • Мнения: 1 410
За карантината няма да се изкажа. Но български студент, живеещ в България, НЕ Е кросбордър. Няколко пъти сме го писали, това се отнася единствено за живеещи погранични студенти и ученици до 30км от границата с Нидерландия. Лесно може да бъде проверено - пускате едно питане до посолството ни в Хага или директно до Нидерландските власти.

# 595
  • Мнения: 24 467
Няма, няма /за сега де/  карантина там за нашите хора. Обаче тестването си върви с пълна пара. И, както е от година насам, очакваме промени! Smile

# 596
  • Мнения: 8 136
цитирам от друг форум, ще е полезно да се провери и в другите авиокомпании как смятат да процедират

Цитат
Синът ми пътува в неделя в 7:00 София - Амстердам

За щастие успях да се чуя с България Еар.

Казаха, че всеки пътник ще получи мейл, в който ще пише, че трябва да се яви 4 часа преди полета на летището и там ще му бъде взет бързия тест.
----
Казаха, че ще бъде организиран пункт в зала "заминаващи". 

Ето и от страницата на БългариаЕър

# 597
  • Мнения: 1 410
Може би е добре да споменем уникалното решение на нидерландските университети да намалят изискуемия минимум кредити за първокурсниците по бакалавърски програми 2020-21. Всяко ръководството е излязло със свое решение и за конкретните специалности - при нас за Грьонинген е 35 кредита от 60.

# 598
  • София
  • Мнения: 82
Ами, летище София няма информация от Уиз Ер, да имат решение на проблема. Явно за Уиз Ер, проблема си е на пътниците ..не занам какво да направим, освен да отиде утре в 3:00 на летището и ...

# 599
  • Мнения: 24 467
Ами, летище София няма информация от Уиз Ер, да имат решение на проблема. Явно за Уиз Ер, проблема си е на пътниците ..не занам какво да направим, освен да отиде утре в 3:00 на летището и ...
Защо не питате предварително и лаборатории дали работят по 24 часа и да се ориентирате дали да не ползвате такава, след като не ви е сигурно летището?

Общи условия

Активация на акаунт