Студенти в Нидерландия - 8

  • 57 024
  • 751
  •   1
Отговори
# 285
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
Ако студента няма нито един работен ден през годината (януари-екември), няма право на помощ. Помощта се изплаща за ниски доходи и размера и зависи от доходите. Същото важи и за помощ за наем.

Някъде, сега не мога да намеря къде, срещнах таблица за размера на помощта в зависимост от доходите. Имаше доходи 0 и съответно максимална помощ. Оттам идва и объркването ми. Ще потърся източника.
Относно помощите за наем, синът ми твърди, че негови познати първокурсници, които живеят на общежитие, ползват помощ, независимо че не отговарят на критериите - възраст, размер  на наема. Може би за общежития има някаква друга субсидия, която не съм срещала упомената в темата.

# 286
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 738
Дъщеря ми е в общежитие в самостоятелна стая. Кандидатства и беше одобрена за помощ за жилище. Няма доходи от работа и декларира, че няма спестявания до 30000 евро.
https://www.belastingdienst.nl/wps/wcm/connect/bldcontentnl/bela … agen/huurtoeslag/

# 287
  • Мнения: 6 309
Не съм чела условията, но общежитията на ТУ мисля че се водят студио, т.е самостоятелно помещение, подлежащо на allowance

# 288
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
Да, но нали трябва да отговаряш на определени условия за възраст и размер на наема, например, ако си под 23 години, наемът не трябва да надвишава 400 и няколко евро, което е почти неизпълнимо
https://www.belastingdienst.nl/wps/wcm/connect/nl/toeslagen/cont … urtoeslag-krijgen

# 289
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
По новата данъчна система (мисля, че от преди една или две години са промените), в момента в който си попълниш апликацията (онлайн) за помощ (здравна или наем), автоматично ти се калкулира и я получаваш също така автоматично. При изтичане на календарната година и след подаване на данъчна декларация (всеки един работещ или получаващ помощи студент е задължен да подава годишни данъчни декларации) помощите се рекалкулират. Това е момента, в който данъчна служба ще поиска и документи, доказващи заявените факти при подаване на молбата за помощ. Данъчните имат право да правят проверки до 5г назад. Това, че децата са заявили нещо и започнали да получават помощи не означава, че имат право на тях (говоря условно, не знам какво е положението на всеки един). Много често се дължи връщане на неправилно взети помощи. На мен ми преизчислиха помощи взети през 2016 и 2017 (тогава, първо проверяваха имаш ли право и тогава ти даваха помощи, въпреки че тогава ми заявиха, че имам право на такива, след няколко години решиха, че не е точно така и трябваше да върна едни хиляди). Бъдете внимателни при искане на помощи, четете внимателно, ако има неясноти е добре да се обърнете към счетоводител, който ще ви обясни всичко. Момента с връщането е много неприятен. Системата не може да бъде надхитрена.

Доколкото знам, за общежития има някакви други помощи, които не са по стандартния ред, но нямам идея какви са. Дъщеря ми беше в общежитие и работеше и нямаше право на помощ.

# 290
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 738
Да, но нали трябва да отговаряш на определени условия за възраст и размер на наема, например, ако си под 23 години, наемът не трябва да надвишава 400 и няколко евро, което е почти неизпълнимо
https://www.belastingdienst.nl/wps/wcm/connect/nl/toeslagen/cont … urtoeslag-krijgen

421,48 евро е основният наем . Толкова пише и в договорът и това се посочва като сума, на чиято база се изчислява помощта. Допълнително плащаме още около 150 евро за ток, вода, интернет, административни такси и др., които се плащат с основния наем. Извън наемът се плаща данък за канали, даже получи писмото за задължение за 2020 година от септември до края на годината към 30 евро дължи.

# 291
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
Ето този източник имах предвид. Не знам дали е официален. Има графа No income, което би трябало да означава, че не си работил
https://www.zorgwijzer.nl/faq/healthcare-allowance

Благодаря на всички за отговорите. Не че сме стигнали дотам, просто изяснявам за себе си.

# 292
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 738
От това, което аз изчетох за тези два вида помощи, разбирам че не са обвързани с работа. В смисъл, ако имаш доходи до определена сума, можеш да се възползваш. Естествено застраховката става необходима при стартиране на работа, но ако спреш да работиш, можеш да се възползваш от тази помощ до края на престоя си в Нидерландия. Така както самите нидерландски студенти, за които тази застраховка е задължителна, могат да се възползват от нея, без да е необходимо да работят. Това са мои интерпретации и нямам претенции, че е така. Предполагам, че всяка година се кандидатства за помощ, като ако има промяна в обстоятелство трябва да се уведомят властите. Може и със задна дата да се поиска помощ.

# 293
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
Скрит текст:
Ето този източник имах предвид. Не знам дали е официален. Има графа No income, което би трябало да означава, че не си работил
https://www.zorgwijzer.nl/faq/healthcare-allowance

Благодаря на всички за отговорите. Не че сме стигнали дотам, просто изяснявам за себе си.

Това не е съвсем така. Има нулев доход в случаите, когато в жилището живеят повече от един човек, тогава е възможно дохода на единия да е 0, но на другия задължително трябва да е повече от нула. Ето виж условията дадени в страницата на данъчното:
https://www.belastingdienst.nl/wps/wcm/connect/bldcontentnl/bela … n/inkomen/inkomen
Винаги трябва да има някакъв доход, който може да идва от работа, или от отдаване на жилище под наем (например) или под друга форма, но винаги на този доход трябва да му се плащат данъци и да е описан в данъчната декларация. Т.е. трябва да има правно основание за приемането на дадени средства като доход.
Другия вариант, при който дохода може да е нула, при холандските студенти или други такива, на които поне единия от родителите живее и работи в Холандия и плаща данъци за доходите, които получава. Тогава студента, може да не работи и да се възполза от всички видове помощи, добавки, стипендии и т.н.

Скрит текст:
От това, което аз изчетох за тези два вида помощи, разбирам че не са обвързани с работа. В смисъл, ако имаш доходи до определена сума, можеш да се възползваш. Естествено застраховката става необходима при стартиране на работа, но ако спреш да работиш, можеш да се възползваш от тази помощ до края на престоя си в Нидерландия. Така както самите нидерландски студенти, за които тази застраховка е задължителна, могат да се възползват от нея, без да е необходимо да работят. Това са мои интерпретации и нямам претенции, че е така. Предполагам, че всяка година се кандидатства за помощ, като ако има промяна в обстоятелство трябва да се уведомят властите. Може и със задна дата да се поиска помощ.

Това въобще не е така. Тези помощи за нехоландски студенти са винаги обвързани с работа. Спираш работа, продължаваш да ги вземаш, но само и единствено през календарната година, в която си работил. Не работиш, нямаш доходи, не плащаш данъци, няма помощи. Холандчетата (както и моята дъщеря), могат да получават тези доходи, защото единия или и двамата родители живеят и работят в Холандия, плащат данъци и детето подава декларация за тези помощи един вид на гърба на мама и тати. Има го като условие както за помощите в данъчното, така и в страницата на ДУО. С две думи, ако студента (или родителите му) не плаща данъци в Холандия, няма право на помощи.

# 294
  • Мнения: 1 776
Много сериозно започва да се омешва студентстването с емиграцията тук...
Ту мъч фейк финансова информация и пълна липса на образователна такава.

# 295
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
Много сериозно започва да се омешва студентстването с емиграцията тук...
Ту мъч фейк финансова информация и пълна липса на образователна такава.
Никой не говори за емиграция тук, а за студенти и за помощи предоставени от държавата. "Омешването" е само в твоите представи.
Ако визираш мен за Ту мъч фейк финансова информация бих била благодарна ако ми кажеш къде е проблема с информацията която давам. Пълна липса на образователна такава лично съм била студентка в Холандия, дъщеря ми също е такава, по достоверна информация от това здраве му кажи

# 296
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 738
В информацията, предоставена от университета никъде не се споменава условие, че трябва да работи. Както споменах, е одобрена за 2020 година и има решение за тази помощ

# 297
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
Именно това казах в един от предните си постове, че за общежитията (не за всички) има правила, които са различни от тези за студенти наелите стаи или апартаменти извън общежития. Всеки университет си има различни договорки с правителството относно помощите за настаняване в студентските общежития.
Информацията, която дадох в предния си пост, касае наемане на стая, жилище, които не са предоставени от университета и за помощ за тях студента може да кандидатсва само чрез общите условия за това

# 298
  • Мнения: 2 190
Не съм чела условията, но общежитията на ТУмисля че се водят студио, т.е самостоятелно помещение, подлежащо на allowance

Причината е друга, мисля. Намерих отговорът тук: https://studenthousingthehague.com/blog/rent-benefit-for-interna … -the-netherlands/.
Някои общежития (студентски комплекси) подлежат на подпомагане като "заварено положение":
*Students living in student housing complexes are eligible for the housing allowance if the building was indicated as suitable for housing allowance before July 1st, 1997.

Наистина не пише, че трябва да работят???

# 299
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
Да не пише, но става въпрос за общежития, това вече го коментирахме. Общежитията си имат други помощи...

Общи условия

Активация на акаунт