Студенти в Нидерландия - 8

  • 57 078
  • 751
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 3
Много Ви благодаря! Извода е, че трябва да прекъсне.

# 271
  • Мнения: 5 400
Здравейте, влизам с бърз и много спешен ( за мен) въпрос. Може ли синът ми да ползва шофьорската си книжка в Нидерландия , оли трябва да я смени с техен аналог ? Синът ми е студент с регистрация в Бреда от 3 години. Предварително благодаря на отзовалите се.

# 272
  • Мнения: 458
Здравейте, влизам с бърз и много спешен ( за мен) въпрос. Може ли синът ми да ползва шофьорската си книжка в Нидерландия , оли трябва да я смени с техен аналог ? Синът ми е студент с регистрация в Бреда от 3 години. Предварително благодаря на отзовалите се.

Може. Моята дъщеря караше служебната кола.

# 273
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 738
Може, в този сайт, който малко по-горе беше пуснат има по темата информация

https://weknowthelaw.eu/%d1%88%d0%be%d1%84%d1%8c%d0%be%d1%80%d1% … 0%b4%d0%b8%d1%8f/

# 274
  • София
  • Мнения: 1 207
И моят син кара служебна кола с наша шофьорска книжка там.
Даже е разпитал и мисли да изкара това лято курсове за мотор тук. Иначе курсовете им са ужасно скъпи. А пък иска да си купува и да кара мотор там (въпреки неистовия ми ужас).

# 275
  • Мнения: 1 503
Здравейте! Децата ви научиха ли холандски и доколко им трябва в живота извън университета? А в университета?

# 276
  • Мнения: 458
Здравейте! Децата ви научиха ли холандски и доколко им трябва в живота извън университета? А в университета?

В началото ходи един семестър на курс по холандски, но тя е с италиански, испански и английски и този език ѝ се стори много труден. След 3 години там знае думи, разбира, може да каже нещо, но не се и старае - кара на английски и това не ѝ пречи.
В униреститета не ѝ е затрябвал, на работа говорят английски...

# 277
  • Мнения: 5 400
Благодаря ви много за информацията. Незаменими сте!
И за да не е само спам - синът ми пътува от Бреда до Амстердам на екскурзия. Всичко е спокойно, пътува се безпроблемно. Преди няколко седмици летя от Амстердам до Мюнхен и обратно, нямаше никакви спънки и рестрикции. Тест на  летището в Мюнхен , и резултат по мейл след 6 часа. Това беше всичко. Маска и лични документи - и децата пътуват спокойно.

# 278
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 738
И дъщеря ми ваканцията ходи на екскурзия до Амстердам. Много й хареса този музей за съвременно изкуство https://mocomuseum.com/. Беше и до Лайден, каза че е много хубаво.

# 279
  • Мнения: 2 993
Това е полезно да го знам. Въпрос не поставих, защото и ние се чудим. Със сигурност иска да учи другата избрана специалност, но едновременно не иска да се чувства загубила времето си до тук и иска да довърши сегашния бакалавър. Аз, от своя страна, мисля финансите Wink) нормално ... това, което ме притесни е, че ако избере да изкара първо докрай настоящата специалност, после ще искат големите такси. И за варианта - прекъсване и продължаване също се притесних, но вие ме успокоихте.

Ако специалността, която иска да учи е близка и има време да навакса да пита в университета.
По спомен в първия месец можеше да се смени специалност, ако не ти пасне и я има в същия университет. Но вече е минало повече от месец.
Да не се притеснява да пита адвайзора си какви са й опциите!
( Вметвам , нещо, което считам за културна разлика. Холандчетата ги учат от съвсем малки да не се срамуват да се борят за необходимостите си).

Може да се шофира с бг книжка. Дори, когато завършиш университет и ако станеш постоянно пребиваващ в Нидерландия, не си длъжен да я сменяш, докато не й изтече валидността.

Броят заразени в Нидерландия пада надолу. Желая здраве на всички. Не се притеснявайте за децата.

# 280
  • Мнения: 6 392
И аз забелязах, че доста надолу е абсолютния брой. Но заради по-малко тестове.
Процента също е паднал, но по-скромно. Като хората са дисциплинирани, това е резултата.
Моя син засега няма интерес към холандския, не му се налага особено и затова. Ако се наложи-ще учи, къде ще ходи:-)

# 281
  • Мнения: 1 271
Моят младеж от учене и работа, стига само до супера.
Ще се опита поне на фитнес да ходи, че  това висене на компютъра по цял ден не е добре.
Доволен е, че в петък има присъствените упражнения.
Два пъти вече е губи на път за Икеа, ама като го знам колко е разсеян, няма да е за последно:)

# 282
  • Мнения: 2 993
Два пъти вече е губи на път за Икеа, ама като го знам колко е разсеян, няма да е за последно:)

Не е само до разсеяност.
Икея обикновено е в покрайнините на градовете, където и Гугъл понякога се дезориентира

# 283
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 944
Веднъж сключена здравна застраховка се прекратява само при окончателно напускане на страната....

Замислих се, тъй като за мен поне остана неизяснен този въпрос. Откъде става ясно горното?
Ако студентът работи само няколко месеца, веднъж започнал да плаща холандска здравна застраховка, трябва да продължава да плаща до края на следването, независимо дали ще работи някога отново?
Има ли право в такъв случай на allowance?
Четох, не намерих такава информация, но намерих това
https://www.zilverenkruis.nl/naar-nederland/studeren-in-nederland

Доколкото разбирам от прочетеното, с ЕЗОК можеш да кандидатстваш за възстановяване на разходите и в Нидерландия, не само в НЗОК.

# 284
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
Веднъж започнал да работи студента е задължен да плаща здравни застраховки. Спирането на работа не е условие за спирането на здравните застраховки. Може да се иска помощ за здравните застраховки ако през годината, за която се иска такава помощ студента е имал доходи, т.е. е работил. Пример: студента работи януари и февруари, но плаща здравна застраховка за цялата година, то съответно има право на помощ за цялата година. Ако студента няма нито един работен ден през годината (януари-екември), няма право на помощ. Помощта се изплаща за ниски доходи и размера и зависи от доходите. Същото важи и за помощ за наем.
Здравната застраховка спира да се плаща. когато студента напусне околчателно Холандия, пусне молба за отписване от адрес към кметството и заяви, ще повече няма да пребивава в Холандия. Тогава, решението на общината се изпраща на застрахователната компания и застраховката се спира.

Общи условия

Активация на акаунт