Разчитане на резултати от медицински изследвания - тема 3

  • 53 259
  • 779
  •   2
Отговори
# 435
  • Мнения: 383
Днес си правих тези изследвания:



Вижда са , че са в нормата, но и е близо до горната граница резултата. Има ли от какво да се притеснявам?

# 436
  • Мнения: 2 826
Добре е да е по-ниска по принцип. В денят преди изследването е добре да се ограничат сладките и да не се яде след 19-20ч.

# 437
  • Мнения: 1 686
Днес си правих тези изследвания:



Вижда са , че са в нормата, но и е близо до горната граница резултата. Има ли от какво да се притеснявам?
Сутрин на гладно ли е правено?

# 438
  • Мнения: 383
Днес си правих тези изследвания:



Вижда са , че са в нормата, но и е близо до горната граница резултата. Има ли от какво да се притеснявам?
Сутрин на гладно ли е правено?

Да.

Вечерях предната вечер около 19:00.  После изядох една вафла малко след 21:00.
Кръвта е взета сутринта малко след 8:00.

# 439
  • Мнения: 1 686
Днес си правих тези изследвания:



Вижда са , че са в нормата, но и е близо до горната граница резултата. Има ли от какво да се притеснявам?
Сутрин на гладно ли е правено?

Да.

Вечерях предната вечер около 19:00.  После изядох една вафла малко след 21:00.
Кръвта е взета сутринта малко след 8:00.
Тогава може би е от вафлата в 21 часа. Не се притеснявайте излишно - не е близо до горната граница, въпреки че наистина най-добре е да е под 5.

# 440
  • Мнения: 18 542
Това е моментна снимка за конкретния ден и даже час и не може да се  правят абсолютно никакви заключения само по това изследване.

# 441
  • Мнения: 96
Здравейте!

При направена ПКК ми излиза завишена стойност на GRAN% (гранулоцити). Като стойност (в брой) излизат ниски, но в норма, но като % са завишени. На какво може да се дължи според вас, предвид стойностите и на останалите показатели?
Единственото, което ми хрумва, е че преди седмица ми беше поставена ваксина срещу COVID-19 и не знам дали когато имунната система реагира на нея, е възможен подобен род отклонения.
Ще съм благодарна да споделите мнение.

# 442
  • Мнения: 2 826
Минимално отклонение в % не е притеснително и може да се дължи и на селекционна специфика на машината, която центрофугира кръвта и изчислява резултатите. Може да е от ваксината, или от всичко и от нищо Simple Smile
Ако се притеснявате, направете диференциално броене, но търсете някъде да го направят мануално.

# 443
  • Мнения: 224
Днес си правих тези изследвания:



Вижда са , че са в нормата, но и е близо до горната граница резултата. Има ли от какво да се притеснявам?

Не знам дали за мъже и жени са еднакви стойностите, обаче за мъж това е напълно нормално стойност и не буди никакво притеснение.

Има едно НО - тази стойност сама по себе си нищо не означава. Несериозно е да се обсъжда само по нея каквото и да е.

# 444
  • Мнения: 96
Здравейте отново!

Излезе ми още един резултат, който повече ме притесни от GRAN%, за които писах по-горе.
Периодично, по моя инициатива, си изследвам Антистрептолизинов титър, тъй като при мен излиза винаги завишен. При горна граница 200, при мен обикновено се движи между 250 и 290. Този път обаче ми е излязъл 360 Sad

Личният лекар ми каза да отида на ревматолог - имам час за след 2 седмици при единствения, който намерих толкова скоро в района.

Преди няколко години бях пускала ревматоиден фактор и тогава ми беше в норми резултатът при Антистрептолизинов титър 290.

Много ме притесниха тези ревматични заболявания като хвърлих бърз поглед в Интернет. Някой дали може малко да ме ориентира и насочи на какво може да се дължат тези завишени стойности?

P.S. Преди време причината изобщо да си изследвам AST беше това, че имам едно акне, което за момента не мога да излекувам и дерматоложката ми беше назначила една камара изследвания.

Последна редакция: пт, 26 фев 2021, 18:54 от Nelanciuska

# 445
  • Б
  • Мнения: 566
Здравейте , става въпрос за дете на 16 г.
FT4 ↓ 11.51 pmol/L 12.00 - 20.60
TSH 1.90 mkIU/ml 0.53 - 3.59
Anti - TPO 9.45 IU/mL До 34.00
Тази по- ниска стойност на FT4 , какво означава?

# 446
  • Мнения: 11 839
Здравейте , става въпрос за дете на 16 г.
FT4 ↓ 11.51 pmol/L 12.00 - 20.60
TSH 1.90 mkIU/ml 0.53 - 3.59
Anti - TPO 9.45 IU/mL До 34.00
Тази по- ниска стойност на FT4 , какво означава?

На тази възраст вече показателите са като при възрастните. Означава, че щитовидната не произвежда достатъчно хормон има хипофункция, въпреки добрия ТСХ. Хубаво е било да се пусне целия щитовиден панел - липсва един хормон и още едни антитела.

# 447
  • Мнения: 383
Това е моментна снимка за конкретния ден и даже час и не може да се  правят абсолютно никакви заключения само по това изследване.

А какво е добре да се направи тогава?

По принцип ми го иска дерматолог резултата. Пита ме дали страдам от диабет и аз казах - не. После попита дали съм се изследвала и аз отговоих, че не съм. И ми каза да си направя това.

# 448
  • Мнения: 224
Това е моментна снимка за конкретния ден и даже час и не може да се  правят абсолютно никакви заключения само по това изследване.

А какво е добре да се направи тогава?

По принцип ми го иска дерматолог резултата. Пита ме дали страдам от диабет и аз казах - не. После попита дали съм се изследвала и аз отговоих, че не съм. И ми каза да си направя това.

Най-малкото обременяване с глюкоза, хубаво е все пак и тсх, фт3 и фт4 да се видят и хормоните в контекст, а ако ви се дават малко повече пари и естрадиол, фх, лх и прогестерон, като тези си има определени дни от цикъла когато да се изследват

# 449
  • Мнения: 18 542
Скрит текст:
Това е моментна снимка за конкретния ден и даже час и не може да се  правят абсолютно никакви заключения само по това изследване.

А какво е добре да се направи тогава?

По принцип ми го иска дерматолог резултата. Пита ме дали страдам от диабет и аз казах - не. После попита дали съм се изследвала и аз отговоих, че не съм. И ми каза да си направя това.
Ами зависи какво конкретно се търси като евентуален проблем. Щом те е питал за диабет, значи има причина да зададе този въпрос. Не те познавам и не знам каква би могла да е тя. Просто информацията, която даваш е крайно недостатъчна, за да се даде по-адекватен отговор.
Изследване за диабет е обикновено натоварване с глюкоза и снемане на анамнеза.

Общи условия

Активация на акаунт