Скенер на кръст и бъдещо забременяване

  • 1 122
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 24
Здравейте. Поради някои оплаквания в кръста и по хода на седалищния нерв, моят невролог иска изследване със скенер на кръстни прешлени.
Процедурно, попита ме бременна ли съм - не.
Това, което отчитам като моя грешка е че не го попитах колко време трябва да се изчака със забременяване след подобно изследване.
Изобщо не съм запозната с рисковете - притеснява ме зоната, която ще е обект на облъчване  - кръст...зоната на таза.
Вече съм на 36 и честно казано, предпочитам да се мъча от кръст и ако ще от болки да се превивам, вместо да подлагам на риск..... това, което ни е събрало всички в този форум.
Моля, споделете Вашето мнение има ли риск за бъдеща бременност след скенер на таза, колко се чака..... и струва ли си изобщо една нераждала жена да поеме този риск.
Благодаря ви.

# 1
  • Мнения: 2 352
Най-добре е да обсъдиш с лекар този въпрос.
Аз не виждам риск в самата процедура. Облъчването е минимално. По- добре е да се разбере от къде идва проблема с болките. Предполагам, че един цикъл ще е достатъчен да се изчака с опитите, за да се изчисти тялото ако се прави с контрастно вещество скенера.

# 2
  • Мнения: 19 339
При скенер облъчването не е минимално, но и според мен ако не си бременна в момента на изследването, няма проблем след това.
Обаче ако има съмнения за дискова херния, по-добре да се направи ямр.
Показва по-точно.

# 3
  • Мнения: 24
Благодаря Ви за отговорите. Аз взех моето решение, претеглих всичко и май ще се размина със скенера този път.
Да, четох, че ядрено-магнитният резонанс е най-безвреден, баща ми мина такъв преди години, но едва ли ще ми назначат такъв, виждам, че това е много "луксозно" изследване и сигурно само на тежки случаи се изписва.

# 4
  • Мнения: 2 593
ЯМР не е луксозно изследване, просто трудно дават направления по касата за него. За проблемите, за които пишете, това е по-точно и достоверно изследване, скенерът не е е толкова добър, а и е облъчване все пак. За бъдещо забременяване не мисля, че е чак такъв проблем, ако то не настъпи в същия месец.
Обаче не неглижирайте проблемите, които имате, заради евентуална бъдеща бременност. По-добре да разберете какъв е проблемът сега и да вземете мерки, защото по време на самата бременност така или иначе се повяват болки в кръста и таза, но освен че тогава изследвания не се правят, не може да се взимат и почти никакви лекарства и да се прави физиотерапия.
Ако неврологът не иска да пробва да пусне запитване за ЯМР до касата, имате 2 варианта - или сменяте невролога или можете да си направите платено. Цената е около 300 лв. на зона, т.е. ако искате например лумбална част на гръбначния стълб + таз ще ви излезе около 600 лв. Пробвайте все пак да минете по касата. На мен са ми давали направление.

Общи условия

Активация на акаунт