Пазарът на недвижими имоти, какво се случва реално? -Тема 47

  • 28 798
  • 762
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 1 711
Ето нови данни за очакваният от някой тук спад на цените на имотите!
https://business.dir.bg/imoti/vapreki-krizata-imotite-v-sofiya-p … a-goreshta-tochka

Какви по-точно са тези данни? Виждам една статия на човек, който има огромен материален интерес цените на имотите да са високи, тъй като се изхранва именно от процента на стойността на сделката. Дори няма източник на това откъде ги е видял тези данни за цена на квадрат в околните държави.
Да не говорим, че ние по цена на квадрат няма как да се сравняваме с други държави, тъй като тук това се манипулира здраво - включват се в квадратурата общи части, мазета, тавани и т.н.

# 736
  • София
  • Мнения: 5 945
То е ясно , че по-добре да не плащаш за тераси. Така е, особено в НС, е леко тъпо на общата цена да са и терасите , пък скача и % общи части ако има големи тераси и т.н. Но по време на Пандемията включително стана ясно , че без тераса не може. И аз съм фен на външните части, то за излизане, за цветя, за простор... който какво го разбира, хубаво е да има. Е сега, ако съм притеснена за бюджета, ще искам 1-2 кв. тераса, така е.

# 737
  • Мнения: 40 880
Ей сега си ви чета и си поглеждам моята лоджия. Ами веднага се вижда, че тя не е с по-ниска себе стойност от същата площ на хола ми.
- холът има стена с изолация и дограма,  лоджията има същото, ама 1,5 метра навътре в сградата (все едно някой е хванал една голяма стая и е издърпал външната стена 1,5 метра навътре).
- обаче лоджията има изолации по страничните стени, тавана и пода, а ако беше стая нямаше да ги има.
- лоджията се продава с подово покритие от студоустойчив граниторгес, а стаята на замазка.
- освен "издърпаната" стена лоджията има и още там около метър висока стена ( за парапет) с още някаква стоманена конструкция отгоре (ковано желязо и тръби).
- вътрешните стени на лоджията както и двете страни на парапета (освен споменатата вече изолация) имат и покритие от някаква силиконов или силикатна мазилка ( с всичките му мрежи, дюбели, долен слой, горен слой). Стените на стаите са само на шпакловка и замазка.
- лоджията също има контакт и плафон, значи и ток е прекаран.

Та, накратко, лоджията ( за разлика от балкон) е може би даже по-скъпа като себе стойност от съответните квадрати стая.  От там нататък зависи кой колко цени тази площ. Аз лично не си падам по огромни площи. Може да не ме минават със себестойността, но от моя гледна точка потребителската им стойност е по-малка. Не говоря за апартамент на първа линия на морето например, там е друго.

Балконите обаче май са по-евтини, а огромните тераси, дето по принцип са покрив на долните помещения, май са съвсем евтини. Тях вече как ги калкулират не знам, ама мисля, че в апартаментите с по 30 квадрата тераси цената на тези квадрати е по-ниска от останалото. Който си има такова нещо да каже.

# 738
  • Sofia
  • Мнения: 4 012
BLD за които питах са изкарали днес цени за новия си комплекс над 1600Е, това нормално ли е? Кога се качиха чак толкова много цените.

# 739
  • Мнения: 9 777
Може ли някой професионалист да ми обясни - няма ли вече по ЗУТ и останалите наредби, инструкции, нормативи и т.н. към него изискване за 3-стаен апартамент (2 спални) да има 2 санитарни помещения?
Защото преди по ЗТСУ имаше такова изискване. А сега гледам (пускат тук по темите) НС, 3-стаен с 2 спални и само 1 баня/тоалетна. Включително в този нов проект видях такъв апартамент.

Погледнах 2-3 тристайни апартамента (свободни) и впечатлението ми е следното - много добри размери на спалните, кухньохоловете - средна работа, нито малки, нито големи, големи коридори. Но няма дължини и ширини, за да преценя допълнително.

# 740
  • Мнения: 2 771
BLD за които питах са изкарали днес цени за новия си комплекс над 1600Е, това нормално ли е? Кога се качиха чак толкова много цените.

Кой, този AVIVA ли?

# 741
  • Мнения: 2 796
Ето нови данни за очакваният от някой тук спад на цените на имотите!
https://business.dir.bg/imoti/vapreki-krizata-imotite-v-sofiya-p … a-goreshta-tochka


Не знам какъв експерт е този, но не виждам логика да казва, че понеже цените в съседните държави били еди какви си и тук е нормално. Ако приемем че има имотен балон, то балона го има навсякъде по света в развитите държави, така че е нормално и в съседните ни държави цените да са надути аналогично. Ако има балон и той се спука, това ще се отрази в световен мащаб.

Другия му довод, който не издържа е че хората се страхували как ще купуват имоти заради ковид и дали нямало да се заразят при оглед Grinning. По-скоро хората се притесняваха накъде ще задуха икономиката, заетостта и сигурността, но не и че няма да могат да правят огледи.

Общо взето нищо не каза човека.

# 742
  • Мнения: 2 771
Абе притесняваха си се да ти кажа, аз точно март-април-май ходех по огледи и имаше няколко човека с възрастни родители, които ми отказаха. Да не говорим колко чакахме за оценка от банката, защото оценителите нямаха право да влизат по имотите.

# 743
  • Мнения: 35
Вариант 1, апартамент 100кв застроени.
Вариант 2, апартамент 90кв застроени и 10кв тераса.
Цената е една.
Но в 1я случай получаваш още 10кв застроени с тухли, покрив, замазка, ВИК, Ел, изолация и тн.
Това е доста очевидно.

10кв може да ти е една нова спалня 3.5 х 3.
С ключовете, контактите, бушоните, вратите, прозорците и тн.

Терасата/балкон в общия случай излиза извън "очертанията" на сградата, ако мога така да се изразя. Така че или я имаш или не, няма как тези квадрати да ти станат стая.

Другото, "вдлъбнатото" е лоджия. И там българина може да изпълни един велик соц-рай и да я остъкли и да си изкара там готварската печка и зимнината.

То е въпрос на предпочитания разбира се, но винаги е по-добре да има, отколкото да няма, си мисля.

# 744
  • Sofia
  • Мнения: 4 012
BLD за които питах са изкарали днес цени за новия си комплекс над 1600Е, това нормално ли е? Кога се качиха чак толкова много цените.

Кой, този AVIVA ли?

Да ...имах някакви надежди да е по-достъпно, а дори не е започнат все още.

# 745
  • Мнения: 6 298

Не знам какъв експерт е този, но не виждам логика да казва, че понеже цените в съседните държави били еди какви си и тук е нормално. Ако приемем че има имотен балон, то балона го има навсякъде по света в развитите държави, така че е нормално и в съседните ни държави цените да са надути аналогично. Ако има балон и той се спука, това ще се отрази в световен мащаб.

Другия му довод, който не издържа е че хората се страхували как ще купуват имоти заради ковид и дали нямало да се заразят при оглед Grinning. По-скоро хората се притесняваха накъде ще задуха икономиката, заетостта и сигурността, но не и че няма да могат да правят огледи.

Общо взето нищо не каза човека.
Еми добре, като не го казва човека, то поста на vaflichka го казва и то много красноречиво!
"BLD за които питах са изкарали днес цени за новия си комплекс над 1600Е, това нормално ли е? Кога се качиха чак толкова много цените."

# 746
  • София
  • Мнения: 5 945
Имам един ЕПК апартамент с много голяма тераса , която по ред причини я остъклихме. Ами чак стая не е, но много практично стана... то си е хубаво голямо помещение, за зимна остъклена тераса, за простор, за шкаф с багаж... за цветя ... абе чудно е .. Дори за изолация от шум и студ, пак става... иначе само я миех ...

# 747
  • Мнения: 9 006
В крайна сметка дали да имате нормално голям балкон е въпрос на финансови възможности. Така излиза.

# 748
  • Мнения: 40 880
В крайна сметка дали да имате нормално голям балкон е въпрос на финансови възможности. Така излиза.

Нормално големият не чак толкова, но който иска огромен определено трябва да се бръкне.

# 749
  • София
  • Мнения: 4 668
В крайна сметка дали да имате нормално голям балкон е въпрос на финансови възможности. Така излиза.

Нормално големият не чак толкова, но който иска огромен определено трябва да се бръкне.
Аз имам огромен, но не съм се бръкнал. Натресоха ми го бонус. А ако е бонус, аз обичам големите балкони.
Купих един 3ст за 70 кЕ, към 150кв с терасите. 1г стоя на пазара, продаваше се от частно лице. Никой не си го хареса. Взех го и без комисионна, а и ми намали от 74 на 70.

Друг случай, купувам ап с големи тераси от строител, дават ми ги на 50%. И така няколко сделки.
Същото е имало и уговорка с други строители, при които не е имало сделка.
Друг случай, кпувам ап с прекалено големи тераси, примерно 5 пъти вътрешната квадратура. Вътрешната част излиза пряко сили 35-40ина кв, с терасите 180. Цената на кв е по-ниска от пазарната, но твърде висока, имайки предвид, че жилищната площ е около 35кв. Опитвам се да се пазаря със строителната фирма. Отговорът е, ами аз всичко каквото правя в стая, мога да го правя и на терасата.
Питам, мога ли на терасата да си сложа гардероб, бюро, диван?

Вариант 1, апартамент 100кв застроени.
Вариант 2, апартамент 90кв застроени и 10кв тераса.
Цената е една.
Но в 1я случай получаваш още 10кв застроени с тухли, покрив, замазка, ВИК, Ел, изолация и тн.
Това е доста очевидно.

10кв може да ти е една нова спалня 3.5 х 3.
С ключовете, контактите, бушоните, вратите, прозорците и тн.

Терасата/балкон в общия случай излиза извън "очертанията" на сградата, ако мога така да се изразя. Така че или я имаш или не, няма как тези квадрати да ти станат стая.

Другото, "вдлъбнатото" е лоджия. И там българина може да изпълни един велик соц-рай и да я остъкли и да си изкара там готварската печка и зимнината.

То е въпрос на предпочитания разбира се, но винаги е по-добре да има, отколкото да няма, си мисля.
Ами то това остъкляване пари струва. А и наистина големите тераси са без покрив. Спокойно могат да ти поискат 10-20к за да ти направят терасата. Горе долу колкото е цената на квадрат строителство. Е, ако си ги дал един път пак толкова при купуването, кофти е да ги платиш отново. А и тая цена не включва разрешение, план, проект.
Ако ти цъфне проверка какво правим? Събаряме? След като си налял пари за кв.м., колкото за стандартен апартамент? А труда и времето?

Вдлъбната или не, тия квадрати могат спокойно да ти излязат стая.
Отиваш в имот.беге, и гледаш за 100кв застроен без тераси на дадена цена за кв. Друга сграда, друг строител, друго разпределение, други тераси, други стаи, ето ти стая, вместо тераса.

Друг вариант. Отиваш при същия строител, същата цена на кв, и  той ти дава 2 съвсем различни апартамента. Единия с 5кв тераса, другия с 50. Ами много ясно, че тоя с малката тераса, все нещо има с тая квадратура. Няма да е 100кв коридор.

Общи условия

Активация на акаунт