Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 31

  • 18 490
  • 749
  •   1
Отговори
# 705
  • Paris, France
  • Мнения: 14 030
jerami, дори и най-големите привърженици на нисък инсулин и КЗ приемат 25 за горна граница на първи час, 15 на втори и 5 на гладно. Не зная откъде взе 10, но няма значение.

Майка ми казва, че откакто се е дипломирала като лекар преди 56 години, референтните стойности за холестерол са непрекъснато сваляни. Може и да е така. Само Very low density  липопротеина има значение, ама него май не го мерят рутинно.

Когато Миоки пише, че не знае дали са и влошени хормоните, тя има предвид, че не знае какви са били преди да започне да се храни ВМ-НВХ, защото не ги е мерила преди да почне режима. Нейният инсулин сега е 7, но преди режима може и 70 да е бил. И моят не падна веднага до под 5 въпреки свалените кила, но с времето продължи да пада и след около 2.5-3 години влезе в норма.

Казваш, че кетогенната диета е стрес. Добре, но при ИР и диабет 2 той ни е необходим и ако само лежим, ядем и серем няма да се подобрим. Прилича на пълен глад, да и в пълния глад няма нищо лошо докато имаме достатъчно телесни мазнини. Пълният глад даже е по-добър за тези с ИР, но малко от нас имаме куража да направим дълъг глад. Сега точно много ниско калоричните диети се ползуват за обръщане на диабет 2 и даже се финансират от здравните каси. А британския NHS да финансира нещо подобно е голяма работа.

Много от нас живеем в държави, в които не можем да тестваме Т3, Т4, rT3, insulin ей така. Затова и нямаме изходни стойности. Много британци си знаят КЗ от ОГТТ но не и инсулина, защото никой не го тества, а някои даже не си знаят стойностите, защото лабораторията ги праща директно да доктора, а той не им ги показва. Мани!

За приема тук - Не мисли, че на мене ми постелиха червен килим. Всеки ден се караме с новите или ги пращаме да четат първия пост. Информацията е много, сложна е и е противоречива.

Повечето от нас сме опитвали някакви диети, но не сме имали успех и като сме намерили тази сме си потръгнали. Понеже при повечето дебели лелки с ИР нищо друго не действа сме се хванали за сламка и сме скептични към всичко друго, още повече когато прилича на общоприетите съвети, с които никой не се е излекувал.

Аз съм отворена към различни диети, но:

1. Била съм тежко ИР за много кратко и от 3 години не съм ИР.

2. Лесно смъкнах кила и мазнини, а и реално не съм имала много наднормено тегло и мазнини и за дълго и явно нямам лептинова резистентност.

3. Понеже съм се задържала вече 6 години в норма на холестерол и, инсулин, КЗ, щитовидна ми е широко около врата и мога да си позволя много повече от слабеещите в момента.

Хубаво е, че си успял с друга диета и точно за това искам подробности за нея. Има особености - ти си мъж с висока мускулна маса и висок тестостерон, а тук повечето сме дебели предменопозални лелки. Не забравяй, че темата е за отслабване с ИР, а не просто ИР.

Има и смъртно затлъстели, които изобщо не дръпват надолу въпреки лекарства и строги диети, защото обемът им не позволява кетоза за да си горят мазнините, а метаболизмът им е намален. За тях нито моята, нито твоята система работят в началото.

Сложи си щитовидните изследвания! На мене ми е интересно. И си пиши какво си направил, защото може да има мъже в твоето положение, но да не искат да пишат при толкова квачки 🥵😎.

Мерси за оптималните щитовидни стойности, само дето трябва да ида да ги видя какви са точно. 💐 Значи ниско TSH, средно към високо Т4 и Т3. Тук ТSH до 3 го приемат за ОК ако човекът се чувства добре.

И да, пиши си, защото иначе не може да има диалог.

Последна редакция: пн, 05 окт 2020, 02:26 от Nevena Virolan

# 706
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Не знам колко пъти да го напиша, "фактите", на които ти базираш изводите си, не са факти, а спекулации, за които няма консенсус дори в нАучните среди, а ти си седнал да ми твърдиш, че "...аз не го смятам, за влошен, а той е влошен".
Много арогантно от твоя страна е, да настояваш, с убеденост на специалист, че има проблем, само от цифри на хартия и няколко поста във форум, без да си ми свалил анамнеза, без да съм ти пациент и без да съм те питала за мнение. 

Останалото ще оставя без коментар, защото спорът е напълно излишен.
Вярвам на тялото си и лекари и учени, които за мен са авторитет, а това не са Грегър, Макдугъл, Орниш, Американската сърдечна фондация,  и т.н. от които ти явно черпиш така непоклатимата си убеденост.
Аз не говоря има или няма проблем, а това, че холестерола ти е извън референтните стойности, което е факт, но ти пак се измъкваш и насочваш, че съм казал друго. А черпя непоклатимата си убеденост, от това, че цялото ми здраве се подобри неимоверно, защото мога да изпиша цяла страница с десетките заболявания, които подобрих или напълно излекувах,  подобряването на кръвните показатели са само второстепенен признак за всичко това, но са доказателство, че съм в правилната посока,  а това, че американската сърдечна фондация, не били авторитет за сърдечното здраве пък аз предпочитам да го оставя без коментар.
jerami, дори и най-големите привърженици на нисък инсулин и КЗ приемат 25 за горна граница на първи час, 15 на втори и 5 на гладно. Не зная откъде взе 10, но няма значение.

Майка ми казва, че откакто се е дипломирала като лекар преди 56 години, референтните стойности за холестерол са непрекъснато сваляни. Може и да е така. Само Very low density  липопротеина има значение, ама него май не го мерят рутинно.

Когато Миоки пише, че не знае дали са и влошени хормоните, тя има предвид, че не знае какви са били преди да започне да се храни ВМ-НВХ, защото не ги е мерила преди да почне режима. Нейният инсулин сега е 7, но преди режима може и 70 да е бил. И моят не падна веднага до под 5 въпреки свалените кила, но с времето продължи да пада и след около 2.5-3 години влезе в норма.

Казваш, че кетогенната диета е стрес. Добре, но при ИР и диабет 2 той ни е необходим и ако само лежим, ядем и седем няма да се подобрим. Прилича на пълен глад, да и в пълния глад няма нищо лошо докато имаме достатъчно телесни мазнини. Пълният глад даже е по-добър за тези с ИР, но малко от нас имаме куража да направим дълъг глад. Сега точно много ниско калоричните диети се ползуват за обръщане на диабет 2 и даже се финансират от здравните каси. А британския NHS да финансира нещо подобно е голяма работа.

Много от нас живеем в държави, в които не можем да тестваме Т3, Т4, rT3, insulin ей така. Затова и нямаме изходни стойности. Много британци си знаят КЗ от ОГТТ но не и инсулина, защото никой не го тества, а някои даже не си знаят стойностите, защото лабораторията ги праща директно да доктора, а той не им ги показва. Мани!

За приема тук - Не мисли, че на мене ми постелиха червен килим. Всеки ден се караме с новите или ги пращаме да четат първия пост. Информацията е много, сложна е и е противоречива.

Повечето от нас сме опитвали някакви диети, но не сме имали успех и като сме намерили тази сме си потръгнали. Понеже при повечето дебели лелки с ИР нищо друго не действа сме се хванали за сламка и сме скептични към всичко друго, още повече когато прилича на общоприетите съвети, с които никой не се е излекувал.

Аз съм отворена към различни диети, но:

1. Била съм тежко ИР за много кратко и от 3 години не съм ИР.

2. Лесно смъкнах кила и мазнини, а и реално не съм имала много наднормено тегло и мазнини и за дълго и явно нямам лептинова резистентност.

3. Понеже съм се задържала вече 6 години в норма на холестерол и, инсулин, КЗ, щитовидна ми е широко около врата и мога да си позволя много повече от слабеещите в момента.

Хубаво е, че си успял с друга диета и точно за това искам подробности за нея. Има особености - ти си мъж с висока мускулна маса и висок тестостерон, а тук повечето сме дебели предменопозални лелки. Не забравяй, че темата е за отслабване с ИР, а не просто ИР.

Има и смъртно затлъстели, които изобщо не дръпват надолу въпреки лекарства и строги диети, защото обемът им не позволява кетоза за да си горят мазнините, а метаболизмът им е намален. За тях нито моята, нито твоята система работят в началото.

Сложи си щитовидните изследвания! На мене ми е интересно. И си пиши какво си направил, защото може да има мъже в твоето положение, но да не искат да пишат при толкова квачки 🥵😎.

Мерси за оптималните щитовидни стойности, само дето трябва да ида да ги видя какви са точно. 💐 Значи ниско TSH, средно към високо Т4 и Т3. Тук ТSH до 3 го приемат за ОК ако човекът се чувства добре.

И да, пиши си, защото иначе не може да има диалог.
Значи, така, е наистина тренда е за сваляне на холестерола, , за инсулин под 10 имам предвид на гладно, че според последните проучвания все повече специалисти препоръчват да е под 10 (лично мнение дори под 8 ), въпреки, че класическите референтни стойности на гладно са до 24.9, (което всъщност го знаеш), въпроса, е че аз нямам желание да се карам с никой, нито съм длъжен на когото и да било с нещо, влязох в този форум (не точно в тази тема), с идеята да помагам след като се подобрих, но тук отношението определено ме натоварва, с караници и поучаване не става, човек сам трябва да има желание да си оправи здравето, защото това изисква буквално промяна в мисленето на 180 градуса, нали знаеш приказката, че няма нелечими заболявания има нелечими пациенти и другата, че човек за да оздравее трябва да е готов да се откаже от нещата, които го разболяват.

# 707
  • Мнения: 27 574
Те и класическите референтни за ТСХ, Т3 и Т4 са доста разтегливи, но аз например не се чувствам ок при ТСХ над 2- 2,5, а също и при желязо което уж е в референтните, но не е оптимално (същото важи и за Т3, Т4, феритин). И на изследването за инсулин на гладно често пише до 24,9, но това също не значи, че оптималното на гладно е 24 например. Simple Smile Виждала съм и референтни <10 за на гладно. Конкретно на моята лаборатория за инсулина пише 2,60- 24,90. Има показатели, добре известно е когато човек задълбае и се поинтересува, за които е важно точно къде се намират резултатите спрямо референтните. Невинаги колкото повече=по-добре и обратното. Специално за инсулина, има и специалисти които препоръчват да е колкото КЗ на гладно, че дори и по-нисък от това.
Пиша тези неща, защото може да са полезни на някой нов. Джерами вероятно ги знае.
Относно холестерола- помня, още преди много години при Гала гостуваше някакъв (мисля) холандец или датчанин, ако не се лъжа, лекар беше. И обясняваше как в неговата държава на никой не му пукало за високия холестерол. Той самият имал завишен холестерол и не считал, че това е нещо което да го притеснява, не било изключение това; че с напредването на възрастта холестеролът имал защитна функция, че не от него сам по себе си зависи рискът от сърдечни заболявания,че по-скоро би се притеснявал ако започне да пада...че дълголетниците всъщност имали висок холестерол. Също така изразяваше учудване от това, че в България толкова се обръщало внимание на понижаването на холестерола- вместо да се махнат от менюто източниците на нездравословни, некачествени, преработени мазнини...Обясняваше колко е важно храненето и да се консумират полезни мазнини (в това число масло, сметана, мазнини от риба и др.). При което Гала възкликна "Ау, но маслото е животинска мазнина, не е ли вредно, има много калории...?" Отговорът беше, че бил важен видът...и много ме е яд, че не можах да догледам предаването, нито запомних кой беше гостуващият... Confused

Последна редакция: пн, 05 окт 2020, 02:19 от dolce miele

# 708
  • Paris, France
  • Мнения: 14 030
jerami, пиши си. За мене е полезно в темата да има хора, успели да преборят ИР с режим, различен от ВМ-НВХ, защото има малък процент, за които ВМ-НВХ не работи, а те се чувстват неразбрани и sidelined, така да се каже и много по-зле, отколкото се чувстваш ти в момента 🤩. Ти и аз във всеки един момент можем да си тръгнем по пътя, защото тежката работа е вече зад гърба ни и кой знае какво ново не научаваме тук, нито имаме нужда от нещо, а те се забатачват и дебелеят.

инсулин  - идеалният на гладно е под 5, а не под 10 или 8. Само инсулин под 5 позволява влизане в кетоза и празнене на мастните клетки от мазнина. Когато инсулинът на гладно е над 5, той обикновено е непрекъснато над 5 и когато има глюкоза я складира. Когато глюкозата от храна свърши, а инсулинът е над 5, тялото, вместо да започне да използува мазнина продължава да ползва глюкоза. Тази глюкоза си я набавя от протеин - собствените ни мускули ако няма в храната. Това е причината ИР и диабетици да имат тънки, кльощави, крака, плосък задника и голям корем. Това е и най-страшното при ИР, защото мускули се връщат трудно, особено с възрастта. Затова и винаги целим прием на малко по-висок протеин.

Допълнителен проблем при затлъстяване е, че когато телесните мазнини надминат някакъв процент, 30% се приема (но е индивидуално), тялото не може да слага мускулна маса, а само да я разгражда. Затлъстял човек може да трупа само мазнини, а да губи мускул и мазнини.

Затлъстелите хора обикновено имат висок инсулин на гладно, дори когато нямат ИР. Инсулинът на гладно показва складираната енергия. Точно затова предпочитаме в началото протеини в голямо количество. Така влизаме в кетоза бързо и не губим много мускул. Понеже за затлъстял е трудно да влезе в кетоза и понякога отнема месеци съветваме да се седи на кетогенно хранене до сваляне на повечето излишна мазнина. После може силови упражнения, въглехидратна без животински и с намалени мазнини, пости, има избор.

Та, по-благоприятно е човек да има инсулин 4 на гладно и 100 на първи час, отколкото 20 на гладно и 60 на първи час. В смисъл, че при първите стойности може кетогенна без лекарства, може да се яде често и по малко, да не се ядат ВХ, да се ядат ВХ и да се горят веднага. Във втория случай трябва инсулинът на гладно да се постигне, ако трябва с лекарства,да се чака опразване от глюкоза, което може да отнеме седмици, да се пости и да се изтърпят главоболия, гадене, безсъние, световъртеж.

А желание да си оправим здравето имаме.

От холестерол не разбирам, а и моят не е бил съвсем зле. Джипито ми искаше триглицеридоте под 1, идеално под 0.80 и HDL да е висок.

Моят мъж яде много бял ориз, по 3 кроасани с масло сутрин и триглицеридоте.му никога не са надминавали 0.80. Не е и млад, на 50+ години е. Късмет.

# 709
  • here, there, everywhere
  • Мнения: 919
Долче, да, и аз съм чела,че дори е препоръчително леко завишен холестерол при възрастните. Подпомага дълголетието.

За протеинът и възрастта също. Уолтър Лунго, италианец, шеф на катедра в Калифорния и станал изключително известен с изследванията си за фастинга и дулголетието, също казва, че с напредването на възрастта трябва да увеличим протеинът. Той също не е за прекаляване с месо. Книгата му е интересна ако ви се чете.

За ТСХ, Т3 и Т4 и аз знам: ТСХ около 1,5, другите две да са в горната половина.

Затлъстелите хора всъщност имат не лоша мускулатура защото е нужна да поддържа костите при наличието на толкова голямо тегло. Тук не си представяйте мускулатура на спортисти:).

Джерами, аз също се интересувам от различни методи за подобряване на здравето. Някои ще приема, други не, нормално е. Въпросът е, че ти влезна с тежките гемии да обясняваш колко сме необразовани и заблудени, но не обясни конкретно твоите методи. Нищо лично. Ако имаш желание, пиши. Не е нужно да се драчим. Нека всеки да отстоява неговите си убеждения. Аз лично минах през различни периоди (в здравен аспект) и видях, че няма категорична истина за всеки. Напасване трябва и в различни периоди здравето се нуждае от различни методи.

# 710
  • Мнения: 1 420
Да, и аз не разбрах никакви конкретни насоки за перфектно здраве на целия организъм, според Джерами. Само някакво надменно набиване на канчето, колко сме глупави и неосведомени. Е, разбрах само, че режимът повишава холестерола, а това ме удовлетворява напълно, щом триглицеридите ми са под 1 и продължават да падат. Повече бих се притеснила ако холестеролът ми пада. И аз, като Миоки предпочитам да умра от удар, отколкото с деменция.

# 711
  • Мнения: 1 409
Здравейте, точно се прибирам от ендокринолог. При влизането ми в кабинета очаквах стандартните съвети относно хранене, защото навсякъде имаше хранителни пирамиди с пълнозърнести в основата. Жената обаче дори не ги спомена. Каза, че по лабораториите си пишели стойности за инсулин до 25, но всъщност нормално било до 10, така че моята стойност (9.3) е леко завишена, което на 90% показвало проблем в обмяната на въглехидратите. Според нея имам към 6-7 кг за сваляне, за да влезна в БМИ 25, аз обаче не вярвам в тези стойности, както и да е, така или иначе моята цел в 70 кг. Пусна ми нови изследвания - киселинност на урина, глюкоза, холестерол, хормон TSH. Смятате ли, че си заслужава да си доплатя за пълен щитовиден профил?

# 712
  • Мнения: 18 542
Ако смяташ, че може да имаш проблем там и симптоми, които потенциално да отдадеш на проблемна щитовидна или пък искаш да си спестиш на всяка цена още едно бОдене, да иначе не.

# 713
  • София
  • Мнения: 2 934
Аз с един бърз въпрос. Преди КЗП трябва ли да си пия Метформина (в смисъл предните дни) и да си ям със или без завишаване на въглехидратите?

# 714
  • Paris, France
  • Мнения: 14 030
Аз с един бърз въпрос. Преди КЗП трябва ли да си пия Метформина (в смисъл предните дни) и да си ям със или без завишаване на въглехидратите?

А какво целиш с този КЗП?

# 715
  • Мнения: 27 574
Ray, според мен е хубаво да пуснеш поне и Т3, Т4 (ТСХ е хормон на хипофизата и дори резултатът да е оптимален, пак не ти гарантира оптимално съотношение на Т3 и Т4). А ТАТ и МАТ са антитела и ако никога не са ти изследвани и искаш да отхвърлиш диагноза Хашимото (автоимунно заболяване) е добре и тях да пуснеш. На мен ТСХ, Т3 и Т4 са ми минимум когато изследвам (аз нямам Хашимото). Прецени си и според финансите. А за храненето все пак нищо ли не ти каза? Thinking
Елена, познавах диабетик който си пиеше лекарствата, ядеше си и си правеше КЗП.

# 716
  • Мнения: 1 409
Ray, според мен е хубаво да пуснеш поне и Т3, Т4 (ТСХ е хормон на хипофизата и дори резултатът да е оптимален, пак не ти гарантира оптимално съотношение на Т3 и Т4). А ТАТ и МАТ са антитела и ако никога не са ти изследвани и искаш да отхвърлиш диагноза Хашимото (автоимунно заболяване) е добре и тях да пуснеш. На мен ТСХ, Т3 и Т4 са ми минимум когато изследвам (аз нямам Хашимото). Прецени си и според финансите. А за храненето все пак нищо ли не ти каза? Thinking
Елена, познавах диабетик който си пиеше лекарствата, ядеше си и си правеше КЗП.

Мисля да ги пусна всичките в такъв случай. Не каза нищо конкретно за храненето, предполагам иска да види и изследванията, които тя назначи. Даде някакви по-общи насоки като да гледам да отбягвам плодове и междинни хранения, да не се храня късно вечер.

# 717
  • Мнения: 6 622
И аз чудя дали има смисъл от пълни изследвания на ЩЖ или само ТСХ и Т3. Не съм се изследвала от както бях бременна. Тогава си бях ок, даже супер. Сега съм в процес на активно отслабване и се чудя дали това би повлияло резултатите?

# 718
  • Paris, France
  • Мнения: 14 030
И аз чудя дали има смисъл от пълни изследвания на ЩЖ или само ТСХ и Т3. Не съм се изследвала от както бях бременна. Тогава си бях ок, даже супер. Сега съм в процес на активно отслабване и се чудя дали това би повлияло резултатите?

Ако имаш излишни пари и желание да видиш TSH 69, примерно или 23 (да, и такива има на рязко слабееш, на кето) да. Аз вече отдавна не изследвам щитовидните извън годишното TSH, което ми се полага. Като ме сложиха на нискокалорична ми казаха изобщо да не изследвам щитовидните докато съм на диета и 6нюесеца след края на диетата. Изследват ги, че ме глождеше любопитство и видях една от стойностите, който написах по-горе. 4 месеца след стабилизиране на новото тегло бяха супер. ТSH 1.5, Т3  от горна на долна и Т4 между средна и горна.

Сега нищо не изследвам като отслабване или дебелеят, а това лято даже не правих ОГТТ. Следващото ще направя и ако е в норма ще ги правя през две години.

# 719
  • Мнения: 19 307
Т3 трябва да е към горна или към средата.
Да не би да имаш предвид, че реверсивният т3 е спаднал, защото другото е влошаване на конверсията на т4 в т3 щом т4 ти е бил оптимален.

Общи условия

Активация на акаунт