Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 31

  • 18 495
  • 749
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 6 622
Благодаря, Невена. Спести ми едно излишно притеснение.

# 721
  • Paris, France
  • Мнения: 14 031
Т3 трябва да е към горна или към средата.
Да не би да имаш предвид, че реверсивният т3 е спаднал, защото другото е влошаване на конверсията на т4 в т3 щом т4 ти е бил оптимален.

Т3, когато е висок, скапва кръвоносните съдове. Когато е нисък няма цикъл при някои жени. При всеки е различно. Чувствам се по-добре със среден към нисък Т3.  Когато се вдигне Т3 ми е непрекъснато горещо.

Реверсивният леко падна след диетата, но той си беше нисък, даже патологично нисък.

Няма влошаване на конверсията. Преди диетата Т4 беше на долна, а след диетата между среда и горна, което е ОК. Пих и йод с витамините, а той допълнително дава леко хипо в началото, но пък ми изчезна емфиземата . И от йод се по тях.

Селенът ми е оптимален.

# 722
  • Мнения: 27 575
Невена, аз пък при по-нисък Т3 се чувствам зле, започвам да задържам вода, летаргия, сънливост, подуване и отоци, склонност към лек запек (който ме влудява, защото обикновено нямам никакъв, а и не съм свикнала и на задържане на вода, подути клепачи и глезени)...като цяло гадна работа. А при режима, и при положение че нямам дефицит на желязо, ТСХ ми спада под 2 и се чувствам добре. Та явно има различия между хората. Не знам дали Т3 скапва съдовете- може би когато е над горна граница. Но тогава си е мисля хиперфункция. Thinking А горещо на мен ми беше и при падащ Т3 в началото на лятото.

Последна редакция: пн, 05 окт 2020, 15:08 от dolce miele

# 723
  • Пеликания
  • Мнения: 2 490
Днес ендокринолога ми видя изследванията и ми препоръча да пия Инофолик комби. Или да си взема отделно инозитол и фолат?
Каза, че съм била дехидратирана и да пия повече течности, иначе имам подобрение.

# 724
  • Мнения: 27 575
А как разбра, че си дехидратирана? Thinking

# 725
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Те и класическите референтни за ТСХ, Т3 и Т4 са доста разтегливи, но аз например не се чувствам ок при ТСХ над 2- 2,5, а също и при желязо което уж е в референтните, но не е оптимално (същото важи и за Т3, Т4, феритин). И на изследването за инсулин на гладно често пише до 24,9, но това също не значи, че оптималното на гладно е 24 например. Simple Smile Виждала съм и референтни <10 за на гладно. Конкретно на моята лаборатория за инсулина пише 2,60- 24,90. Има показатели, добре известно е когато човек задълбае и се поинтересува, за които е важно точно къде се намират резултатите спрямо референтните. Невинаги колкото повече=по-добре и обратното. Специално за инсулина, има и специалисти които препоръчват да е колкото КЗ на гладно, че дори и по-нисък от това.
Пиша тези неща, защото може да са полезни на някой нов. Джерами вероятно ги знае.
Относно холестерола- помня, още преди много години при Гала гостуваше някакъв (мисля) холандец или датчанин, ако не се лъжа, лекар беше. И обясняваше как в неговата държава на никой не му пукало за високия холестерол. Той самият имал завишен холестерол и не считал, че това е нещо което да го притеснява, не било изключение това; че с напредването на възрастта холестеролът имал защитна функция, че не от него сам по себе си зависи рискът от сърдечни заболявания,че по-скоро би се притеснявал ако започне да пада...че дълголетниците всъщност имали висок холестерол. Също така изразяваше учудване от това, че в България толкова се обръщало внимание на понижаването на холестерола- вместо да се махнат от менюто източниците на нездравословни, некачествени, преработени мазнини...Обясняваше колко е важно храненето и да се консумират полезни мазнини (в това число масло, сметана, мазнини от риба и др.). При което Гала възкликна "Ау, но маслото е животинска мазнина, не е ли вредно, има много калории...?" Отговорът беше, че бил важен видът...и много ме е яд, че не можах да догледам предаването, нито запомних кой беше гостуващият... Confused
Скандинавците, като цяло съм забелязал, че имат доста по-различни представи от останалите западноевропейци, преди години си спомням, че гледах интервю на някакъв скандинавски лекар хомеопат (тогава не знаех нищо за никакви показатели освен стандартните), който (не знам в каква връзка, но това специално съм го запомнил, явно ме е впечатлило) каза, че неговата кръвна захар била 7 и това не било никакъв проблем съобразено с възрастта му, и бил в прекрасно здраве, нали докато тук със сигурност би имало спорове относно холестерола, за и против, едва ли има и един човек, който да смята, че глюкоза 7 не вреди на здравето. За холестерола основния рисков фактор, за атеросклероза всъщност е лошия холестерол. Относно маслото не знам какво е каза, но то е по-добра мазнина от екстрахираните (в определено количество), защото има естествен лецитин.
Доста популярния Ансел Кийс (който много е недолюбван от високомазнинните, заради наситените мазнини), всъщност първите 1-2 десетилетия, е приеман скептично, обръща се вниманите на изследванията му, чак след откриването на лдл рецепторните тела в клетките (за което откривателите печелят нобелова награда) и последващите изследвания след това.

"Благодарение на Браун и Голдщайн най-накрая беше определена цел за холестеролна терапия; обаче все още нямаше действително лекарство на пазара. Все още бяха необходими доказателства, че понижаването на LDL холестерола ще намали риска от инфаркти и инсулти и това трябваше да бъде придружено с доказателство за ефикасност. Клиничното изпитване, което финализира сделката, сложила край на дългия път на холестерола да бъде възприет сериозно като основен фактор за сърдечно-съдови заболявания, беше Проучването за първична превенция на коронарните съдове (CPPT), стартирано през 1973 г. от Липидните изследователски клиники на NHLBI. Това рандомизирано, двойно сляпо проучване показа, че понижаването на холестерола в кръвта (в този случай с използване на холестриамин - съединение, което предотвратява реабсорбцията на холестерола в червата и насърчава неговото отстраняване чрез екскреция във фекалиите) води до намаляване на сърдечните пристъпи."

Хайде още да сложим нещо интересно, твърдящо, че лошия холестерол да е нисък е по-важно от това добрия да е висок.

"Дали обаче нивата на HDL наистина имат значение, ако нивата на LDL са под контрол? С други думи, има ли полза от тях за повишаване на нивата на HDL, ако нивата на LDL се лекуват адекватно? Заключенията от проучването AIM-HIGH предполагат, че отговорът е отрицателен. През май тази година NHLBI обяви, че ще прекрати преждевременно това клинично проучване, което изследва ефектите от приема на ниацин върху статин, позовавайки се на безполезност. Това решение е взето след отчитане на отрицателните резултати от изследването на липидите ACCORD, което показва, че приемането на фибрат в комбинация със статин не предоставя допълнителна полза.

Това със сигурност създава доста голямо объркване, когато става въпрос за настоящата догма „HDL е добър“ и много лекари преразглеждат как се отнасят към пациентите с ниски нива на HDL, ако LDL е нисък или нормален. Предвид наличните понастоящем данни, LDL изглежда е основният рисков фактор, когато става въпрос за чувствителност към сърдечно-съдови заболявания."
jerami, пиши си. За мене е полезно в темата да има хора, успели да преборят ИР с режим, различен от ВМ-НВХ, защото има малък процент, за които ВМ-НВХ не работи, а те се чувстват неразбрани и sidelined, така да се каже и много по-зле, отколкото се чувстваш ти в момента 🤩. Ти и аз във всеки един момент можем да си тръгнем по пътя, защото тежката работа е вече зад гърба ни и кой знае какво ново не научаваме тук, нито имаме нужда от нещо, а те се забатачват и дебелеят.

инсулин  - идеалният на гладно е под 5, а не под 10 или 8. Само инсулин под 5 позволява влизане в кетоза и празнене на мастните клетки от мазнина. Когато инсулинът на гладно е над 5, той обикновено е непрекъснато над 5 и когато има глюкоза я складира. Когато глюкозата от храна свърши, а инсулинът е над 5, тялото, вместо да започне да използува мазнина продължава да ползва глюкоза. Тази глюкоза си я набавя от протеин - собствените ни мускули ако няма в храната. Това е причината ИР и диабетици да имат тънки, кльощави, крака, плосък задника и голям корем. Това е и най-страшното при ИР, защото мускули се връщат трудно, особено с възрастта. Затова и винаги целим прием на малко по-висок протеин.

Допълнителен проблем при затлъстяване е, че когато телесните мазнини надминат някакъв процент, 30% се приема (но е индивидуално), тялото не може да слага мускулна маса, а само да я разгражда. Затлъстял човек може да трупа само мазнини, а да губи мускул и мазнини.

Затлъстелите хора обикновено имат висок инсулин на гладно, дори когато нямат ИР. Инсулинът на гладно показва складираната енергия. Точно затова предпочитаме в началото протеини в голямо количество. Така влизаме в кетоза бързо и не губим много мускул. Понеже за затлъстял е трудно да влезе в кетоза и понякога отнема месеци съветваме да се седи на кетогенно хранене до сваляне на повечето излишна мазнина. После може силови упражнения, въглехидратна без животински и с намалени мазнини, пости, има избор.

Та, по-благоприятно е човек да има инсулин 4 на гладно и 100 на първи час, отколкото 20 на гладно и 60 на първи час. В смисъл, че при първите стойности може кетогенна без лекарства, може да се яде често и по малко, да не се ядат ВХ, да се ядат ВХ и да се горят веднага. Във втория случай трябва инсулинът на гладно да се постигне, ако трябва с лекарства,да се чака опразване от глюкоза, което може да отнеме седмици, да се пости и да се изтърпят главоболия, гадене, безсъние, световъртеж.

А желание да си оправим здравето имаме.

От холестерол не разбирам, а и моят не е бил съвсем зле. Джипито ми искаше триглицеридоте под 1, идеално под 0.80 и HDL да е висок.

Моят мъж яде много бял ориз, по 3 кроасани с масло сутрин и триглицеридоте.му никога не са надминавали 0.80. Не е и млад, на 50+ години е. Късмет.
Аз не смятам, че е проблем дали е вм, нвх, вв и т.н., а прекалената консумация на животински храни. Ир е просто симптом на хронично отравяне на организма, когато се излекува организма и ир изчезва, а животинските храни вкарват много повече метаболитни отпадъци от растителните.
Прекалено ниския инсулин вдига риска от внезапна смърт, тъй като вдига риска от много сериозни заболявания (при предразположеност), заради това смятам, че трябва да е над 5, отделно според няколко проучвания, както споменах по-горе хората с по-нисък инсулин имат по-забавен инсулинов отговор, но това вече е навлизане в подробности, човек е склонен да търси перфектността, но тя съществува само на теория, а не и в реалността, и заради това трябва да се търси балансиране във всяко едно отношение, а не само примерно перфектен инсулин и висока кръвна захар или перфектни триглицериди и висок холестерол и т.н.
Относно примера ти с дадените стойности е така, но ако променим малко условията и човека с инсулин на гладно 20 на първи час не го вдигне на повече от 30, тогава , определено би се предизвикала дискусия.
Долче, да, и аз съм чела,че дори е препоръчително леко завишен холестерол при възрастните. Подпомага дълголетието.

За протеинът и възрастта също. Уолтър Лунго, италианец, шеф на катедра в Калифорния и станал изключително известен с изследванията си за фастинга и дулголетието, също казва, че с напредването на възрастта трябва да увеличим протеинът. Той също не е за прекаляване с месо. Книгата му е интересна ако ви се чете.

За ТСХ, Т3 и Т4 и аз знам: ТСХ около 1,5, другите две да са в горната половина.

Затлъстелите хора всъщност имат не лоша мускулатура защото е нужна да поддържа костите при наличието на толкова голямо тегло. Тук не си представяйте мускулатура на спортисти:).

Джерами, аз също се интересувам от различни методи за подобряване на здравето. Някои ще приема, други не, нормално е. Въпросът е, че ти влезна с тежките гемии да обясняваш колко сме необразовани и заблудени, но не обясни конкретно твоите методи. Нищо лично. Ако имаш желание, пиши. Не е нужно да се драчим. Нека всеки да отстоява неговите си убеждения. Аз лично минах през различни периоди (в здравен аспект) и видях, че няма категорична истина за всеки. Напасване трябва и в различни периоди здравето се нуждае от различни методи.
Светът и въобще цялата вселена е в непрекъснато движение, здравето не се различава от това, винаги има леки фини настройки, които са нужни да се променят, именно затова са създадени постите, има периоди на изключване на животинските храни, но след това отново се включват, зима и лято, пролет и есен, сух и дъждовен сезон, слънце и луна, ден и нощ и т.н. и т.н., здравето не е нищо друго освен ниво на баланс, бяга ли се в едната или другата посока динамичното равновесие се нарушава и съответно и здравето.

Да, и аз не разбрах никакви конкретни насоки за перфектно здраве на целия организъм, според Джерами. Само някакво надменно набиване на канчето, колко сме глупави и неосведомени. Е, разбрах само, че режимът повишава холестерола, а това ме удовлетворява напълно, щом триглицеридите ми са под 1 и продължават да падат. Повече бих се притеснила ако холестеролът ми пада. И аз, като Миоки предпочитам да умра от удар, отколкото с деменция.
Айде пак същото;

Първото ми мнение тук:

"Прочитайки с интерес последните странички (след като едно момиче ми се жалваше как ще живее само на мазно месо и зеленчуци както са и казали в тая тема, и ставайки ми ясно, че вм модата и тук е актуална както навсякъде другаде), виждам сериозна пунктуалност относно тази кръвна захар, но защо никъде не се говори с колко се повишава риска от сърдечни заболявания и смъртност по всякакви причини при такова хранене, защото според най-мащабното проучване което е представено на конгреса на европейското дружество по кардиология през 2018 се доказва, че диетите с ниско съдържание на въглехидрати вдигат с 51% риска от смърт от коронарна болест на сърцето."

Второто ми мнение:

"Може би не се изразих правилно, това което съм го казвал много пъти, е че проблема не е дали е вм, нх, вв и т.н., а прекалената консумация на животински продукти, защото те просто скъсяват живота." - последвано от превод на част от по-горе споменатото изследване.

Част от отговорите:

"Jerami,след като си позволяваш да пишеш подобни глупости, които целят само да объркат хората"

"Jerami, много съжалявам, че изчетох почти целият ти пост. По-голяма глупост не бях чела. Лишен от всякаква логика."

"Jerami, честно, този път не можах да те изчета. Изгубих интерес още на първото изречение и за това нямам намерение да споря. Мразя хора, които говорят много, а всъщност не казват нищо."

"Изобщо не мога да коментирам този чаршаф, защото не разполагам с познанията нужни за това.
Само ще кажа че последната част ме уби"

"И такива хора да ми дават акъл, при положение, че грам не са запознати, е няма да стане."

Така хронологично кой на кого набива канчето, една от госпожиците беше писала, че щяла да вдигне кръвната захар, аз имам чувството ще вдигна и инсулина и язък ми за усилията. Винаги, когато съм обяснявал, защо с нещо не съм съгласен давам примери, и то не задължително само с научна информация, ами и от света около нас, защото не всеки е длъжен да разбира от медицинска информация, а не е и нужно, в заобикалящия ни свят има достатъчно примери, които да дадат добра аналогия (всеки е чувал приказката, че всеки човек има вътрешен свят), никога не съм казвал на някой, че е глупав, ама обратното както се вижда хронологично се случи.
Всеки иска да си отиде от тоя свят бързо и безпроблемно, когато му дойде часа, но и след инфаркт или инсулт, човек също може да оцелее, а щот съм имал познанства с такива хора, не е по-добро от деменцията.
И аз чудя дали има смисъл от пълни изследвания на ЩЖ или само ТСХ и Т3. Не съм се изследвала от както бях бременна. Тогава си бях ок, даже супер. Сега съм в процес на активно отслабване и се чудя дали това би повлияло резултатите?

Ако имаш излишни пари и желание да видиш TSH 69, примерно или 23 (да, и такива има на рязко слабееш, на кето) да. Аз вече отдавна не изследвам щитовидните извън годишното TSH, което ми се полага. Като ме сложиха на нискокалорична ми казаха изобщо да не изследвам щитовидните докато съм на диета и 6нюесеца след края на диетата. Изследват ги, че ме глождеше любопитство и видях една от стойностите, който написах по-горе. 4 месеца след стабилизиране на новото тегло бяха супер. ТSH 1.5, Т3  от горна на долна и Т4 между средна и горна.

Сега нищо не изследвам като отслабване или дебелеят, а това лято даже не правих ОГТТ. Следващото ще направя и ако е в норма ще ги правя през две години.
Извинявай, но с това, вече КАТЕГОРИЧНО не мога да се съглася, толкова високо тсх, е 100 пъти по-опасно от висок инсулин, и за това мога да споря и до утре, това може да нанесе такива поражения на цялото тяло, от които никога да не може да се оправи човек.

Последна редакция: пн, 05 окт 2020, 14:43 от jerami

# 726
  • Пеликания
  • Мнения: 2 490
А как разбра, че си дехидратирана? Thinking
Заради калия, който е бил на горната граница.

# 727
  • Мнения: 1 420

Доста популярния Ансел Кийс (който много е недолюбван от високомазнинните, заради наситените мазнини), всъщност първите 1-2 десетилетия, е приеман скептично, обръща се вниманите на изследванията му, чак след откриването на лдл рецепторните тела в клетките (за което откривателите печелят нобелова награда) и последващите изследвания след това.




Олеее, дотук стигнах и край. Човече, прочети повечко за Ансел Кийс. Най-вече за това как гилдията е отказала да публикува собственото му опровержение за холестерола и хранителната му пирамида. Бил е много ядосан за това. Виж филма "Зърнени убийци" на първа страница, изключително полезен. Ама и трите серии.

Ти може би си познавал хора, оцелели след инсулт, а пък аз имах майка оцеляла от инсулт, получен на 38 години. Ми не се е лишавала ни най-малко от въглехидрати, напротив.

Изобщо, нещо повече от изследванията на група кардиолози от американска асоциация?

Последна редакция: пн, 05 окт 2020, 14:54 от Arwen Amarantha

# 728
  • Мнения: 27 575
Да, и аз тъкмо щях да попитам Аксел Кийс не беше ли този който сам опровергаваше дългогодишните си твърдения. Simple Smile
Джереми, със сигурност имаше и друга аргументация защо да не се тревожим заради високия холестерол, но аз тогава така и не догледах предаването, за съжаление, налагаше ми се да излизам. По отношение на КЗ и много лекари не считат КЗ 6 или 6,5 за зле, но не значи, че не е. Аз със завишен холестерол не съм имала никога проблем и за подобрението в състоянието ми мога да "гадая", че определено с по-ниска КЗ се чувствам далеч по-добре. Като разликата от около 6 до под 5 (дори 4,5) е огромна. Няма да забравя първия път когато измерих КЗ 4,5! Имах чувството, че виждам цветовете по-ярки (това още преди да измеря с глюкомера). Simple Smile А според старата ми ендокриноложка КЗ 6 била в норма...
По отношение на "твърде голямата консумация на месо/животински храни"- лично аз не се считам за употребяваща твърде много месо/животински. Писала съм и друг път за това. Да, повече ги консумирам отколкото преди, но и преди не мога да се похваля, че ядях кой знае колко протеин от животински източници. Напротив, ядях доста (имам предвид изключително разнообразие, както и честота, не огромни порции) бобови, зърнени, пълнозърнести, плодове. Та точно при онова хранене се озовах с КЗ около 5,6-5,7, при това съм я поддържала поне 2 години такава стойност на гладно...Тогава и разбрах за хемоглобина 72 и желязо 3,9 (норма 8-26). Може би съм от малкото тук които първо са започнали режима, а след това са изследвали и разбрали за ИР. 6 месеца след началото на режима инсулинът ми на гладно беше 15, а колко ли е бил преди това! И натоварване не съм правила (сигурно също съм една от малкото в тази тема които дори веднъж не са се натоварвали).

Последна редакция: пн, 05 окт 2020, 15:19 от dolce miele

# 729
  • Мнения: 18 542
Моята майка получи инсулт с отличен липиден профил. Никога не ѝ е бил повишен "лошия" както го наричат холестерол, а "добрия" винаги е бил в нормите. Толкова за холестерола.

А Кийс е един измамник да не кажа по-силна дума. Целенасочено скрил сериозна част от данните в така известното си изследване, които не са били удобни на теорията му. Не случайно холестеролната теория вече 70 години е само това - теория.

# 730
  • София
  • Мнения: 2 934
Аз с един бърз въпрос. Преди КЗП трябва ли да си пия Метформина (в смисъл предните дни) и да си ям със или без завишаване на въглехидратите?

А какво целиш с този КЗП?

Личния ми е дал направление. Каза да го направя и после при ендокринолог. Излишно боцкане, ама айде...

# 731
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Моята майка получи инсулт с отличен липиден профил. Никога не ѝ е бил повишен "лошия" както го наричат холестерол, а "добрия" винаги е бил в нормите. Толкова за холестерола.

А Кийс е един измамник да не кажа по-силна дума. Целенасочено скрил сериозна част от данните в така известното си изследване, които не са били удобни на теорията му. Не случайно холестеролната теория вече 70 години е само това - теория.
А майка ти с наднормено тегло ли е, защото то е много сериозен рисков фактор за всякакви здравословни проблеми, и не спомена дали и общия холестерол е бил в норма, както и дали триглицеридите са били под 1, освен това не спомена дали е имала други заболявания, защото човек с друго заболяване е в по-висок от риск от човек без заболявания, дори и с по-лош холестеролен профил, ненапразно препоръките за лош холестерол при здрав човек, са едни, но при такъв с риск от сърдечни проблеми други, въпроса, е че всички говорите за Кийс, който и първите две десетилетия е приет със скептицизъм, но не говорите за другото по-важното, а именно нобеловата награда за откриването на лдл рецепторите, и доказването след рандомизираното двойно сляпо изследване, че намаляването на лдл холестерола намалява риска от инфаркти и инсулти.

# 732
  • Мнения: 18 542
Не съм споменавала, защото съм писала многократно в темата преди.
Да, имаше редица проблеми, които на 90% се решиха на НВ ВМХ с много животински продукти и растителна храна за гарнитура.
Вече не е диабетичка, няма високо кръвно, махна всички лекарства и свали значително количество килограми. Триглицеридите ѝ влязоха в норма, захарта ѝ често е под 5. Има още път да извърви, но пътят е в посока продобрение, а не като преди - влошаване, въпреки спазването на всички мейнстрийм препоръки за управление на диабет и здрава сърдечно-съдова система.
И това е жена над 65г, с извадена жлъчка и детеродни органи, история с високо кръвно и на лекарства от над 30 години, страдаща от диабет, подагра! и редовни бъбречни инфекции.
Нищо от това не остана, пък ти си повтаряй как "животинските храни вкарват много повече метаболитни отпадъци от растителните".

# 733
  • Мнения: 6 622
Баба ми получи инсулт преди 20 години, а холестерола и винаги е бил перфектен. Няма наднормено тегло, но има диабет тип 2 от много млада. Яде си "полезни" въглехидрати.
Дядо ми е с много висок холестерол от поне 20 години, тогава започнаха да го следят покрай проблемите на баба ми. Е, след няколко месеца става на 94. Кръвното му е повече от перфектно, не пие никакви лекарства. Последните няколко години не яде много месо, защото няма много зъби и му е трудно, но пък яде тонове мляко и вредни ВХ. Преди ядеше доста месо. Споменът от детството ми е, че баба ми му правеше месо на въглен още на закуска.

# 734
  • Мнения: 2 232
Щом ще даваме примери от личния живот, да кажа и аз.
Баща ми получи инфаркт преди 10 г, в момента е с пейсмейкър на 67 г.
И двамата с майка ми пият лекарства за кръвно, бетаблокери, от както се помня.
Слаби са, особено майка ми. И на двамата холестеролът им е висок.
Хранят се палео, без да осъзнават естествено.
Хляба не ядат, сладко и тестяно изключително рядко, предимно по Коледа и Великден.
Ядат месо, риба много, сирене много, кашкавал, зеленчуци, маслини. Понякога боб и ориз, на картофите не са големи фенове.
Полуфабрикати също не ядат. Тяхното поколение е израстнало без тях и те са запазили този навик. Не обичат, не се сещат, незнам.
В момента споделят, че вече нямат голям апетит, не им се яде и месо. Двамата изяждат едно пил. бутче с шопска салата и се наяждат, без хляб.
Всеки ден ходят на дълга разходка.
Е, и какво от това. Не са здрави.

п.п Плодове не обичат. Много рядко мандарина по Коледа.

Общи условия

Активация на акаунт