Любители на рози 2

  • 46 558
  • 740
  •   2
Отговори
# 165
  • Los Angeles CA
  • Мнения: 538
Прегледах си днес почвата, но не намерих мравки и не съм виждала тази година да се разхождат.
 Идеята на пръскането е да се полепи някакъв микро слой по външната страна на растението, който ако не убива акарите то поне да ги отблъсква, но не се получава така. При положение, че често ги пръскам няма ли олиото, което се натрупва по листата да намали количеството на поглъщането на слънчевите лъчи(фотосинтезата). Е, такива въпроси ми кръжат в главата.

# 166
  • София
  • Мнения: 12 229
Може да пробваш да пръскаш и с масло от нийм.

# 167
  • Мнения: 5 378
Линдор, за акари или за листни въшки става въпрос? Дай снимка ако не си сигурна.
Тази смес не действа на акари, за тях си трябва препарат. Ако са акари, просто си ги отмивала с пръскането, нищо чудно, че се връщат пак.
Сместа мори листните въшки, защото олиото им запушва дихателните пътища.
И маслото от нийм действа контактно, тоест трябва да напръскаш инсектите с него.
Не съм чувала за препарат, който да направи механичен защитен слой. Все пак инсектите пробиват повърхността на листото за да смучат от него, не вярвам тънък слой мазнина да ги спре.

# 168
  • Los Angeles CA
  • Мнения: 538
Phloxx,
Това са гадините. Не са акари а въшки, според мен
.

# 169
  • Мнения: 5 378
О, тези крилатите са особено неприятни, защото прелитат. И тях ги пръскам с разтвора, действа, но не толкова ефикасно както на безкрилите. Ако са прекалено много въшките наоколо, ще долитат пак и пак.
Можеш да обливаш растението с вода, за да не се натрупва от разтвора по него. Но за борба с гадинките не знам какво да те посъветвам, най-ефикасни са системните инсектициди, ако положението стане много зле. Само че те тровят всичко, и пчели и т.н. Confused или всяка сутрин и вечер да пръскаш с домашния разтвор. Можеш да добавиш и съвсем малко сода към него, не много, да не изгори листата.

# 170
  • Мнения: 478
Phloxx,
Това са гадините. Не са акари а въшки, според мен
.
Без контактен исектицид няма да ги прогоните. Розите не са цъфнали за да привличат пчелите и пръскайте вечер.

# 171
  • Мнения: 2 737
У дома същите твари са нападнали,  плътно настанени по оформилите се пъпки. Мина ги мъжа ми с коктейл от борди микс и децис. Ако няма цвят не виждам как ще навреди на пчелите, карантината е около 10 дни, препарата действа нервно парализиращо на буболечките.

В момента въшки има и по зеленчукови култури в период на вегетация, неизбежно е, ако не се пръска ще изядат листа до дъно.
Цъфналата рапица е по-вредна за пчели,  близко стоящи овошки засегнати от хербицит при пръскане

# 172
  • Мнения: 936
Ето с това водя неравна битка аз.

# 173
  • Мнения: 2 737
Да, същите са и у нас. Вече не шават след душа, който им беше приложен, като пипна с ръка са на хербарий

Ето, ги след пръскането, бяха плувнали като показаните предния пост
След последния дъжд изведнъж се заселиха




Последна редакция: пт, 07 май 2021, 15:11 от Щефи

# 174
  • Мнения: 5 378
Рошийн, точно тези зелените много успешно ги моря с воден разтвор на олио и веро. Те не летят и няма къде да избягат, мравките ги донасят. Като напръскам до няколко часа са мъртви, на следващия ден ги отмивам с вода. След известно време мравките пак донасят, и ги пръскам пак.

Щефи, стана ми интересно, защо е вредна рапицата? Пръскат ли я докато цъфти, или самото растение вреди на пчелите?

# 175
  • Мнения: 14 786
На мен едно две овощни дръвчета бяха нападнати от тези въшки и така и така пръсках,минах и по едно пръскало с Моспилан на розите за всеки случай. Едната я ядеше някаква друга гад,листата бяха наядени,но сега гледам,че вече е ок.

# 176
  • Мнения: 2 737
Phloxx,  като пръскат по време на цъфтеж, трябва да е регламентирано, ако е пчеларски район да предупреждават.
Обикновено се пръска сутрин рано преди да се събудят пчелите.
 То за всичко важи да се пръска сутрин при топло време, защото  високите температури съчетани с препарат могат да изгорят растението. Обикновено за 30 минути изсъхва външно препарата, а за два часа се поема от растението.
Затова проблема не е в самото използване на инсектицит, хербицид .., а спазване на карантина, ако е нещо за консумация - плод, зеленчук, зърнени...

Самолетното пръскане е до съвестта на управляващия, ако е калпав човек може да си доизпразни остатъка от препарата прелитайки на връщане.

Не е необичайно и рано пролет големи арендатори при обработка с хербицид, като мине твърде близо до граница с овощна градина да няма плод от засегнатия краен ред и по две години.

# 177
  • Мнения: 478
Щефи, много си права за пръсканията на аграрните "босове". Борбата е да се пръска вечер, но ... Ето резултът при нас вече от една седмица. Това е всяка пролет. Купичките за вода на кучетата са пълни с умиращи и умрели млади пчели. Местният "бос" се опита да ме убеди, че хората са си пръскали овошките и по тази причина умират пчелите. Овошките при нас цъфтят и никой нормален няма да пръска по време на цъфтеж. За такова масово умиране трябва да е пръскано с голямо количество отрови, а не бай Иван с 5-10 овошки. Изобщо наглостта и безотговорността е огромна.
Дами, пръскайте вечер и не по време на цъфтеж на растенията. Пчелите са важни за нашето оцеляване.

# 178
  • Мнения: 5 378
Аз живея в земеделски район и виждам колко често минават да пръскат. Тук пръскат с трактор, много редовно и по всяко време, зависи каква култура е засята. Миналата пролет намирах много мъртви земни пчели, също така в продължение на няколко седмици виждах и много мъртви синигери и други малки птички. Предположих, че птичките са яли отровени насекоми.
Моята градина граничи с обработваемо поле, не смея да садя никакви плодове и зеленчуци. Съседите имат ягоди директно до оградата, много им се чудя. Тракторът като мине край оградата да пръска, и вятърът го навява към нас.

И по темата: кога мога да наторя тозите? Рано ли е още? Вече се разлистват, но е студено, сутринта имаше слана. Купих им някакъв гранулиран тор за рози. Преди 2-3 седмици им сложих по малко компост, но дъждовете го отмиха.

# 179
  • Мнения: 2 737
Май повечето живеем в земеделски район Blush, аз също.
На не повече от километър е селскостопанската авиобаза, виждам ги как прелитат, гледам, че отбиват от тректорията си, ако има хора работещи по нивите си.
Има големи гроздови масиви, малки и големи стопанства с овошки, зърнени, зеленчуци.
Трябва взаимен  човешки толеранс, защото машините се направляват от хора.


По темата за розите, торих ги с листен тор, при поливане вече два пъти, да се подхрани с микро елементи растението и да има хубав вид.

Общи условия

Активация на акаунт